Reklama

Jasna Góra

Grupy pieszych pielgrzymek z Górnego Śląska dotarły na Jasna Górę

Abp Wiktor Skworc zachęcał na Jasnej Górze pielgrzymów z Górnego Śląska, aby na ścieżkach codziennego pielgrzymowania niestrudzenie głosili Ewangelię . W 72. Pieszej Pielgrzymki Rybnickiej, będącej zarazem 12. Pielgrzymką Archidiecezji Katowickiej przybyło ok. 3,5 tys. pątników. Towarzyszyło im hasło: „Z Maryja głosimy Ewangelię”.

[ TEMATY ]

pielgrzymka 2017

Bożena Sztajner/Niedziela

Pielgrzymi ze Śląska nieśli w sercu troskę o Ojczyznę i rodziny. Polecali także sprawy misji i misjonarzy, a zwłaszcza koncelebrującego pielgrzymkową Eucharystię ks. bp. Tadeusza Kusego ordynariusza diecezji Kaga-Bandoro w Republice Środkowoafrykańskiej. Do modlitwy o pokój w tym afrykańskim kraju zachęcał metropolita katowicki.

W homilii abp Skworc nawiązał do obchodzonego jubileuszu - Stanęliście jako pielgrzymi u bram Jasnej Góry, u Matki, którą nazywamy Częstochowską, Jasnogórską i opisujemy wszystkimi imionami Litanii do Matki Bożej. Stanęliście w tym miejscu, w którym po raz pierwszy przed 300 laty ludzkie ręce odważyły się włożyć na skronie Jezusa i Maryi korony oraz ubrały święty wizerunek w drogocenną suknię, a wszystko za zgodą i błogosławieństwem papieża Klemensa XI, który również temu obrazowi wtedy podarował korony” – mówił kaznodzieja. Duchowny zauważył, że człowiek wiary daje Maryi to, co uważa za najcenniejsze, także w sensie materialnym, ale najważniejsza jest relacja bliskości i miłości, a ostatecznie dar z siebie samego. Budowaniem takiej relacji jest właśnie piesze pielgrzymowanie – wskazał abp Skworc.

Reklama

- Życie chrześcijanina jest szczególnym procesem, przemianą, pielgrzymką prowadzącą ostatecznie do ukształtowania w nas `nowego człowieka` podobnego do Jezusa Chrystusa, który jest jedyną miarą człowieczeństwa - podkreślił duchowny i zaznaczył, ze jest to też droga do świętości, o której mówili św. Jan Paweł II i br. Albert Chmielowski.

Metropolita katowicki zachęcał pielgrzymów z Górnego Śląska, aby na ścieżkach codziennego pielgrzymowania głosili niestrudzenie orędzie Jezusa Zmartwychwstałego. - Ważne i przekonywujące jest świadectwo pielgrzymów – podkreślił hierarcha i dodał, ze na to świadectwo wiary i przemiany życia pielgrzyma czekają bliscy, rodziny parafialne i cały Kościół.

- Już dzisiaj z tego miejsca za to świadectwo pielgrzyma dane w parafiach, w rodzinach, w środowiskach pracy i nauki bardzo serdecznie Wam dziękuję, to jest bardzo cenny dar - dziękował śląskim pątnikom ich metropolita.

Reklama

Na fenomen pieszego pielgrzymowania ze Śląska zwrócił uwagę główny przewodnik ks. Marek Bernacki. - To jest pobożność całych naszych rodzin, całe rodziny przychodzą, całe rodziny pielgrzymują - powiedział.

Józefa Gródka, mama i babcia licznej rodziny, na pielgrzymkę odważyła się wyruszyć po raz pierwszy. Z wyczynu babci dumna jest cała rodzina, a zwłaszcza towarzysząca jej córka Ewa Szewczyk z mężem i dziećmi, która wielokrotnie z maluchami pielgrzymowała na Jasna Górę.

Śląski charakter pielgrzymki podkreślała grupa górników, która wniosła kosz z 72 czerwonymi różami na znak 72 odbytych ślubowanych pielgrzymek, a także śląskie gospodynie w strojach regionalnych. Wśród pątników było 30 księży, 6 kleryków i 6 sióstr zakonnych. Najmłodszy pielgrzym miał 3 miesiące, a najstarszym był 84-letni lekarz, który posługiwał w służbie medycznej. W pielgrzymce po raz 45. szedł Zygfryd Kulik z Rybnika.

Tradycja rybnickiej pielgrzymki sięga 1946 roku. Wówczas w pieszą wędrówkę na Jasną Górę wraz z trzema kolegami udali się Stanisław Pol i Emil Lesik, by wypełnić śluby, które złożyli w trakcie II wojny światowej, że jak przeżyją, pójdą pieszo do Częstochowy.

2017-08-05 19:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: ponad 104 tys. pątników przybędzie na Jasną Górę

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka 2017

Bożena Sztajner

Według nadesłanych zgłoszeń w samych pieszych pielgrzymkach dotrze do Częstochowy co najmniej 104 tys. osób. Wszystkie służby miejskie Częstochowy pracują na pełnych obrotach. Najwięcej grup pątniczych przybywa właśnie teraz, przed obchodzoną 15 sierpnia uroczystością Wniebowzięcia NMP. Szczyt pielgrzymkowy przypada na 12, 13 i 14 sierpnia. Wtedy do Sanktuarium dociera ponad 50 tys. pątników.

Jednorazowo najwięcej pieszych pielgrzymów idących w zorganizowanych grupach przybędzie 14 sierpnia. Będzie ich w sumie ok. 24 tys. osób. Niewiele mniej, bo ponad 23 tys., ma dotrzeć dzień wcześniej czyli 13 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski o uchodźcach: cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem

2021-09-26 20:49

[ TEMATY ]

uchodźcy

vaticannews.va

„Cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem. To, że są tak brutalnie wykorzystywani w walce politycznej, nie zwalnia nas i nigdy nie może nas zwolnić z myślenia o nich jako o naszych braciach” - mówił w niedzielę abp Wojciech Polak, nawiązując do sytuacji na naszej wschodniej granicy.

W obchodzony po raz 107. Dzień Migranta i Uchodźcy metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Floriana w Chodzieży. Rozpoczynając liturgię nawiązał do odbywających się pod raz siódmy w Polsce modlitw za uchodźców, przypominając za papieżem Franciszkiem, że trzeba się wreszcie uwolnić od myślenia w kategoriach: przyjaciel-wróg, my-oni, moje-twoje.

CZYTAJ DALEJ

W pandemii wzrasta zainteresowanie ezoteryzmem

2021-09-27 14:13

[ TEMATY ]

okultyzm

Adobe.Stock

Podczas pandemii Covid-19 nastąpił ogromny wzrost zainteresowania ezoteryzmem i okultyzmem. W Stanach Zjednoczonych dziesięciokrotnie wzrosła w tym czasie liczba ludzi, którzy konsultowali się z wróżbitami. Ludzie boją się jutra, a nauka okazała się zawodna – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Jean-Christophe Thibaut, który od dwudziestu lat pełni posługę uwolnienia w diecezji Metz. Ostrzega on, że praktyki ezoteryczne to najczęstsza przyczyna demonicznych zniewoleń.

Francuski kapłan podkreśla, że gwałtowny rozwój okultyzmu był możliwy dzięki internetowi i sieciom społecznościowym, gdzie łatwo można znaleźć niezbędne instrukcje, bez potrzeby nawiązywania dodatkowych kontaktów. Ludzie nie zdają sobie jednak sprawy z grożących im niebezpieczeństw.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję