Biały opłatek unoszony w górę przez kapłana
I cud który dokonuje się na Twoich oczach
Uczestniczyłeś w nim tyle razy że Go nie dostrzegasz
Nawet wobec cudu możesz przejść obojętnie
Ale On naprawdę się dzieje
7 października br. w parafii pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Żarkach Mieście wierni uczestniczyli w Kongresie Eucharystycznym, do którego przygotowania trwały od wielu dni. W niedzielę poprzedzającą uroczystość o. Stanisław Rudziński mówił o tym, czym jest Eucharystia dla Kościoła, który jest wspólnotą ludzi wierzących w Chrystusa. Zgodnie z twierdzeniem proboszcza parafii ks. kan. Jana Wajsa samo światło wiedzy nie wystarczy, potrzebna jest wiara i mądrość a o nie trzeba się modlić. Dlatego z wielką żarliwością odmawiano modlitwę różańcową. W dzień Kongresu Eucharystycznego wierni gromadzili się od godz. 15.00, rozpoczynając świętowanie koronką do Miłosierdzia Bożego. O godz. 16.00 z sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Leśniowskiej wyruszyła procesja eucharystyczna, która zmierzała do kościoła pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, zatrzymując się przy ołtarzach eucharystycznych, gdzie oddawano cześć Bogu w Najświętszym Sakramencie. W czasie drogi rozważano kolejne tajemnice Różańca.
Podczas Mszy św. w homilii abp Stanisław Nowak mówił o szczególnym kulcie Maryjnym miasta. Podkreślał, że to Matka Boga prowadzi nas do tajemnicy, jaką jest Eucharystia. Ksiądz Arcybiskup wskazywał na postać Jana Pawła II, który umiłował Eucharystię, a rozumiejąc ogromną siłę, która z niej płynie dla wszystkich wierzących ogłosił całemu światu rok 2004 Rokiem Eucharystii. Ofiarowano nam czas pozwalający jeszcze bardziej zastanowić się nad tym, kim jest Jezus Eucharystyczny w życiu świata i każdego człowieka.
Po Mszy św. wierni wracali do domów, rozważając tajemnicę Eucharystii i jej rolę w kształtowaniu ich myśli i czynów.
16 października br. na obchody V Dnia Papieskiego do świątyni pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza przybył Państwowy Zespół Piesni i Tańca „Biały Dunajec”. 50-osobowa grupa górali złożyła Janowi Pawłowi II najpiękniejszy dar - swoje pieśni, w których znalazła się cząstka duszy każdego z wykonawców.
Ojce Święty Janie Pawle II
Kany ześ siy podzioł?
Ze Ciy ni ma między nami?
Zawarły siy już Twoja
Ksiązka na ziymi.
Łopuściyłeś swoje
Dzieci
Sieroty zostały
Cy płakać momy, cy siy smucić?
Nie, bo takie były
Boskie plony.
Autorką pieśni jest Maria Czerniak, która każdą wolną chwilę wykorzystuje na pisanie nowych utworów poetyckich. Pani Maria pracuje w Ośrodku Pomocy Społecznej. Mówi o samotności, bólu i poczuciu odrzucenia swoich podopiecznych, ale nie zatrzymuje się na mówieniu. Działa - po raz kolejny organizuje spotkanie dla seniorów w Zakopanym. W zeszłym roku przybyło na nie 400 starszych osób. W tym będzie podobnie. „Ważne jest to, żeby innym dawać serce - mówi pani Maria - tak jak robił to Jan Paweł II. Chcieliśmy mu coś ofiarować, dlatego w te dni szczególnie poświęcone Papieżowi Polakowi, wyruszyliśmy do Częstochowy, na Jasną Górę. Po drodze chcieliśmy zaśpiewać nasze pieśni napisane przeze mnie w drodze na jego pogrzeb”. W grupie górali znalazło się kilka osób mających ponad 70 lat. Pan Franciszek zwany „Zbójnikiem” grający na skrzypcach ma 83 lata. Opowiada o swoich podróżach z różnymi góralskimi kapelami po całym świecie. Mówi, że tego dnia i tych występów nigdy nie zapomni, bo są one poświęcone umiłowanemu przez górali Janowi Pawłowi II. Na kolejnych Mszach św. mówiono o Janie Pawle II - Apostole Prawdy, który nie tylko głosił prawdę, ale nią żył i dawał jej świadectwo każdym swoim czynem. Wzruszające było nagranie, na którym Jan Paweł II śpiewa z młodymi słowa będące zachętą do przekazania sobie znaku pokoju.
Warto wspomnieć, że każdego 2. dnia miesiąca w parafii odbywa się apel Maryjny połączony z prezentacją nauczania Jana Pawła II dokonywaną przez zaproszonych gości m.in. aktorów, młodzież i dzieci. Inicjatywa spotkała się z wielką otwartością wiernych, którzy licznie uczestniczą w modlitwie i poznają testament duchowy Papieża Polaka.
Pomóż w rozwoju naszego portalu