Reklama

Parafia pw. św. Maksymiliana Kolbego w Skroniowie

Maryjnie i muzycznie

W parafii Skroniów należącej do dekanatu Jędrzejów, potrafią łączyć tradycję ze współczesnością. Pielęgnując kult bł. Wincentego Kadłubka, związanego z cysterskim klasztorem, wierni włączają się jednocześnie w coraz to nowe formy duszpasterstwa. Może to właśnie w tym tkwi sekret dynamiki i żywotności tej parafii?

Niedziela kielecka 45/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Historia

Decyzję o powołaniu parafii w Skroniowie podjął bp Stanisław Szymecki - ówczesny ordynariusz diecezji. Wierni, związani z macierzystymi parafiami: bł. Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie, Krzcięcicach i Ciernie, wiadomość tę przyjmowali początkowo z obawami; nie obyło się bez sporu. Ich postawa zmieniała się jednak szybko - wraz z budową kaplicy w 1982 r., którą ukończyli w ciągu dwóch tygodni. Wówczas była radość i satysfakcja. Biskup erygował parafię w 1983 r. Kościół zbudowano w latach 1984-1992 staraniem pierwszego proboszcza ks. Jerzego Gredki, przy wielkim wysiłku i zaangażowaniu ludzi. Świątynię konsekrowano 11 października 1992 r. Dzieło budowy wspólnoty kontynuuje mianowany w 1994 r., następca ks. Gredki, ks. Jerzy Słupik (ur. 1953, wyświęcony 1978).

Pokolenia w muzyce

W modlitwie i budowaniu wspólnoty pomaga muzyka. Grupa starszych parafianek od lat prowadzi śpiew w dni powszednie podczas Mszy św. Panie regularnie spotykają się, przygotowują pieśni, wyznaczają dyżury śpiewu. „Do tego obowiązku podchodzą bardzo sumiennie i z oddaniem, pomimo własnych trosk i braku zdrowia - opowiada ks. Słupik. - Młode pokolenie śpiewa w scholi; przygotowuje oprawę liturgii każdej niedzielnej Mszy św. i innych ważnych świąt. Kilkanaście osób szkoli organista Antoni Grad. Co jakiś czas grupa zmienia swój skład. Starsi odchodzą, ale wciąż przychodzą nowi” - tłumaczy Ksiądz Proboszcz. Dzieci także angażują się w przygotowanie liturgii, pod okiem katechety Włodzimierza Walczyńskiego, który prowadzi z udziałem najmłodszych nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Różaniec.
Samo muzykowanie w parafii poszerzono ostatnio o lekcje gry na gitarze, bo Ksiądz Proboszcz znajduje wciąż nowe sposoby na przybliżenie młodych do Kościoła. Dzięki inicjatywie ks. Słupika od lipca 2004 r. co tydzień pięć osób z gimnazjum i szkoły średniej poznaje na plebanii grę na tym instrumencie. Zajęcia prowadzi zaprzyjaźniony z Księdzem Proboszczem pan Paweł z Kielc. Swój debiut muzycy już mają za sobą - akompaniowali przy nabożeństwach w pierwsze soboty miesiąca i Mszach św. niedzielnych. Ćwiczenia trwają nadal, a każdy postęp sprawia młodzieży dużo satysfakcji.
W służbie liturgicznej jest aktualnie 24 chłopców. Wymagania są spore. Liczy się udział we Mszy św. i odpowiednia ilość punktów. Raz w miesiącu Ksiądz Proboszcz organizuje spotkanie z rodzicami ministrantów.
Ministranci doskonale przeplatają służbę ze sportem, który też pomaga ćwiczyć charaktery. W ubiegłym roku chłopcy ze Skroniowa zajęli I miejsce w rozgrywkach dekanalnych „Podklasztorze 2004”; w tym roku - II miejsce. Ministranci pomagają także Księdzu Proboszczowi podczas kolędy. Z ofiar, jakie chłopcy zebrali podczas kolędy w ostatnich latach zakupili stroje liturgiczne i piłkarskie, stół pingpongowy oraz sprzęt do ćwiczeń kulturystycznych. Obecnie planują zakup stołu bilardowego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Pielgrzymują z Fatimską Madonną

Filarem pobożności maryjnej w parafii jest osiem działających kół różańcowych, rozlokowanych po wszystkich wioskach. Wspierają je Podwórkowe Koła Różańcowe Dzieci. Ponadto parafianie odwiedzają również sanktuaria maryjne. Na przyszły rok zaplanowano już pielgrzymkę śladem patrona - św. Maksymiliana Kolbego.
Po wioskach (od maja do października, w każdą pierwszą sobotę miesiąca) wędruje figura Matki Bożej Fatimskiej, pobłogosławiona podczas Misji św. w 1999 r. „Za każdym razem procesja z Fatimską Madonną wychodzi z innej wioski, pielgrzymując obok domostw przyozdobionych proporcami i obrazami. Na procesję wszystkich wiernych zwołuje trębacz Krzysztof Rybiński. To duże święto i ważne przeżycie religijne, w którym bierze udział wiele osób - opowiada ks. Słupik. Po godzinnej wędrówce procesja dociera do kościoła, gdzie odprawiana jest Msza św. Wielu korzysta w tym dniu z sakramentu pokuty. Od początku nabożeństwo zostało rozbudowane o całodzienną cichą adorację Najświętszego Sakramentu w kościele. „W tym roku w czasie Mszy św. nawiązujemy do nauczania Papieża Jana Pawła II. Po Mszy św. wychodzimy do krzyża misyjnego i modlimy się o beatyfikację Ojca Świętego” - dodaje Ksiądz Jerzy. Od pierwszej soboty listopada w kościele zapłonie lampka ze światłem z kaplicy Ojca Świętego, przywieziona z Łagiewnik. To światło ustawione przy ołtarzu ma przypominać wiernym o Papieżu.
Obok pobożności maryjnej, swoją tradycję ma także kult bł. Wincentego Kadłubka. Polecając swoje troski i problemy wstawiennictwu Błogosławionego, parafianie modlą się do niego w każdy wtorek. Tę bogatą tradycję, wywodzącą się jeszcze z czasów, kiedy parafia nie istniała, pielęgnuje Ksiądz Proboszcz i wierni. W 1999 r. poświęcono także rzeźbę błogosławionego, ufundowaną przez parafian oraz obrazki z jego wizerunkiem, które rodziny zabrały do swoich domów.
Ważne miejsce we wspólnocie zajmują osoby starsze i chore, które ks. Słupik odwiedza w pierwsze piątki miesiąca.

Budują razem

Zaangażowanie ludzi w życie religijne ma swoje przełożenie również w ich trosce o wygląd kościoła i wszelkie prace zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz świątyni. Ksiądz Proboszcz z uznaniem wyraża się o ofiarności swoich parafian i jest im wdzięczny za każdy przejaw życzliwości i zaangażowania, zwłaszcza, że ma świadomość, iż w obecnych czasach wielu ludziom nie żyje się lekko. Bardzo ważną rolę przy pracach budowlanych i remontowych odgrywa rada ekonomiczna, która wspólnie z Księdzem Proboszczem planuje wszelkie posunięcia materialne i pomaga w zbieraniu ofiar.
Kościół jest porządkowany w każdym tygodniu. Obecnie trwają prace przy chodniku wokół kościoła i toalecie w podziemiach świątyni. W ostatnich latach wybudowano dzwonnicę, wykonano ogrodzenie, boczny ołtarz z obrazem Jezusa Miłosiernego i ołtarz z obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Pomalowano kościół wewnątrz i odnowiono figury. W perspektywie pozostaje dokończenie ogrodzenia przy cmentarzu, pomalowanie dachu na kościele, także obłożenie kamieniem schodów i fundamentów. O wszystkich planach i pracach tych duchowych i materialnych, można przeczytać w Okruchach - parafialnej gazetce. Formuła pisma cały czas ewoluuje. Pod okiem Księdza Proboszcza gazetkę redaguje młodzież.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Panie! Spraw, by moje życie jaśniało Twoją chwałą!

2024-04-26 11:09

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Człowiek nierzadko boi „odsłonić się” w pełni, pokazać, kim w rzeczywistości jest, co myśli i w co wierzy, co uważa za słuszne, czego chciałby bronić, a co odrzuca. Obawia się, że ewentualna szczerość może mu zaszkodzić, zablokować awans, przerwać lub utrudnić karierę, postawić go w złym świetle itd., dlatego woli „się ukryć”, nie ujawniać do końca swoich myśli, nie powiedzieć o swoich ukrytych pragnieniach, zataić autentyczne cele, prawdziwe intencje. Taka postawa nie płynie z wiary. Nie zachęca innych do jej przyjęcia. Chwała Boga nie jaśnieje.

Ewangelia (J 15, 1-8)

CZYTAJ DALEJ

Wzór pracowitości i pobożności

Niedziela sosnowiecka 18/2021, str. IV

[ TEMATY ]

św. Zyta

Piotr Lorenc/Niedziela

Wizerunek św. Zyty w sosnowieckiej bazylice katedralnej

Wizerunek św. Zyty w sosnowieckiej bazylice katedralnej

Święta Zyta jest znana w diecezji z przepięknego ołtarza w sosnowieckiej bazylice katedralnej, którego konserwacja jest właśnie na ukończeniu.

Neobarokowy, drewniany ołtarz św. Zyty jest polichromowany i złocony. Między dwoma kolumnami znajduje się obraz św. Zyty. W środku zwieńczenia nastawy jest ozdobny kartusz z monogramem Matki Bożej. Po bokach są ustawione dwie figury: św. Barbary i św. Łucji. Ołtarz jest dziełem Pawła Turbasa i powstał w latach 1904–1906. – Od ponad roku ołtarz przechodzi kapitalny remont. Zdemontowane elementy snycerki trafiły do krakowskiej pracowni Aleksandra Piotrowskiego „Rearte”, gdzie zostały poddane gruntownej konserwacji. Natomiast mensa ołtarza pozostała w katedrze i była odnawiana na miejscu. Mieliśmy takie założenie, że remont miał być zakończony na Wielkanoc 2020 r., ale z powodu pandemii i kwarantanny, którą przechodzili kolejni pracownicy, tempo prac uległo nieznacznemu opóźnieniu – wyjawia kulisy renowacji ks. Jan Gaik, proboszcz parafii katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu.

CZYTAJ DALEJ

10. rocznica kanonizacji dwóch Papieży – czcicieli Matki Bożej Jasnogórskiej

2024-04-27 15:16

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rocznica

Adam Bujak, Arturo Mari/„Jan Paweł II. Dzień po dniu”/Biały Kruk

Eucharystię młodzieży świata na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło nocne czuwanie modlitewne, podczas którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż, ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

Eucharystię młodzieży świata
na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło
nocne czuwanie modlitewne, podczas
którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż,
ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

10. rocznica kanonizacji dwóch wielkich papieży XX wieku, która przypada 27 kwietnia, jest okazją do przypomnienia, że nie tylko św. Jan Paweł II był człowiekiem oddanym Matce Bożej Jasnogórskiej i pielgrzymował do częstochowskiego sanktuarium. Był nim również św. Jan XXIII.

Angelo Giuseppe Roncalli, późniejszy papież Jan XXIII, od młodości zaznajomiony z historią Polski, zwłaszcza poprzez lekturę „Trylogii”, upatrywał w Maryi Jasnogórskiej szczególną Orędowniczkę. Tutaj pielgrzymował w 1929 r. Piastując godność arcybiskupa Areopolii, wizytatora apostolskiego w Bułgarii ks. Roncalli 17 sierpnia 1929 r. przybył z pielgrzymką na Jasną Górę. Okazją było 25-lecie jego święceń kapłańskich. Późniejszy papież po odprawieniu Mszy św. przed Cudownym Obrazem zwiedził klasztor i sanktuarium, a w Bibliotece złożył wymowny wpis w Księdze Pamiątkowej: „Królowo Polski, mocą Twojej potęgi niech zapanuje pokój obfitości darów w wieżycach Twoich”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję