Reklama

Dekanat Łódź Teofilów

Konsekracja kościoła Matki Bożej Bolesnej

17 kwietnia, w Poniedziałek Wielkanocny, na Mszy św. o godz. 11.30 abp Władysław Ziółek dokonał aktu konsekracji kościoła parafialnego pw. Matki Bożej Bolesnej, w którym posługę duszpasterską pełnią zakonnicy ze Zgromadzenia Ojców Pasjonistów. Konsekracja jest najważniejszym wydarzeniem w historii każdego kościoła, jednocześnie stanowi pewną cezurę, zamykającą etap tworzenia kościoła i rozpoczynającą otwarty etap służby człowiekowi na drodze do Boga.

Niedziela łódzka 19/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zmagania o utworzenie parafii

Budynek świątyni parafialnej czekał na tę chwilę blisko 30 lat - już w maju 1976 r. bp Józef Rozwadowski odprawił pierwszą Mszę św. w dolnym kościele. Na pewno był to moment niezwykle radosny dla wszystkich, którzy trudzili się, aby ten kościół mógł powstać. Początek tego wysiłku sięga 1956 r., kiedy to bp Michał Klepacz pozwolił Zgromadzeniu Ojców Pasjonistów osiedlić się w Łodzi, by wybudowali klasztor i założyli parafię. Wybór padł na teren obecnego osiedla Teofilów - pod koniec lat 50. były tu pola uprawne, a wśród nich domki jednorodzinne i zabudowania gospodarstw wiejskich. Ale było już wiadomo, że wkrótce powstanie tu duże osiedle. O ile władze kościelne chętnie widziały nowe Zgromadzenie w mieście i mieszkańcy przyjęli zakonników z ogromną życzliwością, o tyle w oczach ówczesnych władz miasta trudno było choćby o cień tolerancji. Pierwsi pasjoniści, o. Stanisław Michalczyk i br. Jerzy Marchliński, mogli zamieszkać w Łodzi dzięki serdeczności mieszkańców, którzy nie tylko ich przygarnęli, ale pomogli w nabyciu nieruchomości, na której z czasem miał pojawić się klasztor i kościół. Trzeba było jednak pokonać wiele trudności formalnych. W przezwyciężaniu tych problemów determinacją wyróżniał się przybyły na początku lat 60. o. Jan Wszędyrówny CP, który nie tylko potrafił zdecydowanie negocjować z urzędnikami, ale również mocno zintegrował wspólnotę wierzących. Jak wspomniał w homilii w czasie konsekracji Ksiądz Arcybiskup, dopiero po 15 latach intensywnych starań uzyskano u władz świeckich pozwolenie na erygowanie nowej parafii i kolejne pozwolenie na budowę kościoła parafialnego. Rok 1972 przyniósł ostateczne decyzje w tej kwestii, a bp Józef Rozwadowski wraz z przełożonym generalnym Zgromadzenia Ojców Pasjonistów, Teodorem Foley’em, dokonali poświęcenia wskazanego placu budowy oraz krzyża, który swymi ramionami zdawał się przypominać o Bożej Opatrzności, nigdy niecofającej się przed żadnymi trudnościami na drodze prowadzącej człowieka do zbawienia.

Reklama

Budowa kościoła świadectwem wiary i ofiarności

Nowo erygowana parafia liczyła blisko 50 tys. wiernych, dlatego zdecydowano się wybudować duży, dwukondygnacyjny kościół, z obszernym zapleczem. I tu po raz kolejny mieszkańcy nowego osiedla dali imponujące świadectwo swej wiary - przede wszystkim swą bezinteresownie ofiarowaną pracą oraz wsparciem materialnym. Pierwszemu proboszczowi i budowniczemu kościoła, o. Janowi Wszedyrównemu, udało się zdobyć wsparcie materialne w różnych krajach Europy Zachodniej. Dzięki temu, po 4 latach intensywnych prac, można było odprawić pierwszą Mszę św. Było to wydarzenie wzniosłe i wzruszające. Mieszkańcy Teofilowa, dzięki swemu zdecydowaniu i konsekwencji, zrodzili pierwszą po wojnie oraz pierwszą w historii nowego osiedla świątynię w Łodzi. Odwołując się do słów powitania, wypowiedzianych podczas uroczystości przez obecnego proboszcza parafii o. Ludwika Stefańskiego CP - kościół ten można nazywać matką kościołów Teofilowa.
Lata 80. umożliwiły tworzenie nowych parafii - tak, by posługa duszpasterska mogła się właściwie rozwijać i być wolna od powierzchowności. Dlatego z terenu pierwotnej parafii Ojców Pasjonistów wydzielono i erygowano najpierw parafię Miłosierdzia Bożego, a kilka lat później parafię Niepokalanego Serca Maryi, prowadzoną przez Misjonarzy Klaretynów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Konsekracja zwieńczyła 30-letni trud

30 lat od momentu wzniesienia murów świątyni do dnia konsekracji wypełnione było systematycznymi pracami wykończeniowymi, nabywaniem niezbędnego wyposażenia i wystroju kościoła, a w ostatnich miesiącach - rozjaśnieniem betonowej szarości, która sprawiała wrażenie przytłaczającej. Optyczne rozjaśnienie wnętrza kościoła jest alegorycznym obrazem, ilustrującym treść konsekracji jako aktu duchowego. Uświęcająca łaska wypełnia i przenika nie tylko mury poświęcanej budowli, ale także oświeca każdego człowieka modlącego się w takim miejscu. To przenikanie duchowego promieniowania, spływającego tak na miejsce, jak i na osoby, było główną ideą homilii abp. Władysława Ziółka.
Współkonsekratorami świątyni byli: prowincjał Ojców Pasjonistów o. Andrzej Jakimiak CP oraz ks. dziekan Tadeusz Bednarek. Wśród gości było 26 kapłanów diecezji łódzkiej, kapłanów pochodzących z tutejszej parafii i Ojców Pasjonistów, którzy związani byli z tym kościołem.
Uroczystość zapisała się jako istotne wydarzenie również w historii polskiej Prowincji Pasjonistów, tym bardziej, że rozpoczyna ona jubileuszowe obchody 50-lecia obecności tego Zgromadzenia w Łodzi. Klasztor i parafia Matki Bożej Bolesnej to jedyne miejsce na terenie archidiecezji łódzkiej, gdzie posługują zakonnicy spod znaku Męki Pańskiej.

Jubileusze Ojca Proboszcza

Dopełnieniem obchodów jubileuszowych w parafii Ojców Pasjonistów są ważne rocznice o. Ludwika Stefańskie go CP. 3 maja Proboszcz parafii Matki Bożej Bolesnej i Przełożony klasztoru Ojców Pasjonistów obchodził podwójny jubileusz 40-lecia kapłaństwa i 65-lecia urodzin. Z tej racji zaprosił na wspólną modlitwę swoich uczniów, wychowanków, parafian i mieszkańców Teofilowa. Ojciec Jubilat przepracował w archidiecezji łódzkiej 23 lata i był świadkiem najważniejszych wydarzeń w parafii na Teofilowie. Plurimos Annos Ojcze Proboszczu!

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Teologia? Czy warto ją studiować?

2024-05-14 19:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Karol Porwich/Niedziela

W Instytucie Teologicznym w Łodzi, uczelni afiliowanej do Akademii Katolickiej w Warszawie, studiują studenci motywowani potrzebą pogłębienia swojej wiedzy i wiary w Boga, nie wykluczając możliwości przyszłej pracy nauczyciela religii.

CZYTAJ DALEJ

Uczniowie klas VIII piszą egzamin z matematyki - drugą część egzaminu ósmoklasisty

2024-05-15 09:28

[ TEMATY ]

egzamin ósmoklasisty

Magdalena Pijewska/Niedziela

W środę o godzinie 9 rozpoczął się pisemny egzamin z matematyki – druga część egzaminu ósmoklasistów. We wtorek uczniowie pisali egzamin z języka polskiego, w czwartek czeka ich pisemny egzamin z języka obcego.

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w środę przed rozpoczęciem egzaminu z matematyki powiedział PAP, że wszystko przebiega spokojnie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję