Reklama

Nie być duszpasterskim don kichotem

„Nie ma nic gorszego niż duszpasterski »Don Kichot«, który w pojedynkę walczy z wiatrakami, dlatego proszę, byście współdziałali i koordynowali waszą działalność” - mówił do nowo mianowanych dekanalnych duszpasterzy młodzieży biskup płocki Piotr Libera. 12 września w Wyższym Seminarium Duchownym 26 kapłanów odebrało z rąk Pasterza dokumenty nominacyjne. Ksiądz Biskup ogłosił również, że nowym diecezjalnym duszpasterzem młodzieży został ks. Rafał Grzelczyk z Płońska.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie rozpoczęło się w seminaryjnej kaplicy pw. św. Stanisława Kostki wspólną modlitwą brewiarzową. Obrady pod przewodnictwem Biskupa Płockiego trwały natomiast w auli bł. abp. Antoniego J. Nowowiejskiego.
W trakcie spotkania Ksiądz Biskup nakreślił swoją wizję pracy z młodzieżą, apelując do duszpasterzy, aby nigdy nie stali się dla młodych powodem zgorszenia, lecz zawsze byli wiernymi świadkami Chrystusa. Zachęcał też, by „oczyścić i umocnić” to wszystko, co do tej pory działo się w tej dziedzinie duszpasterstwa. „Nie zaczynamy od zera. Były i są tu przykłady dobrej, autentycznej, rzetelnej pracy, ale równocześnie chcę razem z wami szukać nowych dróg dotarcia z Ewangelią do młodzieży. Tu nie ma gotowych recept i rozwiązań. Liczę na waszą wyobraźnię i entuzjazm, kreatywność, na odwagę podejmowania nowych inicjatyw, ale też na zmysł krytyczny i praktyczny” - mówił Biskup Płocki.
Pasterz prosił, by księża w swej działalności kładli nacisk na koordynację i współdziałanie, nie zaś na nadmierny indywidualizm. „Nie ma nic gorszego niż duszpasterski »Don Kichot«, który w pojedynkę walczy z wiatrakami” - mówił Biskup Piotr. Przypomniał także, że celem każdej pracy duszpasterskiej jest prowadzenie do Chrystusa, nie zaś szukanie własnej chwały. Pasterz prosił, by księża objęli swą troską wszystkie środowiska dziecięce i młodzieżowe, korzystając z pomocy osób i instytucji, zajmujących się na co dzień pracą z ludźmi młodymi. Wymienił wśród nich m.in. Katolickie Centrum Formacji w Sikorzu, Wyższe Seminarium Duchowne, a także Zgromadzenie Księży Salezjanów.
Biskup podkreślił, że pierwszorzędnym celem duszpasterstwa, którego nigdy nie wolno stracić z oczu, jest Jezus Chrystus. W tym kontekście przypomniał słowa Benedykta XVI, który apelował podczas pielgrzymki do Polski, by młodzież budowała na skale, którą jest Chrystus. „Także podczas pielgrzymki do Austrii Ojciec Święty zwrócił się do młodych. Mówił do nich, że wiara to nie zbiór dogmatów, zakazów i nakazów, lecz żywa przyjaźń z Chrystusem. Prowadźcie młodych do tej przyjaźni” - prosił duszpasterzy Biskup Piotr.
Biskup Płocki omówił też priorytety duszpasterstwa młodzieży, pośród których znalazły się: rozwój kultu św. Stanisława Kostki i związana z jego osobą pielgrzymka z Przasnysza do Rostkowa, doroczne Forum Młodzieży Mazowsza, a także - co stanowi w naszej diecezji novum - obchody Światowego Dnia Młodzieży w Niedzielę Palmową w katedrze. Mówiąc o tym wydarzeniu, Ksiądz Biskup zaznaczył, że należy ono do duchowego testamentu Jana Pawła II, dlatego winno zajmować w życiu diecezji ważne miejsce. W związku z tą inicjatywą zmianie ulegnie termin pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę, która tradycyjnie odbywała się w piątek i sobotę przed Niedzielą Palmową. „Chcemy kontynuować także tę cenną inicjatywę, w której co roku bierze udział ok. 8 tys. maturzystów, dzięki czemu nasza diecezja dzierży w Polsce palmę pierwszeństwa. Niemniej konieczne jest, byśmy wypełnili duchowy testament Jana Pawła II i zorganizowali spotkanie młodzieży z biskupem diecezji w katedrze w Niedzielę Palmową” - mówił Ksiądz Biskup.
Biskup Piotr wyraził także gotowość podjęcia działań na rzecz otwarcia diecezjalnego centrum duszpasterstwa młodzieżowego, które w przyszłości mogłoby funkcjonować w Płocku. „Musimy wychodzić naprzeciw potrzebom młodzieży. Myślę o otwarciu w Płocku domu, w którym mogłaby gromadzić się młodzież. Dobrze byłoby, by w tym centrum prowadzona była nie tylko działalność stricte duszpasterska, ale też zajęcia sportowe, kulturalne, kursy komputerowe czy językowe” - przedstawiał swe plany Ksiądz Biskup. Jako przykład takiej działalności podał ośrodki „KANA”, funkcjonujące z powodzeniem w południowej Polsce.
Pasterz nawiązał również do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w przyszłym roku w Sydney i poinformował, że dla młodych, którzy np. z racji finansowych nie będą mogli lecieć do Australii, zostanie zorganizowana ogólnopolska „filia” ŚDM, najprawdopodobniej w Krakowie. „Podczas ostatniego zebrania Episkopatu kard. Stanisław Dziwisz wyraził gotowość przyjęcia młodzieży z całej Polski, która chciałaby duchowo połączyć się z Sydney. Służyć będzie temu m.in. prawdopodobnie także jakiś telemost satelitarny” - poinformował Biskup Piotr.
Po swoim wystąpieniu Biskup Płocki wręczył nominacje dekanalnym duszpasterzom młodzieży, zaznaczając, że „nie są to tylko dokumenty”, lecz autentyczne świadectwo dzielenia się z wybranymi kapłanami swą troską o diecezję.
W trakcie spotkania głos zabrał dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii ks. kan. dr Janusz Kochański, który przedstawił stan przygotowań do diecezjalnej pielgrzymki dzieci i młodzieży z Przasnysza do Rostkowa. Program działań zaprezentował też nowy diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Rafał Grzelczyk, który poinformował m.in. o zamiarze powołania przez Biskupa Płockiego Duszpasterskiej Rady Młodzieży. Ks. Grzelczyk podał do wiadomości adres strony internetowej duszpasterstwa młodzieży www.ddm.studnia.pl, prosząc, by księża nadsyłali z terenu diecezji informacje dotyczące problematyki młodzieżowej. Nowością będą dekanalne formacyjne spotkania młodych. Duszpasterz chciałby raz w miesiącu spotkać się z młodymi w każdym dekanacie. Przedstawił też ideę podziału diecezji na kilka rejonów duszpasterskich, z których każdy obejmowałby kilka dekanatów. Ks. Grzelczyk zachęcał też kapłanów do objęcia opieką duszpasterską tych osób, które nie uczestniczą w żadnych ruchach katolickich. „Jest pewna grupa młodzieży, która nie chce wiązać się z żadnych ruchem czy organizacją. Pamiętajmy także o nich” - apelował.
Duszpasterstwo dzieci i młodzieży w naszej diecezji jest jednym z ogniw duszpasterstwa ogólnego (realizowanego poza katechezą), podległego Wydziałowi Duszpasterskiemu płockiej Kurii. Do najbardziej znanych inicjatyw podejmowanych przez tę strukturę należą: doroczna pielgrzymka z Przasnysza do Rostkowa gromadząca kilkanaście tysięcy młodych i Forum Młodzieży Mazowsza w Ciechanowie. Druga gałąź duszpasterstwa dzieci i młodzieży obejmuje działalność katechetyczną i podlega Wydziałowi Katechetycznemu Kurii. Spośród wielu akcji organizowanych przez tę instytucję na szczególną uwagę zasługują m.in.: pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę, gromadząca co roku ok. 8 tys. młodzieży, a także liczne konkursy biblijne, literackie czy plastyczne poświęcone tematyce religijnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr: wolność wbrew prawdzie i miłości jest zdegenerowana

„Wolność wbrew prawdzie i miłości jest zdegenerowana. Przestaje być po prostu wolnością” - mówił ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr. W Centrum Edukacyjno-Formacyjnym Diecezji Bydgoskiej odbył się panel dyskusyjny „Chrześcijanin w czasach niszczenia Bożego porządku świata”.

Oprócz chrystusowca głos zabrali: bp Krzysztof Włodarczyk, prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk i prof. UMK dr hab. Jacek Bartyzel. - Porządek nie oznacza absolutnego spokoju i ciszy. Święty Paweł określa cechy Bożego porządku. Oznacza on pokój, radość, szczęście jak i odpoczynek, wolność i prawo. Polega on na przestrzeganiu przez Nowe Stworzenie prawa Bożego, okazywaniu posłuszeństwa przykazaniom - mówił biskup bydgoski, dodając, że „zasadą porządku jest miłość, od której nie można odstępować”.
CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja przemyska: Oświadczenie w sprawie ostatnich doniesień medialnych

2024-11-12 08:36

[ TEMATY ]

komunikat

Archidiecezja przemyska

Archidiecezja przemyska

W związku z ukazanymi kolejnymi artykułami w tematyce wrażliwej informujemy, że sprawa została wyjaśniona i zamknięta na najwyższym szczeblu kościelnym w Watykanie - czytamy w opublikowanym dziś przez archidiecezję przemyską komunikacie.

W związku z ukazanymi kolejnymi artykułami w tematyce wrażliwej informujemy, że sprawa została wyjaśniona i zamknięta na najwyższym szczeblu kościelnym w Watykanie. W zakresie postępowania świeckiego służymy pomocą. Dla dobra stron postępowania nie będziemy udzielać informacji, ani komentować sprawy.
CZYTAJ DALEJ

34. Forum Szkół Katolickich

2024-11-14 18:42

[ TEMATY ]

forum

szkoły katolickie

BPJG

34. Forum Szkół Katolickich

34. Forum Szkół Katolickich

Dwudniowe, 34. Forum Szkół Katolickich wraz z Konferencją Dyrektorów odbywa się na Jasnej Górze. Przebiega pod hasłem: „Niezawodna nadzieja – sercem wychowania”. Wśród tematów między innymi: odkrywanie nadziei na trudne czasy w kontekście Roku Jubileuszowego 2025 czy o sztuce rozmowy z uczniami w czasach sporów kulturowych o płeć, rodzinę i tolerancję. Wśród zaproszonych będzie kard. Gerhard Ludwig Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Spotkanie zakończy się jutro.

Mszy św. w pierwszym dniu Forum przewodniczył bp Marek Mendyk, asystent Rady Szkół Katolickich w Polsce. W homilii bp Mendyk podkreślił rolę miłości, wolności i nadziei w życiu każdego chrześcijanina. Są one drogą, która prowadzi do życia wiecznego. Przypomniał, że nadzieja jest darem dobroci i miłości Bożej. – Każdy powinien pamiętać, że nie jesteśmy światłem sami z siebie, ale jesteśmy światłem, które otrzymujemy od Chrystusa. To Jego Słowo jest dla nas światłem - powiedział bp Mendyk.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję