Reklama

Relacja z Rzymu

Maryja Królowa Pszczół u Ojca Świętego

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 2/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z wielką radością i dużymi emocjami wyruszyliśmy na szlak pielgrzymkowy do Wiecznego Miasta. Przygotowania do tego wyjazdu trwały kilka miesięcy. Prośbę o audiencję u Ojca Świętego skierował do biskupa diecezjalnego Adama Dyczkowskiego prezes Lubuskiego Związku pszczelarzy w Zielonej Górze Henryk Kuriata. Pragnieniem pszczelarzy było przedstawienie Papieżowi Janowi Pawłowi II obrazu i nowego tytułu Maryi - Maria Regina Apium.
W prośbie do Księdza Biskupa prezes napisał m.in.: „Pszczoły jako dziewice znajdują podobieństwo z rolą Maryi w dziejach zbawienia. Ten związek znalazł swój wyraz w obrazie Maria Regina Apium. Maryję Królową Pszczół pszczelarze obrali sobie za opiekunkę i patronkę. Obraz przedstawia Matkę Bożą w stroju królewskim, idącą w pasiece z plastrem miodu w rękach, w otoczeniu drzewa akacji i pszczół. Wielkim pragnieniem pszczelarzy jest, aby obraz Maria Regina Apium, w którym Maryja Królowa Świata doznaje czci i szacunku, został pobłogosławiony przez Ojca Świętego Jana Pawła II”.
Obraz został namalowany przez artystę malarza i konserwatora dzieł sztuki Danutę Streb, według projektu Sławomira Jana Kowalskiego.

Maryja Królowa Pszczół u Ojca Świętego

Termin audiencji został wyznaczony przez Sekretariat Stanu w Watykanie na 7 grudnia 2004 r., w liturgiczne wspomnienie św. Ambrożego, patrona pszczelarzy. Audiencja miała charakter prywatny i odbyła się w bibliotece papieskiej 5 grudnia 2004 r. o godz. 19.00. Prosiliśmy o błogosławieństwo dla wszystkich pszczelarzy i ofiarowaliśmy Papieżowi obraz Maryi Królowej Pszczół Danuty Streb, który Ojciec Święty pobłogosławił. Dołączyliśmy list od polskich pszczelarzy, przedstawiający nowy tytuł Maryi.
Przekazaliśmy od Lubuskiego Związku Pszczelarzy w Zielonej Górze kolumnę świecy woskowej - paschał wykonany w pracowni Edwarda Burczego z Babimostu, miody i produkty pszczele od kół ze Świebodzina, Nowej Soli, Skąpego, Zielonej Góry, Kożuchowa, Sulechowa, Szprotawy, Małomic, pyłki od państwa Elżbiety i Michała Całka z Kalisza oraz świece ołtarzowe od państwa Jolanty i Jana Sochów z Czmonia. W naszej grupie był także pszczelarz z Tarnawy k. Krakowa Przemysław Satoła, który przekazał miody spadziowe swoje i Andrzeja Sowy z Rejonowego Koła w Bochni. Dary przekazała także Elżbieta Pietrasik, prezes Społecznej Szkoły Podstawowej i Katolickiego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Świebodzinie, całym sercem oddana Maryi Królowej Pszczół i pomagająca pszczelarzom. To na jej polach nasze pszczoły zbierają wspaniały miód, a użyczany transport pozwala przemieszczać nasze pasieki. Halina Wrembel, nauczycielka religii ze Szkoły Podstawowej w Chociulach, z rodziny o tradycjach pszczelarskich, przekazała listy od swoich uczniów. Dary także przekazali nasi opiekunowie duchowni - ks. prał. Jan Pawlak i ks. Jerzy Filipkowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Rój pszczół w Bazylice św. Piotra

Program pielgrzymki obejmował miejsca związane z historią Polski i miejsca kultu, z uwzględnieniem szczególnie symboliki pszczół w obiektach sakralnych. Oddaliśmy hołd zamordowanym w obozie koncentracyjnym w Dachau k. Monachium, a także żołnierzom polskim poległym na Monte Cassino, gdzie w ich intencji została odprawiona Msza św.
W Bazylice św. Piotra pszczoły obsiadły baldachim Gianlorenzo Berniniego nad grobem św. Piotra. Także na marmurowych cokołach wspierających kolumny baldachimu widać pszczoły w herbie Barberinich. Z rodziny tej pochodził papież Urban VIII. Symbolikę pszczół w herbie papieskim wyjaśnił nam o. Jan Piekarski CSsR, zasłużony przewodnik rzymski. Każda z pszczół oznacza jedną z zalet tego papieża: pierwsza pracowitość, druga światłość i mądrość jak płomień świecy paschalnej i trzecia dobroć jak miód. Piękne przedstawienia pszczół są w baptysterium św. Jana Chrzciciela przy bazylice laterańskiej oraz na fontannie Barberinich, gdzie pszczoły zaglądają do wody.
Symbolika pszczół i miody były ciągle obecne wśród nas. W II Niedzielę Adwentu słowa Ewangelii (Mt 3, 1-12) mówią o św. Janie Chrzcicielu, którego pokarmem był miód leśny. W dniu tym byliśmy na Mszy św. w Domu Polskim Corda Cordi na Via Vincenzo Monti, gdzie się zatrzymaliśmy. W homilii o. Konrad Hejmo nawiązał do pracowitości i uczciwości pszczół, a o pszczelarzach powiedział, że są wierni prawdzie. Wskazał nam także, abyśmy byli miodem dla otoczenia. W tym samym dniu uczestniczyliśmy w modlitwie Anioł Pański z Papieżem na Placu św. Piotra, po której Ojciec Święty powiedział: „Pozdrawiam pielgrzymów z Polski, szczególnie pszczelarzy z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej”. Natomiast w dniu św. Ambrożego o. Hejmo podczas Mszy św. przypomniał postać patrona pszczelarzy i modlił się w ich intencji.

Niepokalane Poczęcie

Nasz pobyt w Rzymie wzbudzał wielkie zainteresowanie, a o pszczelarzach i ich Patronce Maryi Królowej Pszczół mówiono w całym Watykanie.
O. Piekarski, bliski przyjaciel Jana Pawła II, będąc u Papieża, widział oryginał obrazu i rozmawiał na jego temat. O Maryi Królowej Pszczół rozmawialiśmy z ks. prof. dr. hab. Markiem Chmielewskim z KUL-u, z którym spotkaliśmy się w Bazylice św. Piotra po uroczystej Mszy św. celebrowanej przez Papieża z okazji 150. rocznicy ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu. W Bazylice rozmawialiśmy z kard. Camillo Ruinim, wikariuszem generalnym Jego Świątobliwości na diecezję rzymską, archiprezbiterem patriarchalnej archibazyliki laterańskiej i wielkim kanclerzem Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego, kard. Henrykiem Gulbinowiczem i abp. Stanisławem Nowakiem. Miłe było spotkanie z ojcami paulinami z Jasnej Góry i z przeorem o. Marianem Lubelskim, którzy również byli na audiencji, oraz z o. Grzegorzem Mojem CSsR z Radia Maryja.
Wzruszające chwile przeżyliśmy także na placu Hiszpańskim pod statuą Maryi Niepokalanie Poczętej, gdzie lud rzymski tradycyjnie w Jej święto 8 grudnia spotyka się na wspólnej modlitwie z Ojcem Świętym. W czasie przyjazdu Papieża padający deszcz ustał, a promienie słońca przebiły się przez ciemne deszczowe chmury i oświetliły przepięknie statuę Niepokalanej. Ojciec Święty złożył kosz róż, a potem róże i inne kwiaty składali rzymianie i pielgrzymi. W przeddzień święta Niepokalanej odbył się w Auli Pawła VI koncert dla uczczenia ogłoszenia dogmatu, na którym mieliśmy zaszczyt być wraz z tysiącami mieszkańców Wiecznego Miasta.
Szczególne podziękowania i staropolskie Bóg zapłać składamy wszystkim, którzy przyczynili się do naszej pielgrzymki. Szczególnie dziękujemy naszemu biskupowi Adamowi Dyczkowskiemu i jego sekretarzowi - ks. Andrzejowi Brenkowi, a także abp. Stanisławowi Dziwiszowi i o. Konradowi Hejmo. Podziękowania kierujemy również do ks. prał. Jana Pawlaka, bez którego opieki i pomocy w znajomości Włoch trudno by nam było dotrzeć do tak wielu znaczących miejsc. Wizyty w Asyżu, Citta di Castello u św. Weroniki Giuliani, której sanktuarium znajduje się w Gorzowie Wlkp., a także u Sióstr Jezusa Miłosiernego i Maryi Bambini w Cordenons na długo pozostaną nam w pamięci. Dziękujemy też naszym wspaniałym siostrom antoninkom z Domu Polskiego w Rzymie. Dziękujemy o. Sylwestrowi Cabale CSsR i Misji Polskiej w Monachium za gościnę. Szczególnie dziękujemy też naszym dobrodziejom: drogiej nam Eli Pietrasik, jak również naszemu kierowcy Henrykowi Rudnickiemu z Brójec i jego proboszczowi pilotującemu trasę przejazdu - ks. Jerzemu Filipkowskiemu.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Licheń: 25. rocznica beatyfikacji 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej

2024-06-16 08:18

[ TEMATY ]

Licheń

Biuro Prasowe Sanktuarium

Ks. Sławomir Homoncik MIC, kustosz sanktuarium maryjnego w Licheniu Starym, przewodniczył uroczystej Mszy św. sprawowanej w związku z obchodami 25. rocznicy beatyfikacji 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej. Wraz z marianinem w trakcie Eucharystii modliły się osoby spokrewnione z męczennikami, kapłani oraz siostry zakonne należące do zgromadzeń, z których pochodziły zamordowani przez nazistów osoby konsekrowane. Licheńskie sanktuarium jest ogólnopolskim miejscem kultu błogosławionych 108 męczenników.

Odwołując się do postawy życia i wiary 108 błogosławionych męczenników, ks. Homoncik zachęcał do modlitwy do Ducha Świętego o to, aby nam dzisiaj, ale także przyszłym pokoleniom, żyło się lepiej, aby człowiek był wolny i mógł pogłębiać swoją wiarę.

CZYTAJ DALEJ

„Ecce Homo” brata Alberta to coś więcej niż obraz

[ TEMATY ]

św. Brat Albert

Graziako

Adam Chmielowski, „Ecce Homo” (fragment obrazu)

Adam Chmielowski, „Ecce Homo” (fragment obrazu)

„Ecce Homo”. To nie jest zwykły obraz, bo też nie malował go zwykły artysta. Medytacja nad „Ecce Homo” nie jest przeżyciem przede wszystkim estetycznym, jakie nam zwykle towarzyszy, kiedy spotykamy się ze sztuką. Ten obraz nie został namalowany po to, żeby cieszyć oczy. Można powiedzieć nawet mocniej – nie został namalowany po to, żeby zdobić kościół.

Kiedy Brat Albert podarował go arcybiskupowi Szeptyckiemu, do Lwowa, arcybiskup nie umieścił go w kaplicy, ale dał do muzeum archidiecezjalnego; a najpierw trzymał u siebie w mieszkaniu. To nie jest obraz, który był namalowany do świątyni. Już samo pytanie, po co – na jaki użytek został on namalowany, jest pytaniem jakoś niewłaściwym.

CZYTAJ DALEJ

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

2024-06-16 23:08

[ TEMATY ]

pożar

archiwum KM PSP Nowy Sącz/gov.pl

W niedzielę rano wybuchł pożar w zabytkowym, drewnianym kościele Świętej Heleny w Nowym Sączu. Spaleniu uległo prezbiterium XVII-wiecznej świątyni; z zalanego wnętrza strażacy zdążyli wynieść m.in. zabytkowe obrazy i tabernakulum.

Pożar zauważono po godzinie 5.00. Chociaż konstrukcja świątyni ocalała, to część prezbiterium jest zwęglona, a wnętrze zostało zalane wodą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję