Reklama

Wiadomości

Mary Wagner już w Polsce

W piątek 22 lipca Mary Wagner - kanadyjska obrończyni życia po raz drugi przyleciała do Polski. Świadek życia, która w ostatnich latach wiele miesięcy spędziła w więzieniu za modlitwę i białe róże rozdawane kobietom w klinikach aborcyjnych przybywa do Polski w bardzo szczególnym czasie. Mary będzie uczestnikiem Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, oraz odwiedzi wiele polskich miast. O tym, co daje Mary siłę w walce o nienarodzone dzieci i, o znaczeniu jej wizyty, opowiedział nam Przemysław Sycz z Fundacji Pro Prawo do Życia i współorganizator pielgrzymek Mary Wagner do Polski.

[ TEMATY ]

wywiad

rozmowa

Archiwum Przemysława Sycza

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jowita Kostrzewska: Mary Wagner po raz drugi odwiedza naszą ojczyznę. Jakie znaczenie ma ta wizyta, zwłaszcza w obecnym czasie?

Przemysław Sycz: - Pozwolę sobie na początku przypomnieć o pierwszej wizycie Mary Wagner w naszym kraju. W mojej pamięci pozostają jeszcze obrazy i słowa z poprzednich spotkań z Mary w wielu miastach Polski, gdzie setki osób przychodziło wysłuchać świadectwa tej bohaterskiej kobiety, stającej w obronie bezbronnych, nienarodzonych dzieci mordowanych tysiącami w kanadyjskich szpitalach. To świadectwo jest tym cenniejsze, że poparte osobistą ofiarą więzienia. W sumie to już nie miesiące, a lata spędzone przez nią w kanadyjskich więzieniach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jowita Kostrzewska: Mary to skromna, delikatna kobieta, skąd w niej taka siła i co sprawia, że jej świadectwo ma taką moc?

Przemysław Sycz: Ilekroć miałem okazję patrzeć i słuchać tej skromnej kobiety, zastanawiałem się, jak pewnie i większość z nas, skąd Mary czerpię energię do dawania takiego świadectwa, gdzie setki osób słuchały jej uważnie. Odpowiedz na to pytanie przyszła bardzo szybko - wystarczyło ją trochę bardziej poznać. Przede wszystkim to moc z modlitwy, zawierzenia Panu Bogu i długich godzin spędzanych na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem. To jest źródłem jej siły w walce o życie bezbronnych dzieci i niesamowitego ciepła dla innych bliźnich.

Jowita Kostrzewska: Mary kilka lat spędziła w więzieniu za walkę o nienarodzone dzieci, podczas ostatniej wizyty w Polsce Ty i Jacek Kotula jako obrońcy życia też stanęliście przed sądem, czy obecność Mary była dla Was umocnieniem?

Przemysław Sycz: Do dziś pamiętam te chwile na korytarzu rzeszowskiego sądu tuż przed pierwszą rozprawą z kilkudziesięciu procesów trwających przez prawie 2 lata. Po oskarżeniu jakie złożył przeciw nam Szpital Pro-Familia, że jakoby został przez nas zniesławiony. To właśnie Mary Wagner z wieloma ludźmi dobrej woli wspierała nas wtedy swoją modlitwą. I chodź trzeba było jeszcze wielu miesięcy aby sąd ostatecznie potwierdził, że aborcja = zabijanie i, że mieliśmy prawo do publicznego protestowania przeciwko temu procederowi. Dziś, mamy sytuację, w której nie tylko w tym, ale we wszystkich szpitalach Podkarpacia nie zabija się dzieci.

Reklama

Jowita Kostrzewska: Wy również wspieracie Mary w jej walce o życie...

Przemysław Sycz: Wobec świadectwa Mary nie można pozostać obojętnym, tak czują setki osób, które słuchały Mary, czy też czytały o niej między innymi w "Niedzieli" za co jesteśmy bardzo wdzięczni redakcji. Tym bardziej gdy dotarła do nas informacja o ponownym aresztowaniu i uwięzieniu Mary Wagner natychmiast rozpoczęliśmy akcje wsparcia. Nie tylko sami pisząc do niej listy z zapewnieniem o poparciu i pamięci w modlitwie, ale prosiliśmy też o to, wszystkich znajomych i Polaków. Popłynęły do niej setki kartek i listów. Po jednej z Nowenn do św. Gerarda Majelli -patrona obrońców życia i matek oczekujących narodzin swego dziecka, organizowanych w kościele Akademickim w Rzeszowie pod listem poparcia, podpisali się wszyscy uczestnicy. Jakże wzruszającym momentem było odczytanie odpowiedzi napisanej więziennym ołówkiem jaką nadesłała Mary. Codziennie pamiętaliśmy o Mary w naszych modlitwach i doczekaliśmy tego radosnego dnia gdy znów wyszła na wolność. Poza tym, organizowaliśmy wiele pikiet przed ambasadą Kanady w Warszawie solidaryzując się z więźniem sumienia - Mary Wagner.

Jowita Kostrzewska: Mary Wagner ponownie odwiedza Polskę w bardzo ważnym momencie...

Przemysław Sycz: Tak, gościmy Mary Wagner w naszej ojczyźnie w bardzo szczególnym momencie. Po pierwsze w czasie Światowych Dni Młodzieży, których Mary będzie uczestnikiem. Po drugie nasz kraj stoi przed bardzo ważną decyzją, która będzie miała wpływ na życie wielu nienarodzonych dzieci. Mam na myśli próbę zmiany prawa tak, by życie wszystkich nienarodzonych dzieci było chronione. Tu świadectwo Mary będzie nieocenionym wsparciem naszych działań.

Reklama

Jowita Kostrzewska: Na trasie wizyty kanadyjskiej obrończyni życia znalazło się wiele polskich miast, Mary odwiedziła już Warszawę, od 24 do 31 lipca będzie przebywać w Krakowie, gdzie weźmie udział w ŚDM, później odwiedzi także m.in. Częstochowę. Zakopane i wasze miasto Rzeszów...

Przemysław Sycz: Tak, niecierpliwie czekamy na przyjazd Mary do naszego miasta i przygotowujemy się do tego spotkania. Będziemy ją gościli w niedzielę 7 sierpnia. Spotkanie z Mary rozpocznie się w parafii M.B. Śnieżnej w Rzeszowie – Budziwoju. Jest to parafia w której mieszka inicjator wizyt Mary Wagner w Polsce - Jacek Kotula. O godz.12:00 będzie prelekcja Mary Wagner, potem Msza św. Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Rzeszowa i okolic. Dzień wcześniej, w sobotę 6 sierpnia Mary odwiedzi Toruń, a my w tym czasie, jak co miesiąc, spotkamy się na modlitwie w Kościele Akademickim w Rzeszowie przy ul. Rejtana 21, gdzie przez wstawiennictwo św. Gerarda Majelli będziemy modlić się w intencji obrony życia nienarodzonych dzieci, za matki oczekujące narodzin dziecka, a także za Mary Wagner. Serdecznie zapraszamy!

Plan spotkań z Mary Wagner w Polsce:

22.07.2016 – przylot do Warszawy o godz.16.30

23.07.2016 – Warszawa, kościół św. Stanisława Kostki, godz.18.00

24.07.2016 – Kraków, kościół św.Jana Chrzciciela, godz.19.30

25.07 -31.07.2016 – Udział Mary Wagner w Światowych Dniach Młodzieży

1.08.2016 – Katowice, Aula Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, ul.Jordana 18, godz.18.00

2.08.2016 – Częstochowa, Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, ul.Jagiellońska 67/71, godz.18.00

3.08.2016 – Lublin, kościół Nawrócenia św. Pawła (OO.Bernardyni), godz.18.30

4.08.2016 – Kalisz, Sanktuarium św. Józefa, godz.17.00

Reklama

08.2016 – Gdańsk, kościół św. Katarzyny (OO.Karmelici), godz.18.00

6.08.2016 – Toruń, Radio Maryja i TV Trwam, "Rozmowy niedokończone", godz.18.15 -19.25

7.08.2016 – Rzeszów - Budziwój, kościół Matki Bożej Śnieżnej, godz.12.00

8.08.2016 – Tarnów, kościół bł.Karoliny Kózkówny, godz.18.00

9.08.2016 – Zakopane - Krzeptówki, Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, godz.18.30

11.08.2016 – Wrocław - Pilczyce, kościół pw. Macierzyństwa NMP, godz.18.00

12.08.2016 – Siemysłów (diecezja wrocławska), kościół parafialny, godz. 17.00

Szczegółowy program wizyty Mary Wagner w Polsce oraz relacje z jej pobytu można śledzić na stronie: https://www.facebook.com/marywagnerpolsce/ oraz na: https://www.facebook.com/events/934609299994681/

foto: z archiwum Przemysława Sycza

2016-07-25 14:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jestem dumny ze wszystkich moich dzieci

Niedziela łódzka 38/2015, str. 3

[ TEMATY ]

wywiad

ojcostwo

rozmowa

Andrzej Duda

Dagmara Zalewska

Prof. Jan Duda

Prof. Jan Duda

O ojcostwie, wychowaniu i przekazywaniu wartości w rodzinie z prof. Janem Dudą, ojcem prezydenta RP Andrzeja Dudy, podczas VII Międzynarodowego Forum Tato.Net rozmawia Dagmara Zalewska

DAGMARA ZALEWSKA: – Panie Profesorze, to pytanie słyszy Pan teraz pewnie często: czy jest Pan dumny ze swojego syna?

CZYTAJ DALEJ

Bp Stułkowski: pomnik może być kartką wyrwaną z podręcznika historii

2024-05-06 16:48

[ TEMATY ]

bp Szymon Stułkowski

Karol Porwich/Niedziela

Bp Szymon Stułkowski

Bp Szymon Stułkowski

O tym, że pomnik, na którym uwiecznia się bohaterów z polskiej historii, może być „kartką wyrwaną z podręcznika” i że trzeba troszczyć się o swoje korzenie - powiedział bp Szymon Stułkowski podczas Mszy św. w katedrze w intencji powstańców z 1863 roku. Po Mszy św. poświęcił obelisk dedykowany dowódcom Powstania Styczniowego na ziemi płockiej. Powstał on przy katedrze z inicjatywy Stowarzyszenia Historycznego im. 11. Grupy Operacyjnej Narodowych Sił Zbrojnych.

Bp Szymon Stułkowski w homilii powiedział, że Jezus w Ewangelii nie zmusza, nie zniewala, ale zaprasza do przyjaźni i do miłości. Trudno komuś rozkazać miłość, to musi być dobrowolne. Papież Benedykt XVI w encyklice „Deus Caritas est” napisał, że „Miłość może być przykazana, ponieważ wcześniej została przekazana”: - Jezus może, ma prawo wymagać od nas miłości, ponieważ dał ją nam przez krzyż, przez ofiarę Swego cierpienia - zaznaczył duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Pogrzeb ks. Jerzego Witka SBD

2024-05-07 16:42

ks. Łukasz Romańczuk

Msza św. pogrzebowa ks. Jerzego Witka SDB

Msza św. pogrzebowa ks. Jerzego Witka SDB

Rodzina Salezjańska pożegnała ks. Jerzego Witka SDB. Na Mszy świętej modliło się ponad 100 księży, wspólnoty neokatechumenalne oraz wierni świeccy dziękujący za posługę tego kapłana.

Msza święta pogrzebowej sprawowana była w kościele pw. Chrystusa Króla we Wrocławiu. Przewodniczył jej ks. Piotr Lorek, wikariusz Inspektora Prowincji Wrocławskiej, a homilię wygłosił ks. Bolesław Kaźmierczak, proboszcz parafii św. Jana Bosko w Poznaniu. Podczas Eucharystii czytana była Ewangelia ukazująca uczniów idących z Jerozolimy do Emaus, którzy w drodze spotkali Jezusa. Do tych słów nawiązał także ks. Kaźmierczak podkreślając, że uczniowie pełnili ważną misję w przekazaniu prawdy o zmartwychwstaniu. Kaznodzieja nawiązał także do osoby zmarłego kapłana. - W naszych sercach jest wiele wspomnień po nieżyjącym już ks. Jerzy, który posługiwał tutaj przez wiele lat. Wspominamy jego piękną pracę w Lubinie, w Twardogórze, posługę pośród młodzieży i studentów w kościele pw. św. Michała Archanioła we Wrocławiu. Organizował koncerty, na które przychodzili ludzie. Będąc proboszczem u św. Michała Archanioła zapoznał się z życiem św. Teresy Benedykty od Krzyża. Bardzo się zaangażował i to on przyczynił się do tego, że powstała kaplica Edyty Stein w kościele na Ołbinie – zaznaczył ks. Kaźmierczak dodając: - Ksiądz Jerzy założył Towarzystwo im. Edyty Stein. Zabiegał o to, aby dom Edyty Stein przy ul. Nowowiejskiej był otwartym miejscem spotkań. Organizował tam wykłady.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję