Reklama

Watykan

Minister Woś rozmawia z kard. Sandrim o pomocy dla chrześcijan na Bliskim Wschodzie

W środę, 25 września w siedzibie Kongregacji dla Kościołów Wschodnich przy ulicy Conciliazione min. Michał Woś spotkał się z prefektem Kongregacji, argentyńskim kardynałem Leonardo Sandrim. Ta dykasteria watykańska zajmuje się sprawami katolickich Kościołów wschodnich oraz ich wiernymi. Kard. Sandri stoi na jej czele od 2007 r., wcześniej był bliskim współpracownikiem Jana Pawła II – przez wiele lat pełnił funkcję nuncjusza a później asesora do spraw ogólnych Sekretariatu Stanu. To on podał zgromadzonym na placu św. Piotra wiernym wiadomość o śmierci Jana Pawła II.

[ TEMATY ]

spotkanie

Watykan

pomoc

Włodzimierz Rędzioch

Poprosiłem ministra Wosia o wypowiedź w sprawie jego watykańskiej wizyty: „Dzisiejsze konsultacje i rozmowy z kard. Leonardo Sandrim to wynik memorandum o współpracy podpisanego między Polską a USAID, największą amerykańską organizacją pomocową, w sprawie wsparcia chrześcijan na Bliskim Wschodzie i projektów polskich, które uzyskały finansowanie Stanów Zjednoczonych. Po mojej wizycie w Waszyngtonie zostały uzgodnione wszystkie szczegóły i ruszy projekt pilotarzowy. Dla polskich organizacji ONG będzie dostępnych blisko pół miliarda złotych na pomoc i wsparcie prześladowanych mniejszości religijnych na Bliskim Wschodzie, głównie w Iraku. Stąd moja wizyta u prefekta Kongregacji dla Kościołow Wschodnich. Chodzi nam o włączenie w nasze działania kanałów kościelnych. Z naszego doświadczenia wiemy, że współpraca z Kościołami przynosi dobre wyniki, ponieważ Kościoły mają najlepsze rozeznanie w terenie a środki, z których korzystają są maksymalnie wykorzystywane i nic się nie marnuje. Dlatego zależy nam na zacisnieniu współpracy między organizacjami ONG a Kościołami wschodu i to jest główny temat rozmowy z kard. Sandrim”.

Reklama

Minister Woś wyjaśnił również, jaki są formy pomocy dla chrześcijan: „Są to różnorodne formy wsparcia i pomocy humanitarnej. Tam, gdzie ludzie nie mają dachu nad głową ani środków do życia ani leków pomoc humanitarna jest priorytetem. Ale przechodzimy już w następną fazę wsparcia rozwojowego w tych regionach, gdzie zaczęła się odbudowa – chodzi o szkolenia, rozwój przedsiębiorczości, pomoc w założeniu małych firm”.

Ministrowi Wosiowi podczas wizyty u kard. Sandriego towarzyszył ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, Janusz Kotański.

2019-09-27 10:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp T. Kondrusiewicz o wizycie prezydenta A. Łukaszenki w Watykanie

[ TEMATY ]

Watykan

Białoruś

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Komentując dla Radia Watykańskiego dzisiejsze spotkanie prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki z papieżem, przewodniczący episkopatu tego kraju abp Tadeusz Kondrusiewicz zauważył, że rodzi ono nadzieję na dynamiczny rozwój stosunków między Białorusią a Stolicą Apostolską. Wskazał też na konstruktywne relacje państwo-Kościół w tym kraju i przypomniał, że jest to już druga wizyta Łukaszenki w Watykanie - poprzednio był tam przed 7 laty.

„Kiedy ludzie się spotykają, zawsze jest nadzieja na dynamiczny rozwój stosunków. Do załatwienia jest wiele spraw. Do dnia dzisiejszego nie mamy porozumienia i konkordatu, nad którym już od bardzo dawna pracujemy" - powiedział metropolita mińsko-mohylewski. Jego zdaniem dzisiejsza wizyta będzie nowym bodźcem do rozstrzygnięcia tego problemu.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Papież do nowego patriarchy katolickich Ormian

2021-09-24 20:36

[ TEMATY ]

Ormianie

papież Franciszek

patriarcha

Vatican News

Rafał Piotr XXI Minassian, nowy patriarcha katolickich Ormian

Rafał Piotr XXI Minassian, nowy patriarcha katolickich Ormian

Franciszek skierował list do nowego patriarchy katolickiego Kościoła ormiańskiego, Rafała Piotra XXI Minassiana. Kościół ten – jak pisze Papież - jest w pełni zaangażowany w sprawy narodu ormiańskiego, zachowuje jego pamięć i tradycje, a jednocześnie jest głęboko związany z Następcą Apostoła Piotra.

Franciszek zauważa, że Ormianie to naród obyty z cierpieniem z powodu licznych prób, których doświadczyli w ciągu 1700 lat swej chrześcijańskiej historii, ale odznaczają się oni również niewyczerpaną zdolnością do rozkwitu i wydawania owoców, dzięki świętości i mądrości swych świętych i męczenników, kulturze jego lekarzy i myślicieli oraz sztuce, która umie wyryć w skale znak krzyża jako drzewa życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję