Reklama

Relacja z Rzymu

Maryja Królowa Pszczół u Ojca Świętego

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 2/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z wielką radością i dużymi emocjami wyruszyliśmy na szlak pielgrzymkowy do Wiecznego Miasta. Przygotowania do tego wyjazdu trwały kilka miesięcy. Prośbę o audiencję u Ojca Świętego skierował do biskupa diecezjalnego Adama Dyczkowskiego prezes Lubuskiego Związku pszczelarzy w Zielonej Górze Henryk Kuriata. Pragnieniem pszczelarzy było przedstawienie Papieżowi Janowi Pawłowi II obrazu i nowego tytułu Maryi - Maria Regina Apium.
W prośbie do Księdza Biskupa prezes napisał m.in.: „Pszczoły jako dziewice znajdują podobieństwo z rolą Maryi w dziejach zbawienia. Ten związek znalazł swój wyraz w obrazie Maria Regina Apium. Maryję Królową Pszczół pszczelarze obrali sobie za opiekunkę i patronkę. Obraz przedstawia Matkę Bożą w stroju królewskim, idącą w pasiece z plastrem miodu w rękach, w otoczeniu drzewa akacji i pszczół. Wielkim pragnieniem pszczelarzy jest, aby obraz Maria Regina Apium, w którym Maryja Królowa Świata doznaje czci i szacunku, został pobłogosławiony przez Ojca Świętego Jana Pawła II”.
Obraz został namalowany przez artystę malarza i konserwatora dzieł sztuki Danutę Streb, według projektu Sławomira Jana Kowalskiego.

Maryja Królowa Pszczół u Ojca Świętego

Termin audiencji został wyznaczony przez Sekretariat Stanu w Watykanie na 7 grudnia 2004 r., w liturgiczne wspomnienie św. Ambrożego, patrona pszczelarzy. Audiencja miała charakter prywatny i odbyła się w bibliotece papieskiej 5 grudnia 2004 r. o godz. 19.00. Prosiliśmy o błogosławieństwo dla wszystkich pszczelarzy i ofiarowaliśmy Papieżowi obraz Maryi Królowej Pszczół Danuty Streb, który Ojciec Święty pobłogosławił. Dołączyliśmy list od polskich pszczelarzy, przedstawiający nowy tytuł Maryi.
Przekazaliśmy od Lubuskiego Związku Pszczelarzy w Zielonej Górze kolumnę świecy woskowej - paschał wykonany w pracowni Edwarda Burczego z Babimostu, miody i produkty pszczele od kół ze Świebodzina, Nowej Soli, Skąpego, Zielonej Góry, Kożuchowa, Sulechowa, Szprotawy, Małomic, pyłki od państwa Elżbiety i Michała Całka z Kalisza oraz świece ołtarzowe od państwa Jolanty i Jana Sochów z Czmonia. W naszej grupie był także pszczelarz z Tarnawy k. Krakowa Przemysław Satoła, który przekazał miody spadziowe swoje i Andrzeja Sowy z Rejonowego Koła w Bochni. Dary przekazała także Elżbieta Pietrasik, prezes Społecznej Szkoły Podstawowej i Katolickiego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Świebodzinie, całym sercem oddana Maryi Królowej Pszczół i pomagająca pszczelarzom. To na jej polach nasze pszczoły zbierają wspaniały miód, a użyczany transport pozwala przemieszczać nasze pasieki. Halina Wrembel, nauczycielka religii ze Szkoły Podstawowej w Chociulach, z rodziny o tradycjach pszczelarskich, przekazała listy od swoich uczniów. Dary także przekazali nasi opiekunowie duchowni - ks. prał. Jan Pawlak i ks. Jerzy Filipkowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Rój pszczół w Bazylice św. Piotra

Program pielgrzymki obejmował miejsca związane z historią Polski i miejsca kultu, z uwzględnieniem szczególnie symboliki pszczół w obiektach sakralnych. Oddaliśmy hołd zamordowanym w obozie koncentracyjnym w Dachau k. Monachium, a także żołnierzom polskim poległym na Monte Cassino, gdzie w ich intencji została odprawiona Msza św.
W Bazylice św. Piotra pszczoły obsiadły baldachim Gianlorenzo Berniniego nad grobem św. Piotra. Także na marmurowych cokołach wspierających kolumny baldachimu widać pszczoły w herbie Barberinich. Z rodziny tej pochodził papież Urban VIII. Symbolikę pszczół w herbie papieskim wyjaśnił nam o. Jan Piekarski CSsR, zasłużony przewodnik rzymski. Każda z pszczół oznacza jedną z zalet tego papieża: pierwsza pracowitość, druga światłość i mądrość jak płomień świecy paschalnej i trzecia dobroć jak miód. Piękne przedstawienia pszczół są w baptysterium św. Jana Chrzciciela przy bazylice laterańskiej oraz na fontannie Barberinich, gdzie pszczoły zaglądają do wody.
Symbolika pszczół i miody były ciągle obecne wśród nas. W II Niedzielę Adwentu słowa Ewangelii (Mt 3, 1-12) mówią o św. Janie Chrzcicielu, którego pokarmem był miód leśny. W dniu tym byliśmy na Mszy św. w Domu Polskim Corda Cordi na Via Vincenzo Monti, gdzie się zatrzymaliśmy. W homilii o. Konrad Hejmo nawiązał do pracowitości i uczciwości pszczół, a o pszczelarzach powiedział, że są wierni prawdzie. Wskazał nam także, abyśmy byli miodem dla otoczenia. W tym samym dniu uczestniczyliśmy w modlitwie Anioł Pański z Papieżem na Placu św. Piotra, po której Ojciec Święty powiedział: „Pozdrawiam pielgrzymów z Polski, szczególnie pszczelarzy z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej”. Natomiast w dniu św. Ambrożego o. Hejmo podczas Mszy św. przypomniał postać patrona pszczelarzy i modlił się w ich intencji.

Niepokalane Poczęcie

Nasz pobyt w Rzymie wzbudzał wielkie zainteresowanie, a o pszczelarzach i ich Patronce Maryi Królowej Pszczół mówiono w całym Watykanie.
O. Piekarski, bliski przyjaciel Jana Pawła II, będąc u Papieża, widział oryginał obrazu i rozmawiał na jego temat. O Maryi Królowej Pszczół rozmawialiśmy z ks. prof. dr. hab. Markiem Chmielewskim z KUL-u, z którym spotkaliśmy się w Bazylice św. Piotra po uroczystej Mszy św. celebrowanej przez Papieża z okazji 150. rocznicy ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu. W Bazylice rozmawialiśmy z kard. Camillo Ruinim, wikariuszem generalnym Jego Świątobliwości na diecezję rzymską, archiprezbiterem patriarchalnej archibazyliki laterańskiej i wielkim kanclerzem Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego, kard. Henrykiem Gulbinowiczem i abp. Stanisławem Nowakiem. Miłe było spotkanie z ojcami paulinami z Jasnej Góry i z przeorem o. Marianem Lubelskim, którzy również byli na audiencji, oraz z o. Grzegorzem Mojem CSsR z Radia Maryja.
Wzruszające chwile przeżyliśmy także na placu Hiszpańskim pod statuą Maryi Niepokalanie Poczętej, gdzie lud rzymski tradycyjnie w Jej święto 8 grudnia spotyka się na wspólnej modlitwie z Ojcem Świętym. W czasie przyjazdu Papieża padający deszcz ustał, a promienie słońca przebiły się przez ciemne deszczowe chmury i oświetliły przepięknie statuę Niepokalanej. Ojciec Święty złożył kosz róż, a potem róże i inne kwiaty składali rzymianie i pielgrzymi. W przeddzień święta Niepokalanej odbył się w Auli Pawła VI koncert dla uczczenia ogłoszenia dogmatu, na którym mieliśmy zaszczyt być wraz z tysiącami mieszkańców Wiecznego Miasta.
Szczególne podziękowania i staropolskie Bóg zapłać składamy wszystkim, którzy przyczynili się do naszej pielgrzymki. Szczególnie dziękujemy naszemu biskupowi Adamowi Dyczkowskiemu i jego sekretarzowi - ks. Andrzejowi Brenkowi, a także abp. Stanisławowi Dziwiszowi i o. Konradowi Hejmo. Podziękowania kierujemy również do ks. prał. Jana Pawlaka, bez którego opieki i pomocy w znajomości Włoch trudno by nam było dotrzeć do tak wielu znaczących miejsc. Wizyty w Asyżu, Citta di Castello u św. Weroniki Giuliani, której sanktuarium znajduje się w Gorzowie Wlkp., a także u Sióstr Jezusa Miłosiernego i Maryi Bambini w Cordenons na długo pozostaną nam w pamięci. Dziękujemy też naszym wspaniałym siostrom antoninkom z Domu Polskiego w Rzymie. Dziękujemy o. Sylwestrowi Cabale CSsR i Misji Polskiej w Monachium za gościnę. Szczególnie dziękujemy też naszym dobrodziejom: drogiej nam Eli Pietrasik, jak również naszemu kierowcy Henrykowi Rudnickiemu z Brójec i jego proboszczowi pilotującemu trasę przejazdu - ks. Jerzemu Filipkowskiemu.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Galbas: Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem

2024-06-25 17:32

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

Episkopat News

- Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem - powiedział abp Adrian Galbas w homilii podczas Mszy sprawowanej na zakończenie roku formacyjnego w Wyższym Śląskiem Seminarium Duchownym w Katowicach. Nawiązując do postawy niewierności Asyryjczyków opisanej w 2 Księdze Królewskiej odniósł ją do współczesności. - Niewierność nie popłaca. Nie dlatego, że Bóg każe, tylko dlatego, że człowiek z powodu niewierności, małej codziennej, na skutek regularnego odpuszczania sobie, staje się coraz bardziej niewrażliwy i coraz bardziej niewdzięczny - mówił abp Galbas.

Alumnom śląskiego seminarium zwrócił uwagę, że każdy z nich „jest w sytuacji, w której większość myśli inaczej niż oni”. - Przez czas wakacji z tą sytuacją się spotkasz jeszcze częściej. I będziesz słyszał: odpuść, daj sobie sposób. Asyria jest silniejsza, pogaństwo jest silniejsze. Dowiesz się jak bardzo chrześcijaństwo, a zwłaszcza Kościół katolicki jest passe, na jak bardzo przegranej jest pozycji. Co zrobisz? To co Ezechiasz: tym bardziej pójdziesz przez Najświętszy Sakrament tam szukać wsparcia, czy odpuścisz!? - pytał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Trzecia tajemnica fatimska

Niedziela Ogólnopolska 36/2000

[ TEMATY ]

Fatima

Archiwum sanktuarium w Fatimie

Dzieci fatimskie, którym objawiła się Matka Boża – Hiacynta, Łucja i Franciszek

Dzieci fatimskie, którym objawiła się Matka Boża – Hiacynta, Łucja i Franciszek

26 czerwca 2000 r. papież Jan Paweł II ujawnił treść trzeciej tajemnicy fatimskiej. W tym temacie z abp. Tarcisio Bertone SDB - ówczesnym sekretarzem Kongregacji Nauki Wiary - rozmawiał Włodzimierz Rędzioch.

ROZMOWA ARCHIWALNA

CZYTAJ DALEJ

Bp Florczyk będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

2024-06-26 08:29

[ TEMATY ]

sport

Bp Marian Florczyk

Igrzyska w Paryżu 2024

Igrzyska Olimpijskie

EpiskopatNews/ flickr.com

Nie ma szlachetnego człowieka. Nie ma człowieka wysokiej jakości duchowej, który żyje wartościami. Jeżeli nie narzuca sobie dyscypliny wewnętrznej, zmaga się z samym sobą - podkreślił pomocniczy biskup kielecki bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców, wskazując na związki sportu i wiary. Duchowny będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas rozpoczynających się 26 lipca Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Bp Florczyk przypomniał, że św. Paweł w swoich listach, mówiąc o wierze, stosuje porównania zaczerpnięte ze świata sportu. „Jeżeli weźmiemy pod uwagę chrześcijaństwo, to jest to jakaś dyscyplina wewnętrzna, to jest zmaganie się z sobą samym, ku lepszemu, ku wartościom, ku sprawnościom duchowym, ku sprawności dobra w sobie, ku miłości” - zaznaczył biskup. Dodał, że „wiara to zachęta do zmagania się z sobą, to jest bój. Ten kto ma na uwadze życie duchowe, musi czasem stoczyć wielki bój, niesamowicie zacisnąć zęby, aby przezwyciężyć pokusy i słabości”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję