Reklama

Polska

Kalwaria Zeb.: Warsztaty dla przełożonych franciszkańskich domów zakonnych z Polski i Ukrainy

Blisko 90 przełożonych franciszkańskich domów zakonnych z Polski i Ukrainy uczestniczyło w Kalwarii Zebrzydowskiej w trzydniowych warsztatach, których tematem była spowiedź jako sakrament miłosierdzia.

[ TEMATY ]

kalwaria

Capuchinos_de_Paraguay.JPG: Hnoaldocap/pl.wikipedia.org

Franciszkańscy przełożeni z Polski i Ukrainy na warsztatach formacyjnych spotykają się co roku. W tym roku odbyły się one w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej, a ich tematem, w kontekście kończącego się Roku Miłosierdzia, był sakrament pokuty i pojednania. „To bardzo ważny temat, bo nie ma wzrostu duchowego człowieka bez doświadczenia Bożego miłosierdzia w sakramencie pojednania” – tłumaczy o. Hieronim Stypa OFM, sekretarz Formacji i Studiów Konferencji Północnosłowiańskiej Zakonu Braci Mniejszych. „Sakrament pojednania jest współczesnemu człowiekowi bardziej potrzebny niż gabinety psychologiczne, bo żadna terapia nie da ostatecznie pokoju serca, którym jesteśmy obdarzani w spotkaniu z Bożym przebaczeniem” – dodał.

Reklama

Zakonnicy pogłębiali ten temat z perspektywy teologiczno-moralnej, psychologicznej i kulturowej. Wysłuchali konferencji warsztatowych wygłoszonych m. in. przez o. Piotra Jordana Śliwińskiego OFMCap na temat trudności kulturowych w kontekście sakramentu pokuty i pojednania. O. Śliwiński przedstawił najważniejsze problemy penitentów i uwarunkowania podejścia do sakramentu pojednania w zmieniającej się rzeczywistości społeczno-kulturowej. O. Kazimierz Fryzeł CSsR mówił o trudnościach religijnych związanych z doświadczeniem sakramentu pokuty i pojednania. Uzupełnieniem tych dwóch referatów była konferencja warsztatowa Alicji Furmanik pt. „Trudności psychologiczne w kontekście sakramentu pojednania”. O. dr Kamil Paczkowski OFM wygłosił prelekcję na temat celebracji pokutnych w świetle Rytuału „Obrzędy pokuty”.

„Z tych spotkań i dyskusji wyłania się dla przełożonych zakonnych jeden wniosek: kapłan musi być dyspozycyjny dla osób, które pragną pojednać się z Bogiem, a zadaniem przełożonych jest takie zarządzanie wspólnotą, by sakrament pokuty i pojednania był jednym z priorytetowych zadań w posłudze duszpasterskiej” – podkreślił o. Stypa.

Zjazd zakończył się w czwartek Mszą św. oraz spotkaniem w grupach prowincjalnych z ministrami prowincjalnymi.

2016-11-17 19:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

VII Przegląd Pieśni Kalwaryjsko-Pasyjnej

[ TEMATY ]

przegląd

kalwaria

Archiwum ks. prał. Stanisława Gasińskiego

Panorama Kalwarii w Praszce

Panorama Kalwarii w Praszce

Archidiecezjalne Sanktuarium Pasyjno - Maryjne Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce wspólnie z Urzędem Miasta i Gminy Praszka, Miejsko - Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Praszce oraz miejscowym Publicznym Gimnazjum im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Praszce, 12 marca 2016. (tj. sobota przed V Niedzielą Wielkiego Postu) o godz. 15.00, organizują VII Regionalny Przegląd Pieśni Kalwaryjsko - Pasyjnej na Kalwarii w Praszce. Honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem objęli J. E. Ks. abp dr Wacław Depo metropolita częstochowski wspólnie z p. mgr inż. Jarosławem Tkaczyńskim burmistrzem Praszki. W przeglądzie tym mogą wziąć udział zespoły wokalne, chóry i orkiestry dęte. Zgłoszenie należy przysłać do 4 marca 2016 r. listem poda adresem :

CZYTAJ DALEJ

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę - już w drodze

2021-07-26 13:00

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Pielgrzymka 2021

ks. Maciej Świgoń /Gość Niedzielny

W ciągu 19 dni przejdą 640 km – najdłuższa polska pielgrzymka z Helu na Jasną Górę wyruszyła wczoraj na szlak. Jubileusz 40. Pieszej Pielgrzymki Kaszubskiej jej uczestnicy będą świętować wyjątkowo: część z nich po dojściu na Jasna Górę wyruszy do Hiszpanii, by szlakiem Jakubowym dojść do Santiago de Compostela. Na trasę wyruszyło około 300 pielgrzymów.

Droga na Jasną Górę rozpoczęła się tradycyjnie 25 lipca o świcie w kościele Bożego Ciała na Helu. W codziennym programie będzie jutrznia, Msza Święta, modlitwa, konferencje w drodze oraz nocne czuwanie podczas apelu jasnogórskiego wraz z goszczącymi rodzinami. Pątnicy dziennie będą mieli do przebycia średnio 35 km.

CZYTAJ DALEJ

Argentyna: 86-letni kardynał zakażony koronawirusem

2021-07-30 18:10

[ TEMATY ]

kardynał

Argentyna

koronawirus

Wikipedia

Argentyński kardynał Luis Villalba

Argentyński kardynał Luis Villalba

Argentyński kardynał Luis Villalba jest zakażony koronawirusem. 86-letni hierarcha był w latach 1999-2011 arcybiskupem metropolitą Tucumán.

Tamtejsza archidiecezja poinformowała, że kardynał poddał się testowi wykrywającemu obecność koronawirusa. Test dał wynik pozytywny, także u jego siostry Clelii. Sędziwy hierarcha czuje się dobrze, poddał się domowej samoizolacji, jego stan nie wymaga podawania tlenu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję