Reklama

Sanktuaria

1. Emobilna Pielgrzymka Europejskim Szlakiem Sanktuariów

„Klimat jest dobrem wspólnym, wszystkich i dla wszystkich!” (Laudato Si)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera


Emobilną ambasadą i wyłącznie elektrycznymi autami z Polski do Watykanu, wybiera się grupa polskich pielgrzymów. W ciągu niespełna 2 tygodni przejadą ponad 4.000 km, odwiedzą narodowe sanktuaria 5 europejskich krajów ( Polska, Czechy, Austria, Slowenia, Wlochy), aby w końcu dotrzeć do Asyżu, a potem do Watykanu na spotkanie z Papieżem Franciszkiem. To projekt 1 Emobilnej Pielgrzymki Laudato si - Instytutu Eletromobilności Emobi z Katowic. Inicjatywa już uzyskała osobiste błogosławieństwo od samego Papieża Franciszka! Pielgrzymi szlak rozpoczną z Jasnej Góry, po czym przejadą małopolski szlak Jana Pawła II ( Wadowice, Kalwaria Zebrzydowska, Kraków, Czerna). Przed wyjazdem z Polski specjalny e-pit stop w Katowicach, gdzie pod symblicznym Spodkiem odbędzie się prezentacja abasady katowickiej deklaracji Driving Change Together.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pielgrzymi promują katowicką deklarację Driving Change Together (partnerstwa na rzecz rozwoju elektromobilności), podpisanego w Katowicach przez ponad 43 kraje świata i liczne organizacje międzynarodowe, które zobowiązały się do rozwijania elektromobilności.

6 października rozpocznie się w Watykanie Synod o Amazonii, w której spora część zostanie poświęcona również tematowi ekologii integralnej. Właśnie w tej intencji polscy pielgrzymi wyruszają z nietypowa pielgrzymka do Rzymu.

[zdjecie id="83790"][/zdjecie]

Pielgrzymka sama w sobie ma na celu promowanie idei odpowiedzialności za klimat, który jest dobrem wspólnych, wszystkich i dla wszystkich. Wśród uczestników założyciele pracownicy pierwszego w Polsce przedsiębiorstwa ekonomii społecznej „Latający Kogut” z Katowic - zajmującego się elektromobilnością.

HISTORIA EMOBILNEJ PIELGRZYMKI:

Encyklika społeczna o ekologii Laudato Si papieża Franciszka stała się dla Instytutu inspiracja do utworzenia programu Laudato Si, którego głównym założeniem jest propagowanie idei nauczania społecznego kościoła w materii zrównoważonego rozwoju i troski o wspólny dom oraz nawolywanie do ekologicznego nawrócenia.

Reklama

Przedstawiciele Instytutu spotkali się z Ojcem Świętym Franciszkiem w Watykanie w dniu 8 maja br. Papież z uwagą wysłuchał prezesa Instytutu, który przedstawił mu ideę E mobilnej pielgrzymki oraz udzielił Apostolskiego błogosławieństwa organizatorom i uczestnikom tego wyjątkowego przedsięwzięcia. Ojciec Święty zaskoczył uczestników tej prywatnej audiencji stwierdzeniem, że w Watykanie tez jeżdżą elektrykami i poprosił uczestników o modlitwę za Niego w czasie pielgrzymki.

Elektromobilność w Watykanie – „przykład idzie z góry”

Stolica Apostolska wyznaczyła konkretne kierunki i trendy w działaniach proekologicznych w obszarze elektromobilnosci. Podzcas spotkania w Watykanie przedstawicieli Instytutu z Sekretarzem Generlnym Gubernatoratu Watykanu, Jego Ekscelencjo Fernando Vergezem, dowiedzieliśmy się, że do dziś na terenie Watykanu uruchomiono 12 stacji ładowania samochodów elektrycznych, a do końca roku ma ich być docelowo 20. Ciekawostką, jest fakt, że ładowarki te zasilane są energią pozyskiwana z 2.400 paneli fotowoltaicznych na dachu Auli audiencji. W papieskim państwie poruszają się samochody o napędzie elektrycznych, używane przez żandarmerię watykańską, pracowników governatoratu oraz elektryczne Papamobile.

ORGANIZATOR:

Instytut Emobi został stworzony po szczycie klimatycznym COP24, który odbył się w Katowicach. Jednym z ważnych owoców polskiej prezydencji COP było ogłoszenie deklaracji Driving Change Together – partnerstwa na rzecz rozwoju elektromobilności oraz deklaracja O sprawiedliwiej transformacji i solidarności – Just Transition and solidarity.

Jednym z głównych celów Emobi instytutu są działania mające na celu promowanie rozwoju elektromobilności w naszym kraju, a także szeroko zakrojona edukacja i popularyzacja ekologii integralnej. W marcu br. Instytut podpisał deklaracje przyłączając się do 43 państw i wielu organizacji międzynarodowych, które zobowiązały się promować rozwój sektora Elektro mobilności. Pragniemy być swego rodzaju ambasadorami tej wspaniałej idei, która narodziła się w Katowicach.

Reklama

Emobilna Ambasada polskiej eletromobilnosci - DRIVING CHANGE TOGETHER

Elektryczny pojazd dostawczy specjalnie oploterowany i wyposażony w multimedia i audio będzie pełnił centralną rolę podczas wydarzeń promujących elektro mobilność, zamieniając się w multidyscyplinarne laboratorium elektromobilności na kółkach. Poprzez ten specjalnie przygotowany elektryczny pojazd zespól emobi będzie prowadził szeroko zakrojona edukacje i promocję elektromobilności.

To także emobilna ambasada polskiej strategii rozwoju elektromobilności, poprzez którą będziemy promować rozwój elektro mobilności w Polsce we wszystkich wymiarach.

Zadaniem ambasady będzie również budowanie kontaktów i tworzenia płaszczyzny do rozmowy, wymiany doświadczeń w zakresie elektromobilności. Ambasada odwiedzi szkoły, uniwersytety, jednostki samorządu terytorialnego oraz będzie obecna na wielu wydarzeniach pro ekologicznych w Polsce i w świecie.

Ambasada zostanie poświęcona przez Papieża Franciszka, jej zadaniem będzie również promowanie specjalnego programu edukacji ekologicznej, odnoszący się do pierwszej ekologicznej encykliki Papieża Franciszka - Laudato Si.


[zdjecie id="83789"][/zdjecie]

PROGRAM:

1 dzień - 7 wrzesień/ sobota

Wyjazdy z: Gdańsk, Chełmno, Toruń, Warszawa

Przyjazd do Częstochowy – 19:00

Apel Jasnogórski

Nocleg: Częstochowa

2 dzien - 8 wrzesień/ niedziela

Czestochowa – Sanktuarium Jasna Gora

• Msza święta i poświęcenie pojazdów

• Wyjazd

Przejazd do Wadowic

symboliczny wyjazd spod domu Jana Pawła II

Reklama

• Rynek Wadowice

Kalwaria zebrzydowska

• Sanktuarium MB Kalwaryjskiej – Totus tuus

• Happening na dziedziniec Sanktuarium

Kraków

• Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

• Sanktuarium Jana Pawła II

Katowice

3 dzien - 9 wrzesień/ poniedziałek

Katowice

• Happening elektromobilny w centrum miasta

Ostrava

Olomuniec

Svaty Kopecek - Narodowe sanktuarium Czech

4 dzien - 10 wrzesień/ wtorek

Svaty Kopecek – narodowe sanktuarium

Veteran Arena – Olomunec

Wieden

Kahlenberg

Mariazell

5 dzien -11 wrzesień/ środa

Mariazell

Graz

Klagenfurt

Bled

Brezje - Sanktuarium Narodowe Słowenii

6 dzien -12 wrzesień/ czwartek

Brezje

Lublana

Wenecja

Padwa

7 dzien - 13 wrzesień/ piątek

Padwa

Bolonia (cmentarz Polski)

Ravenna

Loreto

8 dzien- 14 wrzesień/ sobota

Loreto

Rzym

Hapening Laudato si w centrum miasta

9 dzień- 15 wrzesień/ niedziela

Watykan

• Udział w modlitwie Anioł Pański na Placu Świętego Piotra

Asyż

10 dzień -16 wrzesień/ Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Asyż

• Happening w Sanktuarium Sw. Franciszka

Terni

• Wydarzenie w Terni z władzami miasta i Regionu Lazio

Paliano

• Wydarzenie w Paliano z władzami miasta i Regionu Lazio

11 dzień - 17 września

Rzym

• Wydarzenie w Rzymie w ramach Emobility week

Spotkania z mediami i Automobile Club Italia

12 dzień – 18 wrzesień/ środa

Bazylika sw. Piotra – Watykan

• Audiencja u Ojca Świętego Franciszka

• Udział w audiencji generalnej Papieża na Placu Sw. Piotra

Zakończenie pielgrzymki i rozpoczęcie powrotu

WYDARZENIA towarzyszące :

13 dzień - 19 wrzesień

• GRAZ – happening Driving Change Together w ramach ETZT

Reklama

o Prezentacja materiału z 1 Emobilnej pielgrzymki

20 wrzesień

• Happening Driving Change Together w Brno

21 wrzesień

Katowice – obchody ETZT

• Inauguracja projektu edukacyjnego Ambasady Driving Change Togheter

Gniezno- Obchody ETZT

• Wydarzenie w ramach Europejskiego Tygodnia

2019-09-07 21:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski dziękuje pielgrzymom z Podhala za świadectwo ducha

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

abp Marek Jędraszewski

górale

Joanna Adamik/Archidiecezja Krakowska

Za „świadectwo ducha, który rośnie mocą Bożą, a którego żadne siły zewnętrzne nie zdołają zniszczyć” podziękował dziś góralom abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski sprawował na Jasnej Górze Mszę św. z udziałem pielgrzymów z Podhala. 39. Piesza Pielgrzymka Góralska miała w tym roku przede wszystkim charakter duchowy. Na tradycyjny szlak wyruszyli tylko reprezentanci.

Trzech braci, z których jeden jest paulinem, szło "w imieniu" Nowego Targu, dwie rodziny reprezentowały Rabkę, rodzinnie było też w delegacjach z Bachledówki i Orawy. W ten sposób górale utrzymali tradycję pieszego pielgrzymowania na Jasną Górę. Dziś na ostatnich metrach dołączyli do nich pielgrzymi duchowi, którzy przez tydzień w swoich parafiach przez udział we Mszy św. i adoracji Najświętszego Sakramentu, przeżywali rekolekcje w drodze.

CZYTAJ DALEJ

W 10. rocznicę kanonizacji

2024-04-28 17:42

Biuro Prasowe AK

    – Kościół wynosząc go do grona świętych wskazał: módlcie się poprzez jego wstawiennictwo za świat o jego zbawienie, o pokój dla niego, o nadzieję – mówił abp Marek Jędraszewski w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie w czasie Mszy św. sprawowanej w 10. rocznicę kanonizacji Ojca Świętego.

Na początku Mszy św. ks. Tomasz Szopa przypomniał, że dokładnie 10 lat temu papież Franciszek dokonał uroczystej kanonizacji Jana Pawła II. – W ten sposób Kościół uznał, wskazał, publicznie ogłosił, że Jan Paweł II jest świadkiem Jezusa Chrystusa – świadkiem, którego wstawiennictwa możemy przyzywać, przez wstawiennictwo którego możemy się modlić do Dobrego Ojca – mówił kustosz papieskiego sanktuarium w Krakowie. Witając abp. Marka Jędraszewskiego, podziękował mu za troskę o pamięć o Ojcu Świętym i krzewienie jego nauczania.

CZYTAJ DALEJ

Bp Piotrowski: duchowni byli ostoją polskości

2024-04-29 11:42

[ TEMATY ]

bp Jan Piotrowski

duchowni

archiwum Ryszard Wyszyński

Odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy przy ścianie śmierci - z nazwiskami kilkunastu duchownych katolickich, którzy zginęli w obozie Gross- Rosen w Rogoźnicy

Odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy przy ścianie śmierci - z nazwiskami kilkunastu duchownych katolickich, którzy zginęli w obozie Gross- Rosen w Rogoźnicy

Duchowni byli ostoją polskości, co uniemożliwiało skuteczne wyniszczenie narodu, zgodnie z niemieckim planem - mówił dzisiaj w kieleckiej bazylice bp Jan Piotrowski, sprawując Mszę św. przy ołtarzu Matki Bożej Łaskawej, z okazji Narodowego Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.

- To duchowni, według Niemców, byli grupą niezwykle niebezpieczną, ponieważ poprzez swoją pracę duszpasterską wspierali wszystkich Polaków - podkreślał biskup w homilii. - Od początku wojny byli wyłapywani, torturowani, niszczeni i mordowani - dodał. Jak zauważył, „sakramentalne kapłaństwo było dla Niemców, Rosjan, a potem komunistów znakiem sprzeciwu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję