Reklama

Jubileusz Biskupa Seniora

21 czerwca - dzień w którym Kościół wspomina św. Alojzego Gonzagę - bp Alojzy Orszulik obchodził swoje imieniny. Na dzień następny, przypadły Jego 76. urodziny oraz 47. rocznica przyjęcia święceń kapłańskich.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z tej właśnie okazji 22 czerwca Biskup Senior odprawił wieczorem uroczystą Mszę św. w bazylice katedralnej, z udziałem metropolity łódzkiego Władysława Ziółka, biskupa łowickiego Andrzeja Dziuby, bp Jóżefa Zawitkowskiego, członków trzech kapituł, profesorów i alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu, sióstr zakonnych oraz wiernych. Obecni byli także przedstawiciele władz miejskich i samorządowych Łowicza, a także członkowie Konfraternii św. Wiktorii.

Życzenia od Kapituł

Na początku Mszy św. życzenia Księdzu Biskupowi złożył w imieniu Kanoników trzech Kapituł ks. prał. Mieczysław Iwanicki. Wspominając dzieła pierwszego Biskupa Łowickiego i jego oddanie dla nowo powstającego Kościoła łowickiego powiedział on: „Wspominając to wszsytko jesteśmy w stanie jedynie powiedzieć za św. Alojzym - twoim Ekscelencjo Przemożnym Patronem - słowami z listu do matki, że »Ile razy rozmyślam o Bożej dobroci, o owym niezgłębionym i bezkresnym morzu, umysł mój gubi się zupełnie«”.
Nawiązując do czytanej tego dnia Ewangelii ks. prał. Iwanicki mówił dalej: „Dziś, przeżywając dzień twoich imienin, w 76. rocznicę twoich urodzin, a dokładnie w dniu dzisiejszym 47. rocznicę święceń kapłańskich - sam Chrystus przypomina nam scenę, kiedy to Apostołowie zebrali się u Jezusa i opowiedzieli Mu wszystko, co zdziałali i czego nauczali. A On rzekł do nich: »Pójdźcie wy sami osobno na miejsce pustynne i wypocznijcie nieco«. Tak wielu bowiem przychodziło i odchodziło, że nawet na posiłek nie mieli czasu. (Mk 6, 30-31) Zasłużony odpoczynek, ale czy do końca... Apostoł narodów dziś nam dopowiada: »Ja siałem, Apollos podlewał, lecz Bóg dał wzrost«. Tym, który daje wzrost, jest Bóg. Ten, który sieje i ten, który podlewa, stanowią jedno. My bowiem jesteśmy pomocnikami Boga. Według danej mi łaski Bożej, jako roztropny budowniczy, położyłem fundament, ktoś inny zaś wznosi budynek... (1 Kor. 3, 6-10)”.
Ksiądz Prałat podkreślił, że wiele jest jeszcze do zrobienia, a Chrystus nas potrzebuje, „powołał i wciąż wzywa. Bo żniwo wielkie... a może coś odłożone, bo były sprawy pilniejsze, może coś nie utwierdzone, bo Pan gdzie indziej wzywał i nie było na to czasu. Na pewno potrzebna jest nam Twoja modlitwa, Twoje doświadczenie i Twoja pomoc. Będziemy na nią oczekiwać”.
Kończąc składanie życzeń ks. prał. Iwanicki raz jeszcze zacytował słowa z listu św. Alojzego do matki: „Aby łaska i pociecha Ducha Świętego zawsze Ci towarzyszyły”. Dodał jeszcze: „Dobry Bóg niech darzy Cię zdrowiem, pokojem i radością serca. Ludzka życzliwość i wdzięczność niech Ci towarzyszą na co dzień”.

„Jubileusz czasem wdzięczności”

Słowo do zgromadzonych wygłosił abp Władysław Ziółek - metropolita łódzki. Rozpoczynając kazanie przywołał on postać św. Alojzego Gonzagi - Świętego sprzed 4000 lat. Podkreślił, że ta odległość w czasie nie ma znaczenia, bo zawsze liczy się to, „co wbrew czasowi, jego niszczycielskiej mocy, człowiek wyrywa z niepamięci i ratuje od zapomnienia. Żywa wiara i tradycja uratowała od zapomnienia postać św. Alojzego, bo był nośnikiem wartości: kryształowej czystości, ofiarnego oddania się braciom, intensywnej praktyki pokutnej” - mówił Kaznodzieja.
Ksiądz Arcybiskup zachęcał wiernych, by „zobaczyli wszyscy to, co niezbędne do zobaczenia, także w obecnym zawiłym czasie, bo to, co ten czas stawia przed nami, mieści się w dokonywaniu wyboru. W dniach naznaczonych przez ludzkie decyzje, często nieprzemyślane, czas Polski i Europy jest zdominowany przez kryzys wyborów ludzkich. Byłoby rzeczą niewybaczalną, gdyby Kościół zaniedbał zadań, jakie stawiają mu te czasy i Bóg. Gdybyśmy nie dosłyszeli Bożego głosu, za nim nie poszli, rozminęli się z Bożymi znakami czasu”.
W przekonaniu Księdza Arcybiskupa Bóg przede wszystkim żąda od nas dziś świadectwa: zdecydowanych i prawdziwie chrześcijańskich wyborów, wspartych Ewangelią i Duchem Świętym. Oczekuje, że chrześcijanie będą życiem swoim potwierdzać wybór Chrystusowej drogi.
Arcybiskup Ziółek wskazał jako przykład takiego świadka właśnie osobę Biskupa Seniora. Przywołał słowa Jana Pawła II: „Jubileusze to momenty ważne w życiu kapłana. Stanowią one jak gdyby kamienie milowe na drodze mego powołania. Jubileusz jest czasem radości i dziękczynienia Panu Bogu i ludziom”.
„Jubileusze są czasem wdzięczności za służbę tam, gdzie zechciała nas postawić Opatrzność. My dziś wraz z bp. Alojzym wdzięczni jesteśmy za lata spędzone w sekretariacie Episkopatu, później w diecezji siedleckiej. Jesteśmy wdzięczni za to, co przez ręce bp. Alojzego zdarzyło się w diecezji łowickiej. Był jej pierwszym ojcem, odpowiedzialnym nie tylko za zorganizowanie struktur diecezjalnych, ale za duszpasterstwo. Liczba dzieł jest imponująca: WSD, Kuria, Sąd Biskupi, Dom Seniora, I Synod, gruntowna renowacja świątyni katedralnej, przyjęcie na błoniach Jana Pawła II. Oto są plony życia kapłańskiego, plony ofiarnej służby Bogu i ludziom” podkreślił Metropolita Łódzki.
Arcybiskup Ziółek zauważył, że wszystkie dzieła Biskupa Seniora, jak i obecność Biskupa Łowickiego w mieście przyczyniają się do promocji Łowicza, jego rozwoju, czynią je ważnym ośrodkiem życia kulturalnego i społecznego na mapie regionu. „Pozwolę sobie wyrazić przekonanie - stwierdził - że wszyscy mieszkańcy miasta i jego władze są świadomi wagi tego wszystkiego, co przez 12 lat dokonało się w tym mieście za sprawą bp Alojzego”.
Kończąc kazanie abp Ziółek powiedział raz jeszcze: „Jubileusz to czas dziękczynienia, to wielka tajemnica ludzkiego serca, kapłańskiego serca. Dziękujemy dziś Bogu zwłaszcza za to, że nasz drogi Solenizant i Jubilat usłyszał głos Boga w sercu i powiedział Mu „tak”, że był dobrym pasterzem, odznaczał się duchem troski i miłości wobec wszystkich, którzy zostali mu powierzeni. Że był dobrym świadkiem Chrystusa”.
Po Mszy św. przyszedł jeszcze czas na wiele serdecznych życzeń, składanych Biskupowi Seniorowi przez przedstawicieli władz samorządowych i instytucji. Podziękowali mu oni za „wiele lat współpracy i wspierania działań na rzecz naszej społeczności. Będziemy je wspominać jako czas opieki Jego Ekscelencji i zaangażowania na rzecz budowania cywilizacji miłości. Dziękujemy za wszsytko, co Jego Ekscelencja uczynił dla Łowicza, podniesienie jego prestiżu i wkład, włożony w rozwój życia duchowego, kulturalnego i społecznego”.
Przedstawiciele Zarządu Powiatu określili zasługi bp. Orszulika jako „historyczną posługę”. Także pracownicy Radia Victoria powstanie rozgłośni zawdzięczają właśnie pierwszemu Biskupowi Łowickiemu, podobnie jak Konfraternia św. Wiktorii. Alumni WSD zapewnili o swej modlitewnej pamięci i wdzięczności za „opiekę i przykład gorliwości kapłańskiej”.
Do życzeń przyłączyli się strażacy łowiccy, uczniowie Klasycznego Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Skierniewicach, grupa Odnowy w Duchu Świętym z parafii katedralnej, Łowicki Klub Katolicki i rektor Mazowieckiej Wyższej Szkoły Humanistyczno-Pedagogicznej.
Biskup Alojzy Orszulik ze wzruszeniem podziękował za wszystkie złożone mu tego dnia życzenia, za obecność na wspólnej modlitwie. Zapewnił, że w miarę swoich sił i możliwości chce nadal pracować dla dobra Kościoła łowickiego, miasta i regionu. Na zakończenie Biskup Orszulik udzielił wiernym swego pasterskiego błogosławieństwa
Uroczyste zgromadzenie z okazji imienin i jubileuszu Biskupa Seniora zakończyło się koncertem Łowickiej Orkiestry Kameralnej, na który zaprosił zgromadzonych Burmistrz Łowicza Ryszard Budzałek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Michał Janocha: średniowieczne katedry budowano długo i na długo - na wieczność

Średniowieczne katedry budowano długo i na długo - na wieczność. Były zbiorowym dziełem kilku pokoleń i wszystkich stanów; wyrazem idei, która łączy – mówi PAP ksiądz biskup Michał Janocha, przewodniczący Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski.

PAP: Minęło 5 lat od pożaru katedry Notre Dame, który był niewątpliwym wstrząsem dla Europy. Niebawem znów będzie można ją zwiedzać po odbudowie. Jak wspomina ksiądz biskup swoją pierwszą wizytę w tej świątyni?

CZYTAJ DALEJ

Bp Milewski: przemiana serca uzdrawia ciało

2024-04-16 19:09

[ TEMATY ]

bp Mirosław Milewski

nowaewangelizacja.com.pl

- Przemianie ludzkiego serca często towarzyszy uzdrowienie fizyczne. Pokarmem, który może najlepiej nasycić naszą duszę, jest sam Jezus Chrystus, który zmartwychwstał i który jest obecny w Eucharystii - powiedział bp Mirosław Milewski w parafii Wieczfnia Kościelna, w diecezji płockiej. W dniu wizytacji pasterskiej udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

Bp Mirosław Milewski podkreślił w homilii, że w Wieczfni Kościelnej ludzie od wieków chcieli żyć pobożnie, czyli po - Bożemu. Wiedzieli, że przykazania Boże są potrzebne i ważne, „że to nie jakiś wymysł plebana, ale fundament, na którym trzeba budować swoje życie”.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jagodziński nuncjuszem w RPA i Lesotho

2024-04-16 12:44

diecezja.kielce.pl

Ojciec Święty mianował polskiego dyplomatę, abp. Henryka Jagodzińskiego, nuncjuszem apostolskim w RPA i Lesotho. Dotychczas był on papieskim przedstawicielem w Ghanie.

Abp Jagodziński ma 55 lat, urodził się w Małogoszczy na Kielecczyźnie. Świecenia kapłańskie przyjął w 1995 roku i 6 lat później rozpoczął służbę w dyplomacji watykańskiej. Pracował m.in. na Białorusi, w Chorwacji, Indiach oraz w Bośni i Hercegowinie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję