Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 36/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanaty grudziądzkie

Wakacje dla dzieci i ministrantów

Po raz kolejny parafia św. Maksymiliana na Strzemięcinie przygotowała letni wypoczynek dla najmłodszych w ośrodku parafialnym w Gaju k. Łąkosza. W tym roku skorzystało z niego 194 dzieci. Potrzebnych środków dostarczył, z równoczesnym dofinansowaniem ze strony parafii, specjalnie z tą myślą zorganizowany festyn na Strzemięcinie „Parafia dzieciom”. W dawnym gospodarstwie rolnym w Gaju, przygotowanym do wakacyjnego wypoczynku, dzieci spędziły czas w ciągu kolejnych czterech pięciodniowych biwaków, począwszy od końca czerwca przez cały lipiec. W sierpniu z ośrodka będzie korzystał, dzięki uprzejmości ks. prał. Henryka Kujaczyńskiego, grudziądzki Caritas.
Chociaż w Gaju pogoda była „w kratkę”, humor dopisywał, gdyż dzieci pod czułym okiem kierownika obozu Jurka Woźniaka, katechetek: Małgorzaty Jagielskiej, Krystyny Bogun i Elżbiety Michalak oraz innych opiekunów miały dogodne warunki wypoczynku, wyżywienie, a także duchową opiekę strzemięcińskich duszpasterzy: Księdza Proboszcza oraz księży Jarka, Sławka i Bartka. Parafia zapewniła również dzieciom wygodny nocleg w przystosowanych do tego celu pomieszczeniach i domkach położonych przy obszernym placu, na którym odbywały się zawody sportowe oraz ogniska w czasie tzw. pogodnych wieczorów.
Każdy dzień rozpoczynał się o godz. 7.00 pobudką i gimnastyką, a potem modlitwami w kaplicy. Smacznym posiłkom (z możliwością dokładki) serwowanym przez personel wzorowo prowadzonej kuchni: panie Elżbietę i Teresę, towarzyszyła modlitwa przed i po posiłku oraz nauka kulturalnego jedzenia. Celem biwaków było bowiem przede wszystkim skupienie na Bogu i drugim człowieku połączone z nauką zachowania się przy stole, podczas rekreacji czy modlitwy. Służyły temu też spotkania z aktorami teatru z Krakowa, siostrami zakonnymi i diakonem Patrykiem oraz klerykiem Michałem. Dzieci miały zapewnioną pomoc lekarską. W czasie dnia, po sprzątnięciu stołówki, ok. godz. 10.00 rozpoczynały się zajęcia w kaplicy, kontynuowane w grupach. Trwały one do obiadu o godz. 12.00. Wznowienie zajęć sportowych z możliwością spaceru lub kąpieli w pobliskim jeziorze następowało o godz. 15.00 i zakończone było Eucharystią o 18.00. Godzinę później, po kolacji i porządkach, otwierała się przed uczestnikami perspektywa tzw. pogodnego wieczoru z możliwością zabaw, konkursów czy dyskoteki - w razie niepogody w świetlicy lub na wolnym powietrzu. Wieczór kończył się modlitwą o godz. 22.00.
W czasie kolejnych biwaków dla uczestników, głównie ze szkół podstawowych, nie zapomniano o dzieciach najuboższych. Najlepszej pogody pod koniec lipca doczekali się ministranci, którzy poza odbytymi pięciodniowymi rekolekcjami poświęconymi Sercu Pana Jezusa, a także głównym prawdom wiary, opanowali umiejętność posługiwania się brewiarzem (Jutrznia, Nieszpory) oraz mszałem. Zdobyli także podstawowe wiadomości z życia naszej diecezji, liturgii i przygotowania do Mszy św. Wypoczynek ministrantów i lektorów dopełniły nocne podchody w pobliskich lasach oraz wspólne mecze piłki nożnej i siatkówki ze skautami z północnych Niemiec, goszczącymi w pobliskim obozie.
Kolejny festyn na Strzemięcinie zaplanowany jest w pierwszą niedzielę września, tym razem na rozpoczęcie roku szkolnego.

Reklama

Ks. Bartłomiej Sławiński

Odpust w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Grudziądzu

Niedawno Bazyliki Matki Bożej Łaskawej zostało afiliowane do Bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie. Dokumenty Stolicy Apostolskiej z dnia 16 i 17 czerwca 2004 r. przypominają o możliwości otrzymania specjalnych łask duchowych i odpustów. Ks. inf. Tadeusz Nowicki napisał, że fakt ten przyczyni się do ożywienia i rozwoju kultu Maryjnego w diecezji toruńskiej, a w życiu społecznym zbuduje klimat wzajemnego szacunku, zgody i tolerancji.
Ks. inf. Tadeusz Nowicki podał do wiadomości wiernych informację o I Wielkim Odpuście Maryjnym w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Grudziądzu, który będzie miał miejsce 8 września br. Przed uroczystościami odpustowymi odbędą się przygotowawcze rekolekcje maryjne w dniach od 5 do 7 września, podczas których można będzie skorzystać z sakramentu pokuty. 8 września, po Mszach św. z kazaniami odpustowymi, o godz. 17.00 ulicami Starego Miasta przejdzie procesja z obrazem Matki Bożej Łaskawej. Po procesji celebrowana będzie Suma odpustowa o godz. 18.00. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski o godz. 21.00.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zenon Zaremba

Święto Wojska Polskiego w Grudziądzu

Od kilku lat w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, kiedy na Jasną Górę pielgrzymują wielotysięczne grupy rozmodlonych Polaków, odbywają się też krajowe i lokalne uroczystości z okazji święta Wojska Polskiego. Żołnierze polscy wybrali bowiem Maryję za swoją Hetmankę. Tegoroczne uroczystości święta Wojska Polskiego w Grudziądzu rozpoczęły się o godz. 10.15 w kolegiacie św. Mikołaja. W liturgii, obok licznie zebranych wiernych z całego miasta, uczestniczyła kompania honorowa Wojska Polskiego z pocztem sztandarowym, grupy kombatantów ze sztandarami oraz policja. Uroczystej Mszy św. przewodniczył kapelan grudziądzkiego garnizonu - ks. Szczepan Madoń w asyście wikariusza parafii - ks. Marcina Staniszewskiego. W świątyni nie zabrakło też przedstawicieli władz samorządowych, wojska, policji i innych ugrupowań kombatanckich, których sztandary wypełniły miejsce tuż przed wejściem do prezbiterium. Kapelan ks. Szczepan Madoń zwrócił w homilii uwagę na historyczne i moralne wartości polskiego oręża, na jego patriotyczną postawę i stanie na straży nie tylko naszych granic, ale również pokoju światowego, o czym świadczy udział naszych wojsk w Iraku.
Błogosławieństwo na zakończenie uroczystości poprzedziła modlitwa ks. Marcina Staniszewskiego, który polecił opiece Matki Bożej Łaskawej żołnierzy oraz ich rodziny. Po Mszy św. rozpoczęła się uroczysta manifestacja patriotyczna z udziałem wojska, władz samorządowych oraz mieszkańców Grudziądza.

Reklama

Zenon Zaremba

Dekanaty toruńskie

Nowy Proboszcz na toruńskich Stawkach

Wspólnota parafialna pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na toruńskich Stawkach 31 lipca przeżywała uroczyste wprowadzenie proboszcza. Został nim ks. kan. Wojciech Raszkowski. Wprowadzenia na urząd proboszcza dokonał dziekan dekanatu - ks. kan. Leon Ulatowski.
Ks. Wojciech Raszkowski święcenia kapłańskie przyjął 17 maja 1986 r. w bazylice katedralnej w Pelplinie z rąk bp. Mariana Przykuckiego. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafii Żukowo, następnie pełnił funkcję notariusza w Kurii Biskupiej w Pelplinie. Po utworzeniu diecezji toruńskiej 25 marca 1992 r. został mianowany Kanclerzem Kurii Diecezjalnej Toruńskiej. W latach 2001-2004 sprawował urząd proboszcza w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chełmnie.

Wkrótce

Zaproszenie na festyn

Parafia pw. bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Toruniu zaprasza w niedzielę 12 września br. na festyn z okazji 5. rocznicy powstania parafii. Odbędzie się on przy placu budowy kościoła, ul. Szubińska 15. Początek festynu o godz. 12.30.

Spotkanie z Barbarą Wachowicz

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na spotkanie z popularną pisarką i autorką wystaw poświęconych Wielkim Polakom, Mistrzynią Mowy Polskiej - Barbarą Wachowicz. W tym roku zostanie zaprezentowana wystawa Kamyk na szańcu - opowieść o druhu Aleksandrze Kamińskim i jego bohaterach, harcerzach Szarych Szeregów. Jedna z sekwencji tej wystawy ukazuje postać bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego - patrona polskich harcerzy. Będzie to wyjątkowa okazja do zapoznania się z bezcennymi pamiątkami z życia druha Wicka oraz dokumentami Stolicy Apostolskiej z procesu beatyfikacyjnego. Patronat honorowy sprawuje bp Andrzej Suski, ordynariusz diecezji toruńskiej, oraz prezydent Torunia Michał Zaleski.
Uroczysty kominek harcerski - wernisaż przygotowany przez Barbarę Wachowicz wraz z harcerzami ZHP i ZHR - odbędzie się 19 września br. o godz. 17.00 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego, a wystawa będzie eksponowana w Domu Eskenów do końca października br.

Paweł Trawiński

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Marsz za tym, co najważniejsze

Pod hasłem "Zjednoczeni dla życia, rodziny i Ojczyzny" w kilkunastu miastach w Polsce odbędą się dziś Marsze dla Życia i Rodziny. Od kwietnia do października marsze odbywają się w ponad 50 polskich miastach. "Chcemy jasno wyrazić sprzeciw wobec działań mających podważyć prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci" – mówi Vatican News koordynator marszów Paweł Kwaśniak z Centrum Życia i Rodziny. Do udziału w Marszach dla Życia i Rodziny zachęca Konferencja Episkopatu Polski.

Dziś marsze przejdą ulicami m. in. Warszawy, Krakowa i Gdańska, ale też mniejszych miast - Łęcznej, Gryfic czy Dzierżoniowa. Marsz w stolicy rozpocznie o 11:30 Msza święta w kościele pw. św. Aleksandra przy Placu Trzech Krzyży. Następnie uczestnicy przejdą pod Sejm, kancelarię premiera a marsz zakończy się przed Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 43. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości

2024-06-16 14:53

[ TEMATY ]

Apostolstwo trzeźwości

Jasna Góra/Facebook

Pod hasłem „Trzeźwość jest Polską racją stanu” odbyła się na Jasnej Górze dwudniowa, 43. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości. Doroczne spotkanie to modlitwa o trzeźwość i odnowę moralną naszej Ojczyzny.

Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości, bp Tadeusz Bronakowski, przed Cudownym Obrazem Matki Bożej zawierzał Ojczyznę i wszystkich zaangażowanych w Apostolstwo Trzeźwości.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 25. Ogólnopolska Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci

2024-06-16 18:20

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Jasna Góra

Od św. Jana Pawła II uczą się wytrwałości w modlitwie różańcowej zawierzając swoje życie Matce Bożej. Są w niego zapatrzeni, bo to On zachęcał do modlitwy różańcowej mówiąc, że to jest skarb, który trzeba odkryć. Na Jasnej Górze odbyła się 25. Ogólnopolska Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci Radia Maryja. Jubileuszowa pielgrzymka przebiegała pod hasłem „Jestem w Kościele”.

- To dziękczynienie Panu Bogu, za dar Kościoła, a w tym Kościele, także za wspólnotę Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci, która każdego dnia odpowiadając na zaproszenie Matki Najświętszej, bierze do swoich dłoni różaniec i odmawia go z dziecięcą wiarą i ufnością - powiedział o. Piotr Dettlaff, opiekun różańcowych wspólnot

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję