Reklama

Niedziela Wrocławska

Wrocławianie w modlitwie i procesji upamiętnią 20. rocznicę "powodzi tysiąclecia"

Procesją z relikwiami św. Stanisława i św. Doroty ulicami miasta oraz modlitwą 17 września upamiętnią mieszkańcy Wrocławia 20. rocznicę tzw. powodzi tysiąclecia. - Będziemy dziękować Bożej Opatrzności za uchronienie nas i naszego miasta oraz łączyć się duchowo z rodakami, których tak boleśnie dotknęły tegoroczne nawałnice - czytamy w komunikacie wrocławskiej kurii metropolitalnej.

[ TEMATY ]

powódź

conner395 / Foter.com / CC BY

Procesja rozpocznie się w niedzielę 17 września o godz. 16.00 w bazylice św. Elżbiety na wrocławskim Rynku, a zakończy się Mszą św. pod przewodnictwem biskupa Jacka Kicińskiego w kościele św. Stanisława i Św. Doroty (ul. Świdnicka).

O liczny udział wiernych w procesji zaapelował ks. Marian Biskup, wikariusz biskupi ds. duszpasterstwa.

Reklama

"Serdecznie zapraszamy do licznego udziału w tegorocznej procesji z relikwiami męczenników ulicami miasta: duchowieństwo diecezjalne i zakonne, żeńskie zgromadzenia zakonne i mieszkańców Wrocławia. W 20-lecie wielkiej powodzi będziemy w duchu wiary i nadziei, dziękować Bożej Opatrzności za uchronienie nas, naszego miasta od powodzi i prosić za wstawiennictwem świętych o Boże błogosławieństwo na „nowy czas". Łączyć się będziemy duchowo z wszystkimi rodakami, których tak boleśnie dotknęły tegoroczne nawałnice" - czytamy w komunikacie.

Powódź tysiąclecia to potoczna nazwa powodzi, która nawiedziła południowo-zachodnią Polskę, Czechy, wschodnie Niemcy i północno-zachodnią Słowację w lipcu 1997 r. Spowodowana była przez obfite opady deszczu w dniach 3-10 lipca tego roku głównie w dorzeczu Odry. 12 lipca, po wcześniejszym wtargnięciu do Opola, woda zalała blisko połowę powierzchni Wrocławia, szczególnie osiedle Kozanów, gdzie żywioł sięgnął nawet poziomu pierwszego piętra. Druga fala opadów nastąpiła w dniach 18-22 lipca, zwiększając jeszcze sumę opadów i zmuszając ludność do natychmiastowej ewakuacji zalanych terenów.

Tragiczny bilans powodzi to 56 ofiar śmiertelny i straty materialne szacowane na ok. 12 mld zł. Z powodu żywiołu dach nad głową straciło 7 tys. ludzi, a ok. 40 tys. utraciło dorobek życia. Zniszczenie majątku dotknęło też ponad 9 tys. firm.

2017-08-29 12:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Caritas Polska z pomocą poszkodowanym w ulewach

[ TEMATY ]

Caritas

powódź

Grażyna Kołek/Niedziela

Powódź w 2010 r

Powódź w 2010 r

Caritas Polska uruchamia specjalny SMS na rzecz poszkodowanych w ulewach na południu Polski. Aby pomóc należy wysłać SMS o treści ULEWY na numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT) - poinformowała na Twitterze Caritas Polska.

CZYTAJ DALEJ

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia Pana Jezusa

2021-07-23 16:46

[ TEMATY ]

św. Anna

Podlasie

Prostyń

Archiwum CIDD

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Na mocy decyzji papieża Franciszka, niedziela 25 lipca br. jest obchodzona jako I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Wedle miejscowej tradycji, w XVI w. w Prostyni we wschodniej Polsce, miały miejsce objawienia babci Jezusa Chrystusa. Znajduje się tam sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny. To miejsce ważne także dla rodziny przyszłego błogosławionego – kard. Stefana Wyszyńskiego.

Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny liczy ponad 500 lat. Dokumenty archiwalne podają, że w 1510 roku w Prostyni św. Anna objawiła się Małgorzacie, żonie Błażeja. Święta poleciła, aby wybudowano kościół pw. Trójcy Przenajświętszej oraz kaplicę pw. św. Anny w miejscu jej objawienia.

CZYTAJ DALEJ

Semper in altum

2021-07-29 21:16

Archiwum autora

Codziennie dziękuję Panu, że pozwolił mi być pielgrzymem – wyznaje prof. Stanisław Kuciel

Codziennie dziękuję Panu, że pozwolił mi być pielgrzymem – wyznaje prof.  Stanisław Kuciel

    Zawsze wzwyż - ta łacińska zasada pokierowała mnie 40 lat temu, by pójść na pierwszą pielgrzymkę, w pokorze wobec samego siebie, w poszukiwaniu prawdy i chęci dzielenia się miłością i radością z braćmi.

    Zanim wyruszyłem na pielgrzymkę wraz z pierwszym przewodnikiem, ojcem Salezym Kaflem - duszpasterzem akademickim w klasztorze ojców Kapucynów w Krakowie przygotowywaliśmy się do pielgrzymki od strony technicznej; zakupiliśmy za zezwoleniem władz jedną pomarańczową tubę i w ogrodzie kapucynów, przy ul. Loretańskiej w Krakowie testowaliśmy jej zasięg i czas działania na bateriach R14. Następnie uznawszy, że trochę to za słabe nagłośnienie, nasz znajomy, już bez zezwolenia wymontował jedną z kolumn nagłaśniających kościół kapucynów i zrobił do niej prowizoryczny wzmacniacz. Jako jego zasilanie zastosował akumulator od Fiata 126p. I tak staliśmy się jedną z najgłośniejszych grup.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję