Reklama

Obchody 60-lecia Szkoły Podstawowej nr 2 im. kpt. Wł. Wysockiego w Bielsku Podlaskim

60. urodziny bielskiej „Dwójki”

18 listopada 2004 r. obchody jubileuszu Szkoły Podstawowej nr 2 im. kpt. Władysława Wysockiego w Bielsku Podlaskim w rozpoczęły się Mszą św. sprawowaną przez ks. prefekta Janusza Szymańskiego w kościele pw. Miłosierdzia Bożego i nabożeństwem dziękczynnym w cerkwii Świętej Trójcy. W święcie „Dwójki” uczestniczyła Zofia Trancyngier-Koczuk - podlaski kurator oświaty, bielski biskup prawosławny Grzegorz, przedstawiciele władz miasta, duchowieństwo, emerytowani i obecni nauczyciele, rodzice i uczniowie.

Niedziela podlaska 2/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozpoczęliśmy Jubileusz od modlitwy

W homilii ks. Janusz Szymański odwołał się do pierwszego dnia nauki w szkole, który zapewne dla wszystkich niegdyś był pełen obaw. „Dziś dziękujemy w kościele Panu Bogu za dar Szkoły Podstawowej nr 2, która istnieje już 60 lat. Bóg, dając człowiekowi różnorodne zdolności i talenty, pragnął, aby jako uczeń, poprzez naukę i pracę, stale je rozwijał. Dominik Savio też był uczniem, lecz pragnął także zostać świętym. 13-letni Dominik pytał ks. Jana Bosko o drogę świętości. Kluczem do niej jest modlitwa, gorliwa nauka i czynienie dobra” - powiedział Kapłan. Słowa te św. Dominik wziął sobie głęboko do serca. i został świętym, podobnie jak jego nauczyciel - ks. Bosko.
„Prośmy Chrystusa o mądrość, wytrwałość w postanowieniach i łaskę świętości. Korzystajmy z darów i doświadczeń «Jubilatki» i kształtujmy jej współczesny obraz” - apelował ks. J. Szymański.
Uroczystości jubileuszowe w szkole rozpoczęły się od wprowadzenia pocztu sztandarowego i odegrania hymnu państwowego. Ceremonii tej przewodniczył Mirosław Majstrowicz. Dyrektor Mirosław Chomaniuk powitał gości, m.in.: kurator Zofię Trancyngier-Koczuk, biskupa prawosławnego Grzegorza, księży proboszczów kościołów obu wyznań: ks. kan. Mariana Wyszkowskiego, ks. kan. Tadeusza Kryńskiego, ks. prawosławnego Jana Szmydkę, pastora Konstantego Jakoniuka, burmistrza Eugeniusza Berezowca, przewodniczących Rady Miasta, Powiatu i rodziców: Piotra Kondratiuka, Władysława Jagiełłę i Agnieszkę Jaszkowską, emerytowanych nauczycieli, kierowników i dyrektorów, w tym Włodzimierza Łozińskiego i Andrzeja Sidoryka.
W powitalnym przemówieniu Dyrektor podkreślił rolę przekazywania tradycji i zwyczajów w kształtowaniu postaw młodego pokolenia oraz funkcję Rady Rodziców w procesie wychowawczym szkoły. Wspólne działania nauczycieli i rodziców, szczególnie w profilaktyce, wspomagają proces wychowawczy szkoły, wzmacniają więź z nią i tworzą poczucie bezpieczeństwa. Zebranym przypomniał, że początki funkcjonowania szkoły były bardzo trudne, nie tylko ze względu na brak własnego budynku, lecz także podręczników, mebli i sali gimnastycznej. 15 września 1944 r. naukę rozpoczęło 245 uczniów. Zatrudniono wtedy 7 nauczycieli, a kierownictwo powierzono Ludmile Jermarkowicz, która wkrótce podjęła starania o budowę szkoły. 4 września 1949 r. przeprowadzono się do części budowanego obiektu przy rogu ul. 11 Listopada i Kościuszki. W latach następnych budowę gmachu ukończono. W tym też budynku szkoła funkcjonowała do czerwca 1970 r., kiedy to ówczesny dyrektor Stanisław Dąbrowski przeniósł ją do nowego gmachu, w dzielnicy Parkowej, w którym znajduje się obecnie.

Reklama

Współczesny obraz szkoły

Położenie szkoły z dala od głównych ulic, w pobliżu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji daje uczniom poczucie bezpieczeństwa i optymalne warunki do pełnego rozwoju.
„Szkoła realizuje 13 własnych programów. Umożliwia rozwijanie indywidualnych uzdolnień uczniów podczas zajęć pozalekcyjnych. Z myślą o uczniach mających trudności w nauce oraz pochodzących z rodzin dysfunkcyjnych prowadzi się zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, korekcyjno-kompensacyjne i od 2001 r. świetlicę środowiskową «Arka». Szkoła jest organizatorem i gospodarzem różnych form współzawodnictwa: imprez prozdrowotnych (w klasach I-III), w których udział biorą uczniowie szkół bielskich i okolic, konkursów, w tym: «Mały Kangurek», «Mistrz Ortografii» i «Dzień Europejski» - mówiła Grażyna Chmur, wicedyrektor szkoły.
Swoje „mocne strony” i ważne wydarzenia szkoła dokumentuje na stronie internetowej i w folderze szkolnym. W szkole pracuje 40 nauczycieli pod dyrekcją Mirosława Chomaniuka i Grażyny Chmur. W 18 oddziałach uczy się 430 uczniów, w tym 42 uczniów w oddziałach zerowych. Działania szkoły wspierają rodzice.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Uczniowski koncert życzeń i przemówienia okolicznościowe

Gościom oraz tym, którzy w minionym okresie pracowali i przyczynili się do rozwoju placówki uczniowie dedykowali koncert życzeń przygotowany pod kierunkiem: Anny Sejnoty, Urszuli Prokopiuk, Aldony Szuper i Edyty Korzeniewskiej.
Charakter pracy szkoły młodzi artyści przybliżyli w melodiach znanych piosenek, których słowa zastąpili własnymi. Koncert wzbogacił występ szkolnego zespołu „Wesołe Nutki”. Uczniowie minutą ciszy uczcili pamięć zmarłych pedagogów. Magda Guz w na skrzypcach wykonała utwór Cudowna łaska. Na pamiątkę spotkania przybyłym gościom uczniowie wręczyli okolicznościowy folder.
Burmistrz miasta Eugeniusz Berezowiec, mówiąc o znaczeniu szkoły, przypomniał o wprowadzonej przez Zarząd Miasta nieodpłatnej nauce pływania dla uczniów klas pierwszych i drugich, pracy świetlicy środowiskowej „Arka”. Walentynie Budko, Alinie Jakubowskiej i Mikołajowi Owerczukowi za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze wręczył nagrodę Burmistrza. Przekazał też szkole pomoce dydaktyczne o wartości 10 tys. zł.
„Drogie Dzieci, (...) zdobywajcie wiedzę, niezbędną i potrzebną, zawsze jednak w pełnej harmonii z nauką Chrystusa. Z Nim poznacie prawdziwą mądrość, szczęście i odkryjecie własną drogę. Bo jeśli nawet zdobędziecie wiedzę tego świata, to bez Chrystusa będziecie nieszczęśliwi. Łączcie te dwa poziomy poznania. Niech Chrystus błogosławi szkole, obdarza wszystkich prawdziwym szczęściem i pełnią życia” - mówił biskup Grzegorz.
„Dziękuję nauczycielom, którzy obecnie pracują i tym na zasłużonym odpoczynku za to, że tworzyli szkołę - jej przeszłość i teraźniejszość. Szkoła jest w dobrej kondycji, cieszy się uznaniem, gdy gromadzi wokół siebie przyjaciół, na których może liczyć. Są oni wśród nas” - powiedziała Zofia Trancyngier-Koczuk.
Na ręce Dyrektora życzenia przesłał wojewoda podlaski Marek Strzaliński oraz starosta bielski Sławomir Jerzy Snarski, który podkreślił, że: „60 lat ofiarnej pracy i wysiłku nad kształtowaniem wiedzy i charakterów młodych ludzi przyniosło już wiele znakomitych owoców, gdyż mury placówki opuściło już kilka pokoleń ludzi, pracujących dla dobra naszego miasta, powiatu i całego kraju”.
Włodzimierz Łoziński, kierownik szkoły w latach 1958-62, przemawiając ponownie po tylu latach do dawnych i obecnych uczniów, nie krył wzruszenia. Pedagogom i uczniom gratulował sukcesów i życzył następnych.
Władysław Jagiełło, wieloletni pracownik i dyrektor szkoły, wspominał sukcesy uczniów osiągane w licznych konkursach, w sporcie i pracę drużyn harcerskich. Za największy sukces szkoły uznał zajęcie przez uczniów na szczeblu wojewódzkim I, II i III miejsca w konkursie fizycznym. Na pamiątkę spotkania przekazał szkole piłki do siatkówki.

Nagrody i podziękowanie dyrektora

W trakcie uroczystości nagrodzono uczniów biorących udział w konkursach „Patron Szkoły” i „Nasza Szkoła”. W konkursie zespołowym największą wiedzą o kpt. Władysławie Wysockim wykazali się uczniowie klas: Vb, IVa i IVc.
W zmaganiach plastycznych „Moja Szkoła” jury wyróżniło 9 uczniów.
Na pamiątkę spotkania biskup Grzegorz wręczył Dyrektorowi reprodukcję (ikonę Chrystusa) oraz książkę pt. Abba Doroteusz, a proboszcz parafii Matki Bożej z Góry Karmel - ks. Tadeusz Kryński ofiarował album Z pielgrzymką po Ziemi Świętej.
Dyrektor Chomaniuk podziękował przybyłym gościom za wiele ciepłych słów o „Jubilatce”. Szczególną wdzięczność wyraził Burmistrzowi, Pani Kurator, Duchowieństwu oraz Radzie Rodziców za wspieranie placówki. Przyjaciołom szkoły w dowód wdzięczności wręczył listy pochwalne.
Z okazji jubileuszu w holu głównym przygotowano wystawę o historii szkoły i biografii Patrona. Przed salą gimnastyczną zaprezentowano prace uczniów z konkursu plastycznego „Nasza Szkoła”, wyłożono Księgę pamiątkową i dawne Kroniki szkolne.
Uroczystości zakończono towarzyskim spotkaniem przy szwedzkim stole. Było ono okazją do rozmów, refleksji i pamiątkowego wpisu do Kroniki szkolnej.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

2024-06-16 16:40

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Artur Stelmasiak

"Mąż i żona - rodzina zjednoczona", "Czas na rodzinę", "Zjednoczeni dla życia, rodziny i ojczyzny" - takie hasła nieśli uczestnicy XIX Marszu dla Życia i Rodziny, który przeszedł w niedzielę popołudniu z Placu Trzech Krzyży przez ulicę Wiejską do Belwederu. Jego uczestnicy manifestowali obronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz przywiązanie do rodziny oraz małżeństwa kobiety i mężczyzny, domagali się też m.in. odrzucenia ustaw proaborcyjnych i przywrócenia krzyży w warszawskich urzędach.

Organizatorzy marszu - Centrum Życia i Rodziny - podkreśla, że obrona wartości: życia, rodziny, wolności i suwerenności jest możliwa tylko we wspólnym i zjednoczonym działaniu wszystkich, którym te wartości są drogie, tak w wymiarze lokalnym, jak i ogólnopolskim. Dlatego tego dnia, podobnie jak tydzień temu, marsze dla życia i rodziny przeszły w wielu polskich miastach, a od kwietnia do października przejdą one łącznie w ponad 50 polskich miastach.

CZYTAJ DALEJ

Adam Chmielowski - porzucił sztukę i został św. Bratem Albertem

[ TEMATY ]

sylwetka

św. Albert Chmielowski

Archiwum bp. Mariusza Leszczyńskiego

Św. Brat Albert Chmielowski

Św. Brat Albert Chmielowski

Adam Chmielowski do pewnego czasu żył jak prawdziwy artysta. Był gościem na salonach, przyjacielem wielkich postaci, sławnych malarzy i pisarzy. Dążąc do doskonałości artystycznej, odkrył inną doskonałość-służbę ubogim. Zobaczył nędzę człowieka i z ubogimi pozostał do końca życia.

Uważał, że aby zrozumieć ludzi bezdomnych trzeba stać się jednym z nich. Adam Chmielowski był postacią niezwykłą. Osobą, która rozpaliła w ludziach wyobraźnię miłosierdzia. 17 czerwca przypada liturgiczne wspomnienie św. Brata Alberta.

CZYTAJ DALEJ

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

2024-06-16 23:08

[ TEMATY ]

pożar

archiwum KM PSP Nowy Sącz/gov.pl

W niedzielę rano wybuchł pożar w zabytkowym, drewnianym kościele Świętej Heleny w Nowym Sączu. Spaleniu uległo prezbiterium XVII-wiecznej świątyni; z zalanego wnętrza strażacy zdążyli wynieść m.in. zabytkowe obrazy i tabernakulum.

Pożar zauważono po godzinie 5.00. Chociaż konstrukcja świątyni ocalała, to część prezbiterium jest zwęglona, a wnętrze zostało zalane wodą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję