Reklama

Polska

Bp Wątroba: bp Stefan Bareła to świadek miłosierdzia

Biskup Stefan Bareła to świadek miłosierdzia, który miał ogromną wrażliwość na człowieka – mówił bp Jan Wątroba w parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Wieruszowie prowadzonej prze ojców paulinów. Ordynariusz diecezji rzeszowskiej przewodniczył Mszy św. z okazji 100. rocznicy urodzin bp. Stefana Bareły.

[ TEMATY ]

bp Jan Wątroba

Sławomir Bączyk

Witając biskupa i parafian, przeor i proboszcz klasztoru w Wieruszowie o. Piotr Polek, przypomniał, że bp Stefan Bareła pracował w latach 1945-1951 w wieruszowskiej parafii jako neoprezbiter. Wskazał, że podobnie bp Jan Wątroba po święceniach kapłańskich przez dwa lata był wikariuszem w tej parafii.

W homilii celebrans wskazywał na ścisły związek bp. Stefana Bareły z ziemią wieruszowską. - Po święceniach kapłańskich, które otrzymał w 1944 r. i zakończeniu studiów teologicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie bp Teodor przysłał tutaj młodziutkiego kapłana. Został prefektem szkolnym i w tej dziedzinie wypowiadał całe bogactwo serca i umysłu. Zapamiętany został jako znakomity wychowawca, jako przyjaciel dzieci i młodzieży oraz rodzin, jako wspaniały duszpasterz – zaznaczył biskup rzeszowski.

Wspominał, że kiedy sam pracował jako wikariusz w Wieruszowie, parafianie stawiali bp. Barełę jako wzór kapłana. - 30 lat po odejściu ks. Stefana Bareły z Wieruszowa jako biskup częstochowski przysłał mnie do tej parafii bezpośrednio po święceniach kapłańskich. Pamiętam, że był to czas, kiedy trwała peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej – wspominał kaznodzieja.

Reklama

Bp Wątroba podzielił się także osobistymi wspomnieniami związanymi z bp. Barełą, wskazując na piękno i bogactwo jego człowieczeństwa, kapłaństwa oraz biskupiej posługi.

Podkreślił, że bp Stefan Bareła zawsze był blisko Boga i człowieka. – Młody wikariusz wieruszowski z lat 1945-1951 wiedział, że trzeba być blisko człowieka. Ta cecha przewija się we wszystkich świadectwach parafian. Prowadził dzieci do Chrystusa Eucharystycznego zakładając w Wieruszowie Krucjatę Eucharystyczną. To była ta forma duszpasterstwa dzieci i młodzieży, która ich najbardziej zbliżała do Pana Jezusa. Biskup był człowiekiem wielkiej modlitwy. Z tej bliskości z Panem wypływała jego potrzeba bliskości z ludźmi – podkreślał hierarcha.

Zaznaczył, że bp Bareła był świadkiem miłosierdzia, ponieważ miał ogromną wrażliwość na człowieka. - Pomagał rodzinom będącym w potrzebie, dzielił się ofiarą dyskretnie, w ewangelicznym stylu. Nie żył w przepychu, a dzielił się z innymi – mówił bp Wątroba, który dodał, że biskup był też szafarzem miłosierdzia, bo wiele czasu spędzał w konfesjonale.

Reklama

Prosił wiernych o modlitwę i zachowanie pamięci o biskupie częstochowskim. - Dziękujemy, że mieliśmy szczęście spotkać kogoś takiego na naszej drodze. Owoce jego duszpasterskiej pracy widoczne są do dziś, także w powołaniach kapłańskich, zakonnych, wspaniałych małżeństwach i rodzinach. Iluż to ludzi przybliżył do Pana Jezusa, ilu ludziom pomógł zobaczyć Pana Jezusa. Powołaniem każdego ochrzczonego, tym bardziej księdza, jest to, by innym pomóc zobaczyć Jezusa. Niech w nas trwa serdeczna modlitewna pamięć o biskupie Stefanie, naszym byłym prefekcie, tak jak w jego sercu zawsze do końca byli obecni wieruszowscy parafianie – powiedział ordynariusz diecezji rzeszowskiej.

Wraz z biskupem rzeszowskim Mszę św. koncelebrowali: o. Piotr Polek, przeor klasztoru w Wieruszowie, o. Mariusz Tabulski i o. Ryszard Bortkiewicz, definitorzy Kurii Generalnej Zakonu Paulinów przeprowadzający wizytację kanoniczną w parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Wieruszowie.

Bp Stefan Bareła urodził się 24 czerwca 1916 r. w Zapolicach. Kształcił się najpierw w Społecznym Gimnazjum Męskim w Radomsku, później w Niższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu. 1 września 1938 r. rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Częstochowskim w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 25 marca 1944 r. W latach 1945-1951 pracował w parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Wieruszowie. Później był kapelanem bp. Zdzisława Golińskiego, a następnie sekretarzem referatu duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej. 1 września 1954 został mianowany wicerektorem Niższego Seminarium w Częstochowie. 21 sierpnia 1956 objął stanowisko ojca duchownego w Wyższym Seminarium Duchownym. 9 grudnia 1960 został mianowany biskupem pomocniczym diecezji częstochowskiej, a 17 stycznia 1964 jej biskupem diecezjalnym. Brał udział w pracach Soboru Watykańskiego II. Zmarł 12 lutego 1984 w Częstochowie.

2016-10-30 17:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z miłości do Chrystusa

2020-06-30 12:26

Niedziela rzeszowska 27/2020, str. I

[ TEMATY ]

bp Jan Wątroba

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

Najświętsze Serce Pana Jezusa

Natalia Janowiec

Mszy św. w jasielskiej kolegiacie przewodniczył bp Jan Wątroba

W uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jaśle poświęcono górujący nad miastem pomnika Chrystusa Króla Wszechświata.

Wydarzenie zainaugurowała Msza św. koncelebrowana w jasielskiej kolegiacie w intencji mieszkańców Jasła i regionu jasielskiego. Eucharystii przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. W homilii wskazał na miłość i bogactwo Serca Bożego, łączącego Boga z człowiekiem: ,,Jezus obdarowuje nas nieustanną miłością, która płynie prosto z Jego Boskiego Serca. Bóg pragnie naszego szczęścia, a więc zbawienia, które powinniśmy odkrywać w Jego Sercu” – mówił hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Papież: rodziny są szansą dla społeczeństwa

2020-07-03 10:21

[ TEMATY ]

rodzina

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Przedstawiając intencję modlitewną na lipiec papież zwraca uwagę, że szalone tempo życia, które prowadzimy, utrudnia często życie rodzinne.

Jest to poważny problem dla wielu ludzi. Ponieważ ani jako jednostki, ani jako społeczeństwo nie możemy obejść się bez rodzin. Zwłaszcza w tym czasie kryzysu, który obecnie przeżywamy. Franciszek dodaje że, „rodziny nie są problemem, są przede wszystkim szansą”.

Rodzina powinna być chroniona.

Jest wiele niebezpieczeństw, którym musi stawić czoła: tempo życia, stres...

Czasami rodzice zapominają o zabawie ze swoimi dziećmi.

Kościół powinien zachęcać i pozostawać u boku rodzin, pomagając im odkrywać drogi, które pozwolą na przezwyciężanie tych wszystkich trudności.

Módlmy się, aby rodzinom w dzisiejszym świecie towarzyszyły: miłość, szacunek oraz rada. I aby w szczególny sposób były chronione przez państwa.

CZYTAJ DALEJ

Właśnie ruszyła druga edycja ArtStrefy

2020-07-04 07:33

[ TEMATY ]

Strefa Chwały

Piotr Babisz

Nieco inna, ale zachowująca swoje fundamentalne założenia. Jaka będzie tegoroczna ArtStrefa? Barwna, różnorodna i z pewnością inspirująca! Wraz ze Strefą Chwały Festiwal ONLINE, w dniach 3-5 lipca odbywają się pierwsze zajęcia w ramach projektu „ArtStrefa – interdyscyplinarne warsztaty dla dzieci i młodzieży”.

Kolejne zajęcia odbędą 11 lipca. Nie zabraknie także zajęć w formie ONLINE. To już druga edycja tych wyjątkowych warsztatów, które w zeszłym roku cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

ArtStrefa to specjalna przestrzeń wykorzystująca różne formy ekspresji, rozwijająca kreatywność i umiejętności twórcze dzieci i młodzieży. Poprzednia edycja ArtStrefy stanowiła część Strefy Chwały Festiwal, które jest cyklicznym wydarzeniem realizowanym na Placu Papieskim w Starym Sączu. Obecnie z powodu panującej pandemii, warsztaty odbędą się w różnych miejscach i formach. Część z nich w dniach 3-5 lipca w Otwocku podczas trwania Strefy Chwały Festiwal ONLINE. Będą to następujące zajęcia: warsztaty fotograficzne poprowadzi Piotr Babisz, muzyczne zajęcia dla najmłodszych - Grażyna Winiarz, a warsztaty z montażu, postprodukcji oraz video-art przeprowadzi Grzegorz Juziak. Mamy również niespodziankę dla tych, którzy przyzwyczaili się do Strefy Chwały na starosądeckim Placu Papieskim lub po prostu mieszkają w pobliżu. Otóż zajęcia z graffiti odbędą się właśnie w Starym Sączu 11 lipca. Poprowadzi je Mariusz Brodowski „Mgr Mors”. Będzie też możliwość zapisania się na warsztaty online, które poprowadzi Julia Starzyk z tańca hip-hop.

ArtStrefa to projekt ukierunkowany na zbudowanie specjalnej przestrzeni dla dzieci i młodzieży. Organizatorzy i prowadzący mają na celu kształtować działania edukacyjno-animacyjne, stymulujące kreatywność i aktywizujące twórczo młodych uczestników reprezentujących różne grupy wiekowe . Uczestnicy projektu nabędą nową wiedzę i umiejętności, a także będą mieć szansę na rozwój swoich pasji i zainteresowań. Dzieci i młodzież poprzez warsztaty rozwiną również umiejętności interpersonalne, organizacyjne oraz artystyczne. Najmłodsze pokolenie przełamie bariery światopoglądowe i pogłębi świadomość wartości jaką jest twórcze zagospodarowanie wolnego czasu.

Można się jeszcze zapisać na warsztaty graffiti oraz tańca hip-hop pod adresem: artstrefa@muzadei.pl. Zaś szczegółowe informacje i wszystkie niezbędne aktualności można znaleźć na stronie: www.artstrefa.org.

Organizatorem warsztatów jest stowarzyszenie Muza Dei – nowoczesna organizacja pozarządowa, działająca na rzecz promocji polskiej kultury oraz budowania silnych więzi rodzinnych. W oparciu o trzy wyznaczniki – Prawda, Dobro, Piękno – pragnie budować Nową Kulturę, której fundamentem są wartości chrześcijańskie oraz bogata kultura Narodu Polskiego. Muza Dei organizuje wydarzenia artystyczne, warsztaty muzyczne, konferencje oraz spotkania profilaktyczne.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję