Reklama

Msza Święta dziękczynna

W sobotę, 8 stycznia br. w legnickiej katedrze obchodzono 10. rocznicę sakry biskupa Stefana Regmunta. Ksiądz Biskup przyjął ją 6 stycznia 1995 r. z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II na Watykanie.

Niedziela legnicka 5/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

We Mszy św. uczestniczyło liczne grono duchowieństwa sióstr zakonnych i świeckich, reprezentujących różne środowiska. Wszystkich przybyłych powitał przewodniczący Mszy św. dostojny Jubilat: „Wiele razy uczestniczyłem w Eucharystii w tej katedrze - mówił bp Stefan Regmunt - Dzisiaj staję tu w postawie wdzięczności za 10 lat posługi biskupiej w diecezji legnickiej. Wolą biskupa ordynariusza sprawuję ją w tej świątyni, która jest Matką wszystkich kościołów. Trwamy w okresie Objawienia Pańskiego. Brzmią nam jeszcze w uszach słowa „Uwielbią Pana wszystkie ludy ziemi”. Jesteśmy posłani, aby pomagać innym w poznawaniu Chrystusa. Wśród tych posłanych jestem również i ja. Wyrażam wdzięczność, że na naszą wspólną modlitwę przybył biskup legnicki Tadeusz Rybak, ks. inf. Władysław Bochnak, kanclerz ks. Józef Lisowski, rektor WSD ks. Leopold Rzodkiewicz, że są księża z kapituły legnickiej, księża profesorowie, wychowawcy, dziekani, proboszczowie, wikariusze, że są siostry zakonne i wy kochani, przedstawiciele laikatu, reprezentacji różnych stowarzyszeń i ruchów. Są też osoby niepełnosprawne, szczególnie mi bliskie. Ogarniam swoją modlitwą wdzięczności wszystkie sprawy minionych lat, a szczególnie dziękuję za Was, wśród których Pan Bóg pozwala mi pracować”.
Homilię wygłosił biskup legnicki Tadeusz Rybak. „Księże Biskupie, w 10. rocznicę przyjęcia święceń biskupich byłeś tam, w bazylice św. Piotra w Rzymie, gdzie to misterium święceń przeżywaliśmy. Spotkałeś się z Ojcem Świętym, aby podziękować za udzielenie święceń i umocnić się w dalszym posługiwaniu biskupim. Dzisiaj tę rocznicę przeżywamy w naszej katedrze. W tej wspólnocie diecezjalnej przeżywamy jeszcze radosny okres Bożego Narodzenia. Jest on nam tak bliski, bo szczególnie wtedy odczuwamy nieskończoną miłość Boga Dobrego Ojca i odczuwamy nieskończone Jego miłosierdzie”. Wyrazem tej wielkiej Bożej miłości do człowieka jest między innymi posłannictwo najpierw Apostołów, a potem ich następców. Kaznodzieja przypomniał szczególne posłannictwo i zadania, jakie stają przed każdym biskupem. „Zapewne te refleksje i zadania, przed jakimi staje nowy biskup, napełniały świadomość ks. Regmunta przed 10 laty, kiedy przyjmował święcenia biskupie, by służyć ludowi Bożemu naszej diecezji i wspierać biskupa legnickiego”.
Bp Tadeusz Rybak przypomniał osobę dostojnego jubilata, jego lata dziecięce na wschodnich terenach Polski, potem lata młodzieńcze na Dolnym Śląsku, gdzie przeprowadziła się jego rodzina. Czas podjęcia decyzji o wstąpieniu do Wyższego Seminarium Duchownego w 1969 r. we Wrocławiu. Jego drogę do kapłaństwa wydłużoną o 2-letnią służbę wojskową, którą odbywał w Bartoszycach. Święcenia kapłańskie przyjął 29 maja 1976 r. z rąk bp. Henryka Gulbinowicza. Był wikariuszem w Dzierżoniowie, a potem skierowany został na studia specjalistyczne z psychologii na KUL. Uwieńczył je doktoratem. W latach 1986-1992 pełnił funkcję prefekta we Wrocławiu. Z chwilą powołania do życia nowej diecezji legnickiej, zgłosił swoją gotowość do podjęcia w niej pracy na ręce pierwszego Biskupa Legnickiego. W nowej diecezji był najpierw proboszczem w parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Legnicy, a następnie pierwszym rektorem Wyższego Seminarium Duchownego. Kiedy w 1994 r. z diecezji odszedł pierwszy biskup pomocniczy Adam Dyczkowski, obejmując posługę pasterza diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, Biskup Legnicki prosił Ojca Świętego o powołanie nowego biskupa pomocniczego. Wkrótce nadeszła wiadomość, że wybrano ks. Stefana Regmunta. Święcenia biskupie przyjął w Rzymie z rąk Ojca Świętego 6 stycznia, w Święto Objawienia Pańskiego w 1995 r.
„Dziś, po 10 latach, jako pasterz diecezji, dziękuję Panu Bogu, że otrzymałem tak gorliwego i oddanego Bogu biskupa pomocniczego - kontynuował Biskup Legnicki. - Ale z pewnością ze mną dziękuje także wielu ludzi, cała diecezja, za tę posługę Biskupa Stefana. A zaznacza się ona w wielu dziedzinach życia Kościoła. Widać ją w posłudze wizytacyjnej parafii, w udziale w innych wydarzeniach parafialnych i diecezjalnych, widać ją w załatwianiu niełatwych spraw personalnych, w opiece nad duszpasterstwem młodzieży, Akcją Katolicką i wielu innych dziedzinach życia diecezji. Ale na szczególne podkreślenie i wdzięczność zasługuje duszpasterska troska Księdza Biskupa o osoby niepełnosprawne. Trzeba też przypomnieć wielki wkład Księdza Biskupa w przygotowanie historycznej wizyty Ojca Świętego w Legnicy. Ale Ksiądz Biskup cieszy się również zaufaniem całego Episkopatu, bo gorliwie działa jako delegat Episkopatu ds. powołań - to niezwykle ważna dziedzina Kościoła. Także jest członkiem Komisji Charytatywnej, tu trzeba wymienić szczególnie pielgrzymkę chorych z Polski do Lourdes, przygotowaną perfekcyjnie.
Dzisiaj z okazji 10-lecia posługi biskupiej składamy Panu Bogu wyrazy wdzięczności za Księdza Biskupa i jego dotychczasowe lata niezwykle gorliwej służby Kościołowi. Dziękujemy też Jubilatowi. Czynimy to całym sercem i życzymy, by dalsze posługiwanie biskupie było przeniknięte mocami Ducha Świętego i dokonywało się na wzór posługi Dobrego Pasterza, który jest dla nas wszystkich wzorem. Życzymy, by było owocne dla Kościoła i ludu Bożego.”
Szczególną sposobnością okazania wdzięczności za dotychczasową posługę pasterską Jubilata był moment składania darów ofiarnych. W procesji z darami znaleźli się przedstawiciele różnych grup, stowarzyszeń, organizacji i władz, którzy w ten sposób chcieli wyrazić swoją wdzięczność i przekazać wśród różnych darów także dar modlitwy za Biskupa Jubilata.
Na zakończenie Mszy św. głos zabrał ks. inf. Władysław Bochnak, prepozyt Kapituły Katedralnej, który wraz z kanclerzem Kurii ks. Józefem Lisowskim złożyli życzenia w imieniu duchowieństwa diecezji. Ksiądz Infułat przypomniał tu troskę Biskupa Jubilata o nowe i aktualne powołania duchowne, a także troskę o rozwój kadry naukowej naszej uczelni. „Od samego początku - mówił ks. inf. Bochnak - z takim oddaniem podejmujesz pracę na odcinku duszpasterskim. Za to świadectwo dla duchowieństwa, świeckich, dla Kościoła lokalnego, za obecność w różnych wspólnotach składamy nasze podziękowanie. W imieniu Kapituły i wszystkich kapłanów, pragniemy życzyć duchowej radości z tych wszystkich dzieł, które podejmujesz od początku swej pasterskiej posługi dla dobra Kościoła i ludu Bożego. Życzymy też, by dopisywało ci zdrowie, a także by udało się spełnić te marzenia, pragnienia, oczekiwania, które w sercu nosisz. Niech twoje zawołanie biskupie - servire in caritate - służyć w miłości - realizowało się po najdłuższe lata”.
Słowa życzeń wypowiedzieli także przedstawiciele kleryków oraz diecezjalnej Akcji Katolickiej.
Ksiądz Biskup Jubilat raz jeszcze podziękował za wszystkie życzenia i modlitwę. Szczególnie zaś podziękował za to, że swej posługi biskupiej uczył się u boku bp. Tadeusza Rybaka. Słowa pozdrowień skierował do wszystkich obecnych podczas tej uroczystości: „Dziękuję za wszystkie przejawy szacunku do biskupa i wsparcia w wierze. Dziękuję za modlitwę. Niech Duch Święty wspiera wszystkich na drodze osiągnięcia świętości”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemcy: 2,5 roku więzienia za kradzież pektorału Benedykta XVI

2024-05-08 13:02

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Mężczyzna, który w czerwcu ubiegłego roku ukradł krzyż pektoralny papieża Benedykta XVI z kościoła w Traunstein w Górnej Bawarii, został skazany na dwa i pół roku więzienia. Tak orzekł sąd rejonowy w Traunstein w Górnej Bawarii, podała agencja KNA. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny.

Według sądu sprawca, 53-letni obywatel Czech, chce mieć pewność, że krzyż, który obecnie znajduje się u znajomego, zostanie zwrócony. Wcześniej milczał na temat miejsca pobytu pektorału. Jego wartość nie może być dokładnie określona, szacuje się, że wynosi co najmniej 800 euro i ma dla wiernych bardzo dużą wartość symboliczną. Benedykt XVI zapisał go w testamencie swojej rodzinnej parafii św. Oswalda. To właśnie tutaj odprawił swoją pierwszą Mszę św. jako neoprezbiter w 1951 roku.

CZYTAJ DALEJ

Anioł z Auschwitz

Niedziela Ogólnopolska 12/2023, str. 28-29

[ TEMATY ]

Wielcy polskiego Kościoła

Archiwum Archidiecezjalne w Łodzi

Stanisława Leszczyńska

Stanisława Leszczyńska

Są postacie, które nigdy nie nazwałyby samych siebie bohaterami, a jednak o ich czynach z podziwem opowiadają kolejne pokolenia. Taka właśnie była Stanisława Leszczyńska – „Mateczka”, położna z Auschwitz.

Przyszła bohaterka urodziła się 8 maja 1896 r. w Łodzi, w niezamożnej rodzinie Zambrzyckich. Jej bliscy borykali się z tak dużymi trudnościami finansowymi, że w 1908 r. całą rodziną wyjechali w poszukiwaniu lepszego życia do Rio de Janeiro. Po 2 latach jednak powrócili do kraju i Stanisława podjęła przerwaną edukację.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

2024-05-09 22:01

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Dlaczego świat nie jest doskonały? Skąd bierze się w nas ciągła tęsknota za sprawiedliwością?

W tej atmosferze pełnej napięcia poznamy także historię mnicha, który podjął desperacką próbę ucieczki z klasztoru, ale niewytłumaczalna siła wciąż przyciągała go z powrotem. Czyżby sekretem była kartka pergaminu z tajemniczym napisem?

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję