Reklama

Wiadomości

FENIKS 2013 dla Półtawskich

[ TEMATY ]

wyróżnienie

nagroda

Półtawska

MARCIN ŻEGLIŃSKI

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wanda i Andrzej Półtawscy – to tegoroczni laureaci Nagrody Głównej FENIKS 2013 przyznawanej przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich podczas dorocznych targów. W tym roku kapituła uhonorowała też prezydentową Karolinę Kaczorowską po raz pierwszy przyznaną Nagrodą – Księga życia. Ponadto dwa FENIKSY Specjalne powędrowały do bp. Antoniego Długosza i Ernesta Brylla. Nagrody wręczono wieczorem 13 kwietnia podczas uroczystej gali w bazylice Najświętszego Serca Jezusowego na warszawskiej Pradze. Małżeństwo Półtawskich zostało uhonorowane FENIKSEM 2013 za „rzadko spotykany w świecie styl życia i zaangażowania konfesyjnego oraz godny naśladowania wkład w rozwój polskiej filozofii i kultury moralnej, za odsłonięcie wielu aspektów posługi duszpasterskiej Karola Wojtyły, wielkiego kapłana, biskupa i papieża” – podano w uzasadnieniu kapituły. Doceniono także ich wysiłek w obronie życia i godności życia, który wielu ludziom przynosi wsparcie i wzmacnia ich nadzieję. Kapituła nagrody podkreśliła również, że Wanda i Andrzej Półtawscy w swej aktywności naukowo-badawczej, niezaniedbującej porządku rodzinnego, w otwarciu na innych, stworzyli personalistyczny model małżeńskiej wspólnoty.

W tym roku po raz pierwszy przyznano Nagrodę – Księga życia. Otrzymała ją Karolina Kaczorowska, wdowa po prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim. Uhonorowano ją za „życie naznaczone służbą na rzecz narodu polskiego i młodzieży”, działalność edukacyjną i wychowawczą a także charytatywną w Zjednoczeniu Polek w Wielkiej Brytanii. W uzasadnieniu podkreślono też, że jej służba publiczna naznaczona jest niezwykłą troską o los kolejnych pokoleń młodych Polaków, nastawiona na ochronę i popularyzację więzi rodzinnych, narodowych i społecznych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W zamyśle kapituły, nowa nagroda – Księga życia ma być przyznawana ludziom, których aktywność i dorobek zasługują na największy społeczny szacunek i wdzięczność.

Reklama

Podczas gali wręczono także dwa FENIKSY Specjalne. Pierwszy trafił do bp. Antoniego Długosza, za „żarliwego ducha wiary i miłości ekspresyjnie wyrażanego w bogactwie słowa, skierowanego zwłaszcza do najmłodszych, dzieci i młodzieży, wobec którego nie można przejść obojętnie”. Drugi FENIKS Specjalny trafił do Ernesta Brylla. Poetę uhonorowano za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literatury, zwłaszcza poezji, „otwartej i czułej na powiew religijnych tajemnic, włączającej w swój duchowy obszar również tzw. sprawy ojczyźniane”. Kapituła podkreśliła, iż twórczość Brylla odegrała ważną rolę w cementowaniu świadomości społecznej, zarówno w czasach komunizmu, jak i po 1989 r. „Bezpośrednie odniesienia do odbiorcy, odwoływanie się do archetypów i mitów narodowych, wrażliwość na tradycje liryki romantycznej oraz chęć nawiązywania rozmowy o fundamentalnych sprawach ludzkiej egzystencji – wszystko to sprawia, że pisarstwo Brylla nieustannie wywołuje zbiorowy oddźwięk i zyskuje należne poważanie – tak uzasadniała swoją decyzję kapituła.

Ponadto przyznano nagrody i wyróżnienia dla najlepszych książek w 10 kategoriach. W tym roku, po przerwie, przyznano nagrody w kategorii przekład. O nagrody ubiegało się 46 wydawców.

W kategorii literackiej nagrodę zdobyło Wydawnictwo Salezjańskie za książkę „Od Barabasza do Jezusa. Nawrócony jednym spojrzeniem” autorstwa Pietro Sarubbiego. Kapituła uznała, iż jest to poruszająca opowieść o nawróceniu i poszukiwaniu drogi do Kościoła i Boga.

W kategorii nauki kościelne nagrodę przyznano Wydawnictwu Bernardinum za książkę o. Wojciecha Giertycha OP pt. „Rozruch wiary”. Według kapituły jest to znakomita rozprawa o sensie wiary, potrzebie i sposobach jej stałego umacniania i rozwoju.

W kategorii edytorstwo doceniono niezwykły album, jaki ukazał się nakładem Wydawnictwa Rosikon Press pt. „Świadkowie Tajemnicy. Śledztwo w sprawie relikwi Chrystusowych” autorstwa Grzegorza Górnego i Janusza Rosikonia. Kapituła doceniła „ujmującą dbałość o faktograficzne detale i zachwycającą swoim estetycznym bogactwem literacko-graficzną opowieść o świętych relikwiach chrześcijaństwa”.

Reklama

W kategorii książki dla dzieci nagrodzono „Księgę spraw ważnych Lamelii Szczęśliwej” autorstwa Joanny Krzyżanek. Wydawnictwo Święty Wojciech doceniono za „mistrzowskie połączenie ilustracji i tekstu w służbie edukacyjnej roli książki dla dzieci”. Natomiast w kategorii książki dla młodzieży zwyciężyła Edycja św. Pawła za „Ocaloną z piekła. Wyznania byłej modelki” – Ani Golędzinowskiej. W ocenie kapituły, jest to świadectwo niezwykłego nawrócenia, które udowadnia, że droga do Boga może wieść przez najmroczniejsze ścieżki ludzkiego życia.

W kategorii książka autora zagranicznego uhonorowano Społeczny Instytut Wydawniczy Znak za „Kres i początek. Papież Jan Paweł II – zwycięstwo wolności, ostatnie lata, dziedzictwo” autorstwa papieskiego biografa George Weigla. To, według kapituły, rzetelne i godne podsumowanie wielkiego pontyfikatu Jana Pawła II, zarazem niezwykła opowieść o naznaczonym cierpieniem bezwarunkowym oddaniu Chrystusowi.

W kategorii seria wydawnicza nagrodę zdobyło Wydawnictwo KUL za „Opera omnia Josepha Ratzingera”, wydane w 2012 r. tomy 11 i 12 pod redakcją ks. Krzysztofa Góździa. Nagroda została przyznana za podjęcie i publikowanie w języku polskim „Dzieł zebranych” Josepha Ratzingera, Ojca Świętego Benedykta XVI, jednego z największych teologów naszych czasów. W ocenie kapituły jest to wzorcowa edycja, ukazująca zasadnicze nurty papieskiej myśli, skoncentrowanej na „duchu komunikacji” między światem ludzkim i boskim, ze szczególnym podkreśleniem wagi liturgii, zakorzenionej w podstawowym akcie wiary i w ludzkiej egzystencji.

Reklama

W kategorii publicystyka religijna najlepszą okazała się książka autorstwa Ewy Czaczkowskiej pt. „Siostra Faustyna. Biografia Świętej” wydana przez Społeczny Instytut Wydawniczy Znak. Kapituła przyznając tę nagrodę doceniła nieustępliwość w dochodzeniu do prawdy o życiu i działalności świętej i tajemnic rozwoju kultu Bożego Miłosierdzia.

Z kolei w katogorii multimedia nagrodę zdobyła wydana przez Hajdasz Produktion książka z filmem DVD „Zapomniane męczeństwo” autorstwa Jolandy Hajdasz. Kapituła uznała, iż jest to cenne przypomnienie postaci i ofiary życia abp. Antoniego Baraniaka, jednego z najznamienitszych kapłanów polskiego Kościoła w XX wieku.

Natomiast w kategorii przekład uhonorowano Towarzystwo Naukowe KUL za pierwszy w Polsce, pełny, jednolity przekład wszystkich tragedii Sofoklesa, klasyka literatury antycznej. Nakładem tej oficyny ukazały się „Tragedie I: Ajas, Trachiniki, Filoklet, Edyp w Kolonos”, „Tragedie II: Król Edyp, Antygona, Elektra” ze wstępem i w opracowaniu Roberta R. Chodkowskiego.

Podczas gali wręczono także wyróżnienia w poszczególnych kategoriach. Tradycyjnie wręczono też Małe Feniksy 2013, które przyznawane są co roku osobom i instytucjom za dokonania w promocji książek religijnych w mediach. W tym roku doceniono portal Deon.pl, na którym znajduje się czytelnia wartościowej prasy i książek a co roku portal ten obejmuje swoim medialnym patronatem kilkadziesiąt pozycji wydawniczych. Mały Feniks powędrował też do Radia Warszawa i Radia RDN Małopolska. Ponadto nagrodą tą uhonorowano także dziennikarza i prezentera telewizyjnego Krzysztofa Ziemca.

Uroczystość uświetniła swoim występem Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

2013-04-14 11:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pro Patria dla zasłużonych

Niedziela szczecińsko-kamieńska 23/2018, str. II

[ TEMATY ]

wyróżnienie

medal

Leszek Wątróbski

Odznaczeni medalem „Pro Patria” oraz dostojnicy obecni na uroczystości

Odznaczeni medalem „Pro Patria” oraz dostojnicy obecni na uroczystości

W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda Tomasz Hinc wręczył 25 maja br. 16 medali „Pro Patria”. Medale zostały nadane w uznaniu szczególnych zasług w kultywowani pamięci w walce o niepodległość Ojczyzny przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, na wniosek Zarządu Stowarzyszenia Społecznego „Grudzień’70/Styczeń’71”. Stowarzyszenie to podejmuje działania mające na celu stałą opiekę nad mogiłami zamordowanych i godną oprawę Tablicy Pamięci Ofiar Grudnia 1970 r. Odnawia ono i utrzymuje stałe kontakty z poszkodowanymi i ich rodzinami oraz podejmuje skuteczne działania na rzecz formalnego uznania specjalnych uprawnień rentowych. Współpracuje też ze Społecznym Komitetem Budowy Pomnika Ofiar Grudnia’70 w Szczecinie. Gromadzi wreszcie rzetelną dokumentację nt. historii lat 1970-71.

CZYTAJ DALEJ

Wenecja: Franciszek podziękował za wizytę, modlił się za Haiti, Ukrainę i Ziemię Świętą

2024-04-28 13:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Na zakończenie Mszy św. sprawowanej na placu św. Marka papież podziękował organizatorom jego wizyty w Wenecji i szczególnie pamiętał w modlitwie o Haiti, Ukrainie i Ziemi Świętej.

Drodzy bracia i siostry, zanim zakończmy naszą celebrację chciałbym pozdrowić was wszystkich, którzy w niej uczestniczyliście. Z całego serca dziękuję patriarsze, Francesco Moraglii, a wraz z nim jego współpracownikom i wolontariuszom. Jestem wdzięczny władzom cywilnym i siłom porządkowym, które ułatwiły przebieg tej wizyty. Dziękuję wszystkim.

CZYTAJ DALEJ

Włochy: Premier Meloni przyjęła kardynała Stanisława Dziwisza

2024-04-29 14:22

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

Giorgia Meloni

W. Mróz/diecezja.pl

Kard. Stanisław Dziwisz w swoim rzymskim kościele tutularnym - Bazylice Santa Maria del Popolo

Kard. Stanisław Dziwisz w swoim rzymskim kościele tutularnym - Bazylice Santa Maria del Popolo

Premier Włoch Giorgia Meloni przyjęła w swojej kancelarii, Palazzo Chigi, kardynała Stanisława Dziwisza - poinformował rząd w poniedziałkowym komunikacie. Spotkanie odbyło się w związku z obchodzoną w sobotę 10. rocznicą kanonizacji Jana Pawła II.

Rząd w Rzymie podkreślił, że w czasie spotkania szefowa rządu i emerytowany metropolita krakowski wspominali polskiego papieża 10 lat po jego kanonizacji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję