Reklama

Polska

Warszawa: XXVI pielgrzymka wojskowa wyruszyła na Jasną Górę

Ponad 700 żołnierzy, pracowników wojska ich rodzin oraz osób zabezpieczających wyruszyło w XXVI pielgrzymkę wojskową na Jasną Górę. Pątnicy w mundurach rozpoczęli dzień od Eucharystii celebrowanej o godz. 5.30 w katedrze polowej przez biskupa polowego Józefa Guzdka. Pielgrzymów żegnał m.in. Bartosz Kownacki, sekretarz stanu w MON, który będzie dziś towarzyszył pielgrzymom w drodze. Hasłem pielgrzymki są słowa „Oto Matka twoja”.

[ TEMATY ]

pielgrzymka 2017

Bożena Sztajner/Niedziela

Wraz z mundurowymi pielgrzymami z Polski na Jasną Górę idą także żołnierze z Chorwacji, Litwy, Niemiec, Słowacji oraz Stanów Zjednoczonych. Na trasie do pątników dołączy bp Richard Spencer, pomocniczy biskup polowy armii amerykańskiej oraz bp Franciszek Rabek, biskup polowy armii słowackiej. 14 sierpnia, na Przeprośnej Górce dołączą do nich funkcjonariusze i pracownicy straży granicznej.

Zebranych przywitał ks. płk Zenon Surma, dziekan Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych i przewodnik pielgrzymki. Podkreślił, że słowa tegorocznej pielgrzymki „Oto Matka twoja” przypominają o stuleciu objawień fatimskich oraz 300. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Podziękował wszystkim, m.in. wiceministrowi Kownackiemu za umożliwienie zorganizowania tegorocznej pielgrzymki.

Reklama

W czasie Mszy św. biskup polowy pogratulował pielgrzymom decyzji o wymarszu. Zachęcał, aby owocnie przeżyli ten czas „10 dni bezdomności” i możliwości spotkań z Bogiem oraz drugim człowiekiem.

– Potraktujcie tegoroczną pielgrzymkę jako szukanie mądrości. Bo mądrość to wiedza przez doświadczenie. Starajcie się stawiać pytania: „czy jestem apostołem prawdy?” i „czy żyję w prawdzie?”. Temu ma służyć konfrontacja ze Słowem Bożym i samym sobą w sakramencie pokuty – powiedział. Dodał, że przyszłość można budować tylko na prawdzie, ale żeby to czynić, trzeba być człowiekiem żyjącym w prawdzie.

Bp Guzdek podkreślił, że pielgrzymka to także czas zadawania sobie pytań o wewnętrzną wolność.

Reklama

– Wolność nie jest dana, ona jest zadana. O wolność trzeba walczyć po to, aby dobrze służyć sprawie wolności – powiedział. Zauważył, że żołnierze jako strażnicy wolności szczególnie są zobowiązani do dbałości o wolność wewnętrzną.

We Mszy św. uczestniczyli m. in. Bartosz Kownacki, sekretarz stanu w MON, kontradm. Mirosław Mordel, inspektor Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. gen. bryg. Adam Joks, szef sztabu Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód w Elblągu, pielgrzymi i kapelani biorący udział w pielgrzymce.

Przed wyruszeniem na trasę żołnierze otrzymali znaczki pielgrzymkowe.

Wymarsz wojska spod katedry rozpoczął się o godzinie 6:50. Pielgrzymom przygrywała do marszu Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Żołnierze udali się na Plac Zamkowy, gdzie spotkali się z pątnikami pielgrzymki akademickiej.

Do pielgrzymów w mundurach dołączył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, który pobłogosławił zgromadzonych na Placu Zamkowym pątników i oficjalnie dał znak do wymarszu grup.

Pątnikom w mundurach towarzyszy 10 kapelanów Ordynariatu Polowego. Także grupy zagraniczne przyjechały ze swoimi duszpasterzami. 14 sierpnia pielgrzymi w mundurach spotkają się na Przeprośnej Górce w sanktuarium Ojca Pio, gdzie odprawiona zostanie uroczysta Eucharystia, a następnie żołnierze ruszą w stronę ostatniego etapu pielgrzymki, Aleją NMP przed obraz Matki Bożej, gdzie nastąpi akt zawierzenia wojska Maryi, Hetmance Żołnierza Polskiego i zakończenie pielgrzymki.

Pierwsza pielgrzymka wojskowa na Jasną Górę ruszyła w 1991 roku wraz z Warszawską Pielgrzymką Pieszą, tzw. paulińską. Od tamtego czasu co roku pątnicy w mundurach pielgrzymują przed ikonę Matki Bożej Częstochowskiej. Tylko raz pielgrzymka z powodu tragicznej powodzi w 1997 roku została odwołana.

Od 1996 r. z Polakami pielgrzymują żołnierze innych państw. Jako pierwsi dołączyli się Amerykanie i Słowacy. Następnie także żołnierze Bundeswehry, a także Litwini, Ukraińcy i Chorwaci.

2017-08-05 09:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O czym mówią pielgrzymi

Niedziela sandomierska 34/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

pielgrzymka

pielgrzymka 2017

Ks. Adam Stachowicz

Wejście do Jędrzejowa kolumny stalowowolskiej

Wejście do Jędrzejowa kolumny stalowowolskiej

W pierwszej dekadzie sierpnia ponad tysiąc osób wyruszyło, by 12. spotkać się na Jasnej Górze u stóp Czarnej Madonny i złożyć swój pątniczy trud przed Jej obliczem. Upały mieszały się z deszczem, a czasem nawet ulewami. Nie było łatwo, ale ogromna większość osób, które wyszły, bezpiecznie dotarła do celu. Posłuchajmy, co mówili pielgrzymi podczas swojej drogi. Ich wypowiedzi zebrał ks. Adam Stachowicz

Andrzej Gach, lider pielgrzymki sandomierskiej: – Jestem 34. raz na pielgrzymce i kiedy sobie zliczę przebyte kilometry, to wychodzi, że w sumie było ich ponad 9 tys. Zawsze byłem w służbach porządkowych. Każda pielgrzymka ma swoją historię, w którą wplatają się ludzie. Jest to organizacyjnie wielkie przedsięwzięcie. Na początku pielgrzymowania spotykaliśmy się z wielkimi trudnościami ze strony Milicji Obywatelskiej. Byliśmy nadmiernie kontrolowani, oni próbowali się nawet wmieszać do pielgrzymki, by zakłócić jej religijny charakter. To musiało wzbudzać naszą ogromną czujność. Dziś logistyka jest cięższa, bo po drogach jeździ dużo więcej samochodów, a w pielgrzymce idzie bardzo dużo młodych ludzi. Zawsze u mojego boku stali ludzie odpowiedzialni i dzięki temu nigdy nie mieliśmy poważniejszych incydentów. Dziś, kiedy ruszam na pątniczy szlak, zastanawiam się, czy podołam wszystkiemu. Jest to czas wielkiej łaski, że mogę pielgrzymować, ale też czas pokonywania własnych słabości. Udaje mi się to dzięki modlitwie przez przyczynę Matki Bożej Częstochowskiej. Jestem wdzięczny ludziom, których spotkałem na pątniczym szlaku i którzy okazali mi serce. Zawsze o nich pamiętałem, a szczególnie wtedy, kiedy dochodziłem do Pani Jasnogórskiej.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Zaprośmy Maryję do naszego życia, abyśmy sami nie dźwigali naszych problemów

2021-09-26 17:47

[ TEMATY ]

Maryja

Stock.Adobe

Zaprośmy Maryję Wspomożenie Wiernych do naszego życia, żebyśmy naszych spraw i problemów nie musieli dźwigać sami - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w bazylice w Twardogórze z okazji zakończenia obchodów 25-lecia koronacji figury Wspomożycielki Wiernych i 75–lecia posługi salezjanów w Twardogórze.

Witając biskupa, pielgrzymów i parafian salezjanin ks. Krzysztof Bucyk, kustosz twardogórskiego sanktuarium przypomniał wydarzenia związane z przygotowaniem koronacji, która miała miejsce 24 września 1995 r. Zaznaczył, że dzieło to dokonało się dzięki zaangażowaniu pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierały i ówczesnego proboszcza ks. Józefa Kawalca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję