Reklama

Aktualności

Kolumbia: papież spotkał się z biskupami z Wenezueli

Papież Franciszek potwierdził swe zatroskanie zaostrzającą się sytuacją w Wenezueli, którą nadal śledzi z wielką uwagą oraz udzielił swego błogosławieństwa jego Kościołowi i narodowi. Napisali o tym w specjalnym oświadczeniu z 7 września biskupi wenezuelscy, których delegację Ojciec Święty przyjął tuż po Mszy św. w Bogocie w tym samym dniu. Hierarchowie wyrazili nadzieję, że spotkanie to „wyda dobre owoce”. Na zakończenie krótkiego spotkania Franciszek pobłogosławił biskupów i wszystkich Wenezuelczyków.

[ TEMATY ]

Franciszek w Kolumbii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Franciszek spotkał się z biskupami Wenezueli 7 września po Eucharystii, której przewodniczył w Parku Simona Bolivara w Bogocie. "Papież Franciszek potwierdził swoją bliskość z Kościołem i narodem wenezuelskim. Jest bardzo świadom sytuacji, jaka dotyka wszystkich" - czytamy w komunikacie.

Kardynałowie Jorge Urosa, Baltazar Porras – honorowi przewodniczący Wenezuelskiej Konferencji Biskupiej [CEV], bp José Luis Azuaje – pierwszy wiceprzewodniczący CEV, bp Mario Moronta – drugi wiceprzewodniczący CEV i bp Jesús González de Zarate – biskup pomocniczy Caracas poinformowali papieża o zaostrzeniu się kryzysu i radykalizacji działalności rządu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ojciec Święty zapewnił o swej bliskości i błogosławieństwie dla wszystkich Wenezuelczyków. "W czasie tego krótkiego spotkania delegacja biskupów okazała swe zaangażowanie na rzecz narodu a papież Franciszek poprosił, aby nadal prowadzili tę podjętą przez siebie działalność łącznie z towarzyszeniem narodowi i obroną jego praw. Franciszek podkreślił, że nadal śledzi z troską wydarzenia w Wenezueli" - napisali biskupi po spotkaniu.

Reklama

W komunikacie zwraca się uwagę, że zarówno on, jak i kard. Pietro Parolin popierają wszystkie wysiłki Kościoła. Biskupi wenezuelscy powtórzyli swe zaangażowanie na rzecz służenia narodowi, szczególnie najuboższym. Podkreślili swe zatroskanie o tysiące Wenezuelczyków, którzy opuszczają kraj i w obliczu solidarności narodów i episkopatów Ameryki Łacińskiej.

Delegacja, przyjęta przez papieża Franciszka, podkreśliła, że w biskupach wenezuelskich, którzy byli z nim, był obecny cały Kościół Wenezueli ze swymi biskupami, kapłanami, świeckimi i osobami konsekrowanymi, jak również wszystkie osoby dobrej woli. „Jego błogosławieństwo będzie nam towarzyszyło w trudnych chwilach” - zapewnili wenezuelscy biskupi.

Spotkanie było przypieczętowaniem tego wszystkiego, co czyni się na rzecz pokoju w Wenezueli. „Papież Franciszek zawsze zachęcał nas do kroczenia naprzód. Pokazał swe zatroskanie z powodu zaostrzenia się kryzysu humanitarnego, wyrażającego się w głodzie i zmniejszaniu wydatków medycznych oraz emigracją wielu Wenezuelczyków. Rozmawiano także o narzuceniu narodowego zgromadzenia konstytuanty i o prześladowaniu niektórych przywódców, o groźbach wobec księży i sióstr zakonnych oraz o zamykaniu środków społecznego przekazu" - czytamy w komunikacie.

Na zakończenie biskupi wyrazili nadzieję na dobre owoce spotkania, które potwierdza ścisłą wspólnotę biskupów Kościoła Wenezueli z papieżem.

2017-09-08 12:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolumbia-media: papież-reformator wezwał nas do odnowy

[ TEMATY ]

opinie

Franciszek w Kolumbii

Kolumbijscy komentatorzy twierdzą, że pięciodniowa wizyta papieża w tym południowoamerykańskim kraju stworzyła doskonałe warunki do budowy opartego na pojednaniu społeczeństwa. Wskazują, że jednym z warunków odnowionego narodu ma być sprawiedliwość społeczna, o którą apelował Franciszek.

Odnotowują, że bliska relacja papieża z najbiedniejszymi uwidoczniła się podczas wizyty w Cartagenie, gdzie pomimo wczesnej pory ponad 700 tys. osób, często biednych obywateli Kolumbii, pojawiło się, aby pozdrowić Ojca Świętego.
CZYTAJ DALEJ

Prezydent: zabójstwo Charliego Kirka budzi najgłębszy sprzeciw i podważa same podstawy demokracji

2025-09-11 16:19

[ TEMATY ]

sprzeciw

Prezydent Karol Nawrocki

Charlie Kirk

podstawy demokracji

PAP

Prezydent Karol Nawrocki

Prezydent Karol Nawrocki

Prezydent Karol Nawrocki napisał w czwartek, że zabójstwo Charliego Kirka „z powodu różnic politycznych, budzi najgłębszy sprzeciw i podważa same podstawy demokracji”. Dodał, że Kirk - znany amerykański działacza ruchu MAGA - „odważnie bronił wartości cenionych przez nasze narody”.

Bliski sojusznik prezydenta USA Donalda Trumpa, 31-letni Charlie Kirk, zmarł w środę po tym, gdy został wcześniej tego dnia postrzelony podczas przemówienia na Uniwersytecie Utah Valley.
CZYTAJ DALEJ

Najpierw Msza, potem rzeźba, czyli… parafialna siłownia!

2025-09-11 21:50

[ TEMATY ]

Radomsko

siłownia

Maja Piotrowska

Ks. Zbigniew Wojtysek zachęca do korzystania z parafialnej siłowni

Ks. Zbigniew Wojtysek zachęca do korzystania z parafialnej siłowni

Kościół chce dbać nie tylko o duszę, ale i o całokształt, bo jak to mówią w zdrowym ciele, zdrowy duch! W parafii świętego Maksymiliana w Radomsku powstała więc... siłownia. Siłka u Maksa była przede wszystkim pomysłem młodzieży przy naszym duszpasterskim wsparciu – mówi wikariusz ksiądz Zbigniew Wojtysek.

– Cieszymy się, kiedy młodzi mogą się rozwijać całościowo, duchowo, ale też fizycznie. W haśle w zdrowym ciele, zdrowy duch odnajduje się również kształtowanie młodego człowieka i stąd inicjatywa Siłki u Maksa – mówi portalowi niedziela.pl ks. Wojtysek.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję