Reklama

Europa

Biskup Genewy: Szwajcaria czeka na papieskie przesłanie nadziei i radości

Szwajcaria oczekuje od papieża przesłania nadziei i radości - powiedział bp Charles Morerod OP, który 21 czerwca będzie gościł Franciszka podczas Mszy św. w hali Palexpo w Genewie.

[ TEMATY ]

Franciszek

Szwajcaria

Grzegorz Gałązka

W rozmowie z włoską agencją SIR ordynariusz Lozanny, Genewy i Fryburga odniósł się do faktu, że 41 tys. darmowych biletów na liturgię, rozprowadzanych przez internet, rozeszło się w ciągu jednego dnia. Jest to, według niego, „znak radości z tego, że zobaczymy papieża”, a także potwierdzenie, iż „wielu Szwajcarów lubi Franciszka”. Uderza ich jego osobowość. Widzą w nim „człowieka ewangelicznego” i to właśnie jest motywem sympatii dla niego.

Pytany o pustoszejące kościoły w całej Europie, hierarcha stwierdził, że w Szwajcarii zjawisko to nie dotyczy dużych miast, natomiast jest bardzo odczuwalne na terenach wiejskich. Przyznał, że pragnieniem Kościoła jest, by ludzie spotykali Jezusa. Ale „pracujemy jako mali robotnicy w winnicy Pańskiej”. - Pan nie opuszcza swego Kościoła. Nie powinniśmy się lękać - stwierdził bp Morerod.

Reklama

Zastanawiając się nad przyczynami oddalania się ludzi od Kościoła, dominikanin wskazał najpierw na „dystans kulturowy”. - Wielka część pojęć, także filozoficznych, które zostały włączone do naszego życia wiarą, nie jest już wspólna wszystkim, tak jak była w przeszłości. Dotyczy to np. sposobu rozumienia i przeżywania rodziny. Ponadto w kraju, w którym były wojny religijne stworzył się pewien dystans do wychowania religijnego, gdyż często było ono pojmowane jako coś potencjalnie niebezpiecznego. Poza tym wielu uważało, że zna wiarę chrześcijańską i jeśli już poszukują, to gdzie indziej. Ujawnia to problem przekazywania wiary z pokolenia na pokolenie, dzieciom przez rodziców. Wszystkie te zjawiska nie są wyłącznie szwajcarskie - zauważył ordynariusz Lozanny, Genewy i Fryburga.

Przyznał, że Szwajcaria oczekuje od papieża przesłania nadziei i radości. Franciszek przyjeżdża bowiem do kraju z najwyższym procentem samobójstw na świecie. - Kiedy od strony materialnej ma się wszystko, czego się chce, kiedy nie ma się kłopotów finansowych (choć sytuacja gospodarcza Szwajcarii nie jest doskonała i są tu ubodzy, ale sytuacja jest dobra), gdzie i czego się jeszcze szuka - zapytał retorycznie bp Morerod. Dodał jednocześnie, że „wielu ludzi nawet nie szuka możliwości innego życia, bo nigdy o nim nie słyszeli”.

Pytany, co powie papieżowi, gdy ten przyjedzie do Genewy, hierarcha odparł, że podziękuje mu za „przybycie do miasta, w którym pierwszą postawą wobec religii jest brak religii” oraz za wszystko, co Franciszek robi.

2018-06-15 13:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek zauroczony Matką Bożą Częstochowską

Upadłem w Częstochowie, bo zapatrzyłem się w Matkę Bożą, a o dobroci Polaków wiedziałem od dziecka – powiedział Ojciec Święty podczas rozmowy z dziennikarzami w drodze powrotnej z Krakowa do Rzymu

Jedno z pytań dziennikarzy dotyczyło upadku Ojca Świętego 28 lipca podczas sprawowania Mszy św. na Jasnej Górze. Franciszek odpowiedział, że zapatrzył się w Matkę Bożą i zapomniał o stopniu, ale na szczęście wszystko zakończyło się dobrze. Inne z pytań odnosiło się do wrażeń z Europy Środkowo-Wschodniej. Ojciec Święty zauważył żartem, że Polska, którą spotkał, była szczególna, bo po raz kolejny padła ofiarą inwazji, choć był to pokojowy najazd ludzi młodych. Kraków oczarował go swoim pięknem, a Polacy entuzjazmem. Podkreślił, że w ostatnim dniu jego pobytu, kiedy jechał na lotnisko, pomimo ulewnego deszczu żegnały go tłumy, i to nie tylko młodych, ale i staruszków. – Poznałem Polaków, gdy byłem dzieckiem, bo tam, gdzie pracował mój ojciec, przybyli także Polacy. Byli dobrzy i odnalazłem tę dobroć – wyznał Papież.

CZYTAJ DALEJ

Pięć rad Jezusa na Adwent

2021-11-27 20:47

[ TEMATY ]

adwent

Adwent2021

Sr. Amata CSFN

Adwent – czas radosnego oczekiwania. Ewangelia z pierwszej niedzieli Adwentu mówi nam o oczekiwaniu na Syna Człowieczego. A Adwent sam w sobie jest właśnie czasem radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie. W tym klimacie Jezus daje pięć praktycznych rad.

Ewangelia Łk 21, 25-28. 34-36

CZYTAJ DALEJ

"Miejsca bezdomne" na Jasnej Górze

2021-11-27 21:10

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Marian Florek /Niedziela

Z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce częstochowskie Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater przygotowało patriotyczny projekt pt. „Miejsca bezdomne. 40-lecie stanu wojennego”.

Jego pierwszą odsłoną był koncert na Jasnej Górze. Artyści muzycy Urszula Borzęcka (sopran), Stanisław Dudą (baryton), Gabriela Potępa (klarnet) i Katarzyna Sałapa (skrzypce) pod kierunkiem Grzegorza Majki, kompozytora i sonorysty przedstawili poemat muzyczny pt. „Miejsca bezdomne” do słów poety Tadeusza Szymy. Dopełnieniem wydarzenia była prezentacja albumu „Miejsca bezdomne. 40-lecie stanu wojennego” z wierszami Tadeusza Szymy i fotografiami Stanisława Markowskiego.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję