Reklama

Edukacja

Szczecin: "Kościół katolicki na Pomorzu Zachodnim" – trwa konferencja naukowa

"Kościół katolicki na Pomorzu Zachodnim w latach 1972-1978" - to tytuł dwudniowej konferencji naukowej, która rozpoczęła się we wtorek na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Przypomniano podczas niej postać pierwszego biskupa diecezji – bp. Jerzego Strobę.

[ TEMATY ]

konferencja

Ks. Grzegorz Wejman

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W czerwcu 1972 roku powstała diecezja szczecińsko-kamieńska, a jej pierwszym biskupem został bp Jerzy Stroba. Hierarcha budował Kościół poprzez duszpasterstwo masowe, które obejmowało najdalsze wsie i osiedla diecezji, rozwój duszpasterstwa specjalistycznego np. inteligencji, ludzi kultury, a także robotników i ludzi ciężkiej pracy. Dużą wagę przykładał do formacji kapłańskiej księży, którzy byli inkardynowani do nowo powstałej diecezji.

Sześć lat jego posługi biskupiej na Ziemiach Zachodnich to powstanie 49 parafii, dwa zezwolenia na budowę nowych kościołów i rozbudowę dwóch dalszych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Był jednoznacznym, chociaż dla kapłanów był dobry. Wymagania stawiał, bo taka natura Ślązaka. Znając dobrze realia, wiedział, że tylko stanowczość pozwoli mu coś osiągnąć. Miał trudną rzeczywistość, bo trzeba było budować struktury diecezjalne prawie od podstaw - tłumaczy ks. dr hab. Grzegorz Wejman, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego.

Bp Jerzy Stroba stał na czele Kościoła na Pomorzu Zachodnim od 1972 do 1978 roku. Po nim ordynariuszem Diecezji szczecińsko-Kamieńskiej został bp Kazimierz Majdański.

45 lat temu papież Paweł VI wydał bullę, którą zmienił organizację Kościoła katolickiego w Polsce, dotyczącą zwłaszcza tzw. Ziem Odzyskanych. Jedną z decyzji było powołanie do istnienia diecezji szczecińsko-kamieńskiej. Wcześniej Szczecin i Pomorze Zachodnie znalazły się w granicach gorzowskiej administracji apostolskiej.

2017-10-17 17:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XI Ogólnopolska Konferencja Wolontariatu Hospicyjnego

RADOM 2018
CZYTAJ DALEJ

Uroczystości pogrzebowe śp. bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFMCap

2025-09-17 14:38

[ TEMATY ]

uroczystości pogrzebowe

bp Antoni Pacyfik Dydycz

BP KEP

bp Antoni Pacyfik Dydycz OFMCap

bp Antoni Pacyfik Dydycz OFMCap

W dniach 19 i 20 września, w katedrze drohiczyńskiej, odbędą się uroczystości pogrzebowe śp. bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFMCap. Mszy św. pogrzebowej 20 września o godz. 11.00 przewodniczyć będzie abp Józef Guzdek, a homilię wygłosi bp Piotr Sawczuk.

Publikujemy komunikat o uroczystościach pogrzebowych śp. bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFMCap.:
CZYTAJ DALEJ

Bp Artur Ważny o spadku zaufania do Kościoła: biję się w piersi

2025-09-18 07:12

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

Karol Porwich/Niedziela

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Zaufanie do Kościoła spadło w 9 lat z 58 proc. (2016) do 35,1 proc. (2025). Biję się w piersi, chociaż wiem, że to nie wystarczy - napisał w środę na portalu X biskup sosnowiecki Artur Ważny.

Według opublikowanego w środę badania IBRiS łączny odsetek osób, które deklarują zaufanie („zdecydowanie” lub „raczej”) do Kościoła katolickiego, spadł z 58 proc. we wrześniu 2016 roku do 35,1 proc. we wrześniu 2025 roku. To spadek o 22,9 punktu procentowego. Jednocześnie poziom nieufności wzrósł w tym samym okresie prawie dwukrotnie, z 24,2 proc. do 47,1 proc.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję