Reklama

Rodzina

„Jak rozmawiać w rodzinie?”

[ TEMATY ]

rodzina

wychowanie

dzieci

spotkanie

aula

Bożena Sztajner/Niedziela

Spotkanie z rodziną p. Łozińskich

Zastanówmy się, ile przeszkód doznaje rodzina - pytam się, czy nasze zwykłe rodziny, zwłaszcza te wielodzietne, muszą się wstydzić, że są normalne?”- te słowa zmarłego kard. Józefa Glempa wypowiedziane na Jasnej Górze 3 maja 2011 r. stały się mottem spotkania, które odbyło się wieczorem 28 stycznia w auli tygodnika katolickiego „Niedziela” w Częstochowie.

O problemach porozumienia międzypokoleniowego i wychowania w rodzinie opowiedział uczestnikom spotkania Elżbieta Łozińska, autorka książki wydanej w serii Biblioteki „Niedzieli” pt. „Jak rozmawiać w rodzinie?” Autorka i jej rodzina w formie parateatralnej zaprezentowała m. in. swój sposób rozwiązywania konfliktów.

Czy prowadziliście kiedyś w rodzinie rozmowy przedłużające się do późnej nocy? Czy popijając ciepłe kakao z dumą i zachwytem patrzyliście na wasze dzieci, które z pasją mówiły o swoich marzeniach i planach na przyszłość? Czy patrząc sobie w oczy, przy zapalonej świecy, rozmawialiście ze współmałżonkiem o swoich najskrytszych pragnieniach i potrzebach? – na te i inne pytania Elżbieta Łozińska odpowiadał wykorzystując m. in. utwory poetyckie Jonasza Kofty, takie jak m. in. „Epitafium dla frajera”, który przedstawił Mateusz Łoziński. Utwory autorstwa Elżbiety Łozińskiej zaprezentowały również pozostałe dzieci państwa Łozińskich: Marta i Tomek.

Reklama

- Ściany mają uszy a dzieci tym bardziej. W rodzinie należy rozmawiać o wszystkim. Oczywiście są też rozmowy dyskretne. – mówiła Elżbieta Łozińska.

„Ważne są wspólne pasje, wspólne zainteresowania. Trzeba dzielić się tym wszystkim w rodzinie. W rozmowie z dziećmi są bardzo ważne klarowne komunikaty.”- kontynuowała Łozińska.

W realizacji spotkania pomógł mąż Autorki.

Reklama

Na zakończenie spotkania ks. inf. Ireneusz Skubiś redaktor naczelny „Niedzieli” przypomniał słowa kard. Józefa Glempa wypowiedziane na Jasnej Górze podczas pielgrzymki „Niedzieli”, 19 września 2009 r. - Trudności naszych czasów, w których mówi się, że nie ma żadnych reguł wymagają, by stawić im czoło. Przeciwko błędnym ideom i zagrożeniom współczesności Kościół będzie ciągle występował i mówił często rzeczy niepopularne, ale które służą rodzinie i państwu. Tak wiele zależy od słowa szerzonego przez media. Bardzo potrzebne jest w naszych czasach czynne świadectwo włączania się w służbie słowa. Takie świadectwo daje dzisiaj najbardziej znany w Polsce tygodnik „Niedziela”, który służy w zmieniających się czasach i okolicznościach. – mówił wówczas kard. Józef Glemp.

„Trzeba w Polsce zawalczyć o normalność. O normalną i kochającą rodzinę. Trzeba stanąć na płaszczyźnie prawa naturalnego.”- kontynuował ks. Skubiś.

Elżbieta Łozińska zajmuje się problematyką rodzinną. Prowadzi konsultacje, warsztaty, wykłady interaktywne. Jest stałą publicystką tygodnika katolickiego „Niedziela”. Na stałe współpracuje Centrum Mamy Dziecko (CMD) we Wrocławiu, z Młodzieżowym Centrum Informacji i Rozwoju (MCIR) przy Urzędzie Miasta Wrocławia, Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, Trzebini, Centrum Duchowości w Bolesławcu.

Elżbieta Łozińska prowadzi stronę internetową poświęconą problematyce rodzinnej pt. „Filary życia” na www.filaryzycia.pl.

2013-01-28 20:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

A my gramy w szachy

Niedziela – Niech wygra najlepszy – powiedziała jedna z zawodniczek przed rozpoczęciem 25. Archidiecezjalnego Turnieju Szachowego o Puchar Arcybiskupa Wacława Depo.

Rozgrywki zorganizowano 13 stycznia, ponownie w auli redakcji Niedzieli. Do szachowych potyczek przystąpiło 75 zawodników w wieku od 6 do 19 lat. Turniej został przeprowadzony systemem szwajcarskim, wspólnie dla dziewcząt i chłopców. Każdy rozegrał 9 rund po 15 minut na zawodnika. Na zwycięzców czekały puchary, nagrody rzeczowe i dyplomy.

– Szachy uczą szybkiego myślenia, które teraz bardzo pomaga mi w szkole – opowiada Kamil Kaliszuk, którego w szachy 5 lat temu nauczyła grać babcia. Dziś Kamil ma 15 lat i jest piąty w Polsce w szachach szybkich w swoim roczniku. Emilię Kielan natomiast nauczył grać w szachy kolega z klasy. Później zapisała się do koła szachowego i zaczęła jeździć na turnieje. – Szachy rozwijają umysł i sprawiają mi przyjemność – podkreśla. – Dzięki grze uczymy się strategii i podejmowania właściwych decyzji. Jak powiedział geniusz szachowy Garri Kasparow: „Partia szachów jest jak życie” – podsumowuje Wiesław Goliszek, animator sportu szachowego w Częstochowie.

Wyniki turnieju dostępne na stronie: czestochowa.niedziela.pl

CZYTAJ DALEJ

Paryż: rozpoczyna się restauracja organów katedry Notre-Dame

2020-08-03 16:42

[ TEMATY ]

Francja

katedra Notre‑Dame

Ks. Zbigniew Chromy

Katedra Notre Dame (Naszej Pani) w Paryżu (przed pożarem)

Rozpoczyna się restauracja organów katedry Notre-Dame w Paryżu, poszkodowanych w pożarze z 15 kwietnia ub.r. Instrument będzie rozebrany na części, które po renowacji zostaną ponownie złożone. Prace zakończą się w 2024 roku.

Do tego właśnie roku ma być, zgodnie z obietnicą prezydenta Francji Emmanuela Macrona, odbudowana cała świątynia. Ma to związek z tym, że w 2024 roku w Paryżu odbywać się będą Letnie Igrzyska Olimpijskie. Termin ten jednak wydaje się mało prawdopodobny, choć rektor świątyni prał. Patrick Chauvet ma nadzieję, że za cztery lata stan prac pozwoli przynajmniej na odprawianie tam Mszy św.

Prace przygotowawcze do odbudowy katedry były już dwukrotnie przerywane na kilka miesięcy: najpierw z powodu skażenia całego terenu ołowiem wytopionym w czasie pożaru z elementów dachu, a następnie z powodu pandemii koronawirusa. Planuje się, że do końca roku uda się jedynie usunąć wielkie rusztowanie znajdujące się na dachu jeszcze przed pożarem, które uległo częściowemu stopieniu w jego trakcie. Trwa także zabezpieczanie bryły budowli. Właściwa odbudowa świątyni rozpocznie się więc dopiero w 2021 r.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł Jan Dec, brat bp. Ignacego Deca

2020-08-04 16:44

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

Jan Dec

Archiwum rodzinne

bp Ignacy Dec wraz z starszym bratem Janem

Świdnicka Kuria Biskupia poinformowała o śmierci starszego brata pierwszego Biskupa Świdnickiego bp. Ignacego Deca.

- Z żalem, ale w nadziei życia wiecznego zawiadamiamy, że dnia, 4 sierpnia br. odszedł do wieczności śp. Jan Dec, starszy brat księdza biskupa Ignacego Deca – czytamy w komunikacie.

Zmarłego Jana oraz Jego bliskich polecamy ufnej modlitwie. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci. Amen.

ks. Mirosław Benedyk

KondolencjeCZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję