Reklama

Parafia patrona Europy

Mury kościoła św. Benedykta w Wawrze-Sadulu poświęcił 13 listopada br. abp Leszek Sławoj-Głódź, ordynariusz warszawsko-praski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia św. Benedykta, Patrona Europy, wydzieliła się z anińskiej parafii Matki Bożej Królowej Polski. Plac pod budowę nowego kościoła przy ul. Lucerny oraz krzyż poświęcone zostały 23 października 1998 r. Zanim jeszcze ruszyła budowa świątyni już zaczęło organizować się życie przyszłej parafii. W marcu 1999 r. została odprawiona uroczysta Droga Krzyżowa ulicami Wawra i Sadula w intencji budowy nowego kościoła. Odprawiono ją także, aby przeprosić Stwórcę za znieważenie krzyża. Miesiąc wcześniej nieznani sprawcy ścięli bowiem krzyż postawiony na placu budowy. Ta Droga Krzyżowa zrodziła tradycję odprawiania jej w każdy piątek przed Niedzielą Palmową. W maju i czerwcu 1999 r. odprawiane były w niedzielne wieczory pierwsze nabożeństwa majowe i czerwcowe przy krzyżu na placu budowy. Aby parafianie mogli się poznać w parafii odbył się festyn integracyjny.
Budowa świątyni ruszyła we wrześniu 1999 r. Kamień węgielny wmurował 25 kwietnia 2001 r. bp Kazimierz Romaniuk. Uroczysta Msza św. celebrowana była wówczas we wnętrzu zarysowanej murami świątyni.
Na dzień dzisiejszy świątynię udało się już zamknąć kopułą. Tymczasowo zamontowano okna i drzwi. W dniu poświęcenia ścian i kopuły, parafianie mogli po raz pierwszy uczestniczyć we Mszy św. w nowym kościele. W surowym jeszcze wnętrzu budynku przygotowali na tę okoliczność podesty i dekoracje. Uroczystość połączona była z obchodami Święta Niepodległości. Przed Eucharystią odbył się koncert patriotyczny w wykonaniu orkiestry „Victoria” z Rembertowa. Organizatorami uroczystości były dzielnica Warszawa-Wawer oraz parafia.
- Mam nadzieję, że tak jak planowaliśmy, w tym roku w nowym kościele odprawimy Pasterkę. Parafianie już pracują przy przygotowaniu podestu prezbiterium - mówi ks. Dariusz Cempura, proboszcz parafii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Narodziła się dla Nieba. 9. rocznica śmierci Sługi Bożej Heleny Kmieć

2026-01-21 20:31

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

BP Archidiecezji Krakowskiej

24 stycznia 2026 roku w Libiążu, rodzinnej miejscowości Sługi Bożej Heleny Kmieć, odbędą się obchody 9. rocznicy jej śmierci. W parafii św. Barbary – tam, gdzie „rodziło się serce Heleny”, uczennicy–misjonarki, która z kościelnej i szkolnej ławki wyruszyła aż na krańce świata – wierni spotkają się na wspólnej modlitwie i wdzięcznej pamięci o młodej wolontariuszce.

Helena Kmieć urodziła się w 1991 roku w Krakowie, dorastała w Libiążu, a jej rodzinny dom, szkoła i parafia św. Barbary były miejscami, w których dojrzewało pragnienie służby Bogu i ludziom. Od 2012 roku należała do Wolontariatu Misyjnego Salvator. Swoją drogę wolontariacką rozpoczynała na Węgrzech, następnie wyjechała na dłuższą misję do Zambii, gdzie pracowała z dziećmi ulicy, a kolejnym etapem jej posługi była Rumunia, w której angażowała się w animację młodzieży.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna za dusze czyśćcowe

[ TEMATY ]

nowenna

dusze czyśćcowe

Adobe Stock

Nowennę za dusze czyśćcowe można odprawiać w dowolnym czasie w celu uproszenia nieba dla nich oraz jakiejś łaski przez ich wstawiennictwo. Można ją odprawić po śmierci bliskiej nam osoby albo w rocznicę jej śmierci. Szczególnie zaleca się odprawienie nowenny przed liturgicznym wspomnieniem Wszystkich Wiernych Zmarłych (2 listopada), wówczas rozpoczynamy ją 24 października.

AUTOR: Zgromadzenie Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych: wspomozycielki.pl; apdc.wspomozycielki.pl
CZYTAJ DALEJ

Dla każdego coś ciekawego – co w ferie można zobaczyć na Jasnej Górze

2026-01-22 16:34

[ TEMATY ]

Jasna Góra

ferie zimowe

BPJG

Jasna Góra w zimowej szacie

Jasna Góra w zimowej szacie

O tym, że ferie to nie tylko narty i łyżwy, a na Jasnej Górze jest ciekawie, przekonują przewodnicy z Jasnogórskiego Centrum Informacji, ale także sami zainteresowani, czyli najmłodsi pielgrzymi. Można wyruszyć niezwykłą „ścieżką” w Kaplicy Matki Bożej i np. zobaczyć, co kryje się za ołtarzem, przez chwilę poczuć się jak obrońca z czasów potopu szwedzkiego oraz dowiedzieć się w co „ubiera się Matka Boża”.

Pierwsza rzecz to jest wizyta u Matki Bożej - mówi s. Małgorzata Kierznowska z Jasnogórskiego Centrum Informacji. Dzieci może też zainteresować zwyczaj obchodzenia Obrazu Matki Bożej na kolanach - ta szczególna „ścieżka" zaczyna się przy barierkach po lewej stronie kaplicy. Wielu, także dorosłych, na długo zapamiętuje te formę modlitwy. Dzieci mogą w ten sposób zobaczyć też co znajduje się za ołtarzem.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję