Reklama

Jasełkowy teatr

Już po raz 8. odbył się Przegląd Widowisk Jasełkowych zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Bobrownikach i dziekana dekanatu sączowskiego - ks. kan. Włodzimierza Torbusa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Cztery pierwsze przeglądy odbywały się w Szkole Podstawowej w Rogoźniku. Jednak wobec rozszerzającej się formuły postanowiono przenieść go na scenę Gminnego Ośrodka Kultury w Bobrownikach. Zmieniło się miejsce i nazwa, bo przegląd z międzyszkolnego przerodził się w międzygminny. W tym roku zgłosiły swój udział kolejne placówki oświatowe z Wojkowic i Sławkowa. W sumie na scenie bobrownickiego Ośrodka Kultury wystąpiło 16 zespołów: z Psar, Ożarowic, Bobrownik i wspomnianych Wojkowic i Sławkowa.
„Przegląd nie ma konkursowego charakteru, mimo to poziom przygotowywanych widowisk jest coraz lepszy. Widać wielkie zaangażowanie dzieci i nauczycieli. I choć większość jasełek przyjmuje tradycyjną konwencję, to coraz częściej pojawiają się w nich elementy współczesne. Wiele zespołów ma także doskonałą oprawę muzyczną. Śmiało można stwierdzić, że misteria bożonarodzeniowe przypominają uczestnikom wspaniałą prawdę o narodzeniu Chrystusa, spełniając przy tym doskonale aspekt wychowawczo-edukacyjny” - powiedziała Niedzieli Teresa Niedbała, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Bobrownikach.
Zespoły występujące w przeglądzie otrzymały od Starostwa Powiatowego w Będzinie maskotki „Benduszki”, symbol Będzina oraz nagrody książkowe. Gminny Ośrodek Kultury ufundował, dzięki dotacji Urzędu Gminy w Bobrownikach, 3-tomową Encyklopedię Polski, zaś ks. dziekan Włodzimierz Torbus obdarował wszystkich aktorów i ich opiekunów tabliczkami czekolady.
Szkołę Podstawową w Rogoźniku reprezentowali w tym roku uczniowie klasy III pod kierunkiem Małgorzaty Sławskiej, Anny Dydak i Wioletty Radgowskiej. Do jasełek przygotowywali się od połowy listopada. „Próby były bardzo trudne. Często zdarzało się, że zapominaliśmy tekstu lub nie wiedzieliśmy, jak mamy się poruszać na scenie. Ale z czasem wszystkie elementy przedstawienia udało nam się połączyć w jedną całość” - powiedział Kuba Krawczyk. Trzecioklasiści wystawili jasełka zatytułowane Piekło. Skąd taki tytuł? „To proste, narodzenie Chrystusa było pokazane nie ze strony ziemi, nie nieba, lecz piekła - wyrecytowali zgodnie uczniowie. - Pokazaliśmy, jakie poruszenie, zgiełk i niepokój w piekle wywołało narodzenie Pana Jezusa” - wyjaśniła Agatka Kopacka.
O tym, że tradycja świąt Bożego Narodzenia coraz bardziej grzęźnie w nurcie komercji, przekonywało misterium przygotowane przez uczniów klasy VI Szkoły Podstawowej nr 3 w Wojkowicach. Coraz bardziej świeckie święta, coraz mniej się Bóg w nich rodzi, coraz słabiej brzmi kolęda i tak jakoś nie wychodzi - to kwestia wypowiadana przez jednego z młodych aktorów. Przedstawienie nie dawało gotowej odpowiedzi, jak się mamy zachować. Raczej zachęcało do refleksji nad naszą postawą - czy idziemy z prądem promocji i reklam, czy też skłaniamy się bardziej ku istocie Bożego Narodzenia i odnowy życia duchowego. Jasełka wystawiła młodzież pod kierunkiem Anny Bieli, ks. Marka Cudy, Marii Goczoł i Moniki Polan-Zbączyniak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł aktor Jan Frycz

2026-08-17 15:39

[ TEMATY ]

śmierć

aktor

PAP/Jerzy Uklejewski

W wieku 72 lat zmarł Jan Frycz, wybitny aktor filmowy i teatralny. W ostatnich latach zmagał się z ciężką chorobą, ale pozostawał aktywny zawodowo.

Informację o śmierci artysty opublikowano na profilu narodowej sceny na Facebooku. „Jan Frycz był niezwykle ważnym członkiem naszego Zespołu – nie tylko wielkim artystą, ale i przyjacielem, a dla wielu z nas również mentorem. Będzie nam bardzo brakować jego charyzmy na próbach, jego śmiechu w kuluarach, długich rozmów i analiz. Przede wszystkim jednak będzie nam go brakować jako pięknego człowieka. Mieliśmy wielkie szczęście, mogąc spotykać się na co dzień” - czytamy.
CZYTAJ DALEJ

Papież modli się za ofiary trzęsienia ziemi w Indonezji, w którym zginęły co najmniej 53 osoby

2026-08-17 10:46

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

Indonezja

Vatican Media

Wyrazy duchowej solidarności i bliskości z poszkodowanymi oraz zapewnienie o modlitwie przekazał Leon XIV w telegramie, wystosowanym po potężnym trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło Indonezję - informuje Vatican News.

W telegramie, skierowanym do abpa Paulusa Budi Kledena, przełożonego generalnego księży werbistów i ordynariusza archidiecezji Ende, na terenie której znajdują się dotknięte wstrząsem sejsmicznym miejscowości, Papież zapewnia o „duchowej solidarności i bliskości z cierpiącymi, a zwłaszcza z licznymi osobami przesiedlonymi i rannymi”.
CZYTAJ DALEJ

Misje. Praca, za którą można zapłacić życiem

2026-08-18 09:15

[ TEMATY ]

Caritas

Fundacja im. Heleny Kmieć

Świecka misjonarka Helena Kmieć została zamordowana w Boliwii

Świecka misjonarka Helena Kmieć została zamordowana w Boliwii

Misją współczesnych misjonarzy jest nie tylko ewangelizacja, ale i dostarczanie takiej pomocy, jakiej potrzebuje dana społeczność: czasem to zakup kur i kogutów, rehabilitacja w warunkach domowych czy zorganizowanie miejsca, w którym dzieci z niepełnosprawnością zostaną zauważone. Miejsca, gdzie ludzie będą mogli przyjść po pomoc. W 2026 r. Caritas Polska wspiera 27 projektów misyjnych w 14 krajach na czterech kontynentach.

To, czego potrzebuje człowiek, zależy od miejsca, w którym runął. Czasem będzie to ciężka choroba, czasem brak możliwości pracy albo jej utrata, czasem nie ma co włożyć do garnka. Inny chciałby posłać dziecko do szkoły, ale go na to nie stać. Caritas Polska nie ogranicza swojej pomocy do jednego rodzaju wsparcia - odpowiada na podstawowe potrzeby bytowe, rozwija lokalną aktywizację zawodową, agroekologię i edukację oraz wsparcie psychologiczne. Według danych ze stycznia br., w 99 krajach, na wszystkich kontynentach pracuje 1617 polskich misjonarzy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję