Reklama

Polska

Bp Wątroba: bp Stefan Bareła to świadek miłosierdzia

Biskup Stefan Bareła to świadek miłosierdzia, który miał ogromną wrażliwość na człowieka – mówił bp Jan Wątroba w parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Wieruszowie prowadzonej prze ojców paulinów. Ordynariusz diecezji rzeszowskiej przewodniczył Mszy św. z okazji 100. rocznicy urodzin bp. Stefana Bareły.

[ TEMATY ]

bp Jan Wątroba

Sławomir Bączyk

Witając biskupa i parafian, przeor i proboszcz klasztoru w Wieruszowie o. Piotr Polek, przypomniał, że bp Stefan Bareła pracował w latach 1945-1951 w wieruszowskiej parafii jako neoprezbiter. Wskazał, że podobnie bp Jan Wątroba po święceniach kapłańskich przez dwa lata był wikariuszem w tej parafii.

W homilii celebrans wskazywał na ścisły związek bp. Stefana Bareły z ziemią wieruszowską. - Po święceniach kapłańskich, które otrzymał w 1944 r. i zakończeniu studiów teologicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie bp Teodor przysłał tutaj młodziutkiego kapłana. Został prefektem szkolnym i w tej dziedzinie wypowiadał całe bogactwo serca i umysłu. Zapamiętany został jako znakomity wychowawca, jako przyjaciel dzieci i młodzieży oraz rodzin, jako wspaniały duszpasterz – zaznaczył biskup rzeszowski.

Reklama

Wspominał, że kiedy sam pracował jako wikariusz w Wieruszowie, parafianie stawiali bp. Barełę jako wzór kapłana. - 30 lat po odejściu ks. Stefana Bareły z Wieruszowa jako biskup częstochowski przysłał mnie do tej parafii bezpośrednio po święceniach kapłańskich. Pamiętam, że był to czas, kiedy trwała peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej – wspominał kaznodzieja.

Bp Wątroba podzielił się także osobistymi wspomnieniami związanymi z bp. Barełą, wskazując na piękno i bogactwo jego człowieczeństwa, kapłaństwa oraz biskupiej posługi.

Podkreślił, że bp Stefan Bareła zawsze był blisko Boga i człowieka. – Młody wikariusz wieruszowski z lat 1945-1951 wiedział, że trzeba być blisko człowieka. Ta cecha przewija się we wszystkich świadectwach parafian. Prowadził dzieci do Chrystusa Eucharystycznego zakładając w Wieruszowie Krucjatę Eucharystyczną. To była ta forma duszpasterstwa dzieci i młodzieży, która ich najbardziej zbliżała do Pana Jezusa. Biskup był człowiekiem wielkiej modlitwy. Z tej bliskości z Panem wypływała jego potrzeba bliskości z ludźmi – podkreślał hierarcha.

Reklama

Zaznaczył, że bp Bareła był świadkiem miłosierdzia, ponieważ miał ogromną wrażliwość na człowieka. - Pomagał rodzinom będącym w potrzebie, dzielił się ofiarą dyskretnie, w ewangelicznym stylu. Nie żył w przepychu, a dzielił się z innymi – mówił bp Wątroba, który dodał, że biskup był też szafarzem miłosierdzia, bo wiele czasu spędzał w konfesjonale.

Prosił wiernych o modlitwę i zachowanie pamięci o biskupie częstochowskim. - Dziękujemy, że mieliśmy szczęście spotkać kogoś takiego na naszej drodze. Owoce jego duszpasterskiej pracy widoczne są do dziś, także w powołaniach kapłańskich, zakonnych, wspaniałych małżeństwach i rodzinach. Iluż to ludzi przybliżył do Pana Jezusa, ilu ludziom pomógł zobaczyć Pana Jezusa. Powołaniem każdego ochrzczonego, tym bardziej księdza, jest to, by innym pomóc zobaczyć Jezusa. Niech w nas trwa serdeczna modlitewna pamięć o biskupie Stefanie, naszym byłym prefekcie, tak jak w jego sercu zawsze do końca byli obecni wieruszowscy parafianie – powiedział ordynariusz diecezji rzeszowskiej.

Wraz z biskupem rzeszowskim Mszę św. koncelebrowali: o. Piotr Polek, przeor klasztoru w Wieruszowie, o. Mariusz Tabulski i o. Ryszard Bortkiewicz, definitorzy Kurii Generalnej Zakonu Paulinów przeprowadzający wizytację kanoniczną w parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Wieruszowie.

Bp Stefan Bareła urodził się 24 czerwca 1916 r. w Zapolicach. Kształcił się najpierw w Społecznym Gimnazjum Męskim w Radomsku, później w Niższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu. 1 września 1938 r. rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Częstochowskim w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 25 marca 1944 r. W latach 1945-1951 pracował w parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Wieruszowie. Później był kapelanem bp. Zdzisława Golińskiego, a następnie sekretarzem referatu duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej. 1 września 1954 został mianowany wicerektorem Niższego Seminarium w Częstochowie. 21 sierpnia 1956 objął stanowisko ojca duchownego w Wyższym Seminarium Duchownym. 9 grudnia 1960 został mianowany biskupem pomocniczym diecezji częstochowskiej, a 17 stycznia 1964 jej biskupem diecezjalnym. Brał udział w pracach Soboru Watykańskiego II. Zmarł 12 lutego 1984 w Częstochowie.

2016-10-30 17:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Radiowa droga do nieba

Niedziela rzeszowska 50/2019, str. I

[ TEMATY ]

jubileusz

radio

bp Jan Wątroba

Radio Via

Tadeusz Poźniak

Jubileuszową galę prowadzili dziennikarze Via: Małgorzata Oczoś-Błądzińska i Grzegorz Budak

Jubileuszową galę prowadzili dziennikarze Via: Małgorzata Oczoś-Błądzińska
i Grzegorz Budak

W pierwszej części obchodów ich uczestnicy modlili się w kościele św. Rocha w Rzeszowie. Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba. W koncelebrze uczestniczyli: bp Edward Białogłowski, bp Kazimierz Górny i 33 księży.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: Państwowa Komisja ds. Pedofilii wprowadziła w błąd opinię publiczną

2021-07-29 11:59

[ TEMATY ]

pedofilia

komisja ds. pedofilii

Twitter

Ks. Piotr Studnicki

Ks. Piotr Studnicki

Mam nadzieję, że Państwowa Komisja ds. Pedofilii zapoczątkuje prace nad stworzeniem narodowej strategii działania chroniącego dzieci - stwierdza w komentarzu dla KAI ks. Piotr Studnicki kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Komentując pierwszy raport Komisji ks. Studnicki wyraził jednocześnie "rozczarowanie wprowadzaniem przez przedstawicieli Komisji w błąd opinii publicznej co do zjawiska wykorzystania seksualnego w środowisku duchownym, jak również gotowości i intencji Kościoła katolickiego w Polsce do współpracy z Komisją".

CZYTAJ DALEJ

Argentyna: 86-letni kardynał zakażony koronawirusem

2021-07-30 18:10

[ TEMATY ]

kardynał

Argentyna

koronawirus

Wikipedia

Argentyński kardynał Luis Villalba

Argentyński kardynał Luis Villalba

Argentyński kardynał Luis Villalba jest zakażony koronawirusem. 86-letni hierarcha był w latach 1999-2011 arcybiskupem metropolitą Tucumán.

Tamtejsza archidiecezja poinformowała, że kardynał poddał się testowi wykrywającemu obecność koronawirusa. Test dał wynik pozytywny, także u jego siostry Clelii. Sędziwy hierarcha czuje się dobrze, poddał się domowej samoizolacji, jego stan nie wymaga podawania tlenu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję