Reklama

W 63. rocznicę męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego wspominamy ofiary II wojny światowej

Pozwólcie nam pamiętać!

1 i 17 września 1939 r. to daty dla Polaków tragiczne w wymowie. Rozpoczęły bowiem 6 krwawych lat w dziejach naszego narodu. II wojna światowa pochłonęła 50 mln istnień ludzkich i na zawsze zmieniła oblicze świata. Polacy zaatakowani przez Niemców i Rosjan walczyli dzielnie przez 6 długich wojennych lat, ponosząc ogromne straty materialne i duchowe.
Stąd wrzesień to dla Polaków czas trudny, zwłaszcza dla tych, co wojenną gehennę przeżyli. I pamiętają...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystość Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny, zwaną również świętem Matki Bożej Zielnej, w kościele pw. Świętej Trójcy w Chicago została odprawiona uroczysta Msza św. Każdego roku Eucharystia w tym dniu celebrowana jest z inicjatywy Związku Narodowego Polskiego, który w ten sposób chce upamiętnić męczeńską śmierć św. Maksymiliana Marii Kolbego i milionów ludzi pomordowanych w hitlerowskich obozach koncentracyjnych w czasie II wojny światowej.
Głównym celebransem był długoletni kanclerz Zakładów Naukowych i Seminarium Duchownego w Orchard Lake - ks. prał. Stanisław Milewski. Mszę św. koncelebrowali także: dyrektor misji - ks. Paweł Bandurski i asystent ks. Rafał Dyguła. Na początku ks. Bandurski powitał przybyłych: Związek Narodowy Polski z jego przedstawicielem skarbnikiem Kazimierzem Musielakiem, Kongres Polonii Amerykańskiej, Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, organizacje kombatanckie, weterańskie i żołnierskie - Stowarzyszenia Więźniów Łagrów, Obozów Politycznych i Koncentracyjnych, Związek Sybiraków, Stowarzyszenie Ułanów Polskich, przedstawicieli Polskiej Szkoły im. św. Maksymiliana Kolbego przy parafii św. Konstancji, a także gościa z Polski, posła do Sejmu z Ligi Polskich Rodzin - Grzegorza Górniaka.
Ks. prał. Stanisław Milewski w homilii mówił o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny, który to dogmat został ogłoszony w 1950 r. przez Piusa XII. Dogmat ten mówi, że Najświętsza Maryja Panna została wzięta do nieba z ciałem i duszą. W tym dniu tradycyjnie święcimy bukiety dożynkowe, kwiaty i zioła, które składamy w podziękowaniu za dary Boże.
W tym dniu przypadała też 84. rocznica powstania Wojska Polskiego i 63. rocznica męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbego. Rajmund Kolbe urodził się 8 stycznia 1894 r. w Zduńskiej Woli. Miasto, w którym przyszedł na świat, aż do 1939 r. miało charakter wielonarodowościowy. Obok Polaków żyli w nim Niemcy i Żydzi. Rodzice Juliusz i Marianna byli tkaczami. Mały Rajmund dzieciństwo spędził w Pabianicach. Uczył się w domu i tylko rok spędził w miejscowej szkole. W 1907 r. razem ze starszym bratem podjął naukę w Seminarium Franciszkanów we Lwowie, gdzie też obaj w 1910 r. wstąpili do zakonu. Wraz z habitem zakonnym otrzymał imię Maksymilian. Przełożeni, widząc jego wybitne zdolności, postanowili w 1912 r. wysłać go na studia do Rzymu. 1 listopada 1914 r. złożył śluby wieczyste i przybrał imię Maria. Następnie 22 października 1915 r. ukończył studia filozoficzne, uwieńczone doktoratem na Uniwersytecie Gregorianum. Pod koniec kwietnia 1918 r. w Rzymie przyjął święcenia kapłańskie. Rok później, w lipcu 1919 r., otrzymał w Kolegium Serafickim drugi doktorat - z teologii. Wkrótce wrócił do Polski i rozpoczął wykłady w Seminarium Franciszkanów w Krakowie. Po roku musiał je przerwać z powodu gruźlicy płuc.
Jeszcze w Rzymie w 1917 r. wraz z kolegami założył stowarzyszenie „Rycerstwo Niepokalanej”, którego ideę po powrocie do kraju szerzył najpierw w środowisku zakonnym, a później (od 1920 r.) także wśród świeckich. Miało ono cel apostolski: pogłębianie świadomego i odpowiedzialnego życia chrześcijańskiego - jak czytamy w pierwszym jego statucie - „nawrócenie i uświęcenie wszystkich pod opieką i za przyczyną Niepokalanej”. Dla realizacji tego celu i utrzymania kontaktu z członkami o. Maksymilian zaczął wydawać w Krakowie od stycznia 1922 r. miesięcznik „Rycerz Niepokalanej”.
W 1927 r. założył pod Warszawą Wydawnictwo Niepokalanów, które wkrótce stało się znaczącym katolickim ośrodkiem prasowym. W 1930 r. wyjechał do Japonii i tam zaczął wydawać japoński odpowiednik „Rycerza Niepokalanej”, a wkrótce założył także japoński Niepokalanów. Konwent otrzymał nazwę Mugenzai no Sono - Ogród Niepokalanej. O. Maksymilian rozpoczął organizację podobnych ośrodków w Chinach i Indiach.
W maju 1936 r. o. Kolbe na zawsze opuścił Japonię i wrócił do Polski. Tutaj kierował Niepokalanowem, który stał się największym klasztorem katolickim na świecie. W chwili wybuchu II wojny światowej było tam 700 zakonników i kandydatów. Wojna wstrzymała tę działalność, a zakonnicy musieli rozjechać się do domów. Około 40 pozostałych razem z o. Maksymilianem Niemcy aresztowali 19 września 1939 r. O. Kolbe pozostał w więzieniu do 8 grudnia, kiedy to został zwolniony i wrócił do Niepokalanowa. 17 lutego 1941 r. ponownie został aresztowany i osadzony na Pawiaku. W maju przewieziono go do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Otrzymał numer 16670. W ostatnich dniach lipca miała miejsce ucieczka więźnia z bloku 14., gdzie wówczas przebywał o. Kolbe. W odwecie komendant obozu zarządził selekcję 10 więźniów przeznaczonych na śmierć głodową. Między nimi był Franciszek Gajowniczek, ojciec wielodzietnej rodziny. O. Maksymilian Kolbe dobrowolnie zgłosił się na śmierć w zamian za skazanego Franciszka, ponieważ uważał, że jego życie potrzebne jest rodzinie. Po dwóch tygodniach, 14 sierpnia 1941 r., zmarł męczeńską śmiercią dobity zastrzykiem z fenolu. O taką męczeńską śmierć Rajmund Kolbe modlił się do Matki Najświętszej przez całe życie i została ona wysłuchana. Potwierdził w ten sposób prawo Stwórcy do życia niewinnego człowieka, dał świadectwo Chrystusowi i miłości.
Ukazując jego życie jako przykład dla wiernych, zwłaszcza dla kapłanów, papież Paweł VI 17 października 1971 r. ogłosił o. Maksymiliana błogosławionym, a 10 października 1982 r. Ojciec Święty Jan Paweł II kanonizował go.
Msza św. w parafii Świętej Trójcy w Chicago upamiętniła śmierć o. Maksymiliana i wielu milionów ofiar hitlerowskich obozów koncentracyjnych. Uświetniając uroczystą Eucharystię, Ligia Lalewicz i Henryk Zygmunt zaśpiewali Ave Maria Gaetano Donicettiego.
Po Mszy św. w sali parafialnej głos zabrał Władysław Lis, prezes Pierwszej Dywizji Pancernej, a także poseł do Sejmu Rzeczypospolitej Grzegorz Górniak z Ligi Polskich Rodzin, który opowiadał o głodnych dzieciach w Polsce. Na zakończenie Polonijna Orkiestra Dęta „Trójcowo”, pod batutą Kazimierza Murzańskiego, dała koncert piosenek żołnierskich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak udzielić pasterskiego wsparcia

2024-04-27 12:45

[ TEMATY ]

warsztaty

Świebodzin

Zielona Góra

Gorzów Wielkopolski

dekanalny ojciec duchowny

Archiwum organizatora

Warsztaty dla dekanalnych ojców duchownych

Warsztaty dla dekanalnych ojców duchownych

W sobotę 27 kwietnia w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie odbyły się warsztaty dla dekanalnych ojców duchownych, które poprowadził ks. dr Dariusz Wołczecki. Tematem ćwiczeń było, jak rozmawiać, żeby się spotkać relacyjnie i udzielić pasterskiego wsparcia.

Dekanalny ojciec duchowny jest kapłanem wybranym przez biskupa diecezjalnego spośród księży posługujących w dekanacie, który troszczy się o odpowiedni poziom życia duchowego kapłanów. Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą brewiarzową i wzajemnym podzieleniem się dylematami i radościami płynącymi z posługi dekanalnego ojca duchownego.

CZYTAJ DALEJ

Rozmowa z Ojcem - #V niedziela wielkanocna

2024-04-27 10:33

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

CZYTAJ DALEJ

10. rocznica kanonizacji dwóch Papieży – czcicieli Matki Bożej Jasnogórskiej

2024-04-27 15:16

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rocznica

Adam Bujak, Arturo Mari/„Jan Paweł II. Dzień po dniu”/Biały Kruk

Eucharystię młodzieży świata na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło nocne czuwanie modlitewne, podczas którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż, ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

Eucharystię młodzieży świata
na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło
nocne czuwanie modlitewne, podczas
którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż,
ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

10. rocznica kanonizacji dwóch wielkich papieży XX wieku, która przypada 27 kwietnia, jest okazją do przypomnienia, że nie tylko św. Jan Paweł II był człowiekiem oddanym Matce Bożej Jasnogórskiej i pielgrzymował do częstochowskiego sanktuarium. Był nim również św. Jan XXIII.

Angelo Giuseppe Roncalli, późniejszy papież Jan XXIII, od młodości zaznajomiony z historią Polski, zwłaszcza poprzez lekturę „Trylogii”, upatrywał w Maryi Jasnogórskiej szczególną Orędowniczkę. Tutaj pielgrzymował w 1929 r. Piastując godność arcybiskupa Areopolii, wizytatora apostolskiego w Bułgarii ks. Roncalli 17 sierpnia 1929 r. przybył z pielgrzymką na Jasną Górę. Okazją było 25-lecie jego święceń kapłańskich. Późniejszy papież po odprawieniu Mszy św. przed Cudownym Obrazem zwiedził klasztor i sanktuarium, a w Bibliotece złożył wymowny wpis w Księdze Pamiątkowej: „Królowo Polski, mocą Twojej potęgi niech zapanuje pokój obfitości darów w wieżycach Twoich”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję