Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: upamiętniono ks. inf. Józefa Słomiana

„Ks. inf. Józef Słomian poprzez trud, wiarę i zawierzenie Bogu, z pomocą łaski Bożej znalazł ludzi oddanych, pełnych wiary i nie bojących się znaku sprzeciwu wobec systemu totalitarnego, aby budować tę świątynię” – mówił w homilii abp Wacław Depo, który wieczorem 5 maja przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Wojciecha w Częstochowie. Metropolita częstochowski poświęcił w świątyni tablicę dedykowaną ks. inf. Józefowi Słomianowi, legendarnemu budowniczemu kościoła św. Wojciecha w dzielnicy „Tysiąclecia”, w pierwszą rocznicę jego śmierci.

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

Ks. Mariusz Frukacz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas Mszy św. abp Depo udzielił również sakramentu bierzmowania 21 młodym ludziom.

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m. in. ks. prał. Marian Duda, dyrektor Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie, ks. prał. Jerzy Bielecki, rektor Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Na Mszy św. obecni byli kapłani z dekanatu św. Wojciecha, przedstawiciele rzemiosła częstochowskiego, siostry nazaretanki oraz rodzina ks. inf. Józefa Słomiana.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Gromadzi na dzisiaj wdzięczność za osobę i służbę kapłańska ks. inf. Józefa Słomiana, człowieka wielkiej wiary, człowieka, który kochał Kościół” – mówił na początku Mszy św. ks. prał. Stanisław Iłczyk, proboszcz parafii św. Wojciecha.

W homilii abp Depo przypomniał, ze „rodzice i wychowawcy to pierwsi świadkowie życia młodych ludzi i wzrastania ich wiary” - Młodzi powinni odkryć Boga w tajemnicy wspólnoty Kościoła – mówił abp Depo.

Arcybiskup przypomniał osobę ks. inf. Józefa Słomiana, który poprzez trud, wiarę i zawierzenie Bogu, z pomocą łaski Bożej znalazł ludzi oddanych, pełnych wiary i nie bojących się znaku sprzeciwu wobec systemu totalitarnego -

Wówczas trzeba było wyznać wiarę publicznie poprzez trud wznoszenia tej świątyni – podkreślił arcybiskup.

Zwracając się do młodych ludzi abp Depo przypomniał im, że „trzeba potwierdzać w sobie tajemnicę wewnętrznego człowieka” - To jest coś więcej niż zrozumieć, że jestem istotą rozumną i wolną. Trzeba pytać czy jestem człowiekiem odpowiedzialnym za rozpoznanie prawdy i korzystanie z wolności – przypomniał abp Depo i dodał: „Potrzebujemy darów Ducha Świętego, by umieć odpowiedzieć na pytanie kim jestem, skąd pochodzę i jaki jest sens mojego życia? Ciągle bowiem dorastamy do rangi człowieczeństwa. W tajemnicy wewnętrznego człowieka musimy uświadomić sobie naszą relację do Boga”.

Reklama

Metropolita częstochowski przypomniał również słowa św. Augustyna, że „my jako chrześcijanie jesteśmy ludźmi przyszłości ze względu na Boga” i wskazał na wzór Maryi, która „stała się schodami, po których Bóg zszedł do człowieka” - Najpierw jednak stała się mieszkaniem dla Syna Bożego – podkreślił arcybiskup.

„Zadziwia nas ta prawda, ze ciało człowieka stało się ciałem Boga. Bez pomocy Ducha Świętego nie rozpoznamy tej prawdy” – kontynuował abp Depo.

Arcybiskup odnosząc się do czytań mszalnych wskazał na postać Szawła - św. Pawła i podkreślił jak ważne było pytanie, które zadał Jezusowi, kim jesteś Panie? - Natomiast w pytaniu Jezusa do Szawła dlaczego mnie prześladujesz dotykamy tajemnicy Kościoła i tego, że Jezus jest w każdym człowieku. Mamy też jako chrześcijanie imię od Niego – mówił arcybiskup.

„Musimy iść w głąb i uświadomić sobie pytanie kim jesteś dla mnie Panie ukrzyżowany, zmartwychwstały i żyjący w swoim Kościele i sakramentach? Potrzeba nam daru prawdziwej pobożności, więzi z Bogiem. Trzeba Jego naukę przyjąć” – dodał arcybiskup.

Abp Depo wskazał młodym ludziom, że „trzeba też w Kościele znaleźć swój Dom” - Kościół to Dom Boga z ludźmi i ludzi pomiędzy sobą – mówił metropolita częstochowski i przypomniał jak w stanie wojennym, w 1982 r., podczas procesji Bożego Ciała w Warszawie kiedy kard. Józef Glemp zaczął błogosławić Najświętszym Sakramentem lud zaczął śpiewać „Słuchaj Jezu, jak Cię błaga lud. Słuchaj, słuchaj uczyń z nami cud ” - Wówczas ludzie poczuli się wspólnotą. Dziś daleko nam od tamtego wołania. Dajemy się podzielić każdy własną prawdą, bo zaczynamy budować poza Bogiem. Wspólnotę buduje się na Chrystusie a nie na oczekiwaniu przemian społeczno-politycznych – wołał arcybiskup.

„Jesteśmy w tej świątyni, aby potwierdzić siłę wewnętrzną Kościoła Chrystusowego” – zakończył abp Depo.

Reklama

Ks. Józef Słomian ur. 12 lutego 1927 r. w Dankowicach. Po doświadczeniach II wojny światowej, przymusowej pracy w Niemczech złożył egzamin dojrzałości w krzepickim Liceum w 1949 r. Następnie podjął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego i rozpoczął formację w częstochowskim Seminarium Duchownym w Krakowie. 27 czerwca 1954 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Zdzisława Golińskiego.

Po święceniach kapłańskich był wikariuszem w Myszkowie w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika, gdzie organizował katechezę w tej 20-tysięcznej parafii, a później w Czeladzi w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika i w Częstochowie w parafii św. Józefa.

W 1969 r. bp Stefan Bareła erygował w Częstochowie kilkanaście nowych parafii, wśród nich św. Wojciecha w nowej dzielnicy Tysiąclecie, której proboszczem został ks. Józef Słomian. Organizując parafię, jej proboszcz zapraszał mieszkańców tej części miasta na Mszę św. sprawowaną najpierw w domu parafialnym parafii św. Jakuba, a następnie w domu przy ul. Chłopickiego. Władze, zaniepokojone działalnością ks. Słomiana, gromadzącego coraz większą liczbę wiernych, podjęły decyzję likwidacji kaplicy. Zdecydowany sprzeciw mieszkańców, którzy stanęli w obronie swojego kościoła, sprawił, że do celów duszpasterskich przeznaczono budynek przy ul. Generała Zajączka. W następnych latach ks. Słomian toczył batalię o pozwolenie na budowę kościoła, które otrzymał w 1976 r. Uroczystej konsekracji kościoła św. Wojciecha dokonał 20 października 1985 r. ówczesny przewodniczący delegacji Watykanu do stałych kontaktów roboczych z Polską - abp Luigi Poggi wraz z biskupem częstochowskim Stanisławem Nowakiem i bp. Franciszkiem Musielem. Parafii św. Wojciecha ks. inf. Józef Słomian poświęcił 35 lat swego kapłańskiego życia.

Reklama

W 1983 r. bp Stefan Bareła mianował go kanonikiem honorowym Kapituły Bazyliki Katedralnej w Częstochowie, a w 1994 r. abp Stanisław Nowak podniósł go do godności kanonika gremialnego. W 1996 r. otrzymał tytuł prałata honorowego Jego Świątobliwości. W latach 1993-1998 uczestniczył w pracach komitetu ratowania archikatedry i wznoszenia wież. Przez wiele lat pełnił też posługę dziekana regionu częstochowskiego i diecezjalnego duszpasterza rzemieślników i przedsiębiorców. W 2000 r. ks. Józef Słomian otrzymał Medal „Mater Verbi” od redaktora naczelnego „Niedzieli” ks. inf. Ireneusza Skubisia z zaangażowanie w dzieło ewangelizacji poprze środki społecznego przekazu i za wspieranie dzieł tygodnika katolickiego „Niedziela”. 3 marca 2010 r. otrzymał od papieża Benedykta XVI godność protonotariusza apostolskiego (infułata).

Od stycznia 2014 r. dotknięty ciężką chorobą mieszkał w Domu Księży Emerytów im. św. Jana Pawła II w Częstochowie. Ks. inf. Józef Słomian zmarł po ciężkiej i długiej chorobie 6 maja 2016 r. w Częstochowie.

2017-05-06 07:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Międzynarodowe Forum Młodych

[ TEMATY ]

Częstochowa

młodzi

forum

Anna Przewoźnik

W Częstochowie w dniach 17- 22 lipca br. odbywa się Międzynarodowe Forum Młodych, uczestniczą w nim młodzi ludzie z Polski, a także Ukrainy, Białorusi, Francji i Włoch. W programie spotkania są – oprócz codziennej Mszy św. – warsztaty tematyczne, konferencje. Program odbywa się w Parku Lisiniec, na zielonym, pełnym drzew terenie, w pobliżu Jasnej Góry.

Spotkanie organizuje wspólnota Emmanuel. Pierwsze takie wydarzenie odbyło się w 1984 r. we Francji. W Częstochowie odbywa się od 2013 r. W tym roku wydarzeniu towarzyszy hasło: „ Miłość na całe życie” - chodzi o odkrywanie miłości w jej różnych aspektach, zaznacza Michał Reczek odpowiedzialny za Forum Młodych Wspólnoty Emmanuel w Częstochowie. - Chcemy młodym opowiadać o tym, jak realizować miłość w swoim życiu: w małżeństwie, w powołaniu do wspólnoty, w służbie drugiemu człowiekowi. W tym roku nie stawiamy na VIP-ów, ale czerpiemy ze skarbca wspólnoty Emmanuel, stąd zaprosiliśmy członków wspólnoty do dzielenia się świadectwem o swoim życiu, w tym kontekście odkrywania miłości - zaznacza współorganizator Forum.

CZYTAJ DALEJ

Pro-life. Pro-love. Rodzina na medal

[ TEMATY ]

rodzina

Rycerze Kolumba

prolife

p. Maciej Maziarka

Może nawet nie nazwalibyśmy się wyłącznie pro-life, a bardziej pro-love. To, co św. Jan Paweł II nazywał cywilizacją życia i miłości. Rodzina, która ma korzenie w Bogu, który jest Miłością, jest Siłą dla dzisiejszego świata, dla naszych małych wspólnot, ale i dla całego narodu – mówią państwo Angelika i Michał Steciakowie – Międzynarodowa Rodzina Roku Rycerzy Kolumba, rodzice dwojga adoptowanych dzieci.

Agata Kowalska: Międzynarodowa Rodzina Roku Rycerzy Kolumba – to brzmi dumnie. W jakich okolicznościach zostali Państwo uhonorowani nagrodą? Kto może otrzymać takie wyróżnienie?

CZYTAJ DALEJ

Prawdziwy cytat "GW"

2024-04-27 17:54

MW

15 kwietnia, a jeszcze wcześniej w wydaniu papierowym “Niedzieli Wrocławskiej” ukazał się artykuł krytykujący pomysły ustaw o liberalizacji aborcji. W artykule została zawarta wypowiedź wrocławskiego lekarza, która po decyzji naszej redakcji, została zacytowana anonimowo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję