Reklama

Aktualności

Papież do francuskich skautów: dbajcie o „łączność” z Chrystusem

Trwanie w łączności z Chrystusem umożliwia nam prawdziwe spotkanie z innymi – przypomniał Franciszek francuskim skautom. W Jambille pod Paryżem trwa zlot największej katolickiej organizacji skautowej we Francji (SGDF) z udziałem 20 tys. młodych ludzi. Odbywa się on pod hasłem „Łączyć” i jest poświęcony wychowaniu do dobrego korzystania z owoców rewolucji cyfrowej.

[ TEMATY ]

Franciszek

skauci

Grzegorz Gałązka

Zlot rozpoczął się od Mszy św. polowej sprawowanej przez pomocniczego biskupa Wersalu Bruna Valentina. Obecny był również minister edukacji Jean-Michel Blanquer. Podczas liturgii odczytano watykańskie przesłanie, wystosowane w imieniu Ojca Świętego przez sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina.

Nawiązując do tematu spotkania papież zaproponował młodym inną formę łączności, dla której punktem wyjścia jest „połączenie” z Chrystusem przez modlitwę, słuchanie Słowa Bożego i sakramenty. W ten sposób można bowiem odkryć nie tylko źródło prawdziwej radości, ale też drogę prawdziwego spotkania z innymi.

Reklama

Ojciec Święty zachęcił też francuskich skautów, aby coraz bardziej stawali się budowniczymi mostów, nie ograniczając się jedynie do spotkań wirtualnych. W ten sposób przyczynią się do budowania społeczeństwa bardziej sprawiedliwego i ludzkiego, wrażliwego na najmniejszych i biednych. Na zakończenie Ojciec Święty zapewnił odbiorców orędzia o swym błogosławieństwie dla całej pięknej rodziny skautingu we Francji.

Warto zauważyć, że tegoroczny zlot wpisuje się w kontekst ponownego rozwoju katolickiego skautingu we Francji. Od dziesięciu lat przeżywa on dynamiczne odrodzenie. Liczba skautów wzrosła w tym okresie o 30 procent, a w najmłodszej grupie wiekowej wręcz się potroiła. W trzech głównych katolickich organizacjach skautowych we Francji jest dziś 150 tys. członków.

Również sam Kościół przywiązuje dziś coraz większe znaczenie do skautingu. Przed ubiegłorocznym Synodem Biskupów nt. młodzieży episkopat Francji uznał, że we wszystkich diecezjach to właśnie katolicki skauting jest dziś najprężniejszą formą duszpasterstwa dzieci i młodzieży. Bardzo często jest on też kolebką nowych powołań. W artykule poświęconym temu zjawisku tygodnik "Famille Chrétienne" wskazał tytułem przykładu na trzy seminaria. Skautami było 75 proc. alumnów seminarium Wspólnoty św. Marcina, 90 proc. w seminarium wersalskim i 92 proc. w seminarium Bractwa św. Piotra.

2019-07-24 18:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież na Mszy w Domu św. Marty: Bóg kocha nas szalenie, a my niewierni

[ TEMATY ]

Franciszek

Mazur/episkopat.pl

„Szalona miłość Boga do swojego ludu” i niewierność Izraela to główny temat papieskiej homilii na czwartkowej Mszy w Domu św. Marty.

Nawiązując do dzisiejszej Ewangelii Franciszek pytał: Dlaczego Jezus płacze nad Jerozolimą? Dlatego, że przypomina sobie historię swojego ludu, z jednej strony obdarowanie go „miłością bez granic”, a z drugiej jego „odpowiedź egoistyczną, nieufną, niewierną, bałwochwalczą”. Wskazując na Jerozolimę Jezus mówił ze smutkiem, że „nie rozpoznała ona czasu swojego nawiedzenia”.

CZYTAJ DALEJ

Ekumeniczny pochówek dawnych mieszkańców Wrocławia

2021-07-28 18:55

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Na Cmentarzu Kiełczowskim pochowano szczątki dawnych Wrocławian. Kości zostały odkryte przy budowie nowego torowiska na ul. Złotoryjskiej.

W ekumenicznej ceremonii powtórnego pochówku wzięli udział ks. Rafał Kowalski przedstawiciel Kościoła Rzymskokatolickiego oraz sekretarz biskupa ewangelickiego Waldemara Pytla, ks. Paweł Meler z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

CZYTAJ DALEJ

Odpust św. Jakuba w Rzykach. Po raz pierwszy wręczali muszle Jakubowe

2021-07-29 18:24

[ TEMATY ]

Rok św. Jakuba

Rzyki

MJscreen

Ks. Krzysztof Moskal na odpuście z muszlą św. Jakuba.

 Ks. Krzysztof Moskal na odpuście z muszlą św. Jakuba.

Parafia św. Jakuba w Rzykach przeżywała uroczystość odpustową i dziękowała za 225 lat istnienia.

Wierni dziękowali za opiekę św. Jakuba i prosili przez jego wstawiennictwo o potrzebne łaski dla całej parafii w niedzielę 25 lipca, zwłaszcza na sumie odpustowej, której przewodniczył biskup pomocniczy z Krakowa Janusz Mastalski w koncelebrze z obchodzącym imieniny proboszczem ks. Krzysztofem Moskalem i księżmi rodakami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję