Reklama

Niedziela Legnicka

Piesza Pielgrzymka Diecezji Legnickiej na Jasną Górę

W sobotni poranek (29 lipca) blisko 900 osób wyruszyło do Częstochowy w XXV Pieszej Pielgrzymce Diecezji Legnickiej na Jasną Górę. Do pokonania mają ponad 260 km w 10 dni. Na Jasną Górę dotrą 7 sierpnia. Tam o godz. 13. będzie miała miejsce uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem Biskupa Legnickiego.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

pielgrzymka 2017

Monika Łukaszów

Pielgrzymowanie rozpoczęła Msza św. w legnickiej katedrze, której przewodniczył bp legnicki Zbigniew Kiernikowski. Wraz z nim przy ołtarzu modlili się księża przewodnicy i duszpasterze towarzyszący pielgrzymom w drodze.

- Życzeniem pokoju i pozdrowieniem obejmuję wszystkich pielgrzymów. W tym pozdrowieniu zawarte jest życzenie, abyśmy idąc przeżywali pokój. Ten pokój - w znaczeniu biblijnym - który jest pełnym szczęściem człowieka. Obcowaniem z Bogiem – mówił bp Kiernikowski witając pielgrzymów.

Reklama

W homilii zaś Biskup legnicki mówił: - Drodzy pielgrzymi, życzę wam by to pielgrzymowanie było takim wchodzeniem w tę intymność sanktuarium każdego z nas. (…) My wszyscy potrzebujemy pewnego zranienia - to nie znaczy że ono jest dobre - żeby wrócić do Boga. I to wyraża ten trud pielgrzymki. Te odparzone pięty czy palce. Ten trud, to także dostosowanie się do wszystkich poleceń służb porządkowych. Muszę się włączyć, z posłusznym poddaniem się temu, kto prowadzi. To jest oczywiście zewnętrzny wymiar. Ale to pokazuje jak ja, potrzebuję tego wewnętrznego uporządkowania i wprowadzenia mnie w to, żebym ja wszedł przez te trudne momenty, które możemy określić jako krzyż, do tego intymnego spotkania i pokoju który daje Bóg. Niech Maryja wszystkich wspomaga. Tych, którzy materialnie będą kroczyć i tych, którzy będą towarzyszyć, jako duchowi pielgrzymi. By to całe przeżycie było budowaniem Kościoła, wspólnoty, tego sanktuarium, które nie jest tylko budynkiem, ale wspólnotą ludzi, którzy słuchają Jednego, są posłuszni. Są dziećmi Boga Ojca przez Jezusa Chrystusa w mocy Ducha Świętego i są dziećmi Maryi Matki Kościoła. Niech to wszystko w nas się staje – mówił Ksiądz Biskup.

Na zakończenie Eucharystii, ks. Mariusz Majewski, Główny przewodnik Pielgrzymki, dokonał podsumowania 25-lecia pieszej pielgrzymki wręczając pamiątkowe ryngrafy. Wyróżnieni, to osoby duchowne i świeckie, które na przestrzeni 25 lat wspierały pielgrzymkowe dzieło i jej przewodników. Wśród długiej listy wyczytywanych nazwisk ryngraf Matki Bożej wręczono m.in.: ks. Piotrowi Mianowskiemu, ks. Kazimierzowi Pietkunowi i ks. Janowi Bryi. Pamiątkowe odznaczenia odebrali również księża przewodnicy m.in.: ks. Tomasz Hęś, ks. Arek Śliwiński, ks. Marcin Uryga, ks. Tomasz Metalica, ks. Mariusz Jeżewicz SDB, ks. Mariusz Habiniak.

Obok osób duchownych wyróżniono także osoby świeckie, a wśród nich m.in.: p. Dorotę Czudowską, która przez wiele lat była lekarzem na pielgrzymkowym szlaku, Artura Płonkę, długoletniego głównego porządkowego oraz Marię Przystasz, która przez lat prowadziła dokumentację fotograficzną z wyjścia pielgrzymki.

Reklama

Po Mszy św., pielgrzymi wyruszyli na pierwszy etap pielgrzymkowego szlaku do Legnickiego Pola. Tam odbyło się wielkie świętowanie jubileuszu XXV-lecia Pieszej Pielgrzymki Diecezji legnickiej na Jasna Górę.

Do Częstochowy maszerują osoby z terenu całej diecezji. Jest młodzież, rodziny z małymi dziećmi, osoby niepełnosprawne na wózkach inwalidzkich oraz osoby starsze. Wśród pątników są nowicjusze, ale są i tacy którzy wędrują od 25 lat. Tegoroczna trasa prowadzi z Legnicy przez Legnickie Pole, Kostomłoty, Tyniec Mały, Oławę, Lubszę, Pokój, Lasowice Wielkie, Sieraków, Blachownię do Jasnej Góry.

Pielgrzymom towarzyszy hasło: „Na drodze pokuty i odnowy”. Nad bezpieczeństwem wędrujących czuwa 60-osobowa grupa nr 0. Są to m.in. porządkowi, lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki, a także służba kwatermistrzowska, liturgiczna i radiotechnicy. Jest też informacja pielgrzymkowa.

Jak co roku pielgrzymom towarzyszy też grupa duchowego uczestnictwa. Należą do niej osoby chore oraz osoby, które z różnych przyczyn nie mogą udać się w drogę. Ta grupa uczestników pielgrzymki, gromadzi się z reguły wieczorami w swoich parafiach i duchowo łączy się z pielgrzymami.

2017-07-31 09:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II do Kalwarii Zebrzydowskiej

[ TEMATY ]

pielgrzymka

o. F. Salezy Nowak OFM

Do Sanktuarium Pasyjno – Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej przybyła społeczność Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Pielgrzymi wzięli udział w Eucharystii oraz modlili się na dróżkach polecając opiece Matki Bożej Kalwaryjskiej rozpoczynający się nowy rok akademicki. Tegoroczna pielgrzymka licznie zgromadziła przedstawicieli seminariów afiliowanych do papieskiej uczelni, studentów, doktorantów, wykładowców oraz władze uniwersytetu.

Po powitaniu pielgrzymów przez Ks. prof. zw. dr. hab. Wojciecha Zyzaka, rektora UPJPII, uczestnicy pielgrzymki wysłuchali konferencji pt. „WIZJA EUROPY wg EDYTY STEIN”, którą wygłosiła prof. zw. dr hab. Anna Grzegorczyk, dyrektor Centrum Badań im. Edyty Stein Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

CZYTAJ DALEJ

Zjazd PZPS - Sebastian Świderski nowym prezesem

Sebastian Świderski został wybrany na prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Wcześniej przy okazji Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego Delegatów w Warszawie wycofało się wszystkich sześciu jego rywali i podczas głosowania był jedynym kandydatem.

Na Świderskiego oddano 88 głosów, dwie osoby wstrzymały się, a nikt nie był przeciw.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: modlitwa ekumeniczna w 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej pod budynkiem Sejmu odbyły się uroczystości związane z 82. rocznicą powstania podziemnych struktur Rzeczpospolitej w czasie II wojny światowej. W czasie obchodów modlitwę w intencji twórców, pracowników i żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego odmówili przedstawiciele duszpasterstw wojskowych.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele związków i stowarzyszeń kombatanckich, reprezentanci parlamentu, wojska, władz samorządowych, harcerze oraz mieszkańcy Warszawy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję