Przez pierwsze trzy dni pielgrzymi będą uczestniczyć w katechezach i Mszach świętych organizowanych w parafiach, w których zamieszkają podczas Dni w Diecezjach.
Natomiast 23 lipca goście wezmą udział w centralnych obchodach diecezjalnych organizowanych w miejscu symbolicznym - na Placu Solidarności przed gdańską stocznią. Wydarzenie rozpocznie Litania Narodów. - Podczas Litanii będziemy razem wołać o pokój w krajach, z których przyjadą do nas pielgrzymi- mówi KAI ks. Krzysztof Nowak, koordynator ŚDM w archidiecezji gdańskiej. - Niektóre z tych krajów są bardzo niespokojne: owładnięte konfliktami, biedą, brakiem demokracji i wolności religijnej. Najlepszym miejscem do takiej modlitwy jest Gdańsk, bo tu Bóg już raz zadziałał. I choć w miejscu, gdzie dziś stoją trzy słynne krzyże w grudniu 1970 roku padły ofiary – to jednak stąd wyszło na świat światło wolności - podkreśla duchowny.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Po Litanii Narodów z Placu Solidarności do bazyliki mariackiej wyruszy Korowód Świętych. Tam wyjątkowej Eucharystii przewodniczyć będzie abp Sławoj Leszek Głódź. Metropolicie gdańskiemu towarzyszyć będą wszyscy gdańscy biskupi, a także hierarchowie, którzy przyjadą do Gdańska w pielgrzymami z ponad dwudziestu państw.
Reklama
Msza w bazylice zostanie odprawiona po łacinie. Pielgrzymi dostaną specjalne książeczki z łacińskimi tekstami. Modlitwy i śpiewy zabrzmią w czterech językach - po angielsku, niemiecku, włosku i francusku. Główne diecezjalne obchody zakończy Festiwal Młodych. To muzyczne, kolorowe i pełne radości spotkanie odbędzie się na Placu Zebrań, gdzie odbywają się najważniejsze wydarzenia kulturalne w mieście.
Następnego dnia, 24 lipca, pielgrzymi przeniosą się do parafii, które ich goszczą. Będzie okazja to przyjacielskich, rodzinnych spotkań przy muzyce i grillu. W poniedziałek 25 lipca młodzież wyruszy do Krakowa.
Ks. Krzysztof Nowak od lat pracuje z młodzieżą. Od wielu miesięcy duchowo przygotowuje młodych ludzi do ŚDM. W rozmowie z KAI mówi, że najbliższe dni pokażą, że Kościół jest młody. - Kościół jest przyszłością, a nie przeszłością. Czeka nas pokoleniowe odnowienie Kościoła. To ludzie dobrze wykształceni, dynamiczni i szukający Boga. Chcą Boga poznać i doświadczyć. I nie chcą być w tym poszukiwaniu sami. Chcą wiedzieć, że gdzieś jest ktoś, kto tak samo szuka, potrafi się tą wiarą dzielić i nią cieszyć. Uwierzyć, że ta wiara daje mu szczęście. A daje! Bo wiara porządkuje życie - mówi ks. Nowak.
- Zapraszam na ten dzień nie tylko pielgrzymów, rodziny przyjmujące gości, ale i mieszkańców Pomorza i turystów - zachęca duchowny. - To okazja do wspólnego przeżywania tego święta, ale i okazja do przypomnienia historii regionu i wielkiego przewrotu, który się u nas - w Gdańsku - dokonał.