Reklama

Niedziela Lubelska

Chełm już pielgrzymuje

Jako pierwsi, 1 sierpnia, na szlak pielgrzymki na Jasną Górę wyruszyli pątnicy z Chełma. Wraz z duszpasterzami: ks. Marcinem Rolą, ks. Ryszardem Winiarskim i ks. Pawłem Gołofitem na wędrówkę do Częstochowy zdecydowali się przede wszystkim ludzie młodzi, w wieku od 18 do 24 lat. Najmłodszy z zapisanych miał 7 lat, zaś najstarszy 65; w sumie było ich ponad 80 osób.

[ TEMATY ]

pielgrzymka 2017

Tadeusz Boniecki

Chełmska grupa rozpoczęła rekolekcje w drodze od Mszy św. sprawowanej w bazylice mariackiej pod przewodnictwem ks. Mirosława Ładniaka. - Witam gorąco uczniów szkoły Maryi, która zawsze prowadzi nas do Jezusa - mówił proboszcz ks. Andrzej Sternik. - Wbrew pozorom, pielgrzymka nie jest dla każdego. Jest dla tych, którzy poczuli w sobie ducha pielgrzymowania - podkreślał. W homilii ks. Jan Tadyniewicz zapewniał, że pielgrzymka przemienia serca. - Do Matki Bożej każdy niesie w sercu swoją intencję, bardziej lub mniej osobistą. Jednak owoców pielgrzymowania nie można uzależniać od spełnienia intencji. Pielgrzymka zawsze przemienia serce - mówił, podkreślając że najpiękniejszą modlitwą pielgrzyma jest modlitwa o spełnienie woli Bożej. Ostatnim elementem Liturgii było specjalne błogosławieństwo, jakiego na drogę pielgrzymowania udzielił ks. A. Sternik.

Reklama

Tuż po Mszy św. chełmska „17” wyruszyła na drogę pątniczego trudu. Z radosnym śpiewem, przy akompaniamencie instrumentów muzycznych i młodzieżowej scholi, pielgrzymi przeszli ulicami miasta, pozdrawiani przez mieszkańców. Na krótką chwilę kolumna zatrzymała się przed kościołem Rozesłania św. Apostołów. Na spotkanie wyszedł im proboszcz ks. Józef Piłat, który również udzielił błogosławieństwa. Klęcząc przed bramą barokowej świątyni, pątnicy pozdrawiali Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Do granic miasta odprowadziły ich rodziny i przyjaciele.

Jeszcze przed wyruszeniem w drogę, pielgrzymi chętnie dzielili się świadectwem życia. - Idę już trzeci raz. Jest to głęboka i bardzo ważna część mojego życia. Niosę intencję wynagradzającą Niepokalanemu Sercu Maryi. Idę przepraszać, prosić i dziękować - mówiła Emilia. - Na pielgrzymce byłem sześć razy. Jestem szczęśliwy i bardzo zadowolony, że będę u Matki Bożej mógł i tym razem podziękować za swoje życie, które właśnie dzięki Niej jest bardzo szczęśliwe i radosne. Zachęcam każdego do pójścia, bo radość w sercu promieniuje na kolejne dni życia. Pielgrzymka daje tyle radości, że człowiek zapomina o trudach i zmartwieniach - mówił Adam. - Na pielgrzymkę idę po raz pierwszy. Czułem taką wewnętrzną potrzebę, bo miałem kryzys wiary. Chcę coś zmienić, bo z wiarą jest łatwiej żyć. Obawiam się głównie wysiłku fizycznego, przechodzonych kilometrów, ale wcześniej biegałem i mam nadzieję, że podołam trudom - dzielił się Paweł. - Idę już szósty raz, bo pielgrzymka jest jak „duchowy narkotyk”. Jak się raz pójdzie, to już nie można przestać. Mam ogromne pragnienie doświadczenia radości we wspólnocie. Na pielgrzymce bowiem wkracza się do innego świata. Moja najważniejsza intencja: mieć wiarę i każdego dnia iść za Jezusem - mówiła Kamila.

W ciągu dwóch tygodni wędrówki siostry i bracia z chełmskiej grupy mają do pokonania aż 360 km. Od 2 sierpnia towarzyszył im grupa krasnostawska. Kilka dni później obydwie grupy połączyły się w kolumną lubelską, by wspólnie wędrować do Maryi. Na Jasną Górę dotrą 14 sierpnia.

2017-08-02 08:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przebój tegorocznych pielgrzymek na Jasną Górę

[ TEMATY ]

pielgrzymka 2017

Korzystanie z popkultury, to po prostu reakcja na znaki czasu. Ewangelizując, odwołujemy się do tego, na co reaguje też młodzież - mówi w rozmowie z KAI s. Janina Ojak, jedna z autorek piosenki pielgrzymkowej ułożonej do melodii przeboju "Despacito" Luisa Fonsi. Utwór, który powstał we wrocławskiej grupie pielgrzymkowej stworzonej po ŚDM, w ciągu dwóch dni niespodziewanie zyskał ogromną popularność w mediach.

- To także rodzaj inkulturacji, która dotyczy nie tylko dalekich krajów misyjnych, ale i nas: także tu musimy szukać sposobów dotarcia do tych, którzy są daleko od Pana Boga - mówi ks. Zbigniew Kowal, duszpasterz młodzieży archidiecezji wrocławskiej, który także bierze udział w pielgrzymce. Komentując zarzuty dotyczące kontrowersyjnej wersji oryginalnego tekstu piosenki, mówi, że utwór Luisa Fonsiego można odczytywać jako wyraz tęsknoty za miłością - tyle, że niewłaściwie pojmowaną - a autorki pielgrzymkowego "hitu" wybrały "Despacito" ze względu na popularną melodię. Podobnie jak autorki piosenki, s. Janina i Magda Ojak, uważa, że niespodziewana popularność pielgrzymkowego coveru to okazja do ewangelizacji i przełamywania stereotypów dotyczących wiary i Kościoła, jakie panują wśród młodych.

CZYTAJ DALEJ

Koncert "Abba Ojcze" pod patronatem "Niedzieli" z Feniksem 2021!

2021-09-26 07:41

[ TEMATY ]

koncert

Feniks

Łukasz Krzysztofka /Niedziela

Uroczysta gala wręczenia nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2021 odbyła się w sobotę w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Nagrodę główną otrzymał ks. prof. Jerzy Szymik, teolog i poeta, profesor nauk teologicznych. Wśród nagrodzonych w tym prestiżowym plebiscycie znalazły się TVP S.A. i Klasztor Jasnogórski za widowisko muzyczne "Abba Ojcze - Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II", który odbył się w 2020 r. pod patronatem "Niedzieli"

Podczas gali wyróżnienie zdobyła również książka "Selfie smartfonem Boga" naszego redakcyjnego kolegi Damiana Krawczykowieskiego. 

CZYTAJ DALEJ

Już dziś wielkie uwielbienie

2021-09-26 15:46

[ TEMATY ]

Hubert Kowalski

Leopold Twardowski

ZWLM

Katarzyna Krawcewicz

Trwają V Zielonogórskie Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne. Już za kilka godzin w kościele św. Urbana rozpocznie się koncert uwielbieniowy.

Warsztaty prowadzą Hubert Kowalski i Leopold Twardowski. To przede wszystkim ich kompozycje pojawiły się w repertuarze. Z racji, że to już piąta edycja, a zatem mały jubileusz, powtórzone zostały największe hity z poprzednich lat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję