Reklama

Parafia pw. św. Sylwestra w Strzelewie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat: Nowogard
Siedziba: Strzelewo 9
Liczba wiernych: 1430
Proboszcz: ks. Krzysztof Socha
Kościoły filialne: Czermnica - pw. św. Łucji, Kościuszki - pw. św. Stanisława Kostki, Węgorza - pw. św. Jana Chrzciciela, Świerczewo - pw. św. Faustyny
Wspólnoty: Żywy Różaniec, Rada Parafialna, Rady Gospodarcze, Grupa Synodalna, Stowarzyszenie Apostolstwa Dobrej Śmierci, Parafialny Zespół Caritas, Schola dziewczęca, ministranci (30)
Czasopisma: „Moja Rodzina”, „Nasza Arka”, „Miłujcie się!”, „Rycerz Niepokalanej”, „Różaniec”, „Wychowawca”, „Trzeźwymi Bądźcie”, „Przewodnik Katolicki”, „Misjonarz”, „Caritas”, „Niedziela” - 12 egzemplarzy

Strzelewo jest wsią położoną ok. 9 km na zachód od Nowogardu, przy drodze do Czermnicy. Początek wsi sięga XIII w., kiedy zasiedlili ją osadnicy z Saksonii. Od 1331 r. do co najmniej 1461 r. należała do Hindenburgów, których siedziba była na zamku w Kościuszkach. W 1580 r. część wsi była własnością rodu Eversteinów (do 1663 r.), druga część natomiast należała do starosty Karola Ottona von Blankenburga (do 1775 r.). Obie części przeszły w ręce urzędu domeny państwowej. W końcu XIX w. wieś liczyła 433 mieszkańców. Do miejscowej szkoły uczęszczało 89 dzieci. Kościół miał status placówki parafialnej, był pod patronatem króla Prus. Do kościoła należało 46 ha gruntów, z czego 43 ha należały do pastora, 2 ha do samego kościoła, 1 ha był własnością kościelnego.
Obecny kościół wzniesiony został zapewne w miejscu wcześniejszej świątyni, której forma nie jest znana. Świadczy o tym usytuowanie kościoła w centralnym punkcie wioski. W źródłach spotyka się dwie daty dotyczące budowy kościoła w Strzelewie: 1890 i 1897. Budowla jest orientowana w stylu neogotyckim, wzniesiona z ciosanych kamieni narzutowych, układanych warstwowo, i z cegły, użytej w koronie muru i w detalach architektonicznych (obramienia okien, portal, gzymsy i sterczyny). Kościół jest jednonawowy, na rzucie prostokąta o wymiarach 15,27x10,60 m. Od wschodu ma półkolistą absydę, węższą i nieco niższą od nawy. Jednokondygnacyjna nawa, o murach wysokości 7,5 m, przykryta jest dachem dwuspadowym. Absydę przykrywa dach stożkowy. Do środka ściany zachodniej nawy dostawiona jest dominująca nad całym budynkiem trójkondygnacyjna sygnaturka, zwieńczona dwuspadowym daszkiem. Do ściany sygnaturki dostawiony jest ceglany portal, zwieńczony trójkątnym szczytem, w którego polu jest trójlistna blenda. Przy tym wejściu do kościoła ustawiono granitową chrzcielnicę o średnicy 74 cm.
Wnętrze kościoła przykrywa strop drewniany, belkowany. W prezbiterium znajduje się obraz Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz umieszczony na niewielkim podeście soborowy ołtarz. Nad belką tęczową zauważyć można duży krucyfiks. Po stronie lewej stoi ołtarz Matki Bożej Częstochowskiej, po prawej natomiast ołtarz Serca Jezusowego oraz drewniana chrzcielnica z końca XIX w. W części zachodniej kościoła znajduje się wsparta na dwu słupach empora chórowa z prospektem organowym. Pod emporą z prawej strony wydzielona jest zakrystia. W oknach umieszczone są witraże z 1983 r.
Od strony północnej usytuowany jest teren dawnego cmentarza. Brak jest nagrobków, zachował się tylko kamienny pomnik wzniesiony w 1918 r. ku czci ofiar I wojny światowej. Na południe od kościoła znajduje się budynek plebanii, adaptowany z dawnej kuźni przez ks. Jana Tyrakowskiego.
Kościół parafialny poświęcił dla kultu katolickiego 30 grudnia 1945 r. ks. Bogdan Szczepanowski TChr. Na patrona wybrano papieża Sylwestra I. Rządził on Kościołem przez długi okres (od 314 do 335 r.). Były to ważne lata dla Kościoła. W 313 r., po wydaniu przez cesarza rzymskiego Konstantyna I tzw. edyktu mediolańskiego, chrześcijaństwo stało się legalne, skończył się czas prześladowań. Świętego Papieża wspomina Kościół w ostatni dzień roku, 31 grudnia. W naszej archidiecezji jest tylko jeden kościół pod tym wezwaniem. Brak jest w kościele przedstawienia tego Patrona, w przyszłości zostanie zapewne w jakiś sposób upamiętniony.
Parafię w Strzelewie erygowano 18 października 1957 r., podporządkowując jej kościoły w: Czernicy, Kościuszkach i Węgorzy. Obecnie przybył jeszcze kościół w Świerczewie odbudowany dzięki pomocy finansowej sąsiedniej parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Nowogardzie. Do parafii należy pięć miejscowości i dwa przysiółki - Płotkowo i Suchy Las.
Wcześniej parafią administrowali księża: Edward Zawada (1957-61), Kazimierz Bochenek (1961-66), Jan Tyrakowski (1966-75), Alojzy Nawrocki (1975-80), Adam Maduzia (1980-83), Jan Zapartek (1983-85), Stanisław Włodek (1985-86), Franciszek Radomski (1986-2001).
Od 12 sierpnia 2001 r. proboszczem jest ks. Krzysztof Socha. Po święceniach kapłańskich, otrzymanych 16 czerwca 1991 r., pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Stanisława w Cychrach, w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Szczecinie, w parafiach pw. św. Bonifacego w Barlinku i pw. św. Rafała Kalinowskiego w Nowogardzie. Msze św. niedzielne odprawia Ksiądz Proboszcz w następujących godzinach: Kościuszki - 9.00, Strzelewo - 10.30, Węgorza - 12.00, Czermnica - 13.30 i Świerczewo - 15.00. W tygodniu Msze św. odprawiane są o godz. 18.00 (zimą o 17.00, w poniedziałek - w Świerczewie, we wtorek i sobotę - w Strzelewie, w czwartek - w Kościuszkach, w piątek - w Węgorzy). Frekwencja uczestniczących regularnie parafian wynosi 33%. Ilość rozdawanej Komunii św. wzrasta, w minionym roku wynosiła 28 tys. Ks. Socha w pierwsze piątki miesiąca nawiedza 11 chorych.
Na terenie parafii znajduje się Szkoła Podstawowa w Strzelewie, mająca 112 uczniów. Katechizuje w niej Ksiądz Proboszcz w wymiarze 14 godzin tygodniowo. Dzieci z miejscowości Kościuszki korzystają ze Szkoły Podstawowej w Osinie. Młodzież gimnazjalna uczęszcza do szkoły w Nowogardzie bądź w Osinie, natomiast licealna udaje się do Nowogardu.
Ks. Krzysztof Socha przedstawił mi zakres prac, które należy podjąć, by obiekty sakralne w parafii były zabezpieczone. W najbliższym czasie w parafii planuje się remonty kapitalne dachu kościoła w Kościuszkach i drewnianej wieży w Węgorzy. Kościół parafialny wymaga natomiast naprawy części więźby dachowej, położenia nowej dachówki, remontu wieży i zwieńczenia jej brakującym krzyżem. Czekają też prace w uratowanym kościele w Świerczewie. Chodzi tu o fugowanie ścian, zamknięcie górnej części wieży, porządkowanie otoczenia świątyni, ogrodzenie terenu oraz wyposażenie wnętrza kościoła w ołtarz, ambonę, ławki. Środki finansowe na ten cel są już częściowo zgromadzone, poza tym zakupiona jest dachówka. Ks. Socha jest dobrej myśli. Sądzi, że z Bożą pomocą i dzięki ofiarności parafian zamierzenia te uda się zrealizować.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważanie Ks. Mariusza Rosika: Konsternacja na górze

2025-02-15 11:21

[ TEMATY ]

rozważania

Ks. Mariusz Rosik

James Tissot/pl.wikipedia.org

„Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego Jego uczniowie” (Mt 5,1) – takimi słowami ewangelista Mateusz wprowadza czytelnika do wysłuchania Jezusowego Kazania na górze, które rozpoczyna się ośmioma błogosławieństwami. Ta sama mowa u Łukasza wprowadzone została zupełnie inaczej: „Zeszedł z nimi na dół i zatrzymał się na równinie” (Łk 6,17). Tak jawna rozbieżność – Mateuszowa góra i Łukaszowa równina – przez wieki budziła konsternację biblistów. Próbowano wyjaśniać ją na wiele sposobów.

Jedni dowodzili, że zwyczajem wędrownych nauczycieli było powtarzanie tych samych nauk w różnych okolicznościach. Można więc z powodzeniem przyjąć, że Jezus powtarzał błogosławieństwa nie tylko na górze czy równinie, ale także w domach, synagodze czy świątyni. Inni twierdzili, że zamiarem Mateusza było ukazanie Jezusa jako nowego Mojżesza. Skoro Mojżesz wyszedł na górę, być narodowi wybranemu dać Dekalog, tak Jezus jako nowy Mojżesz wychodzi na górę, by rodzącemu się Kościołowi, dać przykazanie miłości bliźniego. Najnowsza propozycja biblistów każe sięgnąć do aramejskiego tła wygłoszenia mowy. W języku Jezusa słowo taurah oznacza zarówno „górę”, jak i „pole”. Wydaje się, że ten właśnie termin stoi u podstaw obydwu przekładów. Można więc uniknąć konsternacji spowodowanej różną lokalizacją Jezusowego kazania.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: VI niedziela zwykła

2025-02-14 14:06

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Pracownia Piotra Bruegela, Spis/fot. Grażyna Kołek

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Tak mówi Pan: «Przeklęty mąż, który pokłada nadzieję w człowieku i który w ciele upatruje swą siłę, a od Pana odwraca swe serce. Jest on podobny do dzikiego krzewu na stepie, nie dostrzega, gdy przychodzi szczęście; wybiera miejsca spalone na pustyni, ziemię słoną i bezludną. Błogosławiony mąż, który pokłada ufność w Panu, i Pan jest jego nadzieją. Jest on podobny do drzewa zasadzonego nad wodą, co swe korzenie puszcza ku strumieniowi; nie obawia się, gdy nadejdzie upał, bo zachowa zielone liście; także w roku posuchy nie doznaje niepokoju i nie przestaje wydawać owoców».
CZYTAJ DALEJ

Fatima: sanktuarium ogłoszone świętym miejscem Jubileuszu

2025-02-15 19:32

[ TEMATY ]

Fatima

Adobe Stock

Ordynariusz diecezji Leiria-Fatima biskup José Ornelas ogłosił Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie świętym miejscem Jubileuszu. Jak wyjaśnił portugalski duchowny, będzie można tam do 6 stycznia 2026 r. uzyskać odpust zupełny.

Podstawowym warunkiem uzyskania w portugalskim sanktuarium maryjnym odpustu, jak dodał, jest godny udział we Mszy św. Sprecyzował, że pielgrzymi mogą otrzymać odpust w sanktuarium fatimskim także poprzez udział w modlitwie eucharystycznej lub medytacyjnej, w tym odmówienie modlitw Ojcze Nasz, Wyznania Wiary, a także modlitwę do Maryi, Matki Jezusa Chrystusa.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję