Reklama

Polska

ŚDM: kardynał Schönborn przypomina o „krzyku uwięzionych”

Podczas katechezy w ramach Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie kardynał Christoph Schönborn przekonywał dziś, że miłosierdzie jest właściwością zarówno boską, jak i ludzką, a zarazem cnotą, zaś człowiek miłosierny otwiera swe serce na troski i cierpienia innych. Mówił też o „krzyku uwięzionych” przebywających w więzieniach w całej Europie.

[ TEMATY ]

kardynał

katecheza

ŚDM w Krakowie

29.07

Katarzyna Artymiak

Kard. Schönborn

Kard. Schönborn

Arcybiskup Wiednia co roku w okresie Bożego Narodzenia odwiedza centralne więzienie w stolicy Austrii i – jak wyznał – za każdym razem jest wstrząśnięty widokiem twarzy tak wielu młodych ludzi, wcale nie starszych od tych zgromadzonych w tych dniach w Krakowie. Zaznaczył, że gdy opiekunowie więzienni, uczestniczący w międzynarodowych kursach katechetycznych „Alfa”, pokazali mu zdjęcia z różnych więzień na naszym kontynencie, było to dla niego „niewyobrażalne”.

W katechezie głoszonej dla młodzieży niemieckojęzycznej w kościele Matki Bożej w Woli Zachariaszowskiej przewodniczący Austriackiej Konferencji Biskupów nawiązał też do hasła obecnego, 31. Światowego Dnia Młodzieży: „Błogosławieni miłosierni…”. Przypomniał to, co powiedział mu jeden z uchodźców syryjskich. „Tu czujemy, że jesteście chrześcijanami, bo pomagacie. Arabia Saudyjska jest dla nas bliżej, ma dostatecznie dużo pieniędzy, ale tam nikt nam nie pomógł”.

Kardynał przytoczył też stwierdzenie emerytowanego biskupa Grazu – Egona Kapellariego, który zawsze podkreślał, że „Kościół jest światowym mocarstwem miłosierdzia” oraz swoją wczorajszą rozmowę z biskupem z Pakistanu. „My, chrześcijanie, jesteśmy niewielką mniejszością w tym kraju, ale ludzie wiedzą doskonale, że zawsze znajdą u nas pomoc” – powiedział mu pakistański hierarcha, opowiadając o prześladowaniach, które dotykają chrześcijan w jego kraju.

Również dzisiejsza Europa potrzebuje miłosierdzia bardziej niż kiedykolwiek, stwierdził mówca w odpowiedzi na zadane mu przez dziennikarzy pytanie o europejski wymiar miłosierdzia. „Nie możemy zapominać, że na kontynencie tym przez stulecia lały się krew i łzy z powodu wojen między chrześcijanami. Teraz stoimy przed wyzwaniem uchodźców i przybyszów z zewnątrz. Jest ich wielu i zachodzi niebezpieczeństwo, że kraje zaczną zamykać swoje granice, powróci żelazna kurtyna, choć innego rodzaju” - powiedział przewodniczący episkopatu Austrii. Przypomniał, że migracja jest wielkim wyzwaniem i „aby przełamać lęki i nowe nacjonalizmy, potrzebna jest ostrożność, miłość bliźniego, miłosierdzie”.

Reklama

W rozmowie z austriacką agencją Kathpress kard. Schönborn podkreślił, że Światowe Dni Młodzieży są „antysymbolem” terroryzmu młodych ludzi, wojny w Syrii oraz zbrodni w latach drugiej wojny światowej, których ofiarom złożył dziś hołd papież Franciszek swoją cichą modlitwą w Auschwitz.

Podczas głoszonych w Krakowie katechez arcybiskup Wiednia dostrzegł też, że słuchane są z uwagą i że „wiele się dzieje w sercach” młodych słuchaczy.

Przy okazji tej rozmowy kard. Schönborn wyraził uznanie organizatorom ŚDM: „Ośmielę się powiedzieć, że w Krakowie organizacja jest nawet lepsza niż w Kolonii. Ale to miejsce to przecież strony rodzinne Jana Pawła II, który był inicjatorem ŚDM”.

2016-07-29 21:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Dec na rozesłanie pielgrzymów ŚDM: służba jest powołaniem każdego człowieka

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

25.07

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Służba jest powołaniem każdego człowieka. Pan Jezus uczy nas służby, wskazując odpowiednią drogę, aby miłować innych, i stawać się dla niech odpowiednim darem na Jego wzór – mówił bp Ignacy Dec. Biskup świdnicki 25 lipca przewodniczył uroczystej Eucharystii w kościele pw. NMP Królowej Polski w Świdnicy na rozesłanie pielgrzymów ŚDM udających się do Krakowa.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Lectio divina na Ostrowie Tumskim

2022-11-30 16:48

Archiwum organizatorów

Podczas jednego ze spotkań w Sulistrowiczkach

Podczas jednego ze spotkań w Sulistrowiczkach

Jedną z metod czytania i rozważania Pisma Świętego jest wywodząca się z tradycji monastycznej lectio divina. To czas wyciszenia, skupienia i doświadczenia bliskości Boga. To również styl życia.

Wiele szkół i grup propaguje tę formę modlitwy, prowadząc do nawiązania bliskiej relacji z Panem Bogiem. Choć nazwa lectio divina brzmi obco, to sama metoda nie jest czymś trudnym, ponieważ ma swoje ściśle określone etapy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję