Reklama

Niedziela Świdnicka

II Forum Prezesów Duszpasterskich Rad Parafialnych

[ TEMATY ]

parafia

rady parafialne

Przemysław Awdankiewicz

Nowa elewacja budynku świdnickiego seminarium

II Forum Prezesów Duszpasterskich Rad Parafialnych odbyło się 20 kwietnia w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej. Jego uczestnicy opowiedzieli się za koniecznością większego zaangażowania katolików świeckich w życie wspólnot parafialnych oraz potrzebą dawania przez nich świadectwa przywiązania do Kościoła w codziennym życiu.

II Forum Diecezjalne Prezesów Duszpasterskich Rad Parafialnych przebiegało pod hasłem "Być sola ziemi. Wezwani do świadectwa". Spotkanie rozpoczęła uroczysta Msza św. odprawiona w katedrze świdnickiej pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca.

– Aby stawać się dobrymi ewangelizatorami sami musimy głęboko uwierzyć i pokochać Jezusa - powiedział w homilii bp Ignacy Dec. – Pierwszym zadaniem ewangelizatora jest dawanie świadectwa, ponieważ ono jest najskuteczniejszą formą prowadzenia innych do Chrystusa - dodał Biskup Świdnicki.

Reklama

Następnie w auli seminaryjnej odbyła się cześć wykładowa. Ks. dr Aleksander Radecki z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu podjął temat "Ewangelizacja – czy jej potrzebujemy?". Kolejnym prelegentem był ks. dr Bogusław Wolański, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego legnickiej Kurii Biskupiej, który zastanawiał się nad kwestią świętowania niedzieli i wygłaszając referat pt. "Świętowanie niedzieli wyzwaniem dla ochrzczonych”".

O roli świeckich w misji ewangelizacji mówił Janusz Kasperczyk z gliwickiej Szkoły Nowej Ewangelizacji. Ostatnim prelegentem był ks. dr Robert Begierski z referatu ds. sztuki świdnickiej Kurii Biskupiej, który podkreślał znaczenie troski o miejsca święte, która jest świadectwem naszej wiary.

Uczestnicy spotkania wysunęli postulat konieczności większego zaangażowania katolików świeckich w życie wspólnot parafialnych oraz konieczność dawania przez nich świadectwa przywiązania do Kościoła w codziennym życiu.

Reklama

Organizatorem II Forum Prezesów Duszpasterskich Rad Parafialnych był Wydział Duszpasterski Świdnickiej Kurii Biskupiej. W spotkaniu uczestniczyło ponad 150 przedstawicieli Rad Parafialnych z terenu całej diecezji. Uczestnicy otrzymali materiały z ubiegłorocznego Forum, które zostały wydane w formie drukowanej przez organizatorów.

2013-04-22 13:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Słuchać świeckich

Niedziela legnicka 7/2016, str. 4

[ TEMATY ]

rady parafialne

Archiwum

Podczas posiedzenia rad parafialnych

Pasterzem parafii jest proboszcz. Zostaje on posłany przez biskupa do parafii, by tam głosić Słowo Boże, udzielać sakramentów, katechizować, troszczyć się o ubogich i chorych. Ponosi on pełną odpowiedzialność za wspólnotę, która została mu powierzona. Jednak wiadomo, że jeden proboszcz, nawet przy współpracy wikariusza, nie jest w stanie sam sprostać wszystkim zadaniom. Ale czy jest taka konieczność? Czy może w prowadzeniu parafii skorzystać z pomocy ludzi świeckich? Do tego każdy proboszcz nawet jest zachęcony. Jednym z dokumentów Soboru Watykańskiego II jest „Dekret o posłudze i życiu prezbiterów”. Znajduje się tam piękny tekst: „Niech prezbiterzy szczerze uznają i wspierają godność świeckich i właściwy im udział w posłannictwie Kościoła. Niech równie szczerze szanują słuszną wolność, która przysługuje wszystkim w ziemskiej społeczności. Niech chętnie słuchają świeckich, rozpatrując po bratersku ich pragnienia i uznając ich doświadczenie i kompetencje na różnych polach ludzkiego działania, by razem z nimi mogli rozpoznawać znaki czasu”. Ojcowie soborowi zachęcają, by wsłuchiwać się w głos osób świeckich i cenić ich zdanie, które może być bardzo cenne w dźwiganiu odpowiedzialności za wspólnotę parafialną.

Taką możliwość „słuchania” kompetentnych ludzi daje rada parafialna. Podstawę do jej powołania dają dokumenty Kościoła, w których m.in. czytamy, że jeśli jest taka wola biskupa diecezjalnego w każdej parafii może zaistnieć ciało doradcze, które będzie służyło radą proboszczowi parafii. Doradzanie powinno obejmować kwestie, np. duszpasterskie, katechetyczne czy też ekonomiczne. Wybrana grupa ludzi w imieniu parafii wspiera proboszcza w całokształcie życia parafialnego. Upoważnienie do tak odpowiedzialnej funkcji wynika z faktu przyjęcia sakramentu chrztu, także daru Ducha Świętego w sakramencie bierzmowania. Warto podkreślić, że przewodniczącym rady parafialnej jest zawsze proboszcz, a tworzące ją osoby posiadają jedynie głos doradczy i w działaniu kierują się normami określonymi przez biskupa diecezjalnego.

Wola Biskupa Legnickiego co do istnienia rad parafialnych została już wyrażona na początku istnienia diecezji. Proces tworzenia rad przebiegał powoli, ale z roku na rok obserwowany był wzrost wspólnot parafialnych, które coraz bardziej angażowały się osoby świeckie. Ważnym momentem w życiu diecezji był I Synod Diecezji Legnickiej (2007-12). Owocem prac synodalnych jest m.in. Statut rady parafialnej w diecezji legnickiej, który jasno precyzuje, w jaki sposób jest tworzona rada. Przypomnijmy, że w jej skład wchodzą osoby z urzędu, przedstawiciele wybrani przez poszczególne grupy parafialne i wierni ze wskazania proboszcza. Pierwsze rady według nowego statutu zostały utworzone na trzyletnią kadencję w roku 2012.

W roku bieżącym rozpoczyna się nowa kadencja rad parafialnych w diecezji legnickiej, które muszą zostać wybrane na przełomie lutego i marca. Do statutu mocą dekretu Biskupa Legnickiego zostały dodane dwie nowe kwestie. Pierwsza, że oprócz trzech grup wiernych, którzy tworzą skład rady, dochodzi jeszcze czwarta. Będą to przedstawiciele wybierani przez parafian w głosowaniu. To swoista nowość, aczkolwiek już istniejąca choćby nawet w diecezji opolskiej czy siedleckiej. Czyli ujmując w skrócie, do 18 lutego br. parafianie mogą zgłaszać swoje kandydatury do księży proboszczów. Następnie nastąpi weryfikacja, czy zgłoszone osoby spełniają podane w regulaminie kryteria. Kolejny krok to opublikowanie listy wyborczej, by parafianie mogli się zapoznać z nazwiskami kandydatów. Po tym następują wybory. W niedzielę 28 lutego br. lub 6 marca br. (według ustalenia księdza proboszcza) wiernym obecnym na Mszach św. będą rozdane karty wyborcze z nazwiskami kandydatów. Każdy może zakreślić dwa nazwiska, a karty oddaje wyznaczonej komisji. Po podliczeniu do rady wejdą osoby, które uzyskały największą liczbę głosów. Taki system wyborów stwarza możliwość jeszcze większej odpowiedzialności wiernych świeckich za wspólnotę parafialną. Mogą oni wybrać swoich przedstawicieli, którzy będą doradzali księdzu proboszczowi i swoim głosem czynili parafię jeszcze bardziej żywotną.

Druga nowość, która zostaje dodana do statutu to wydłużenie kadencji rad parafialnych. Po zatwierdzeniu i zaprzysiężeniu przez Biskupa Legnickiego składu rady rozpocznie ona pięcioletnią kadencję.

CZYTAJ DALEJ

Papież powiedział, że jest bardzo zasmucony decyzją w sprawie Hagii Sophii w Stambule

2020-07-12 12:44

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Papież Franciszek powiedział w niedzielę, że jest "bardzo zasmucony" decyzją o przekształceniu muzeum Hagia Sophia w meczet. Do decyzji władz Turcji odniósł się podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.

Papież podkreślił, że myśli o Hagii Sophii. "I jestem bardzo zasmucony" - wyznał. (PAP)

Przeczytaj także: Turcja: Bazylika stanie się meczetem. Ból chrześcijan, UNESCO ostrzega

sw/ mars/

CZYTAJ DALEJ

Trzaskowski do Dudy: spotkanie to dobry pomysł, najodpowiedniejszy moment to czas po ogłoszeniu wyników przez PKW

2020-07-12 22:04

[ TEMATY ]

wybory

wybory 2020

PAP/Radek Pietruszka

Spotkanie to dobry pomysł, dziękuję; najodpowiedniejszym momentem wydaje się czas zaraz po ogłoszeniu wyników wyborów przez PKW - napisał kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski odpowiadając na zaproszenie go przez prezydenta Andrzeja Dudę na spotkanie w niedzielę na godz. 23.00.

Według sondażu exit poll Ipsos dla TVP, TVN i Polsat popierany przez PiS prezydent Andrzej Duda w drugiej turze wyborów prezydenckich uzyskał 50,4 proc. głosów, a kandydat KO Rafał Trzaskowski uzyskał 49,6 proc.

Po ogłoszeniu wyników sondażowych prezydent Duda podkreślał, że wszyscy czekają na oficjalne wyniki wyborów. "Ale chcę w tym momencie i z tego miejsca zaprosić dzisiaj jeszcze i na dziś do Pałacu Prezydenckiego pana Rafała Trzaskowskiego z jego małżonką na godzinę 23. Ja wiem, że późno, ale myślę, że nikt z nas nie będzie dzisiaj do późnych godzin spał" - oświadczył Duda.

"Chciałem zaprosić pana Rafała Trzaskowskiego, żebyśmy sobie podali rękę, i żeby ten uścisk dłoni zakończył tą kampanię" - powiedział prezydent.

Do propozycji spotkania Trzaskowski odniósł się na Twitterze. "Nasze wspólne spotkanie to dobry pomysł, Panie prezydencie @AndrzejDuda. Dziękuję" - napisał. "Najodpowiedniejszym momentem wydaje się czas zaraz po ogłoszeniu wyników wyborów przez PKW" - dodał Trzaskowski. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ mok/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję