Reklama

Dzień radości w Miejcu Piastowym

Niedziela przemyska 26/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Maryją nieśmy radość całemu światu”, pod tym hasłem 31 maja br. odbyła się, organizowana przez siostry michalitki, już 23. Pielgrzymka Dzieci do Miejsca Piastowego - miejsca uświęconego życiem, modlitwą i pracą wychowawczą bł. ks. Bronisława Markiewicza i sł. Bożej Matki Anny Kaworek. W tegorocznym spotkaniu wzięło udział około 3 tys. uczestników. Wśród nich byli uczniowie ze szkół podstawowych Gminy Miejsce Piastowe, młodzież gimnazjalna, dzieci z placówek wychowawczych: świetlic i domów dziecka. Wiele autokarów przyjechało z odległych miejscowości Podkarpacia, a nawet z głębi Polski, np. Radomia i Krakowa. Wraz z dziećmi w spotkaniu wzięli udział ich duszpasterze i katecheci, wychowawcy i nauczyciele, a także zaproszeni goście, m.in. wicestarosta krośnieński Andrzej Guzik, Agnieszka Zygarowicz, pełniąca obecnie obowiązki dyrektora PCPR w Krośnie oraz Marek Klara wójt Gminy Miejsce Piastowe.
Od kilkunastu lat spotkanie to połączone jest ze świętowaniem Dnia Dziecka. Jest więc dniem pełnym zabaw, przeróżnych atrakcji i niespodzianek, przenikniętym konkretnym duchowym przesłaniem dla młodych uczestników. Ta pielgrzymka jest w pewnym sensie wypełnieniem pragnienia bł. ks. Markiewicza: „Aby zebrać miliony dzieci i za darmo je żywić i ubierać na duszy i ciele”.
W oczekiwaniu na Eucharystię, przy dźwiękach towarzyszącego spotkaniu zespołu „Metrum” z Ropczyc, dzieci pod przewodnictwem sióstr michalitek - Marioli Bochniak i Agnieszki Zych oraz ks. Krzysztofa Poświaty michality bawiły się, śpiewały, witały tych, którzy dochodzili. W klimat tegorocznego spotkania wprowadziły zebranych dzieci z Widełki, przedstawiając scenkę o objawieniach Maryi w Fatimie. Punktualnie o 9.30 z kościoła w kierunku ołtarza polowego wyruszyła procesja liturgiczna, w której niesiona była figura Matki Bożej Fatimskiej. Eucharystii przewodniczył ojciec generał księży michalitów, ks. Kazimierz Radzik w asyście kilku innych kapłanów. W homilii zachęcił on dzieci do przeżywania życia w głębokiej i autentycznej radości, której wzór daje nam Maryja w słowach „Raduje się duch mój w Bogu!”. Matka generalna sióstr michalitek, s. Natanaela Bednarczyk i dwie siostry misjonarki z Kamerunu opowiedziały o tym, jak dzieci murzyńskie kochają Maryję, jak się do Niej modlą. W procesji do ołtarza dzieci przyniosły liczne dary: kwiaty, świecę, przyrzeczenia abstynenckie, dyplomiki odprawionych dziewięciu I piątków miesiąca, duży różaniec, dar na misje, śpiewniki, komżę i lekcjonarz, wino i wodę oraz hostię.
Po Mszy św. dzieci rozbiegły się do wielu przygotowanych sektorów, by wziąć udział w zabawach i konkursach. Czekali tam na nich życzliwi, pełni inicjatywy i pomysłowości animatorzy zabaw: studenci Pomaturalnego Studium Animatorów Kultury i Bibliotekarstwa oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej z Krosna, alumni Niższego Seminarium Duchownego z Miejsca Piastowego, młodzież z Liceum Plastycznego z Krosna i Zespołu Szkół nr 4 z Jasła (ekonomik) oraz siostry michalitki. Od centralnego miejsca animujący całość spotkania zapraszali małych pielgrzymów i wychowawców do poznania bliżej historii maryjnych objawień i odwiedzenia maryjnych stanowisk: Fatimy, La Salette, Lourdes, Gietrzwałdu i Miejsca Piastowego, gdzie można było własnoręcznie zrobić dziesiątek różańca, figurkę Matki Bożej, pomodlić się za chorych, uczcić Maryję śpiewem i ofiarować Jej zrobione przez siebie kwiaty z bibuły. Poza tym, jak co roku, na całym placu odbywały się zabawy. Wioska indiańska oferowała konną przejażdżkę i prażoną kukurydzę. Dużym zainteresowaniem cieszyły się gry i zabawy sportowe. Można było także „poprawić” sobie fryzurę albo zrobić ucieszny makijaż. W sektorze „Zaczarowany ołówek” cały czas trwał konkurs na najciekawszą pracę plastyczną poświęconą Maryi. Były specjalne miejsca z zabawami dla najmłodszych: trampoliny, zjeżdżalnie i skoko-zabawy. Na głodnych czekał bar strażacki z parówkami, herbata albo zimne napoje. Po godz. 12 przyjechał na sygnale wóz strażacki, z którego zaczęły obficie spadać cukierki. Przez cały czas głośno było przy ołtarzu fatimskim, gdzie grał zespół „Metrum”, studenci prowadzili tańce integracyjne, różne grupy dzieci występowały z programami artystycznymi, a o 13 zaprezentował się w tradycyjnych, regionalnych strojach góralski zespół „Małe Harnasie” z Suchego k. Poronina. Na zakończenie „Michaylandu” rozlosowano nagrody: maskotki, albumy o Fatimie oraz trzy piękne figurki Matki Bożej. Ojciec Generał poświęcił otrzymane przez dzieci różańce, zaprosił kilkoro dzieci do wspólnej modlitwy - jednej tajemnicy Różańca oraz uroczystym błogosławieństwem rozesłał uczestników spotkania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Andrzej Przybylski kanonicznie objął rządy w archidiecezji katowickiej

2025-10-04 10:02

[ TEMATY ]

abp Andrzej Przybylski

Ks. R. Bogacki

Abp Andrzej Przybylski kanonicznie objął rządy w archidiecezji katowickiej. Formalne objęcie urzędu odbyło się w sobotę 4 października w kaplicy Kurii Metropolitalnej w Katowicach.

O godz. 9.00 w kaplicy Kurii Metropolitalnej w Katowicach rozpoczęła się uroczystość objęcia urzędu przez nowego arcybiskupa metropolitę katowickiego Andrzeja Przybylskiego. Zgodnie z kan. 382 §2 Kodeksu Prawa Kanonicznego promowany na urząd biskupa diecezjalnego, jeżeli posiada już sakrę biskupią, powinien kanonicznie objąć swoją diecezję w ciągu dwóch miesięcy od otrzymania pisma apostolskiego.
CZYTAJ DALEJ

Kraków: wnioski Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich

2025-10-03 21:26

Vatican Media

Potrzebę podejścia skoncentrowanego na ofiarach, rozwój kontaktu z nimi, słuchanie i pokorne kroczenie razem z ofiarami - to niektóre wnioski z zakończonego w Krakowie Jesiennego Zgromadzenia Plenarnego Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Po raz pierwszy posiedzenie odbyło się poza Watykanem. Wnioski zostaną przekazane Papieżowi.

Przeczytaj także: Komunikat Biura Prasowego Konferencji Episkopatu Polski po spotkaniu Prezydium KEP z Papieską Komisją ds. Ochrony Małoletnich
CZYTAJ DALEJ

Rozmowa z Ojcem: XXVII niedziela zwykła

2025-10-04 10:01

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Monika Książek

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję