Reklama

Siostra Niles z Limanowej

Niedziela w Chicago 18/2004

Kościół z Limanowej

Kościół z Limanowej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Limanowa, stolica Beskidu Wyspowego, od wielu lat współpracuje z miastami i gminami położonymi poza granicami Polski. Dotychczas współpracę nawiązano z takimi miejscowościami, jak: Wathlingen (Niemcy), Dolny Kubin (Słowacja), Negykallo (Węgry) oraz Truskawiec (Ukraina). Zamysłem obecnych władz miasta jest nawiązywanie współpracy zagranicznej nie tylko na płaszczyźnie samorządowej, ale przede wszystkim na płaszczyźnie społecznej. Dlatego władze miasta zdecydowały się na propagowanie idei współpracy i wymiany międzynarodowej bezpośrednio wśród mieszkańców i przedsiębiorców z Limanowej. W tym celu powołano Stowarzyszenie Miast i Gmin Partnerskich, które posiada osobowość prawną i skupia wszystkich pragnących popularyzować miasto za granicami Polski. Miasto wysłało swoją ofertę do Stanów Zjednoczonych i... Limanowa stała się siostrzanym miastem Niles w stanie Illinois w USA.
Dwa lata temu odbyło się pierwsze spotkanie Komitetu Miast Siostrzanych w Niles.
Miał on zadecydować, które polskie miasto odpowiadałoby cechami charakterystycznymi miastu Niles. Procedura poszukiwania odpowiedniego miasta trwała półtora roku. Spośród 8 zgłoszonych miast Limanowa otrzymała najwięcej głosów. W głosowaniu na korzyść Limanowej dużą rolę odegrało trzech współwłaścicieli firmy handlowej „Gold Drop”: Michał Naumowicz, Wiesław Żółtowski i Wirginia Kołpak. Do Komitetu należał m. in. Józef Tatkowski, któremu Limanowa była i jest bardzo bliska sercu.
Oficjalnie 28 października 2003 r. Rada Miejska Niles uroczyście i jednogłośnie ogłosiła specjalny dekret, przyjmując Limanową za siostrzane miasto Niles. 2 listopada 2003 r. odbył się uroczysty bankiet z udziałem 300 osób w celu zdobycia funduszy na różne wydatki związane z wymianą delegacji obydwu miast. Honorowym gościem bankietu był burmistrz miasta Niles Nicolas Blase, który w swoim przemówieniu bardzo entuzjastycznie mówił o wyborze Limanowej jako siostrzanego miasta Niles. Dzięki zaangażowaniu Magdaleny Szlęzak na bankiecie gościło ok. 50 limanowian i przyjaciół Limanowej.
Z pewnością byłoby na pewno korzystniej, gdyby więcej polskich miast nawiązywało taką międzynarodową współpracę nie tylko z miastami europejskimi, ale również z amerykańskimi.
Jedna z uczestniczek spotkania swoją radość z nowych kontaktów siostrzanych między Limanową a Niles wyraziła, recytując takie oto słowa:

My tu przylecieli z Limanowej prosto,
by się weselało także Niles miasto.
Choć my wyjechali bardzo dawno temu,
to serduszka biją ku miastu naszemu.
Toteż w dowód tego, jak sami widzicie,
Limanową kilka stołów obsadzicie.
Chociaż konkurencja była bardzo duża,
Limanowa siostra, a dla Radnych róża.
Dziękujemy pięknie wszystkim Radnym za to,
niech nas pamiętają i na przyszłe lata.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

2025-02-07 21:27

[ TEMATY ]

nowenna

Nowenna za Ojczyznę

Mat.prasowy

Od 11 lutego do 15 kwietnia br. trwać będzie Wielka Nowenna za Polskę i nasz naród. Zapraszamy do wspólnej modlitwy wszystkich, którym leży na sercu przyszłość naszej Ojczyzny.

W czasie dziewięciotygodniowej Nowenny, która zatytułowana została Polska na Skale, będziemy się modlić o Boże Miłosierdzie i i Boską interwencję dla Polski.
CZYTAJ DALEJ

Ogólnopolskie spotkanie Ruchu Wojowników Maryi: Musimy wchodzić cały czas na drogę walki dobra ze złem

2025-02-15 19:21

[ TEMATY ]

Wojownicy Maryi

Nowy Sącz

#Tarnów

Diecezja Tarnowska

„Koniec degeneracji ludzkości może nastąpić tylko dzięki ustawicznemu odrodzeniu duchowemu, co dokonuje się mocą głębokiego życia sakramentalnego, mocą Słowa Bożego, mocą Bożej łaski, która pokonuje w nas grzech i wszelkie jego skutki” - nauczał biskup tarnowski Andrzej Jeż w czasie ogólnopolskiego spotkania Ruchu Wojowników Maryi w Nowym Sączu, które odbyło się w sobotę 15 lutego pod hasłem „Przesianie. Czy jesteś gotowy?”.

Te jednodniowe rekolekcje dla mężczyzn zgromadziły tym razem około pięciu tysięcy osób. Spotkanie rozpoczęła procesja różańcowa w intencji wynagradzającej za grzechy. Zgromadzeni wyruszyli z nowosądeckiego Rynku i dotarli do kościoła Matki Bożej Niepokalanej - sanktuarium św. Rity, gdzie wysłuchali świadectwa, a następnie uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej, modlitwie i adoracji Najświętszego Sakramentu.
CZYTAJ DALEJ

Izrael/ Uwolniono 369 palestyńskich więźniów w ramach wymiany z Hamasem

2025-02-15 22:50

[ TEMATY ]

Izrael

PAP/EPA/HAITHAM IMAD

Izrael uwolnił w sobotę 369 palestyńskich więźniów w ramach wymiany z Hamasem, będącej częścią trwającego rozejmu w Strefie Gazy. Wcześniej zwolniono trzech izraelskich zakładników porwanych 7 października 2023 r.

Wśród uwolnionych Palestyńczyków są 333 osoby zatrzymane podczas wojny w Strefie Gazy i 36 więźniów, którzy odsiadywali karę dożywotniego pozbawienia wolności, w tym za zabójstwa i zamachy terrorystyczne.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję