Reklama

Niedziela Częstochowska

Ks. Skubiś do hutników: żyjemy w czasach układu zamkniętego

[ TEMATY ]

Msza św.

Zawiercie

Ks. Mariusz Frukacz

– Dzisiaj rządzący biją się prawdy. Naród polski ma prawo do normalności, mówił w homilii ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, który 5 maja przewodniczył Mszy św. w intencji hutników i ich rodzin w kościele pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Zawierciu. Redaktor naczelny „Niedzieli” reprezentował abp Wacław Depo, metropolitę częstochowskiego.

Uroczystość zgromadziła hutników i ich rodziny, organizacje związkowe: NSZZ „Solidarność”, Samorządny Niezależny Związek Zawodowy Pracowników Huty Zawiercie oraz Związek Zawodowy Hutników, przedstawicieli władz samorządowych na czele z prezydentem Zawiercia Ryszardem Machem, parlamentarzystów, przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń katolickich, m.in. Bractwa św. Józefa z Częstochowy. Liturgii towarzyszył śpiew chóru „Lira” pod kierunkiem Michała Rusa. Mszę św. z ks. Skubisiem koncelebrował ks. Jacek Molka, redaktor „Niedzieli”. - Bardzo potrzebna jest naszym czasom modlitwa, kiedy tak bardzo bezrobocie dotyka wielu rodzin - mówił na początku Mszy św. ks. Henryk Kowalski, proboszcz parafii pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Zawierciu.

Reklama

W homilii ks. Skubiś zwrócił uwagę na godność każdego człowieka. - Trzeba kłaniać się każdej istocie ludzkiej, bo jesteśmy dziećmi Boga - mówił ks. Skubiś.

„Ludziom niezbędne są prawa i wartości. Do takich należy prawda. A prawda z miłością jest podstawą sprawy społecznej” - kontynuował.

Redaktor naczelny odniósł się krytycznie do czasów współczesnych i zaapelował „o obecność prawdy w przestrzeni życia społecznego”. - Mamy prawo żyć prawdą - wołał redaktor naczelny „Niedzieli”.

Reklama

„Żyjemy w polskiej rzeczywistości w czasach układów. Polska rzeczywistość wymaga prawdy. Potrzebujemy ludzi prawych i uczciwych, którym zależy na każdym człowieku” - mówił ks. Skubiś.

Ks. Skubiś przypomniał, że „rzetelność i uczciwość najpierw potrzebna jest w rodzinach”. - Uczciwość powinna być taka sama w domu i w sejmie. Sumienie powinno być takie samo w domu i sejmie - podkreślił.

Redaktor naczelny „Niedzieli” zwrócił uwagę na „bezrobocie i kryzys w polskich hutach”. Zaapelował o czytanie prasy katolickiej, szczególnie „Niedzieli”. - Na łamach prasy katolickiej jest formacja chrześcijańska i sprawy społeczne, które są ważne dla narodu - mówił ks. Skubiś.

Celebrans zauważył, że „w dzisiejszych czasach młodzież jest zagrożona, bo w rodzinach nie ma właściwego klimatu, nie ma rozmów, nie ma prasy katolickiej”. - Tymczasem w mediach ośmiesza się sakramenty i Kościół - stwierdził ks. Skubiś.

„Co zrobiliśmy z wielkim dziedzictwem i nauczaniem bł. Jana Pawła II?” - pytał ks. Skubiś. - Potrzebna jest nam prawda, bo jak się ma do bł. Jana Pawła II to, że są tacy w naszej Ojczyźnie, którzy popierają ateistów i wrogów Kościoła - kontynuował.

Specjalny list na uroczyste obchody święta patronalnego hutników przesłał abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, z „wyrazami solidarności w modlitwie z ludźmi ciężkiej pracy w hutnictwie”. - Nasilające się bowiem przemiany w naszym kraju są symptomem poszukiwania dróg rozwoju, a jednocześnie zamiast nadziei budzą niepokój o los ludzi pracy i ich rodzin - napisał abp Wacław Depo.

„Nie potrzeba specjalnego wysiłku, by zauważyć, że wprowadzane zmiany, w tym zwolnienia grupowe, nie stanowią obiektywnego miernika rozwoju dla przyszłości” - kontynuuje abp Depo.

Metropolita częstochowski podkreślił, że „zauważamy coraz częściej selektywne traktowanie norm moralnych wyznaczonych przez religię i w imię wolności kierowanie się zmienną etyką i etosem pracy”.

Na zakończenie uroczystości ks. Ireneusz Skubiś otrzymał pamiątkową flagę „Solidarności” Regionu Śląsko-Dąbrowskiego.

Najczęściej do biedy w regionie zawierciańskim prowadzi bezrobocie. W Powiatowym Urzędzie Pracy w Zawierciu na dzień 28 lutego 2013 r. zarejestrowanych było 8768 bezrobotnych, w tym ok. 48,5 proc. stanowiły kobiety (tj. 4254 osób). W styczniu 2013 r. zarejestrowała się rekordowa liczba bezrobotnych, tj. 1219 osób. Z analizy danych Powiatowego Urzędu Pracy w Zawierciu wynika, że w powiecie zawierciańskim większość osób bezrobotnych ma wykształcenie zasadnicze zawodowe - 29,7 proc., wykształcenie wyższe ma 14,9 proc., policealne i średnie zawodowe 27,4 proc., ogólnokształcące - 9,7 proc., gimnazjalne i poniżej - 18,3 proc.

Przy parafii pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Zawierciu działa Arcybiskupi Komitet Wspierania Bezrobotnych. Członkowie Komitetu wraz z Fundacją Pomocy Ubogim św. Rity z Cascia pomogli 48 bezrobotnym wrócić na rynek pracy. Komitet prowadzi pracoterapię, udziela pomocy duchowej i wsparcia materialnego bezrobotnym. Wspólnie Caritas, Fundacja Pomocy Ubogim św. Rity z Cascia i Arcybiskupi Komitet Wspierania Bezrobotnych pomagają 600 rodzinom.

2013-05-05 17:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Parafia z pompą

2020-09-25 10:45

[ TEMATY ]

Zawiercie

parafia św. Andrzeja Boboli

TV Niedziela

Karol Porwich/Niedziela

Ks. dr Henryk Niemiec

Ks. dr Henryk Niemiec

Ks. dr Henryk Niemiec jest siostrzeńcem bł. ks. Ludwika Rocha Gietyngiera, męczennika z Dachau, pierwszego błogosławionego archidiecezji częstochowskiej, i proboszczem parafii św. Andrzeja Boboli w Zawierciu-Marciszowie.

24 września gościliśmy tam z kamerą. Chcesz poznać tę wspólnotę, a przy okazji dowiedzieć się więcej o pompie ciepła i fotowoltaice? Już wkrótce zapraszamy do obejrzenia kolejnego materiału z cyklu „Żywa parafia” realizowanego przez Studio TV Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

Karol Porwich/NiedzielaKarol Porwich/TV Niedziela

CZYTAJ DALEJ

Patronka Warszawy i strażniczka Polski jednoczy wszystkich

Papież Franciszek otrzymał w prezencie od Andrzeja Dudy obraz Matki Bożej Łaskawej, patronki Warszawy. W 1652 r. Polacy modlili się do Matki Bożej Łaskawej o ustanie epidemii. Po ustaniu zarazy ogłoszono Matkę Bożą Łaskawą patronką Warszawy.

- Matka Boża Łaskawa jednoczy wszystkich w modlitwie - podkreśla ks. Krzysztof Ziółkowski, kustosz powstającego sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie.

Duchowny opowiada, w jaki sposób do radzymińskiej parafii trafił obraz Matki Bożej Łaskawej. - Nieznana nam pani przekazała nam obraz Matki Bożej Łaskawej, który pierwotnie miał być feretronem. Obraz oprawiony był w bogato zdobione złote ramy. Okazał się jednak zbyt ciężki, żeby nosić go w procesjach. Miesiąc później biskup Romuald Kamiński wyszedł z inicjatywą, aby przy powstającym Sanktuarium postawić figurę Matki Bożej Łaskawej, a obraz umieścić w głównym ołtarzu - mówi ks. Ziółkowski.

Od początku pandemii w diecezji warszawsko-praskiej każdego wieczora prowadzona jest modlitwa różańcowa przed obrazem Matki Bożej Łaskawej, który towarzyszy męskim wspólnotom na Starym Mieście podczas publicznego różańca w pierwsze soboty miesiąca. Biskupi warszawsko-prascy, którzy zainicjowali tę modlitwę, słowami Jana Pawła II zawierzyli przed obliczem Łaskawej Pani Warszawę i Polskę.

Przed Jej wizerunkiem modlili się wierni stolicy w XVII w. podczas panującej wtedy zarazy, a Rada Miasta ogłosiła Matkę Bożą Łaskawą patronką stolicy. Maryja zasłynęła z interwencji podczas „Cudu nad Wisłą” i dwukrotnego pojawienia się w 1920 r. na polach Bitwy Warszawskiej, między Radzyminem a Ossowem.

24 marca 1651 r. obraz został koronowany (była to pierwsza koronacja w Polsce maryjnego obrazu), a Matka Boża Łaskawa stała się nie tylko patronką stolicy, ale i Strażniczką Polski.

Dziś w Radzyminie dzięki licznym darczyńcom powstaje sanktuarium św. Jana Pawła II jako wotum wdzięczności za Cud nad Wisłą. Parafia chce zdążyć z ukończeniem prac związanych z budową świątyni przed 100. rocznicą „Cudu nad Wisłą”. Budowę sanktuarium można wspierać poprzez przekazywanie datków.

W XVII wieku na Mazowszu nie było niemal domu bez malowanego czy drukowanego obrazka wybawicielki od zarazy i wszelkiego utrapienia. „Trudno byłoby, nie tylko w czasie zarazy, znaleźć kogoś, kto by nie miał medalika Madonny od zarazy. Nosili je wszyscy, nie tylko katolicy, lecz także innowiercy! Panowało powszechne przekonanie, że Najłaskawsza temu, kto prosi, opieki nie odmawia, nie patrząc na wyznanie petenta!” – pisze Ewa J. P. Storożyńska w książce „Matka Boża Łaskawa a Cud nad Wisłą”.

Autorka wznowionego wydania publikacji przypomina, że „do Madonny o Łaskawym Obliczu coraz liczniej przyjeżdżali wierni z innych miast, by się pokłonić i wzywać Jej protekcji”.
Współautor książki, ks. Józef Bartnik wskazuje: „Do Maryi, naszej Mamy możemy mieć pełne zaufanie i pewność, że powierzonymi osobami, sprawami się zaopiekuje, trudnościom zaradzi, problemy rozwiąże”.
Duchowny zachęca do zawierzenia Matce Bożej swoich problemów, bolączek, oczekiwań czy niespełnionych marzeń. „Maryja nie tylko Was wysłucha, ale miejcie pewność, że wszystkie powierzone Jej problemy sama rozwiąże” - zaznacza kapłan, który otrzymał liczne świadectwa osób wskazujących na szczególne wstawiennictwo Matki Bożej w sytuacjach po ludzku beznadziejnych.

CZYTAJ DALEJ

Biskup ustanowił Kapitułę dla głogowskiej Kolegiaty

2020-09-27 15:34

[ TEMATY ]

kolegiata

Głogów

Karolina Krasowska

Uroczystości w głogowskiej Kolegiacie. Bp tadeusz Lityński ustanowił nową Kapitułę dla głogowskiej Kolegiaty

Uroczystości w głogowskiej Kolegiacie. Bp tadeusz Lityński ustanowił nową Kapitułę dla głogowskiej Kolegiaty

W Głogowie odbyły się uroczystości z okazji 900-lecia tamtejszej Kapituły Kolegiackiej. Mszy św. przewodniczył bp Tadeusz Lityński, który ustanowił nową Kapitułę na głogowskiej Kolegiaty.

Uroczystości w głogowskiej Kolegiacie rozpoczął Różaniec i czuwanie przy relikwiach św. Jadwigi. Mszę św. hejnałem Głogowa rozpoczęli sygnaliści-uczniowie Szkoły Muzycznej w Głogowie. Następnie odbyło się procesyjne przejście przez kościół w oprawie mszy De Angelis w wykonaniu chóru Magnificat. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję