Reklama

Puls tygodnia

Nowe wojsko Gedeona

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

31 lipca wyszli na trasę pielgrzymi z Gorzowa, 1 sierpnia nauczyciele z Zielonej Góry, 2 sierpnia zielonogórscy pątnicy, 3 sierpnia - Głogowianie. Zaczyna się sierpniowe, piesze pielgrzymowanie Polaków ku Jasnej Górze.
Tradycje pielgrzymowania na Jasną Górę sięgają samych początków istnienia tam sanktuarium. W krótkim czasie, za sprawą szybko roznoszącej się wieści o cudach zdziałanych za pośrednictwem Matki Bożej, stało się ono jednym z najbardziej uczęszczanych miejsc pielgrzymkowych. Rocznie w pieszych pielgrzymkach uczestniczy około 200 - 250 tysięcy pielgrzymów. I liczba ta od lat nie maleje. To piesze podążanie ku Jasnogórskiej Madonnie jest znamienne dla polskiego katolicyzmu obecnych czasów. Czas w drodze jest czasem ewangelizacji, czasem świadectwa, czasem przemiany życia, czasem odzyskiwania wewnętrznej równowagi. Słowo Boże i codzienny udział w Eucharystii związane z trudem pielgrzymowania ułatwiają odkrywanie w sobie zdolności do wymagającej ofiary miłości bliźniego. „Pielgrzymka uczy przyjmowania od ludzi dobra i zła - uważa pielgrzymkowiczka, siostra Anna - choć to drugie pozwala kochać się bardziej i tolerować. Wszyscy tu wiedzą, że dziesiątego dnia drogi jest szczególne miejsce - Przeprośna Górka - gdzie trzeba się pojednać, by móc spojrzeć w oczy Czarnej Madonny. Potem w życiu też jest łatwiej i szybciej potrafimy przebaczyć i zrozumieć bliźniego”.
Pielgrzymie intencje są różne, jak różni są ludzi, ich sprawy, problemy, radości. Dziękują, proszą, przepraszają, wielbią… Każdy niesie w sercu kawałek swojego życia. Warto zauważyć, że coroczne piesze pielgrzymki na Jasną Górę łączą się z sierpniowym apelem biskupów polskich o trzeźwość. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycielska „Warsztaty w drodze” w tym roku za patrona pielgrzymowania wybrała sobie ks. Franciszka Blachnickiego, który był wielkim orędownikiem i krzewicielem trzeźwości w Polsce. W 1957 r. rozpoczął on organizowanie Krucjaty Trzeźwości. Była to akcja o zasięgu ogólnopolskim, której celem była walka z pijaństwem i odnowa religijna społeczeństwa. Potem w Ruchu Światło-Życie forma ta przybrała nazwę Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Abstynencja przyjęta świadomie i dobrowolnie wyzwala tego, kto ją praktykuje. Człowiek przez własne decyzje kształtuje swoje życie. Im te decyzje są bardziej dojrzałe, tym pełniej człowiek realizuje siebie jako osobę. W programie Krucjaty czytamy, że „abstynencja wyzwala drugiego człowieka poprzez solidarne stanięcie obok niego tam, gdzie chcemy go doprowadzić. Jest to taktyka podania dłoni, zamiast głoszenia haseł i programów, które jeszcze nie przynoszą wyzwolenia. Wyzwalając innych, wyzwalamy siebie. Tylko człowiek wolny może wyzwalać innych. Ci wolni ludzie mają stworzyć «nowe wojsko Gedeona»”.
A jego początek może zacząć się na pielgrzymim szlaku…

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa/Narodowy Marsz Życia: "Tu jest Polska!"

2025-04-27 14:10

[ TEMATY ]

Warszawa

marsz dla życia i rodziny

PAP/Albert Zawada

Narodowy Marsz Życia rozpoczęły Msze św. w intencji ochrony życia w: bazylice archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela oraz w bazylice katedralnej pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika. Po uroczystym odśpiewaniu hymnu narodowego uczestnicy marszu wyruszyli z placu Zamkowego, idąc Traktem Królewskim w kierunku Parku Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego. W tym roku szli pod hasłem "Tu jest Polska!".

Prezydent RP Andrzej Duda przekazał uczestnikom marszu biało-czerwoną flagę - symbol Rzeczypospolitej. "Eksponujcie ją z dumą i radością jako manifestację ofiarności Polsce, wyraz naszych przekonań i poszanowania najwyższych wartości" - zaapelował prezydent w odczytanym przesłaniu do uczestników marszu. "Niech będzie wezwaniem do miłości ojczyzny, która wyraża się w codziennej służbie i uważności na potrzeby drugiego człowieka. Niech dalej inspiruje nas również do współtworzenia kultury zaufania, prawdy i dobra".
CZYTAJ DALEJ

Kard Nycz w Gnieźnie: módlmy się w intencji naszej Ojczyzny i Kościoła

2025-04-27 12:31

[ TEMATY ]

Gniezno

PAP/Jakub Kaczmarczyk

- Módlmy się w intencji naszej Ojczyzny i Kościoła wspominając w modlitwie zmarłego papieża Franciszka. Prośmy też o światło Ducha Świętego na czas konklawe. Módlmy się, byśmy dali świadectwo chrześcijańskiej wierności - mówił kard. Nycz w homilii podczas Mszy św. odpustowej ku czci św. Wojciecha sprawowanej w Bazylice Prymasowskiej w Gnieźnie, jako kulminacyjny moment obchodów 1000. rocznicy pierwszej polskiej koronacji. Na początku homilii kard. Nycz, przewodniczący liturgii jako legat papieski, odczytał list papieża Franciszka skierowany do niego w związku z tą uroczystością. „Życzymy (…) wszystkim aby z całego serca, zwłaszcza w tym czasie dali świadectwo chrześcijańskiej wierności za wstawiennictwem św. Jana Pawła II i bł. Stefana kard. Wyszyńskiego” - napisał papież.

„Raduje się Kościół Matka nasza w świętym Roku Jubileuszu, kiedy jasno objawia się owoc tego zbawiennego czasu, w którym wierni dzięki niewypowiedzianej miłości Bożej doświadczają nadziei, która nigdy nie zawodzi a także jasno widać powód do świętowania szczególnych wydarzeń, w których sama nadzieja jaśnieje i rozbłyska.
CZYTAJ DALEJ

Niepublikowane wideo z Papieżem: przesłanie do młodych

2025-04-28 09:41

[ TEMATY ]

Franciszek

Vatican Media

Na nagranym w pierwszych dniach stycznia filmie Papież zwraca się do młodych biorących udział w inicjatywie Warsztaty Słuchania: „Nie zapominajcie o swoich dziadkach, oni tak wiele nas uczą”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję