Reklama

Polska

Bp Nitkiewicz: wiadomość o tym, jak bardzo Bóg kocha, musi dotrzeć do serca

- Wiadomość o tym, jak bardzo Bóg mnie kocha, musi dotrzeć do mojego serca i umysłu. To zmienia wszystko – mówił dziś do młodzieży bp Krzysztof Nitkiewicz podczas katechezy w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Krakowie.

[ TEMATY ]

katecheza

ŚDM w Krakowie

Bożena Sztajner/Niedziela

Podczas drugiego dnia Światowych Dni Młodzieży w Krakowie przed południem młodzi pielgrzymi uczestniczyli w spotkaniach katechetycznych. W kilkudziesięciu miejscach: kościołach, salach katechetycznych, halach sportowych i stadionach zgromadzili się, aby wysłuchać przesłania na temat Bożego Miłosierdzia.

W kościele pw. Bożego Miłosierdzia przy ul Brodowicza katechezę do młodych głosił biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, który zauważył, że obecne czasy naznaczone są piętnem wojen, aktów terrorystycznych oraz ucisku najuboższych.

- To również czas w którym wielu, chociaż czyni zło uważa się za czystych i sprawiedliwych. Pomimo tego, a może właśnie dlatego, Bóg ukazał w całej pełni swoje miłosierdzie: objawienia św. Faustyny, nauczanie i postawa papieży, rozwój działalności charytatywnej i wolontariatu podkreślił kaznodzieja.

Zdaniem biskupa miłosierdzie wynika z natury samego Boga, który nie posłał Swojego Syna, aby świat potępił, ale by świat został przez Niego zbawiony, gdyż Miłosierdzie jest imieniem i centralnym punktem tożsamości Boga.

- On przede wszystkim kocha człowieka, nie zważa na koszty, na wzajemność. Pierwszy wychodzi z inicjatywą. Nie oznacza to akceptacji grzechu. Pan Jezus nazywa go imieniu i napiętnuje złe czyny, jednak nigdy nie potępia człowieka, który je popełnił. Jeśli karci, to skarcenie ma charakter wychowawczy, leczniczy. Nie jest odrzuceniem, ale daniem szansy, żeby wszystko w naszym sercu wróciło na właściwe miejsce. Ostatecznie sam człowiek decyduje jaką drogę wybierze – mówił biskup.

Na koniec biskup K. Nitkiewicz opowiadał młodzieży o osobistym doświadczeniu Bożego Miłosierdzia podkreślając, że ile razy uświadamia sobie jego ogrom, odczuwa w sercu pragnienie odrzucenia tego, co złe i rozpoczęcie nowego życia.

- Zachęcam również każdego z Was, abyście stale dokonywali podobnego odkrycia, zaczynając od uświadomienia sobie własnych grzechów i tego, co dokonuje się w sakramencie pokuty. Wiadomość o tym jak bardzo Bóg mnie kocha musi dotrzeć do mojego serca i umysłu. To zmienia wszystko – podkreślił bp Krzysztof Nitkiewicz . Po katechezie był czas na dyskusję oraz osobiste świadectwo doświadczenia Bożego Miłosierdzia.

Reklama

Szymon z diecezji koszalińskiej podkreślał, że miłosierdzie według niego to danie innym czegoś od siebie nie oczekując niczego w zamian.

Ania także z północy Polski podkreślała, że najtrudniejsze w miłosierdziu jest przebaczenie płynące z serca przepełnionego miłością.

Katarzyna z Łodzi dzieląc się osobistym doświadczeniem Bożego Miłosierdzia mówiła, że w jej życiu modlitwa za innych, to także gest miłosierdzia.

Podsumowując dyskusję Dariusz zachęcił młodych, żeby nie bali się zaufać Jezusowi. Pełen wzruszenia i z drżącym głosem powtarzał osobiste: Jezu ufam Tobie. – To wezwanie odmieniło moje życie – wskazywał.

Po katechezie młodzi uczestniczyli we Mszy świętej. Tłumnie też się ustawiały w kolejkach do konfesjonałów, aby skorzystać z sakramentu pokuty.

2016-07-27 20:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katecheza bliższa życiu

Niedziela kielecka 38/2022, str. IV-V

[ TEMATY ]

katecheza

Archiwum Katarzyny Dobrowolskiej

W listopadzie podczas katechezy szczególnie pamiętali o zmarłych

W listopadzie podczas katechezy szczególnie pamiętali o zmarłych

Dużo się mówi ostatnio o katechezie. Czy może dawać uczniom frajdę z odkrywania swojego miejsca we wspólnocie wierzących podążających do Boga?

Drugi ogólnopolski projekt katechetyczny, zainicjowany przez katechetów naszej diecezji, może być narzędziem do ciekawej i angażującej dzieci i młodzież katechezy i ewangelizacji.

CZYTAJ DALEJ

Andrzejkowy Bal Seniora

2022-11-29 17:21

[ TEMATY ]

Caritas

Zielona Góra

Parafia Ducha Świętego

Andrzejkowy Bal Seniora

ks. Rafał Witkowski

Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zorganizował wieczorem 29 listopada 2022 r. z okazji Święta św. Andrzeja w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze „Andrzejkowy Bal Seniora”.

Jak mówi Sylwia Grzyb, Koordynator ds. Parafialnych Zespołów Caritas, idea wspólnego świętowania wzięła się stąd, iż w diecezji prężnie funkcjonuje kilkanaście Klubów Seniora, które chcą się wspólnie spotykać i działać. W Andrzejkowej Gali udział wzięli seniorzy z Klubów Seniora z zielonogórskich parafii: Ducha Świętego, Podwyższenia Krzyża Świętego, Matki Bożej Częstochowskiej i Miłosierdzia Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Sarah: wolność religijna zagrożona także na Zachodzie

2022-11-29 15:06

[ TEMATY ]

kard. Robert Sarah

Copyright Niedziela/Wlodzimierz Rędzioch

Chrześcijanie na Zachodzie nie powinni brać wolności religijnej i wolności kultu za pewnik – podkreśla kard. Robert Sarah. Emerytowany prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zauważa, że wolność religijna atakowana jest na różne sposoby, a męczennicy nadal umierają za swą wiarę na całym świecie. Dzieje się tak nie tylko w odległych zakątkach globu, ale również na Zachodzie, gdzie wolność religijna jest także zagrożona.

Kard. Sarah wskazuje, że w przypadku Zachodu mamy obecnie do czynienia nie tyle z otwartą nienawiścią do wiary, ile coraz bardziej widocznymi i pogłębiającymi się uprzedzaniami wobec chrześcijaństwa. Afrykański hierarcha mówił o tym w wywiadzie dla telewizji EWTN prezentując swą najnowszą książkę pt. „Katechizm życia duchowego”. Jest ona głęboką refleksją nad siedmioma sakramentami oraz nad tym, jak czynić postępy w życiu duchowym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję