Reklama

Polska

Bp Nitkiewicz: wiadomość o tym, jak bardzo Bóg kocha, musi dotrzeć do serca

- Wiadomość o tym, jak bardzo Bóg mnie kocha, musi dotrzeć do mojego serca i umysłu. To zmienia wszystko – mówił dziś do młodzieży bp Krzysztof Nitkiewicz podczas katechezy w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Krakowie.

[ TEMATY ]

katecheza

ŚDM w Krakowie

Bożena Sztajner/Niedziela

Podczas drugiego dnia Światowych Dni Młodzieży w Krakowie przed południem młodzi pielgrzymi uczestniczyli w spotkaniach katechetycznych. W kilkudziesięciu miejscach: kościołach, salach katechetycznych, halach sportowych i stadionach zgromadzili się, aby wysłuchać przesłania na temat Bożego Miłosierdzia.

W kościele pw. Bożego Miłosierdzia przy ul Brodowicza katechezę do młodych głosił biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, który zauważył, że obecne czasy naznaczone są piętnem wojen, aktów terrorystycznych oraz ucisku najuboższych.

Reklama

- To również czas w którym wielu, chociaż czyni zło uważa się za czystych i sprawiedliwych. Pomimo tego, a może właśnie dlatego, Bóg ukazał w całej pełni swoje miłosierdzie: objawienia św. Faustyny, nauczanie i postawa papieży, rozwój działalności charytatywnej i wolontariatu podkreślił kaznodzieja.

Zdaniem biskupa miłosierdzie wynika z natury samego Boga, który nie posłał Swojego Syna, aby świat potępił, ale by świat został przez Niego zbawiony, gdyż Miłosierdzie jest imieniem i centralnym punktem tożsamości Boga.

- On przede wszystkim kocha człowieka, nie zważa na koszty, na wzajemność. Pierwszy wychodzi z inicjatywą. Nie oznacza to akceptacji grzechu. Pan Jezus nazywa go imieniu i napiętnuje złe czyny, jednak nigdy nie potępia człowieka, który je popełnił. Jeśli karci, to skarcenie ma charakter wychowawczy, leczniczy. Nie jest odrzuceniem, ale daniem szansy, żeby wszystko w naszym sercu wróciło na właściwe miejsce. Ostatecznie sam człowiek decyduje jaką drogę wybierze – mówił biskup.

Reklama

Na koniec biskup K. Nitkiewicz opowiadał młodzieży o osobistym doświadczeniu Bożego Miłosierdzia podkreślając, że ile razy uświadamia sobie jego ogrom, odczuwa w sercu pragnienie odrzucenia tego, co złe i rozpoczęcie nowego życia.

- Zachęcam również każdego z Was, abyście stale dokonywali podobnego odkrycia, zaczynając od uświadomienia sobie własnych grzechów i tego, co dokonuje się w sakramencie pokuty. Wiadomość o tym jak bardzo Bóg mnie kocha musi dotrzeć do mojego serca i umysłu. To zmienia wszystko – podkreślił bp Krzysztof Nitkiewicz . Po katechezie był czas na dyskusję oraz osobiste świadectwo doświadczenia Bożego Miłosierdzia.

Szymon z diecezji koszalińskiej podkreślał, że miłosierdzie według niego to danie innym czegoś od siebie nie oczekując niczego w zamian.

Ania także z północy Polski podkreślała, że najtrudniejsze w miłosierdziu jest przebaczenie płynące z serca przepełnionego miłością.

Katarzyna z Łodzi dzieląc się osobistym doświadczeniem Bożego Miłosierdzia mówiła, że w jej życiu modlitwa za innych, to także gest miłosierdzia.

Podsumowując dyskusję Dariusz zachęcił młodych, żeby nie bali się zaufać Jezusowi. Pełen wzruszenia i z drżącym głosem powtarzał osobiste: Jezu ufam Tobie. – To wezwanie odmieniło moje życie – wskazywał.

Po katechezie młodzi uczestniczyli we Mszy świętej. Tłumnie też się ustawiały w kolejkach do konfesjonałów, aby skorzystać z sakramentu pokuty.

2016-07-27 20:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Piotrowski: katecheza jest jedną z form posługi Słowa w Kościele

[ TEMATY ]

Kościół

katecheza

TER

Bp Jan Piotrowski

Bp Jan Piotrowski

Katecheza jest jedną z form posługi Słowa w Kościele, która głosi ludziom Dobrą Nowinę o Bożej miłości. Katecheza uczestniczy w wielorakim rozwoju wewnętrznym człowieka, ale też nie pomija kontekstu, w jakim się ona dokonuje – powiedział w poniedziałek bp Jan Piotrowski, przewodnicząc Mszy św. z okazji inauguracji nowego roku szkolnego.

Tym razem katecheci spotkali się w kościele św. Józefa Robotnika w Kielcach. To największa powierzchniowo, a tym samym najbardziej bezpieczna świątynia miasta.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwy za zmarłych

Niedziela

CZYTAJ DALEJ

Głos papieża skłania do refleksji nad problemem migracji

2021-12-06 17:24

[ TEMATY ]

migranci

papież Franciszek

Vatican News

Europa powinna na poważnie wziąć odpowiedzialność za migrantów – uważa rzeczniczka Centro Astalli, czyli włoskiej Jezuickiej Służby Uchodźcom, od 40 lat zajmującej się pomocą migrantom i osobom ubiegającym się o azyl. „Głos papieża skłania do refleksji i wybija z wygody, w której żyjemy na Starym Kontynencie” – powiedziała Donatella Parisi.

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego zaznaczyła, że papież sytuację migrantów porównuje do niewolnictwa. „Migranci są przez media przedstawiani jako zagrożenie, podczas gdy są ofiarami, którym po prostu trzeba pomóc. Franciszek kolejny raz powtórzył, że musimy uczyć się dostrzegać w każdym człowieku siostrę lub brata” – powiedziała rzeczniczka Centro Astalli.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję