Reklama

W Ludwinie śpiewają z radością

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Serce moje jest mocne, Boże mocne serce moje, zaśpiewam i zagram.

Zbudź się duszo moja, zbudź harfo i cytro

(Ps 57, 8-9)

"Tradycja muzyczna całego Kościoła stanowi skarbiec nieocenionej wartości, wybijający się ponad inne sztuki, przede wszystkim przez to, że śpiew kościelny związany ze słowami jest nieodzowną oraz integralną częścią uroczystej liturgii. Kompozycja i śpiew natchnionych psalmów, często z towarzyszeniem instrumentów muzycznych, były ściśle związane już z obrzędami liturgicznymi Starego Przymierza. Kościół kontynuuje i rozwija tę tradycję: Przemawiajcie do siebie wzajemnie w psalmach i hymnach, i pieśniach pełnych ducha, śpiewając i wysławiając Pana w waszych sercach". (KKK 1156)

Z harmonii ciszy wyłania się uroczysty akord pod sklepieniem świątyni i swym brzmieniem wypełnia nawy serc wrażliwych. W zasłuchaniu rozrzewnia, ale i koi, gdyż muzyka potrafi trącać najczulsze struny człowieczego wnętrza. Szczególną umiejętnością jest słuchanie i usłyszenie tchnienia. W dniu 22 listopada Kościół wspomina św. Cecylię - patronkę muzyki kościelnej. Ku czci św. Cecylii powstały liczne bractwa muzyczne i towarzystwa, min. w Rzymie w XVI w. czy w Londynie w XVIII w. Celem ich było pielęgnowanie, propagowanie i rozwój muzyki sakralnej. Muzyka ubogaca naszą modlitwę i podobnie jak wiara wypływa z serca. Prowadzi do dobra, piękna, miłości i wzruszeń. "Od muzyki piękniejsza jest tylko cisza". Bóg z każdym z nas rozmawia jego własnym językiem, człowiek wrażliwy pragnie rozmawiać językiem piękna. Muzyka i modlitwa rozświetlają wnętrze człowieka, przenikają radością i dobrem, a także wzruszają. Wzruszenie, dobro i piękno są nierozłączne; nie można śpiewać w złych intencjach. Często mówi się: "Gdzie słyszysz śpiew tam wchodź, tam dobre serca mają. Źli ludzie wierzaj mi, ci nigdy nie śpiewają". W czasach Starego Testamentu Dawid układał natchnione psalmy, które śpiewał przy akompaniamencie instrumentów. Kościół nadal kontynuuje i upowszechnia tradycję muzyki sakralnej, aktywnie włączając dzieci, młodzież oraz dorosłych w oprawę muzyczną liturgii. Organizowane są liczne festiwale pieśni religijnych, festiwale kolęd oraz koncerty. Dla ludzi kochających muzykę jest to możliwość rozwijania talentów - darów Bożych i jednocześnie dostarczanie innym radosnych przeżyć i wzruszeń.

W parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Ludwinie rozbrzmiewają dźwięcznymi akordami dwa zespoły wokalne. Schola "Wiejadło" powstała w 1999 r. i śpiewa w składzie: Joanna Białek, Aleksandra Kołodyńska, Anna Szalast, Paulina Pobereżko, Magdalena Serewa, Marta Krajewska, Anna Krupa, Katarzyna Chacińska, Monika Krupa, Sylwia Dąbska, Karolina Biała, Agnieszka Piziorska, Iga Lipińska, Paulina Kurlak, Martyna Pobereżko, Emilia Kurlak, Dominika Kowaluk, Magdalena Chacińska, Ewelina Drożdżyk, Anita Kołodyńska, Anna Krajewska, Agnieszka Kowaluk. Zespół "Dysonans" istnieje od 2000 r. w składzie: Dorota Dyndur, Agnieszka Ogórek, Lidia Bodzak, Monika Gramoszek, Agnieszka Pasieczny, Edyta Kotowicz, Magdalena Dyndur. Opiekunem muzycznym, dyrygentem i duszą obydwu zespołów jest Marta Elżbieta Guz. Zespoły ubogacają liturgię Mszy św. oraz uświetniają swoim śpiewem ważniejsze uroczystości. Biorą udział w koncertach i festiwalach pieśni religijnych, zajmując czołowe miejsca. Schola wielokrotnie zajmowała pierwsze miejsca na festiwalach: Pieśni Maryjnej w Garbowie, Inwazja Bożej Miłości w Kurowie, na Festiwalu Kolęd w Puławach oraz na Międzynarodowych Spotkaniach z Pieśnią Religijną na Kresach. Natomiast zespół "Dysonans" dwukrotnie zajął I miejsce w Garbowie, I miejsce w Puławach oraz II miejsce w Chełmie. Mieszkańcy Lublina mieli możliwość usłyszenia zespołów podczas kolędowania w lubelskich szpitalach, a także podczas Wigilii Starego Miasta - Lublin 2000 oraz Nieszporów w Bazylice Ojców Dominikanów z okazji obchodów Starego Miasta 2001. Zespoły z programem pieśni liturgicznych zapraszane są do parafii i uświetniają spotkania okolicznościowe. Dziewczęta przez aktywną działalność w zespołach uczą się wspólnie przezwyciężać trudności, rozwijają wrażliwość, która pozwala zachować najważniejsze wartości. Kontynuują tradycje muzyczne Kościoła. Dziewczęta śpiewają z Bożą iskrą, bo znają zawołanie św. Augustyna, że "kto śpiewa, ten się dwa razy modli". Przez każdego artystę, małego i dużego, przemawia Bóg. Jeżeli znajdą się ludzie, którzy wzajemnie będą się wspierać i pomagać - a takich w ludwińskiej parafii i gminie nie brakuje - talenty nie zostaną zakopane.

Parafia pw. Matki Bożej w Ludwinie znana jest nie tylko ze świetnej scholi i zespołu. Wielu zna parafię z międzynarodowych konkursów poetyckich i plastycznych (Jestem który Jestem - 1999, Bóg jest Miłością - 2000, O herb Prymasa Tysiąclecia - 2001). Ponadto przy kościele działa dziecięco-młodzieżowa grupa teatralna "Qvo vadis", która pod kierunkiem Małgorzaty Pobereżko przygotowała m.in. "Dziady", " Balladynę" oraz "Jasełka". Do Ludwina zdążają także sportowcy, którzy uczestniczą w biegach przełajowych i kryteriach kolarskich. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum biorą udział w parafiadach, a dobre przygotowanie do zawodów zdobywają podczas ćwiczeń w nowej hali sportowej. Ludwińska parafia jest wydawcą okolicznościowych folderów i pocztówek, a także pisma "Promień".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Forum „Jestem mężczyzną, znam swoje miejsce”

2024-04-23 10:54

[ TEMATY ]

forum

mężczyźni

Mat.prasowy

Co słyszymy, trzeba rozgłaszać po dachach! (por. Mt 10, 27). Dlatego zapraszamy na spotkanie Forum pod hasłem „Jestem mężczyzną, znam swoje miejsce” w Częstochowie, 25 maja 2024 r. (sobota), w godzinach od 9 do 16. Będzie to wspólna Eucharystia oraz modlitwa o świętość dla współczesnych mężczyzn. Jak również możliwość wysłuchania konferencji wybitnych Gości oraz szansa na wymianę doświadczeń poprzez przedstawienie osobistego spojrzenia uczestników na męskie sprawy w ramach panelu dyskusyjnego.

CEL

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Papież przyjął przewodniczące i delegatki Federacji Karmelitanek Bosych

2024-04-24 09:23

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Karmelitanki Bose

Włodzimierz Rędzioch

Papież przyjął przewodniczące i delegatki Federacji Karmelitanek Bosych obradujących nad rewizją tekstu konstytucji zakonnych.

Rozmowa z s. Teresą, przewodniczącą Federacji Karmelitanek Bosych w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję