Reklama

Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Kuczkowie

Małe sanktuarium Krzyża Świętego

Niedziela kielecka 49/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Diecezja kielecka posiada wiele skarbów architektury sakralnej. Część z nich znana jest wielu ludziom, są jednak i takie, które - położone z dala od głównych tras - są znane jedynie nielicznym. Do nich należy m. in. kościół parafialny w Kuczkowie, który swą niezwykłą architektoniczną urodą może zachwycić każdego.
Kuczków to mała miejscowość leżąca na południowy wschód od Koniecpola. Jej nazwa rzadko gości na łamach prasy czy w innych mediach. Dni płyną tu spokojnie, a mieszkańcy nie wpadli jeszcze w kierat wszechobecnej pogoni za uciekającym czasem. Życie koncentruje się tu wokół codziennej pracy na roli, a także najcenniejszego skarbu - kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Odległe korzenie

Reklama

Nie jest znana dokładna data wybudowania w Kuczkowie pierwszego kościoła. Wszystko wskazuje na to, że było to już w XIV w. Zachowała się wzmianka o Kuczkowie z 1370 r. Według historyka ks. Jana Wiśniewskiego drewniany kościół w Kuczkowie został wzniesiony w 1510 r. Obecny kościół - murowany z cegły palonej - został wybudowany „kosztem ks. Marcina Zabiegalskiego - miejscowego proboszcza i Michała Czapskiego, wojewody Malborskiego - miejscowego dziedzica w 1779 r.” - jak czytamy w kronice parafialnej.
Tu dodać należy, że ów dziedzic wybudował także kościół w niedalekim Chrząstowie. Konsekracja kuczkowskiej świątyni miała miejsce w 1783 r. Sto lat później kościół został przebudowany, a na początku ubiegłego wieku, w 1931 r. budowla została powiększona. Lata wojen świątynia przetrwała prawie bez uszczerbków. Do większych strat zaliczyć można grabież kościelnego dzwonu przez Niemców w czasie ostatniej wojny.
Kolejni proboszczowie dbali o świątynię ciągle ją odnawiając i remontując. Parafianie do dnia dzisiejszego dobrze wspominają proboszcza, ks. Stanisława Guzikowskiego, dzięki którego staraniom w 1954 r. świątynia została ozdobiona nowymi polichromiami (odnowione w 1996 r. dzięki staraniom obecnego proboszcza, ks. kan. Czesława Malca).
Wierni dobrze wspominają także proboszcza, ks. Tadeusza Kowalskiego, którego staraniem w 1982 r. została wybudowana plebania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wspólna troska

Proboszcz, ks. Czesław Malec rozpoczął pracę duszpasterską w Kuczkowie w 1988 r. Jak podkreśla, jest bardzo zżyty z mieszkańcami parafii, w której spędził blisko połowę swojej kapłańskiej posługi. W tym roku bowiem obchodził jubileusz czterdziestolecia kapłaństwa. Ksiądz Kanonik uśmiecha się i żywo opowiada o wspólnej trosce - jego i parafian - o ich „małe sanktuarium” Krzyża Świętego. I rzeczywiście, aż trudno uwierzyć, że ta mała wspólnota, licząca niewiele ponad 600 wiernych, potrafi zadbać o swoją świątynię. Kościół jest nienagannie utrzymany. Odnowione wnętrze, ołtarze, obrazy sprawiają, że urzeka on swoim wyglądem. Ksiądz Proboszcz przyznaje, że każdy, kto odwiedza kuczkowską świątynię, jest pod wrażeniem. „To wszystko dzięki moim parafianom” - podkreśla z dumą i uśmiecha się z zadowoleniem, pokazując kolejne wykonane prace w „ich Domu Bożym”. Na pytanie, jak tak mała parafia - liczebnie jedna z najmniejszych w diecezji - jest w stanie utrzymać w takim stanie kościół? Ksiądz Proboszcz odpowiada: „Nie ma w parafii zakładów pracy, nie ma poważnych biznesmenów, jednak są ludzie, którzy naprawdę są przywiązani do wiary i są pełni miłości do Kościoła”. Tę wiarę i tę miłość można zobaczyć na własne oczy.

Mały Święty Krzyż

Reklama

Nie tak dawno świątynia wzbogaciła się o dwa kamienie z Ziemi Świętej: z Golgoty i z Wieczernika. Przywiezione zostały z Jerozolimy przez ks. Pawła Kempińskiego - syna gospodyni Księdza Proboszcza. Prawdziwym jednak skarbem, otoczonym najwyższą czcią, są relikwie drzewa Krzyża Świętego, które znajdują się w zabytkowym relikwiarzu. Do Kuczkowa trafiły z Rzymu w XVIII w., a ich autentyczność poświadcza odpowiedni dokument.
O tym, pod jakim wezwaniem jest kościół, można się domyśleć patrząc na główny ołtarz, nad którym - co niespotykane w innych świątyniach - znajduje się kolejny ołtarz z obrazem przedstawiającym Jezusa konającego na krzyżu. Tak więc w głównej nawie znajdują się aż trzy ołtarze: jeden posoborowy, drugi przedsoborowy, a trzeci - właśnie ten górujący nad nimi, zwany przez parafian „Golgotą” (za sprawą wspomnianego obrazu).

Wspólnota

„Jest za co Panu Bogu dziękować” - mówi Ksiądz Kanonik, podkreślając, że parafianie o Panu Bogu nie zapominają, regularnie gromadząc się w świątyni na modlitwie. Szczególnym nabożeństwem otaczają obraz Jezusa Miłosiernego, przed którym w każdy piątek gromadzą się zanosząc modlitwy, dziękczynienia oraz prośby. W parafii działa kilka kółek różańcowych. Ich członkinie organizują akcje charytatywne niosąc pomoc potrzebującym. Przy ołtarzu służy 18 ministrantów, jest także dziewczęca schola - wylicza Ksiądz Kanonik.
Ksiądz Proboszcz w szkole już nie katechizuje, obecnie wyręcza go w tym katechetka, która między innymi przygotowuje dzieci do Pierwszej Komunii Świętej,a także dba o odpowiednią oprawę Mszy św.
W życie religijne włączają się także strażacy, którzy - jak podkreśla Proboszcz - są zawsze wierni Bogu i tradycji. W Wielki Piątek trzymają wartę przy symbolicznym grobie Chrystusa, a podczas większych parafialnych uroczystości - w mundurach i ze sztandarem uczestniczą we Mszy św. oraz procesji.
Parafianie często wyjeżdżają na pielgrzymki organizowane przez Księdza Czesława. Kilka razy w roku pielgrzymują m. in. do Łagiewnik, Lichenia, Wadowic czy Kalwarii Zebrzydowskiej. Wracając z kolejnych pielgrzymek zawsze przywożą jakiś dar dla swojej świątyni, dzięki czemu ta z roku na rok pięknieje.

Długo by dziękować

Ksiądz Proboszcz jest w wyraźnym kłopocie. Chciałby wszystkim darczyńcom podziękować i wszystkich ludzi życzliwych wymienić, jednak - jak podkreśla - byłaby to bardzo długa lista. Wymienia między innymi nazwiska osób, które nie mieszkają już w Kuczkowie, ale do swojej miejscowości czują duży sentyment. „Parafianie wdzięczni są m.in. panu Mieczysławowi Kaczmarzykowi, który nie mieszka już w naszej parafii, ale ostatnio zrobił nam wielki prezent - sfinansował budowę wodociągu do miejscowego cmentarza”.
W najbliższym czasie czeka parafię uporządkowanie terenu wokół kościoła - położenie chodnika, odnowienie elewacji świątyni oraz dzwonnicy; na remont czeka także plebania. Ks. Malec jest dobrej myśli. Według niego wszystko to w odpowiednim czasie zostanie wykonane. I trudno się nie zgodzić. Patrząc na to, co zostało na przestrzeni ostatnich lat zrobione, można spokojnie powiedzieć, że są to wielkie osiągnięcia małej parafii - małej liczbą, ale wielkiej wiarą i pracowitością.

W skład parafii wchodzą miejscowości: Kuczków, Wola Kuczkowska, Dąbie, Kuźnica Wasowska, Wolica oraz Gródek. W parafii mieszka 640 wiernych.
Odpust parafialny 14 września - w uroczystość Podwyższenie Krzyża Świętego, drugi odpust 4 maja w uroczystość Znalezienia Krzyża Świętego.

2005-12-31 00:00

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieżem nie musi zostać kardynał; może zostać wybrany jeden z biskupów, a nawet ksiądz

2025-04-21 12:10

[ TEMATY ]

konklawe

papież Franciszek

śmierć Franciszka

Agata Kowalska

Papież ma być wybrany większością dwóch trzecich głosów kardynałów elektorów. Na następcę św. Piotra może zostać wybrany biskup spoza grona kardynalskiego, a nawet ksiądz - powiedział PAP dominikanin o. Stanisław Tasiemski, publicysta, tłumacz tekstów papieskich, wiceprezes KAI.

W poniedziałek, 21 kwietnia zmarł papież Franciszek - ogłosił kardynał Kevin Farrell w komunikacie podanym przez watykańskie biuro prasowe. Papież miał 88 lat.
CZYTAJ DALEJ

Czy w Poniedziałek Wielkanocny udział we Mszy św. jest obowiązkowy?

[ TEMATY ]

Wielkanoc

Poniedziałek Wielkanocny

Karol Porwich/Niedziela

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Oprócz nich wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy w każdą niedzielę. Czy Poniedziałek Wielkanocny jest świętem nakazanym?

Poniedziałek Wielkanocny nie jest świętem nakazanym. Wierni nie są więc zobowiązani do uczestnictwa we Mszy świętej oraz powstrzymywania się od prac niekoniecznych, jednak polscy biskupi zachęcają do udziału w liturgii również w te dni. Wielkanoc to najważniejszy czas w całym roku dla nas, katolików! Dlatego też zachęcamy, aby uczestniczyć we Mszy św. nie tylko w Niedzielę Wielkanocną, ale również w Poniedziałek Wielkanocny.
CZYTAJ DALEJ

Będziemy pamiętać…

2025-04-21 14:33

Biuro Prasowe AK

    - Panu Bogu dziękujemy za jego wielki pontyfikat – po otrzymaniu wiadomości o śmierci Ojca Świętego Franciszka powiedział metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

– Z wielkim smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Ojca Świętego Franciszka – po otrzymaniu informacji o śmierci następcy św. Piotra powiedział abp Marek Jędraszewski, podkreślając, że mimo iż cały świat obserwował zmagania papieża z chorobą, jego odejście „stało się dla nas wszystkich wielkim zaskoczeniem”. – Pan Bóg dał mu tę łaskę, że mógł przeżyć razem z nami Wielkanoc i jeszcze wczoraj udzielić miastu i światu – „Urbi et Orbi” – błogosławieństwa i szczególnego odpustu. Myślę, że nie tylko dla świata, ale dla niego też była wielka łaska i wielka radość – podkreślił metropolita krakowski. – Panu Bogu dziękujemy za jego wielki pontyfikat. (…) Jego dokonania i inicjatywy budziły wiele i zaskoczenia, i nadziei, a na pewno przyczyniły się do uruchomienia pewnych mechanizmów w Kościele, które będą przynosiły, także w najbliższym czasie, swoje następstwa i owoce – wskazał.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję