Reklama

Wiadomości

Zwycięska misja rotmistrza Pileckiego

19 listopada w Belwederze w obecności Sekretarza Stanu Kancelarii Prezydenta ministra Andrzeja Dery i doradcy Prezydenta Tadeusza Deszkiewicza przekazane zostały statuetki „Zwycięskiej Misji” osobom, które, w ocenie rodziny rotmistrza Witolda Pileckiego, niosły chwałę jego imienia. Laudację wygłosił red. Michał Siwiec-Cielebon.

[ TEMATY ]

nagroda

Małgorzata Kupiszewska

Statuetka dla Zofii Pileckiej-Optułowicz

Statuetka dla Zofii Pileckiej-Optułowicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Laudacja - znaczy pochwała, od laudare - chwalić. Chcemy dziś tutaj chwalić tych, którzy swoim zaangażowaniem i działaniem nieśli chwałę rotmistrzowi Pileckiemu.

Małgorzata Kupiszewska

Laudacja Raportu Witolda

Laudacja Raportu Witolda

Taka idea przyświeca statuetkom „Zwycięskiej Misji”. Bo i misja przypominania chwały Rotmistrza Witolda Pileckiego została przez nagrodzonych zakończona zwycięsko.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pierwsze trzy statuetki przyznała Fundacja „Zwycięska misja”. Otrzymują je:

Prezydent RP dr Andrzej Duda, za wierność ideałom niepodległościowym, jakie przyświecały także Witoldowi Pileckiemu, za szacunek dla historii, dla Żołnierzy Wyklętych. Wiemy, że od najmłodszych lat był harcerzem, zaangażowanym w działalność patriotyczną.

Małgorzata Kupiszewska

Maria Cieszewska, nestorka tłumaczy

Maria Cieszewska, nestorka tłumaczy

Zofia Pilecka-Optułowicz - córka rtm. Witolda Pileckiego oraz Andrzej Pilecki - syn rtm. Witolda Pileckiego - którzy przejęli misję pamięci o ich ojcu, polskim bohaterze narodowym - Witoldzie Pileckim i przenieśli przez najtrudniejsze czasy. Szczególnie Zofia Pilecka-Optułowicz konsekwentnie zabiegała o prawdę o swoim ojcu i jego dokonaniach. Jej brat Andrzej także aktywnie w tych działaniach uczestniczył.

Te trzy nagrody przyznane zostały na wniosek Małgorzaty Kupiszewskiej.

Kolejne nagrody przyznano zgodnie z propozycjami rodziny rtm. Witolda Pileckiego. Nagrodzeni zostali przedstawiciele wielu środowisk, reprezentujący różne poglądy, ale starający się służyć w swej misji chwale rotmistrza Pileckiego, bo postać Rotmistrza powinna łączyć wszystkie środowiska Polaków, wokół wartości nadrzędnych, którym Witold Pilecki służył. Wokół dobra Polski. Nagrodzeni zostali:

Małgorzata Janiec – prezes Obszaru Południowego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, redaktor miesięcznika „Orzeł Biały”, przez wiele lat przyczyniająca się do szerzenia pamięci o Żołnierzach Wyklętych- Niezłomnych, w tym i rtm. Pileckim.

Ojciec Jerzy Pająk – kapelan żołnierzy AK i środowisk niepodległościowych, działacz społeczny i współpracownik kombatantów zaangażowany wiele inicjatyw patriotycznych.

Reklama

Prof. Wiesław Jan Wysocki - historyk, nauczyciel akademicki, działacz społeczny, były sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, autor wczesnych publikacji o Witoldzie Pileckim oraz pierwszej książkowej biografii Rotmistrza.

Dr Adam Cyra – historyk, starszy kustosz w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, autor wielu publikacji o rtm. Pileckim oraz Raportu Witolda.

Dr hab. Andrzej Krzysztof Kunert – historyk, były sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, autor publikacji o żołnierzach konspiracji warszawskiej, w tym także o Witoldzie Pileckim

Dr Łukasz Kamiński – historyk, były prezes IPN, propagator postaci i dokonań rtm. Pileckiego

Dr Jacek Pawłowicz – historyk IPN, autor albumu o rtm. Pileckim i jego rodzinie, obecnie dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Represjonowanych w PRL.

Kazimierz Cholewa – prezes Towarzystwa Parku im. dr. Henryka Jordana w Krakowie, działacz społeczny, z którego inicjatywy w krakowskim Parku Jordana stanęło m.in. popiersie Rotmistrza.

Czesław Bielecki – architekt, działacz społeczny i polityczny, inicjator utworzenia Muzeum Komunizmu w Polsce, współtwórca wystawy o postaci rtm. Pileckiego.

Pan Witold Sielewicz – samorządowiec, opozycjonista w czasach PRL, działacz społeczny wspierający upowszechnianie postaci rtm. Pileckiego

Stanisław Szymański – działacz społeczny, propagator sportu - a przecież także rtm. Pilecki wyznawał zasadę w zdrowym ciele zdrowy duch - oraz postaci rtm. Pileckiego

Arkadiusz Gołębiowski – reżyser, pomysłodawca Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”.

W trakcie spotkania wręczono także odznaki „Zasłużony dla kultury polskiej” przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego na wniosek koordynatora Projektu Małgorzaty Kupiszewskiej. Otrzymały je:

Reklama

Maria Cieszewska – nestorka polskich tłumaczy, autorka ponad 150 przekładów polskiej literatury na francuski, przetłumaczyła Sienkiewiczowski Quo vadis w wieku 76 lat, wydano go w Paryżu w 2001 r. Pani Maria od razu wyraziła chęć przystąpienia do Projektu, w którym będzie tłumaczyć komiks. Maria Gudro-Homicka – polonistka, metodyk, przewodnicząca Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów, odpowiedzialna za przebieg ogólnopolskiego szkolnego konkursu literackiego "Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony". Odznaczenie z okazji jubileuszu 50-lecia pracy nauczycielskiej.

Laureatom Ogólnopolskiego Szkolnego Konkursu Literackiego o nagrodę Minister Edukacji Narodowej wręczał Piotr Gajewski, dyrektor Departamentu Informacji i Promocji.

W Ministerstwie Edukacji Narodowej zwycięzcom Ogólnopolskiego Akademickiego Konkursu Historycznego o nagrodę Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji wręczał minister Tomasz Zdzikot; zawodnikowi Turnieju Piłki nożnej 2009 r. o Puchar Szefa BBNu wręczył minister Andrzej Dera, artystom Międzynarodowego Konkursu na plakat przedstawiciel MON mjr Paweł Nawarycz, a z ramienia Fundacji PZU panie Aleksandra Płońska i Magdalena Pyrz.

Program uświetniły koncerty Tomasza Trzcińskiego, polskiego kompozytora i wirtuoza,

na stałe mieszkającego w Niemczech.

Na ręce Ministra Andrzeja Dery koordynator Projektu, Małgorzata Kupiszewska, przekazała pierwszy egzemplarz Raportu Witolda z prośbą o napisanie przedmowy przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, wcześniej laudację wygłosił poseł prof.Józef Brynkus, członek Kolegium Redakcyjnego. Egzemplarze Raportu trafić mają do bibliotek publicznych, szkolnych, szpitalnych, wojskowych i więziennych. Projekt współfinansowany jest przez MSZ, MON, NCK, Fundację PZU i Fundację PKO BP.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda Projekt Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony objął Honorowym Patronatem.

2016-11-22 20:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alina Petrowa-Wasilewicz laureatką nagrody dziennikarskiej "Ślad" 2016

[ TEMATY ]

nagroda

Alina Petrowa-Wasilewicz została laureatką tegorocznej nagrody dziennikarskiej "Ślad". Dziennikarka Katolickiej Agencji Informacyjnej otrzymała nagrodę im. Bp. Jana Chrapka za „konsekwentne i pełne pasji przybliżanie postaci wybitnych postaci Kościoła, zwłaszcza kobiet oraz promowanie wzorców życia według nowego feminizmu Jana Pawła II”. Gala odbyła się w środę, 6 kwietnia, w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Odbierając statuetkę Alina Petrowa-Wasilewicz dziękowała kolegom - dziennikarzom za dostrzeżenie pracy w agencji informacyjnej, która jest anonimowa, gdyż autorzy najczęściej podpisują się inicjałami. Wspomniała też patrona nagrody, bp. Jana Chrapka, który cenił rolę mediów, był na nie otwarty i mimo, że był już generałem Zgromadzenia Michalitów, a później biskupem, znajdował czas na przekazanie cennych uwag o najnowszych tekstach znanych sobie dziennikarzy.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo osób, a nie związków homoseksualnych

2024-05-20 15:05

[ TEMATY ]

wywiad

papież Franciszek

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Nie zezwalałem na błogosławienie związków homoseksualnych - wyjaśnił papież Franciszek w nadanej wczoraj pełnej wersji kwietniowego wywiadu dla telewizji amerykańskiej CBS. Dodał, że błogosławienie takich związków jest „sprzeczne z prawem naturalnym i prawem Kościoła”. Zezwolił natomiast na błogosławienie poszczególnych osób homoseksualnych, bo „błogosławieństwo jest dla wszystkich”, choć - jak przyznał -„niektórzy są tym zgorszeni”.

W godzinnym wywiadzie papież opisuje swe spotkania z dziećmi z Ukrainy, które nie potrafią się już uśmiechać. Apeluje o zakończenie toczących się na świecie wojen. „Dążcie do negocjacji. Dążcie do pokoju. Wynegocjowany pokój jest zawsze lepszy niż niekończąca się wojna” - przekonuje Franciszek. Zachęca też do modlitwy o pokój, którą sam praktykuje. „Zatrzymajcie się, negocjujcie” - powtarza Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Zabrzmi kolejny Dzwon Nienarodzonych

2024-05-21 01:11

Alina Zietek-Salwik

Jeden z dzwonów na stałe przebywa w Kolbuszowej

Jeden z dzwonów na stałe przebywa w Kolbuszowej

To już piąty dzwon będący inicjatywą polskiej Fundacji „Życiu Tak” im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która nieustannie przypomina o potrzebie ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. Dzwony o wymownej nazwie „Głos Nienarodzonych” są inicjatywą Fundacji, dzięki której powstały już odlewy dla Polski, Ukrainy, Ekwadoru i Afryki. Dzwon dla Kazachstanu podobnie jak poprzednie zostanie poświęcony przez Papieża Franciszka poprzez symboliczne pierwsze uderzenie. Do dziś brzmią słowa Papieża, który powiedział w 2020 roku: ,,Niech jego głos budzi sumienia stanowiących prawo i wszystkich ludzi dobrej woli w Polsce i na świecie. Niech Bóg, jedyny i prawdziwy dawca życia błogosławi Wam i Waszym rodzinom”. Uroczystość odbyła się podczas audiencji generalnej 15 maja 2024 roku na placu św. Piotra w Watykanie. Dzwon trafi do Narodowego Sanktuarium Królowej Pokoju w Oziornoje Kazachstan. Wierzymy, że symbol ten będzie niósł dalej przesłanie, że każde życie jest święte i nienaruszalne. Dzwon został wykonany w Pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu, którego projekt został uzgodniony i zaakceptowany przez abp. Tomasza Peta – ordynariusza Astany.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję