Mszy św. w asyście biskupa z Afryki i kilkudziesięciu kapłanów karmelitańskich, przewodniczył o. Cannistra, który w homilii przypomniał karmelitańskie rozumienie ogłaszania miłosierdzia Bożego, że to nie tyle my szukamy Boga, ale to Bóg nas szuka i pragnie zatrzymać się i zamieszkać w naszym - często nieuporządkowanym czy nieprzygotowanym domu, jak u Zacheusza.
O. Tochmański
Światowe spotkanie młodzieży karmelitańskiej w Czernej
Potrzeba szczególnej łaski, aby zrozumieć miłosierdzie Boga: łaski, która schodzi w głąb i rani serce, tak jak doświadczyła tego św. Teresa od Jezusa, pisząc: "prędzej ja zmęczę się obrażaniem Boga, niż On ustanie w przebaczaniu mi" - dodał o. Saverio. Homilia została przygotowana w kilku językach i wydrukowana wraz z liturgią łacińską Mszy św. jak i wielojęzycznym śpiewnikiem w specjalnie przygotowanej broszurze.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Przez to spotkanie została także przybliżona postać św. Rafała Kalinowskiego, karmelity bosego, który jest wspaniałym wzorem oddania Bogu. Spotkanie to pozwoliło bliżej wzajemnie poznać siebie, ludzi młodych, żyjących duchowością karmelitańską. Stronę muzyczną zapewniły zespół Twoje Niebo, pod kierunkiem o.Mariusza Wójtowicza, i Ewa Uryga.
"Sam Bóg wybrał to miejsce" - słowa nad wejściem do klasztoru w Czernej. Czerna jest pięknie w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej (Dolina Eliaszówki) położoną wioską niedaleko Krakowa. Popularność swą zawdzięcza eremickiemu (dzisiaj nowicjackeimu) klasztorowi karmelitów bosych, sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej i miejscu kultu św. Rafała Kalinowskiego. Pielgrzymi przybywali i nadal przybywają do tego sanktuarium, gdyż czują tutaj specjalną obecność duchową Maryi. Tym co wyróżnia to miejsce to cisza i święte milczenie. Pozwala ono bardziej przybliżyć się do Boga a także umożliwia oddanie się żarliwej modlitwie. To tutaj znajduje się malowniczo położona droga krzyżowa, ogród, a przede wszystkim piękny klasztor z XVII w.
Więcej o spotkaniu: http://www.karmel2016.com/ o klasztorze www.karmelczerna.pl