Reklama

Polska

Bp Ryś do młodych: ludzie znający Boga wybierają miłosierdzie

"Reakcją na dramaty świata może być gniew lub miłosierdzie. Ludzie znający Boga wybierają miłosierdzie" - mówił dziś biskup Grzegorz Ryś do młodych podczas katechezy na stadionie Cracovii w ramach Światowych Dni Młodzieży. Odnosząc się do wczorajszego mordu dżihadystów na francuskim księdzu, bp Ryś powiedział: "Jeśli nie zareagujemy miłosierdziem (...) na krew ks. Jacquesa, to będziemy niestety karmić swój gniew, który zabije nas szybciej niż innych ludzi".

[ TEMATY ]

katecheza

ŚDM w Krakowie

27.07

Episkopat.pl

Bp Grzegorz Ryś

Bp Grzegorz Ryś

Biskup odwołał się do fragmentu Apokalipsy św. Jana, w którym dusze zabitych dla słowa Bożego pytają przed ołtarzem Boga jak długo jego wierzący będą mordowani i otrzymują szokującą odpowiedź, że nie dość jeszcze zostało zabitych.

"Nie wiem czy wam się to słowo kojarzy z miłosierdziem? Czy jak słyszycie miłosierdzie, to taki macie właśnie obraz przed oczami?" - zapytał. Odniósł się w tym pryzmacie do wczorajszego brutalnego zabójstwa francuskiego księdza Jacquesa Hamela i podkreślił, że zgadza się ze słowami biskupa tamtejszej diecezji, który stwierdził, że Kościół nie ma innych narzędzi niż wybaczenie i braterstwo.

"Miłosierdzie, które głosimy nie jest tylko orędziem - jest również punktem oskarżenia. Świat nie rozumie tego orędzia, nawet my w Kościele go nie rozumiemy. Widać wyraźnie, że to, co się ostatnio rozbudziło to gniew" - stwierdził bp Ryś.

Reklama

Zauważył następnie, że krew męczenników woła do Boga - zadał jednak pytanie, o co woła. To wołanie znajduje się między wołaniem krwi Abla, sprawiedliwego zabitego z zazdrości, a wołaniem krwi Chrystusa. "Krew Chrystusa krzyczy jednak głośniej - woła o miłosierdzie. Czy ktoś z was ma wątpliwości, że krew księdza Jacquesa woła z krwią Chrystusa o przebaczenie?" - pytał młodzież bp Ryś.

Krakowski biskup pomocniczy przyznał, że informacje mówiące o gwałtach i przemocy na świecie mogą wzbudzać przerażenie i poczucie bezsensu oraz rodzić gniew - przyznał krakowski biskup pomocniczy. "Gniew nie jest jednak żadnym rozwiązaniem. Bo jeśli spotykasz Jezusa Miłosiernego, jeśli naprawdę Go spotkasz, to musi mieć to konsekwencję w Twoim życiu i w stosunku do bliźniego" - nauczał.

Bp Ryś zachęcił młodych do otwierania się na Boże miłosierdzie jako odpowiedź na zło tego świata. "Teraz jest czas miłosierdzia. Jeśli nie zareagujemy miłosierdziem na tragiczne wydarzenia w świecie, na te sytuacje, która nas przerażają, na krew ks. Jacquesa, to będziemy niestety karmić swój gniew, który zabije nas szybciej niż innych ludzi. Dlatego wybierajmy miłosierdzie" - powiedział na zakończenie.

Katechezy podczas Światowych Dni Młodzieży głoszone są w 33 językach przez 310 biskupów. Można wziąć w nich udział od środy do piątku.

2016-07-27 12:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Współczesna katecheza – problem, misja czy wyzwanie?

Niedziela wrocławska 36/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

katecheza

katecheci

Bożena Sztajner/Niedziela

Rozmawiając z katechetami u progu roku szkolnego o katechezie, analogia do biblijnej przypowieści o siewcy nasuwa się sama. Jedne ziarna spadną na ziemię orną, inne na grunt skalisty i między ciernie. Jedne wydadzą plon, inne wydziobią ptaki, jeszcze inne – nie mając korzeni, wyschną. Ale siejba musi trwać

Nauczanie katechezy dziś

CZYTAJ DALEJ

Czym jest Kościół?

2022-11-29 17:36

[ TEMATY ]

Kościół

Karol Porwich/Niedziela

W pierwszą niedzielę Adwentu, 27 listopada 2022 r. w Kościele rozpoczął się nowy rok duszpasterski pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Tematem przewodnim jest refleksja nad Kościołem i jego misją oraz umocnienie wiary w Kościół jako wspólnotę wierzących kroczących razem do domu Ojca. Program skierowany jest nie tylko do duszpasterzy, ale również bezpośrednio do wiernych. Jego realizacja zakończy się w niedzielę Chrystusa Króla, 26 listopada 2023 r.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: świecki prefektem Sekretariatu ds. Ekonomicznych

2022-11-30 12:57

[ TEMATY ]

Watykan

Adobe Stock

Ojciec Święty przyjął rezygnację z urzędu prefekta Sekretariatu ds. Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej złożoną przez ks. Juana Antonio Guerrero Alvesa SJ. z powodów osobistych. Decyzja wejdzie w życie od czwartku 1 grudnia 2022 r. – poinformowali Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

W komunikacie wyrażono podziękowanie ks. Guerrero za poświęcenie okazane w jego służbie. Ks. Guerrero zdołał uporządkować gospodarkę, była to mocna i wymagająca praca, która przyniosła wiele owoców. Ojciec Święty zapewnia go o swoich modlitwach – przekazała Stolica Apostolska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję