Reklama

Niedziela Małopolska

Do siedmiu Grobów Pańskich

Dla wielu krakowian wielkosobotnią tradycją stało się odwiedzanie siedmiu Grobów Pańskich na pamiątkę siedmiu słów Chrystusa wypowiedzianych na krzyżu. Wśród przygotowanych grobów dominują tradycyjne dekoracje, nawiązujące do czasów, w których żył Jezus i symbolicznie wyrażające jego mękę i śmierć. W Krakowie można zobaczyć również groby nawiązujące do aktualnych problemów społecznych i ważnych wydarzeń na świecie.

[ TEMATY ]

grób

Wielka Sobota

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W kościele oo. dominikanów tradycyjnie Grób Pański został przygotowany przez studentów skupionych w duszpasterstwie akademickim. Dominuje w nim kolor czarny oraz zieleń. W centrum ustawiona została monstrancja.

W bazylice św. Franciszka Grób Pański łączy w sobie mękę Chrystusa oraz wezwanie o pokój na świecie i zaprzestanie terroryzmu. Grób został przygotowany w kaplicy Męki Pańskiej. Jego tłem jest relikwiarz ojców Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka, którzy zginęli w Peru. Wyżej umieszczona została kopia krzyża, który znajdował się na miejscu ich męczeńskiej śmierci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

-Nasi bracia niosąc pokój i dobro stracili życie. Krzyż znajduje się na białym tle, ponieważ zmartwychwstanie Jezusa, a także śmierć naszych współbraci daje nowe spojrzenie i radość zmartwychwstania – mówi o. Łukasz Brachaczek OFM Conv.

Poniżej relikwiarza ustawione zostały symboliczne schody, porośnięte trawą i kwiatami, które symbolizują łączność z postaciami ojców w relikwiarzu głównym, nad którym ustawiona została monstrancja. Niżej położone zostały kłosy zbóż. - Tematem podstawowym grobu są słowa Jezusa "Jeżeli ziarno pszenicy wpawszy w ziemię nie obumrze, zostanie tylko samo, ale jeżeli obumrze, przynosi plon obfity" – wyjaśnia o. Łukasz.

Reklama

Z kolei w Kolegiacie św. Anny ustawione zostały na ziemi dwa obumarłe drzewa, a w pośrodku nich małe, drzewko oliwne, które zaczyna rosnąć.

-Przygotowując grób pański staramy się wydobyć jakąś idee. Ustawiliśmy drzewa, które są martwe i z nich Bóg wyprowadza nowe życie. Drzewo, które jest martwe niesie pokój i nadzieję, że zło będzie pokonane – wyjaśnia ks. Tadeusz Panuś, proboszcz parafii św. Anny. - To samo dotyczy ludzi. W nas również jest zło, są części, które obumierają, jesteśmy sparaliżowani przez grzech i dotyka nas łaska nowego życia – dodaje.

W centrum ustawiona została monstrancja, poniżej na ziemi, rozkwitające żonkile oraz świece.

-Głównym motywem Grobu Pańskiego w kościele Mariackim zawsze jest Pan Jezus, dlatego uwagę w inscenizacji grobu skupiamy na Najświętszym Sakramencie, ponieważ skupiamy się na Jezusie, który oddał za nas życie i nas zbawia. Śmierć Jezusa jest tylko przejściem – mówi Marcin Pasierbiewicz z obsługi turystycznej kościoła Mariackiego, który przygotował grób Chrystusa już po raz drugi.

Grób Pański w kościele Mariackim znajduje się w kaplicy Mazarakich. W tym roku w specjalnie przygotowanej, symbolicznej grocie ustawiony został trzynastowieczny obraz Pana Jezusa leżącego w grobie. W koło znajdują się kwiaty oraz dwa anioły klęczące. Po prawej stronie ustawiona została monstrancja, a po lewej stronie krzyż. Na środku znajduje się figura Matki Bożej pochodząca z pomnika jednego z członków rodziny Mazarakich, który jest pochowany w krypcie kaplicy.

Z kolei w kościele Przemienienia Pańskiego przy ul. Pijarskiej Grób Pański przypomina o tragicznym losie uchodźców, którzy chcąc przedostać się do Europy, ginęli w morzu. Przedstawione tam zostały zawieszone w przestrzeni ubrania i osobiste rzeczy, rozrzucone zabawki. Pośrodku ustawiona została podświetlona monstrancja. Jak co roku aranżacja grobu została wyłoniona w drodze konkursu przeznaczonego dla młodych artystów.

Groby Pańskie w krakowskich świątyniach będzie można oglądać jeszcze przez kilka dni po świętach Wielkiej Nocy.

2017-04-15 08:29

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy w Wielką Sobotę jest Msza św.?

Pytanie czytelnika: Koleżanka powiedziała mi, że w Wielkim Tygodniu nie ma Mszy św. w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę. Nie bardzo rozumiem, bo Msza św. w sobotę przecież jest. Proszę o wytłumaczenie.
CZYTAJ DALEJ

Bp Solarczyk: prosimy o dar pokoju i jedności w naszej ojczyźnie

Biskup Marek Solarczyk modlił się w Kościele Garnizonowym pod wezwaniem św. Stanisława w Radomiu z racji 16. rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem. Oficjalne obchody miały miejsce przy tablicy upamiętniającej ofiary tragedii i przed pomnikiem pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich.

Witając zgromadzonych bp Solarczyk przypomniał, że w liturgii Kościoła przeżywamy czas wielkanocny - tajemnice życia, jakie Bóg ofiaruje nam z sobą na wieki. - W takim blasku Bożych prawd dzisiaj gromadzimy się, aby również przeżywać kolejną, już 16. rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem. Dzisiaj prosimy Boga o chwałę nieba dla zmarłych i przyzywamy mocy Bożego błogosławieństwa i umocnienia dla bliskich. Prosimy o dar pokoju i jedności w naszej ojczyźnie - mówił biskup radomski.
CZYTAJ DALEJ

Włochy: rozpoczął się proces beatyfikacyjny nastolatka

2026-04-11 11:51

[ TEMATY ]

proces beatyfikacyjny

Diocesi di Milano/Vatican News/vaticannews.va

Kilka miesięcy po kanonizacji Carla Acutisa, rozpoczął się proces beatyfikacyjny kolejnego Włocha, Marco Gallo. Archidiecezja mediolańska ogłosiła rozpoczęcie diecezjalnej fazy procesu. Gallo, który zginął w wypadku samochodowym w 2011 roku w wieku 17 lat, jest uznawany za przykład wyjątkowej duchowości i religijności w życiu codziennym.

5 listopada 2011 roku Gallo został potrącony przez pojazd, jadąc skuterem do szkoły i zginął na miejscu. Poprzedniego wieczoru napisał na ścianie swojego pokoju fragment Ewangelii Łukasza: „Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych?”. Słowa te, umieszczone obok krucyfiksu św. Franciszka z Asyżu, zostały później zinterpretowane przez jego matkę jako pocieszające przesłanie w jej żałobie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję