Reklama

Puls tygodnia

Entuzjazm wiary

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tysiące osób. Nieustający śpiew. Wybuch radości. Taniec złączonych ze sobą setek osób. Młodzieńczy entuzjazm. Chwila zadumy nad przesłaniem Jana Pawła II. Modlitewne skupienie. Tak oto prezentuje się młody Kościół na polach lednickich. W tym roku w ósmym spotkaniu młodych nad Jeziorem Lednickim wzięło udział ponad 180 tys. osób. Apelowi przy Bramie III Tysiąclecia towarzyszyły słowa „Daj się złowić w sieć miłości”. Tuż po rozpoczęciu Apelu i wprowadzeniu stada owiec bp Edward Dajczak, zwracając się do młodych, przypomniał, że spotkanie na Lednicy nie może być tylko zabawą, a pytanie, czy się kocha musi młodych dotykać przez całe życie, do końca. O. Jan Góra OP, inicjator spotkań, twierdzi, że „wiara nie ma nic wspólnego z nudą, dlatego pola lednickie wyzwalają entuzjazm wiary”. I w tym chyba tkwi tajemnica, że kto raz pojechał na Lednicę i przeżył tam czuwanie przed Zesłaniem Ducha Świętego, chce wracać na to pole pod wielką rybę co roku. Tym, co ich tam przyciąga, jest entuzjazm wiary, wiary, która przenika całe ich życie i wytycza im drogę na kolejne miesiące. W wypowiedziach młodych często powtarzało się stwierdzenie, że Lednica jest dla nich okazją, by wciąż na nowo zapraszać Chrystusa do swojego życia.
Młodych ludzi przenikniętych entuzjazmem wiary spotyka się nie tylko na Lednicy. Są oni obecni w naszych parafiach, w szkołach, na podwórku. Jedni pasjonują się fotografią, jak Paweł Sulatycki, który postanowił obfotografować ruiny budowli sakralnych w naszej diecezji. Inni włączają się w pracę ruchów i organizacji katolickich, jak Agata Kałużna, laureatka zielonogórskiej edycji konkursu Ośmiu Wspaniałych. Jeszcze inni poświęcają się pracy z dziećmi i młodzieżą w świetlicach, jak bohaterowie tekstu Mam taką potrzebę Anny Bensz-Idziak z bieżącego numeru Aspektów. Entuzjazm młodego Kościoła widać także w Nowej Soli, gdzie działa przyparafialny Klub Sportowy „Antoni”. Młodzi ludzi chętnie się do niego garną, bo tam nie ma czasu na nudę. Nie nudzą się też stypendyści diecezjalnego funduszu dla dzieci i młodzieży. Otrzymywane stypendia są dla nich szansą rozwoju swoich talentów i jednocześnie praktycznym wyrazem troski Kościoła o młodych.
Ojciec Święty zachęcał zgromadzonych na polach lednickich młodych ludzi, by nie bali się powiedzieć Chrystusowi: tak! „Miłość to Boży dar, a zatem patrz w przyszłość i nie bój się powiedzieć Chrystusowi tak! Choć jest to miłość wymagająca. Nie bój się powiedzieć: tak! Nie bój się kochać Chrystusa. On pierwszy nas umiłował. Umiłował do końca. Nie bój się powiedzieć Chrystusowi tak” - powiedział Jan Paweł II w specjalnym przesłaniu na tegoroczny Apel przy Bramie III Tysiąclecia. Z tej odpowiedzi „tak!” rodzi się nowa jakość Kościoła przeniknięta entuzjazmem wiary tych, którzy miłością odpowiedzieli na miłość Chrystusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

CBOS: Karol Nawrocki liderem rankingu zaufania; spadki Tuska i Trzaskowskiego

2026-07-21 07:40

[ TEMATY ]

Karol Nawrocki

BP KEP

Karol Nawrocki

Karol Nawrocki

Prezydent Karol Nawrocki pozostaje w lipcu liderem rankingu zaufania do polityków, ufa mu 55 proc. badanych - wynika z sondażu CBOS. Najwięcej - po 6 pkt proc. - stracili w tym miesiącu premier Donald Tusk i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Premierowi ufa 32 proc., prezydentowi stolicy - 34 proc.

CBOS podkreśla, że prezydent Nawrocki jest „niekwestionowanym” liderem rankingu zaufania do polityków. Ufa mu 53 proc. badanych, nieufność wobec niego wyraża 33 proc. badanych, 9 proc. deklaruje obojętność. „Jego notowania umacniają się już drugi miesiąc z kolei” - zaznacza CBOS. W porównaniu z czerwcem zaufanie do prezydenta wzrosło o 2 pkt proc., a poziom nieufności spadł o 1 pkt proc.
CZYTAJ DALEJ

Człowiek może naprawdę zamieszkać w domu Jezusa

[ TEMATY ]

rozważania

Glossa Marginalia

Adobe Stock

Aniołowie

Aniołowie
Końcowy odcinek Micheasza jest modlitwą ludu po doświadczeniu rozproszenia. Wspólnota woła: „Paś lud Twój laską Twoją”. Laska pasterska oznacza prowadzenie, obronę oraz drogę przez teren niepewny. Baszan i Gilead przywołują pamięć ziem żyznych, bogatych w pastwiska. Lud prosi więc o powrót do pokoju, o chleb dla trzody, o życie wolne od ucisku. Werset o dniach wyjścia z Egiptu otwiera wielką pamięć Izraela. Ten sam Bóg, który niegdyś wyprowadził lud z domu niewoli, może znów okazać swe dzieła. Modlitwa nie szuka niezwykłości dla zdumienia. Prosi o działanie Boga, które wyrywa z zamknięcia i otwiera drogę. Szczytem perykopy jest pytanie: „Któż jest Bogiem jak Ty?”. Słychać tu echo samego imienia Micheasza. Prorok całym swoim przesłaniem prowadzi do tej odpowiedzi. Bóg Izraela przebacza w sposób rzeczywisty. „Dźwiga winę” swego ludu. Hebrajski zwrot wskazuje na zdjęcie ciężaru, który przygniata sumienie. Bóg nie zatrzymuje wzroku na oskarżeniu. Pochyla się nad „Resztą swego dziedzictwa”. To słowo ma wielką wagę. Nawet po sądzie pozostaje lud, którego Pan nie wyrzeka się. Dalej pojawiają się dwa słowa przymierza: ḥesed oraz ’ĕmet. Pierwsze mówi o wiernej miłości. Drugie o trwałości, niezawodności oraz prawdzie Boga. Obraz wrzucenia grzechów w głębokości morza przywołuje pamięć o Egipcie. Dawni ciemięzcy zginęli w wodach. Teraz w głębinę schodzi sama wina. Bóg nie tylko wyprowadza z zewnętrznej niewoli. Wyprowadza także z tego, co niszczy człowieka od środka. Ostatni werset wraca do Abrahama oraz Jakuba. Miłosierdzie nie jest nowym pomysłem Boga. Jest wiernością dawnej przysiędze. Dobra nowina tej modlitwy jest bardzo wielka. Pan pozostaje wierny nawet wtedy, gdy lud musi uczyć się wracać do Niego od początku.
CZYTAJ DALEJ

By Bóg zajmował pierwsze miejsce

2026-07-21 23:15

Biuro Prasowe AK

– Nie chce się mieć Boga jako największej wartości, jako najistotniejszego fundamentalnego punktu odniesienia do tworzenia prawa, do budowania autentycznej wolności – mówił abp Marek Jędraszewski, apelując, by Bóg zajmował pierwsze miejsce w życiu osobistym i społecznym.

Metropolita krakowski senior przewodniczył sumie parafialnej w kaplicy na Bobolówce w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję