Reklama

Obchody 60-lecia Szkoły Podstawowej nr 2 im. kpt. Wł. Wysockiego w Bielsku Podlaskim

60. urodziny bielskiej „Dwójki”

18 listopada 2004 r. obchody jubileuszu Szkoły Podstawowej nr 2 im. kpt. Władysława Wysockiego w Bielsku Podlaskim w rozpoczęły się Mszą św. sprawowaną przez ks. prefekta Janusza Szymańskiego w kościele pw. Miłosierdzia Bożego i nabożeństwem dziękczynnym w cerkwii Świętej Trójcy. W święcie „Dwójki” uczestniczyła Zofia Trancyngier-Koczuk - podlaski kurator oświaty, bielski biskup prawosławny Grzegorz, przedstawiciele władz miasta, duchowieństwo, emerytowani i obecni nauczyciele, rodzice i uczniowie.

Niedziela podlaska 2/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozpoczęliśmy Jubileusz od modlitwy

W homilii ks. Janusz Szymański odwołał się do pierwszego dnia nauki w szkole, który zapewne dla wszystkich niegdyś był pełen obaw. „Dziś dziękujemy w kościele Panu Bogu za dar Szkoły Podstawowej nr 2, która istnieje już 60 lat. Bóg, dając człowiekowi różnorodne zdolności i talenty, pragnął, aby jako uczeń, poprzez naukę i pracę, stale je rozwijał. Dominik Savio też był uczniem, lecz pragnął także zostać świętym. 13-letni Dominik pytał ks. Jana Bosko o drogę świętości. Kluczem do niej jest modlitwa, gorliwa nauka i czynienie dobra” - powiedział Kapłan. Słowa te św. Dominik wziął sobie głęboko do serca. i został świętym, podobnie jak jego nauczyciel - ks. Bosko.
„Prośmy Chrystusa o mądrość, wytrwałość w postanowieniach i łaskę świętości. Korzystajmy z darów i doświadczeń «Jubilatki» i kształtujmy jej współczesny obraz” - apelował ks. J. Szymański.
Uroczystości jubileuszowe w szkole rozpoczęły się od wprowadzenia pocztu sztandarowego i odegrania hymnu państwowego. Ceremonii tej przewodniczył Mirosław Majstrowicz. Dyrektor Mirosław Chomaniuk powitał gości, m.in.: kurator Zofię Trancyngier-Koczuk, biskupa prawosławnego Grzegorza, księży proboszczów kościołów obu wyznań: ks. kan. Mariana Wyszkowskiego, ks. kan. Tadeusza Kryńskiego, ks. prawosławnego Jana Szmydkę, pastora Konstantego Jakoniuka, burmistrza Eugeniusza Berezowca, przewodniczących Rady Miasta, Powiatu i rodziców: Piotra Kondratiuka, Władysława Jagiełłę i Agnieszkę Jaszkowską, emerytowanych nauczycieli, kierowników i dyrektorów, w tym Włodzimierza Łozińskiego i Andrzeja Sidoryka.
W powitalnym przemówieniu Dyrektor podkreślił rolę przekazywania tradycji i zwyczajów w kształtowaniu postaw młodego pokolenia oraz funkcję Rady Rodziców w procesie wychowawczym szkoły. Wspólne działania nauczycieli i rodziców, szczególnie w profilaktyce, wspomagają proces wychowawczy szkoły, wzmacniają więź z nią i tworzą poczucie bezpieczeństwa. Zebranym przypomniał, że początki funkcjonowania szkoły były bardzo trudne, nie tylko ze względu na brak własnego budynku, lecz także podręczników, mebli i sali gimnastycznej. 15 września 1944 r. naukę rozpoczęło 245 uczniów. Zatrudniono wtedy 7 nauczycieli, a kierownictwo powierzono Ludmile Jermarkowicz, która wkrótce podjęła starania o budowę szkoły. 4 września 1949 r. przeprowadzono się do części budowanego obiektu przy rogu ul. 11 Listopada i Kościuszki. W latach następnych budowę gmachu ukończono. W tym też budynku szkoła funkcjonowała do czerwca 1970 r., kiedy to ówczesny dyrektor Stanisław Dąbrowski przeniósł ją do nowego gmachu, w dzielnicy Parkowej, w którym znajduje się obecnie.

Reklama

Współczesny obraz szkoły

Położenie szkoły z dala od głównych ulic, w pobliżu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji daje uczniom poczucie bezpieczeństwa i optymalne warunki do pełnego rozwoju.
„Szkoła realizuje 13 własnych programów. Umożliwia rozwijanie indywidualnych uzdolnień uczniów podczas zajęć pozalekcyjnych. Z myślą o uczniach mających trudności w nauce oraz pochodzących z rodzin dysfunkcyjnych prowadzi się zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, korekcyjno-kompensacyjne i od 2001 r. świetlicę środowiskową «Arka». Szkoła jest organizatorem i gospodarzem różnych form współzawodnictwa: imprez prozdrowotnych (w klasach I-III), w których udział biorą uczniowie szkół bielskich i okolic, konkursów, w tym: «Mały Kangurek», «Mistrz Ortografii» i «Dzień Europejski» - mówiła Grażyna Chmur, wicedyrektor szkoły.
Swoje „mocne strony” i ważne wydarzenia szkoła dokumentuje na stronie internetowej i w folderze szkolnym. W szkole pracuje 40 nauczycieli pod dyrekcją Mirosława Chomaniuka i Grażyny Chmur. W 18 oddziałach uczy się 430 uczniów, w tym 42 uczniów w oddziałach zerowych. Działania szkoły wspierają rodzice.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Uczniowski koncert życzeń i przemówienia okolicznościowe

Gościom oraz tym, którzy w minionym okresie pracowali i przyczynili się do rozwoju placówki uczniowie dedykowali koncert życzeń przygotowany pod kierunkiem: Anny Sejnoty, Urszuli Prokopiuk, Aldony Szuper i Edyty Korzeniewskiej.
Charakter pracy szkoły młodzi artyści przybliżyli w melodiach znanych piosenek, których słowa zastąpili własnymi. Koncert wzbogacił występ szkolnego zespołu „Wesołe Nutki”. Uczniowie minutą ciszy uczcili pamięć zmarłych pedagogów. Magda Guz w na skrzypcach wykonała utwór Cudowna łaska. Na pamiątkę spotkania przybyłym gościom uczniowie wręczyli okolicznościowy folder.
Burmistrz miasta Eugeniusz Berezowiec, mówiąc o znaczeniu szkoły, przypomniał o wprowadzonej przez Zarząd Miasta nieodpłatnej nauce pływania dla uczniów klas pierwszych i drugich, pracy świetlicy środowiskowej „Arka”. Walentynie Budko, Alinie Jakubowskiej i Mikołajowi Owerczukowi za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze wręczył nagrodę Burmistrza. Przekazał też szkole pomoce dydaktyczne o wartości 10 tys. zł.
„Drogie Dzieci, (...) zdobywajcie wiedzę, niezbędną i potrzebną, zawsze jednak w pełnej harmonii z nauką Chrystusa. Z Nim poznacie prawdziwą mądrość, szczęście i odkryjecie własną drogę. Bo jeśli nawet zdobędziecie wiedzę tego świata, to bez Chrystusa będziecie nieszczęśliwi. Łączcie te dwa poziomy poznania. Niech Chrystus błogosławi szkole, obdarza wszystkich prawdziwym szczęściem i pełnią życia” - mówił biskup Grzegorz.
„Dziękuję nauczycielom, którzy obecnie pracują i tym na zasłużonym odpoczynku za to, że tworzyli szkołę - jej przeszłość i teraźniejszość. Szkoła jest w dobrej kondycji, cieszy się uznaniem, gdy gromadzi wokół siebie przyjaciół, na których może liczyć. Są oni wśród nas” - powiedziała Zofia Trancyngier-Koczuk.
Na ręce Dyrektora życzenia przesłał wojewoda podlaski Marek Strzaliński oraz starosta bielski Sławomir Jerzy Snarski, który podkreślił, że: „60 lat ofiarnej pracy i wysiłku nad kształtowaniem wiedzy i charakterów młodych ludzi przyniosło już wiele znakomitych owoców, gdyż mury placówki opuściło już kilka pokoleń ludzi, pracujących dla dobra naszego miasta, powiatu i całego kraju”.
Włodzimierz Łoziński, kierownik szkoły w latach 1958-62, przemawiając ponownie po tylu latach do dawnych i obecnych uczniów, nie krył wzruszenia. Pedagogom i uczniom gratulował sukcesów i życzył następnych.
Władysław Jagiełło, wieloletni pracownik i dyrektor szkoły, wspominał sukcesy uczniów osiągane w licznych konkursach, w sporcie i pracę drużyn harcerskich. Za największy sukces szkoły uznał zajęcie przez uczniów na szczeblu wojewódzkim I, II i III miejsca w konkursie fizycznym. Na pamiątkę spotkania przekazał szkole piłki do siatkówki.

Nagrody i podziękowanie dyrektora

W trakcie uroczystości nagrodzono uczniów biorących udział w konkursach „Patron Szkoły” i „Nasza Szkoła”. W konkursie zespołowym największą wiedzą o kpt. Władysławie Wysockim wykazali się uczniowie klas: Vb, IVa i IVc.
W zmaganiach plastycznych „Moja Szkoła” jury wyróżniło 9 uczniów.
Na pamiątkę spotkania biskup Grzegorz wręczył Dyrektorowi reprodukcję (ikonę Chrystusa) oraz książkę pt. Abba Doroteusz, a proboszcz parafii Matki Bożej z Góry Karmel - ks. Tadeusz Kryński ofiarował album Z pielgrzymką po Ziemi Świętej.
Dyrektor Chomaniuk podziękował przybyłym gościom za wiele ciepłych słów o „Jubilatce”. Szczególną wdzięczność wyraził Burmistrzowi, Pani Kurator, Duchowieństwu oraz Radzie Rodziców za wspieranie placówki. Przyjaciołom szkoły w dowód wdzięczności wręczył listy pochwalne.
Z okazji jubileuszu w holu głównym przygotowano wystawę o historii szkoły i biografii Patrona. Przed salą gimnastyczną zaprezentowano prace uczniów z konkursu plastycznego „Nasza Szkoła”, wyłożono Księgę pamiątkową i dawne Kroniki szkolne.
Uroczystości zakończono towarzyskim spotkaniem przy szwedzkim stole. Było ono okazją do rozmów, refleksji i pamiątkowego wpisu do Kroniki szkolnej.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Florczyk będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

2024-06-26 08:29

[ TEMATY ]

sport

Bp Marian Florczyk

Igrzyska w Paryżu 2024

Igrzyska Olimpijskie

EpiskopatNews/ flickr.com

Nie ma szlachetnego człowieka. Nie ma człowieka wysokiej jakości duchowej, który żyje wartościami. Jeżeli nie narzuca sobie dyscypliny wewnętrznej, zmaga się z samym sobą - podkreślił pomocniczy biskup kielecki bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców, wskazując na związki sportu i wiary. Duchowny będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas rozpoczynających się 26 lipca Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Bp Florczyk przypomniał, że św. Paweł w swoich listach, mówiąc o wierze, stosuje porównania zaczerpnięte ze świata sportu. „Jeżeli weźmiemy pod uwagę chrześcijaństwo, to jest to jakaś dyscyplina wewnętrzna, to jest zmaganie się z sobą samym, ku lepszemu, ku wartościom, ku sprawnościom duchowym, ku sprawności dobra w sobie, ku miłości” - zaznaczył biskup. Dodał, że „wiara to zachęta do zmagania się z sobą, to jest bój. Ten kto ma na uwadze życie duchowe, musi czasem stoczyć wielki bój, niesamowicie zacisnąć zęby, aby przezwyciężyć pokusy i słabości”.

CZYTAJ DALEJ

Jak wygląda moja modlitwa?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 7, 15-20.

Środa, 26 czerwca. Dzień powszedni albo wspomnienie św. Zygmunta Gorazdowskiego, prezbitera

CZYTAJ DALEJ

Mark Rutte został wybrany nowym sekretarzem generalnym NATO

2024-06-26 11:02

[ TEMATY ]

NATO

PAP/EPA/IRIS VAN DEN BROEK

Mark Rutte (z prawej)

Mark Rutte (z prawej)

Rada Północnoatlantycka podjęła w środę decyzję o wyborze premiera Holandii Marka Ruttego na stanowisko kolejnego sekretarza generalnego NATO. Rutte zastąpi Norwega Jensa Stoltenberga.

Szef rządu Holandii obejmie funkcję sekretarza generalnego od 1 października br., gdy wygaśnie kadencja Stoltenberga, stojącego na czele Sojuszu od 2014 roku. (PAP)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję