Reklama

Europa

Wielka Brytania: patriarcha Cyryl spotkał się z królową i arcybiskupem Canterbury

Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl zakończył 18 października wizytę w Wielkiej Brytanii. W ostatnim dniu spotkał się on z królową Elżbietą II i z anglikańskim arcybiskupem Canterbury Justinem Welbym. Przed opuszczeniem Wysp Brytyjskich zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) odpowiedział na pytania dziennikarzy, m.in. wyrażając wielkie zadowolenie z tej podróży oraz wyjaśniając swe stanowisko wobec udziału Rosji w walkach w Syrii i w wojnie z terroryzmem.

[ TEMATY ]

prawosławie

Wielka Brytania

anglikanie

WIKIPEDIA

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Według służby prasowej RKP abp Welby i patriarcha „osiągnęli porozumienie o współpracy w dziedzinie humanitarnej”. Jednocześnie gość z Rosji zaznaczył, że RKP „jest poważnie zaniepokojony liberalnym nauczaniem Kościoła Anglii na temat ustroju kościelnego, np. udzielaniem kobietom święceń kapłańskich i biskupich oraz w sprawach moralnych i nt. rodziny”. Cyryl wyraził przy tym nadzieję, że „Kościół anglikański będzie stawiać czoła wyzwaniom współczesnego świata i będzie się starał zachować naukę Ewangelii”.

Obaj rozmówcy zwrócili również uwagę na konieczność wspólnych wysiłków na rzecz ochrony chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Podkreślili też ważną rolę swych Kościołów w popieraniu i umacnianiu stosunków między narodami Rosji i Wielkiej Brytanii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W uznaniu zasług dla umacniania stosunków dwustronnych między obu Kościołami patriarcha wręczył anglikańskiemu biskupowi Londynu Richardowi Chartresowi jedno z najwyższych odznaczeń swego Kościoła – Order Świętego Sergiusza z Radonieża II klasy.

18 bm. patriarchę Cyryla i towarzyszące mu osoby przyjęła w Pałacu Buckingham królowa Elżbieta II. Obecni byli także abp J. Welby i bp R. Chartres. Zwierzchnik RKP złożył brytyjskiej monarchini życzenia z okazji jej przypadających w tym roku 90. urodzin. W toku spotkania poruszono szeroki krąg zagadnień, a gość z Moskwy opowiedział królowej o „kościelnym odrodzeniu w Rosji, rozwoju oświaty duchowej i teologii, tworzeniu nowych eparchii (diecezji) i rozwijaniu różnych form posługi kościelnej” – podała służba prasowa Patriarchatu Moskiewskiego. Omówiono też sytuację chrześcijan w dzisiejszej Europie.

Na zakończenie spotkania patriarcha podarował Elżbiecie II ikonę Matki Bożej, wykonaną zgodnie z tradycjami rosyjskiej sztuki jubilerskiej, otrzymał zaś od niej portrety jej i jej małżonka, księcia Edynburga Filipa.

17 października Cyryl spotkał się w Londynie z również przebywającym na Wyspach Brytyjskich z wizytą duszpasterską patriarchą serbskim Ireneuszem. Obaj zwierzchnicy omówili stosunki dwustronne między ich Kościołami oraz sprawy dialogu wewnątrzprawosławnego.

Reklama

Przed odlotem z Wielkiej Brytanii zwierzchnik RKP spotkał się na lotnisku z dziennikarzami, odpowiadając na ich pytania. Na wstępie wyraził wielkie zadowolenie ze spotkania z królową, dodając, że nie oczekiwał, iż będzie ono przebiegać w tak dobrej atmosferze i „na tak aktywnym poziomie”. Zaznaczył, że miał już okazję rozmawiać z Elżbietą II w 1994 w Moskwie, ale tamto spotkanie „było bardziej formalne”. „Tym razem zobaczyłem królową w pełni zdrowia i z tej okazji gratuluję zarówno jej, jak i rodzinie królewskiej i całemu narodowi brytyjskiemu” – oświadczył Cyryl. Zwrócił uwagę na jej „promieniste oczy i piękną mowę", dodając, że "ciekawie było jej słuchać”. Zapewnił, że zachowuje w pamięci „jasny obraz królowej, liczącej 90 lat, z których przez 60 zasiada na tronie”.

Patriarcha zgodził się z poglądem, że monarchia jest ważna dla Wielkiej Brytanii, znajdując się „jakby ponad przejściowymi problemami politycznymi i umożliwiając obywatelom opieranie się na całej sile ich tradycji narodowej”. „Królowa jest oczywiście autorytetem dla swego narodu i daj Boże, aby trwało to jak najdłużej” – życzył zwierzchnik RKP, dodając: „Niech Bóg strzeże królowej”.

W odpowiedzi na inne pytanie – o sytuację w Syrii i o obecność tam wojsk rosyjskich – Cyryl wyjaśnił na wstępie, że źle zrozumiano jego słowa sprzed ponad roku, jakoby nazwał wojnę w tym kraju świętą. Według niego słowo to odnosiło się do wojny z terroryzmem i w tym znaczeniu mogą się z tym zgodzić również liczne ofiary terroryzmu w Europie, np. we Francji czy w Belgii. „Broniąc swoich bliskich, krewnych, krajów i narodów przed terroryzmem, bronimy świętego daru życia, gdyż terroryści podnoszą rękę na ten święty dar, dlatego moich słów nie należy odbierać w znaczeniu politycznym” – podkreślił patriarcha.

Reklama

W tym kontekście przypomniał, że także walkę z nazizmem w latach II wojny światowej nazywa się w Rosji „świętą”, co potwierdza też popularna tam dawniej pieśń, gdyż podczas niej broniono „tego wszystkiego, co mamy święte: życia ludzi, ich niezależności, sposobu bycia i przyszłości”. W tym znaczeniu także „obecna wojna z terroryzmem winna być świętą i jest to sprawa nie tylko Rosji, ale wszystkich krajów, winniśmy się zjednoczyć, aby pokonać to zło. I taką wojnę nazywam świętą” – podkreślił Cyryl.

Z kolei wysoko ocenił swój pobyt w Wielkiej Brytanii, który – jak zaznaczył – nie miał charakteru misji politycznej. Oświadczył, że spotykał się tam z różnymi ludźmi: rosyjskimi i miejscowymi prawosławnymi, ale także z parlamentarzystami, przedstawicielami arystokracji i zwykłymi Brytyjczykami. „Nie byli to jacyś przyjaciele Rosji, ale po prostu Brytyjczycy, którzy interesowali się wizytą patriarchy. I czułem bardzo ciepłą i dobrą atmosferę” – zapewnił gość z Moskwy. Przypomniał też wielowiekowe więzi łączące oba kraje na wielu płaszczyznach, np. w literaturze, polityce czy w dziedzinie kościelnej, mimo istniejących różnic. Wspomniał ponadto o swych kontaktach z papieżem Franciszkiem, z którym spotkał się w Hawanie i z którym zgadzał się w wielu punktach.

Na zakończenie patriarchę zapytano o to, jak odebrał szczególny podarunek, otrzymany w Londynie – małego psiaka rasy corgi. Odpowiedział, że ponieważ szczenię to otrzymało już na Wyspach imię „Willy”, nie będzie go zmieniał. Dodał, że duża część jego życia patriarszego przebiega w pełnej samotności, toteż „będzie mi bardzo przyjemnie, że tę moją samotność będzie dzielił niezawodny przyjaciel”.

2016-10-19 18:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Moskwa: patriarchat moskiewski o możliwości spotkania patriarchy Cyryla z Papieżem

[ TEMATY ]

prawosławie

Franciszek

cerkiew

WIKIPEDIA

Patriarchat moskiewski nie wyklucza możliwości spotkania patriarchy Cyryla z papieżem Franciszkiem, o czym Ojciec Święty wspomniał podczas konferencji prasowej w czasie lotu ze Stambułu do Rzymu. Wskazuje jednak na istniejące trudności. Zdaniem szefa służby prasowej patriarchatu diakona Aleksandra Wołkowa mimo zbliżenia stanowisk w wielu istotnych sprawach przeszkodę stanowi tu postawa Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie. Przedstawiciel patriarchatu wypowiedział się po tym, jak papież wyraził wolę spotkania z patriarchą moskiewskim.

Diakon Aleksandr Wołkow podkreślił, że Kościoły rzymskokatolicki i rosyjskoprawosławny są strategicznymi partnerami w świadectwie o chrześcijańskich wartościach moralnych wobec otaczającego świata. Obydwa wskazują na konieczność zachowywania pokoju między ludźmi różnych religii i narodowości, stają w obronie praw chrześcijan na Bliskim Wschodzie.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie, wracajmy do jego nauczania

2024-04-25 12:59

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Krzysztof Tadej

Ks. prał. Paweł Ptasznik

Ks. prał. Paweł Ptasznik

„Powinniśmy starać się wracać przede wszystkim do nauczania Jana Pawła II, a odejść od jedynie sentymentalnego patrzenia na tamte lata" - podkreśla ks. prałat Paweł Ptasznik w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News przed 10. rocznicą kanonizacji Papieża Polaka. W sobotę, 27 kwietnia, w Bazylice św. Piotra w Watykanie z tej okazji będzie celebrowana uroczysta Msza Święta o godz. 17.00.

Organizatorem uroczystości jest Watykańska Fundacja Jana Pawła II, w której ksiądz Ptasznik pełni funkcję Przewodniczącego Rady Administracyjnej. Już w 2005 roku, podczas pogrzebu Papieża rozległy się okrzyki „santo subito". „Wszyscy mieliśmy to przekonanie o tym, że Jan Paweł II przez swoje życie, swoją działalność i nauczanie głosi Chrystusa, żyje Chrystusem i ta fama świętości pozostała po jego śmierci i została oficjalnie zatwierdzona przez akt kanonizacji" - podkreślił ksiądz Ptasznik. „Jako fundacja wystąpiliśmy z inicjatywą obchodów 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II, wsparci autorytetem kardynała Stanisława Dziwisza i została ona bardzo dobrze przyjęta w środowiskach watykańskich, a błogosławieństwa dla inicjatywy udzielił Papież Franciszek" - dodał. Rozmówca Radia Watykańskiego - Vatican News zaznaczył, że fundacja zgodnie z wolą Jana Pawła II promuje kulturę chrześcijańską, wspiera studentów, a także decyzją jej władz dokumentuje pontyfikat i prowadzi studium nauczania Papieża Polaka. W Rzymie pod jej auspicjami działa też Dom Polski dla pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła II

2024-04-26 15:32

[ TEMATY ]

Watykan

rocznica

św. Jan Paweł II

Monika Książek/Niedziela

27 kwietnia, przypada 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Z tej okazji o godzinie 17.00 w bazylice św. Piotra w Watykanie zostanie odprawiona uroczysta Msza święta. Przewodniczyć jej będzie kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Homilię wygłosi wygłosi kard. Angelo Camastri, emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej. Wśród koncelebransów będzie kard. Stanisław Dziwisz, długoletni sekretarz kard. Karola Wojtyły-papieża Jana Pawła II.

O zbliżającej się rocznicy kanonizacji przypomniał kilka dni temu papież Franciszek. Podczas środowej audiencji ogólnej 24 kwietnia Ojciec Święty pozdrowił Polaków, mówiąc:

„W przyszłą sobotę przypada 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Patrząc na jego życie widzimy, do czego może dojść człowiek, kiedy przyjmie i rozwinie w sobie Boże dary: wiary, nadziei i miłości. Pozostańcie wierni jego dziedzictwu. Promujcie życie i nie dajcie się zwieść kulturze śmierci. Za jego wstawiennictwem prośmy Boga o dar pokoju, o który on jako papież tak bardzo zabiegał”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję