Reklama

Jasna Góra

VI spotkanie z cyklu „Prymas jasnogórski w drodze na ołtarze”

Kolejne spotkanie z cyklu „Prymas jasnogórski w drodze na ołtarze” odbędzie się na Jasnej Górze już w najbliższy piątek, 27 września. Tym razem mowa będzie o dzieciństwie, rodzinie i wychowaniu Stefana Wyszyńskiego. Tematem spotkania będą słowa: „Ojciec mój z upodobaniem pielgrzymował na Jasną Górę”. Podejmowane przez Paulinów i zaproszonych gości tematy ukazujące życie i posługę sługi Bożego stanowią ważny etap przygotowania do beatyfikacji tego wielkiego kapłana i Polaka.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

spotkanie

Bożena Sztajner/Niedziela

- Wracamy do fundamentów życia ks. Prymasa - podkreśla o. Mariusz Tabulski, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego. Zauważa, że dzieciństwo kard. Wyszyńskiego to także „wielka dramaturgia”. - Z jednej strony piękna kochająca się rodzina, z drugiej trudne wydarzenia kiedy Stefek przeżywa śmierć matki, kiedy ojciec zaprowadza go w ukryciu na groby powstańców, kiedy przez Zuzelę przyjeżdżają Kozacy, gdy ucieka upokorzony ze szkoły - wyjaśnia Paulin. Podkreśla, że „ten świat jego przeżyć stanowi fundament, do którego musimy powracać, by lepiej zrozumieć ks. Prymasa”.

O. Tabulski zazancza, że nieprzypadkowo na początku roku szkolnego mowa będzie o rodzinie, wychowaniu Stefka Wyszyńskiego, bo w „walce o rząd dusz” trzeba pokazywać wzorce.

Reklama

Rozmowa z zaproszonymi gośćmi dotyczyć będzie książki Piotra Kordyasza „Stefek. Opowiadania o dzieciństwie Kardynała Wyszyńskiego”. To pozycja adresowana także do najmłodszych czytelników, ilustrowana w kolorze, wypełniająca lukę, która istniała dotychczas w biografii dotyczącej osoby sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Autor stworzył opowiadania ukazujące klimat domu rodzinnego państwa Wyszyńskich. Są w nich: prostota, skromność, wzajemny szacunek i miłość, głębokie ukochanie spraw ojczyzny, Kościoła i Matki Bożej. Te cechy odnajdujemy w dojrzałej osobowości wielkiego Prymasa.

Zawarte w krótkich opowiadaniach zdarzenia są autentyczne i pochodzą głównie z przekazu najbliższej rodziny kard. Wyszyńskiego, bliskich współpracowników Prymasa Tysiąclecia, którym przy różnych okazjach przytaczał wspomnienia z domu rodzinnego oraz autoryzowanych zapisów publicznych czyli wypowiedzi samego sługi Bożego.

Reklama

Dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego odnosząc się do tematu spotkania „Ojciec mój z upodobaniem pielgrzymował na Jasną Górę” zwraca uwagę na fragment w książce opisujący nocne modlitwy taty Stefka Wyszyńskiego. - On widział ojca modlącego się przed obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej i myślał wtedy, że tatuś musi bardzo kochać Maryję i pewnie daje Jej różę, ja też chcę dać Jej piękną różę, wstał i uklęknął przy ojcu - powiedział Paulin. Podkreślił, że to były „te ważne momenty dla Stefka, które zaważyły na jego późniejszym życiu”.

W szóstym spotkaniu z cyklu „Prymas Jasnogórski w drodze na ołtarzu” udział wezmą: Piotr Kordyasz, autor książki; Gabriela Szulik, redaktor Małego Gościa Niedzielnego oraz Michalina Jankowska, pedagog, dyrektor Instytutu Prymasowskiego.

potkanie odbędzie się w piątek 27 września o godz. 18.30 w Jasnogórskim Instytucie Maryjnym. Poprzedzi je, jak zwykle, Msza św. o 17.30 o beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

2019-09-25 12:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Paulini z Jasnej Góry udostępnią medykom Dom Pielgrzyma

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jasna Góra

Dom pielgrzyma

medycy

Biuro Prasowe JG

Dom Pielgrzyma

Dom Pielgrzyma

Dom Pielgrzyma na Jasnej Górze bezpłatnie udostępni 110 pokoi częstochowskim służbom medycznym, które w trosce o najbliższych muszą pozostać poza domem.

To reakcja paulinów na konkretne potrzeby w czasie epidemii. Miejsce nosi imię Jana Pawła II i jest trwałą pamiątką I pielgrzymki do Polski papieża z 1979 r.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Papież kontynuuje dialog z francuskimi biskupami

2021-09-24 19:18

[ TEMATY ]

Francja

biskupi

papież Franciszek

Vatican News

Papież nie chce brutalnego zaprzestania odprawiania Eucharystii według dawnego Mszału. On pragnie, by wierni, którzy są przywiązani do przedsoborowej liturgii, nie tylko w niej uczestniczyli, lecz mieli też kapelanów, którzy ich będą prowadzić, pomogą zrozumieć wiarę i żyć w duchu Soboru Watykańskiego II – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Denis Jachiet po audiencji, na której Franciszek przyjął drugą grupę francuskich biskupów przybyłych z wizytą ad limina.

Jak zwykle, spotkanie z Papieżem miało charakter rozmowy. Tym razem trwała ona dwie i pół godziny. Jednym z głównych tematów było niedawne motu proprio, którym Franciszek ograniczył możliwość sprawowania Eucharystii według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. Papież wyjaśnił francuskim biskupom motywy swej decyzji. Zapewnił, że chodzi mu jedynie o jedność Kościoła. W rozmowie z biskupami Franciszek okazał się o wiele mniej rygorystyczny niż ogłoszony przez niego dokument. Zgodził się na przykład, by w archidiecezji paryskiej w tej samej parafii ten sam proboszcz sprawował liturgie zarówno według dawnego rytu, jak i nowego – powiedział bp Jachiet, dodając, że Papież zdaje się w tej sprawie na biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję