Reklama

Brodnicki Ośrodek Caritas im. Biskupa Jana Chrapka

Minął rok...

Niedziela toruńska 51/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jeżeli tak uroczyście
obchodzimy
narodzenie Jezusa,
czynimy to dlatego,
aby dać świadectwo,
że każdy człowiek
jest kimś jedynym
i niepowtarzalnym...
Jan Paweł II

W październiku 2002 r. miało miejsce uroczyste otwarcie Ośrodka Caritas przy ul. Gajdy w Brodnicy. Ośrodek ten powstał w celu niesienia pomocy wszystkim mieszkańcom ziemi michałowskiej i nowomiejskiej.
W ciągu roku mojej posługi, jako dyrektora Ośrodka, przekonałem się, że nieustannie przybywa osób będących w różnorakiej potrzebie. Dlatego też Ośrodek poszerza swoją działalność, tak aby móc udzielać wsparcia jak największej liczbie potrzebujących.
Do chwili obecnej udało się zrealizować wiele akcji i form wsparcia indywidualnego, o których można było usłyszeć z lokalnych mediów czy z ust ludzi, którzy tej pomocy doznali, a które w namacalny sposób wspomogły egzystencję wielu rodzin.
Od września do grudnia 2002 r., dzięki pracy wolontariuszy, powstawały kolejno i funkcjonują:

Ośrodek Interwencji Kryzysowej

Przygotowany, aby nieść pomoc rodzinom (szczególnie kobietom z dziećmi) dotkniętym problemem alkoholizmu oraz przemocy, które z tego powodu pozostały bez dachu nad głową. Osobom tym oferowany jest czasowy pobyt w Ośrodku wraz z wyżywieniem oraz pomoc specjalistów w umożliwieniu powrotu do normalnego życia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Świetlica Środowiskowa dla dzieci

Gromadzi kilkadziesiąt dzieci, które od poniedziałku do piątku, od godz. 15.00 do 19.00, spędzają aktywnie czas i korzystają z opieki wychowawców. Dzieci otrzymują pomoc w nauce, przygotowują przedstawienia, spędzają razem czas na zabawach integracyjnych i okazjonalnych wycieczkach. Otrzymują także darmowy posiłek.

Bursa Szkolna

Przeznaczona dla zdolnej, lecz ubogiej młodzieży wiejskiej. W obecnym roku szkolnym w bursie mieszka 20 dziewcząt uczęszczających do brodnickich szkół ponadgimnazjalnych. Ich głównym zadaniem jest nauka i zdobycie wykształcenia, które pozwoli im na lepszy start w życiu. Dziewczęta otrzymują pełne wyżywienie, korzystają z darmowych korepetycji oraz zajęć profilaktyczno-wychowawczych. Opiekę nad bursą pełnią wolontariusze pedagodzy.
Dzięki wybudowaniu dodatkowego budynku planujemy stopniowe rozszerzanie bursy.

Reklama

Dzienny Dom Pomocy Społecznej

Przeznaczony dla osób samotnych i starszych. Od poniedziałku do piątku w Ośrodku spotykają się osoby samotne, które chcą wspólnie spędzać czas, dzieląc się między sobą doświadczeniami, zaspokajając potrzeby towarzyskie, kulturalne i rekreacyjne, podtrzymując w sobie nawzajem entuzjazm i radość życia pomimo trudów i chorób.
Ponadto Ośrodek przeprowadził wielokrotnie doraźne akcje, które na stałe wpisały się w coroczny plan pracy Caritas:

akcja „Tornister”

Przeprowadzana na początku roku szkolnego. Ma na celu zgromadzenie od darczyńców wszelkich przyborów szkolnych, podręczników, zeszytów, pomocy dydaktycznych, dla najbardziej potrzebujących uczniów rejonu brodnickiego. W ubiegłym roku szkolnym zostało w ten sposób wyposażonych kilkaset szkolnych plecaków, rozdanych do szkół 1800 ćwiczeń i 300 podręczników. W roku szkolnym 2003/2004 do brodnickich szkół trafiło około 1290 różnych przyborów szkolnych.

paczki bożonarodzeniowe

Na święta Bożego Narodzenia 2002 Ośrodek Caritas wspomógł 600 najbiedniejszych osób z Brodnicy i okolic.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Organizowane tradycyjnie każdego roku, pozwoliło rozprowadzić około 9 tys. świec, z których dochód został przeznaczony m.in. na wypoczynek letni dla dzieci ubogich.

żywa szopka bożonarodzeniowa i festyn rodzinny „Brodnickie Betlejem”

W czasie tego festynu przy polskich kolędach bawiły się rodziny z całego miasta. Dzień ten uświetniły występy zespołów „Venite Exultemus”, „Portamus Gaudium”, grupy teatralnej z parafii św. Jakuba z Torunia oraz Ryszarda Rynkowskiego. Podczas festynu rodzice z dziećmi mogli także podziwiać żywe zwierzęta w szopce i uczestniczyć w loterii fantowej.

akcja „Chlebek Miłości”

W kwietniu br. Ośrodek Caritas zorganizował akcję, podczas której do drzwi mieszkańców Brodnicy pukali wolontariusze oraz harcerze brodnickiego hufca ZHP, którzy za ofiarę pieniężną sprzedawali małe chlebki, tzw. chlebki miłości. Ogółem sprzedano ich ok. 4 tys. Dochód ze sprzedaży został w całości przeznaczony na budowę jadłodajni.

kolonie letnie dla dzieci i młodzieży

W lipcu tego roku 260 dzieci i młodzieży wzięło udział w darmowym obozie wypoczynkowym organizowanym nad jeziorem Zbiczno w Rytebłotach.
Ponadto od października 2002 r. do 15 września 2003 r. z pomocy indywidualnej w formie żywności i ubrań skorzystało 3300 osób.
Wszelkie dobro, które zostało wyświadczone takiej liczbie osób, zarówno w formie materialnej, jak i duchowej, nie zostałoby dokonane, gdyby nie ofiarność i duch miłosierdzia tak wielu ludzi dobrej woli. Dlatego dziękuję wszystkim instytucjom, przedsiębiorstwom oraz osobom prywatnym za wsparcie na rzecz Ośrodka Caritas.
Ostatnie lata w naszym kraju są bardzo trudnym czasem dla normalnego funkcjonowania wielu rodzin. Problem ciągłego ubożenia społeczeństwa jest szczególnie widoczny tam, gdzie często brakuje pieniędzy na przygotowanie obiadu, na drugie śniadanie do szkoły.
Z myślą o pomocy takim osobom powstaje jadłodajnia wraz z zapleczem kuchennym. Będzie ona zajmować centralne miejsce w nowym budynku, który jest w trakcie budowy. Do nowych pomieszczeń zostanie przeniesiona część administracyjna. Umożliwi to jednoczesne poszerzenie bursy w starym budynku i oddanie do dyspozycji mieszkanek bursy pokoi w nowym budynku.
Moim ogromnym życzeniem byłoby, aby wydawanie posiłków rozpoczęło się jak najszybciej, jeszcze przed okresem zimowym. Aby stało się to możliwe, potrzeba wkładu finansowego, szczególnie jeśli chodzi o wyposażenie pomieszczeń kuchennych. W dalszej kolejności pojawia się także troska o wystarczającą ilość żywności, którą codziennie trzeba będzie wydawać.
Posługa miłosierdzia jest najważniejszym zadaniem w życiu każdego chrześcijanina, nie ma bowiem nic ważniejszego od świadczenia miłości bliźniemu, szczególnie kiedy jest on w dużej potrzebie. Ośrodek Caritas powstaje w trudnych czasach, ale też i dla niełatwych czasów. Zdaję sobie sprawę z tego, że wiele rodzin z trudem wiąże koniec z końcem, ale podobnie jak to było w pierwszych gminach chrześcijańskich, gdzie ubodzy dzielili się z jeszcze uboższymi, wierzę, że zawsze znajdą się pośród Was, Drodzy Czytelnicy, tacy, którzy będą chcieli podzielić się tym, co mają, z innymi.
Dlatego ośmielam się zwrócić z prośbą o wsparcie do wszystkich instytucji, firm i osób prywatnych z regionu brodnickiego i nowomiejskiego. Potrzebny jest każdy rodzaj pomocy. Proszę o wsparcie finansowe i materialne samorządy i osoby prywatne. Bardzo potrzebna jest wszelka pomoc specjalistów: murarzy, hydraulików, tynkarzy, glazurników itp.
Zwracam się także do rolników naszego regionu: Wasza pomoc jest i będzie zawsze bezpośrednio potrzebna, dopóki działać będzie Caritas. Proszę o Waszą ofiarność i współpracę na miarę możliwości.
Dziękuję tym wszystkim, bez których Caritas nie mogłaby normalnie funkcjonować. Dziękuję już teraz tym, którzy odpowiedzą przychylnie na moją prośbę: „wasze imiona zapisane są w niebie” (Łk 10, 20).

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komunia prezentem na wieki

2024-05-07 18:26

ks. Łukasz

Poświęcenie krzyża na Golgocie w Skarbimierzu

Poświęcenie krzyża na Golgocie w Skarbimierzu

Podczas wizytacji kanonicznej bp Maciej Małyga poświęcił stacje Drogi Krzyżowej, znajdujące się przy kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skarbimierzu.

Podczas Mszy świętej obecne były dzieci pierwszokomunijne, który przeżywają swój biały tydzień. W homilii najpierw biskup zwrócił się do dzieci wspominając, że na swoją pierwszą Komunię otrzymał piłkę, która w którymś momencie się zepsuła, ale ten prezent, jakim była Komunia Święta jest prezentem stałym.

CZYTAJ DALEJ

Patron jedności ojczyzny

Niedziela Ogólnopolska 18/2018, str. 8

[ TEMATY ]

św. Stanisław

Wikipedia

Św. Stanisława BM, patrona Polski, przedstawia się zazwyczaj w stroju biskupim, z pastorałem w ręku

Św. Stanisława BM, patrona Polski, przedstawia się zazwyczaj w stroju biskupim, z pastorałem w ręku

O kim mowa? Oczywiście, o św. Stanisławie (ok. 1030-79) – biskupie i męczenniku. Dlaczego patron jedności Polski? Zapraszam do lektury

Według legendy, ciało dzielnego biskupa zostało pocięte na kawałki przez siepaczy króla Bolesława II Szczodrego (ok. 1042-1082), zwanego też Śmiałym. Miało jednak cudownie się zrosnąć, co było zapowiedzią zjednoczenia się państwa polskiego po okresie rozbicia dzielnicowego, które nastąpiło po śmierci króla Bolesława III Krzywoustego (1086 –1138). Ostatecznie do ponownego scalenia naszych ziem doszło za czasów króla Władysława Łokietka (ok.1260 – 1333). Przypisywano to właśnie św. Stanisławowi ze Szczepanowa.

CZYTAJ DALEJ

79 lat temu zakończyła się II wojna światowa

2024-05-07 21:53

[ TEMATY ]

II wojna światowa

Walter Genewein

Wrzesień 1939, zdjęcie wykonane przez niemieckiego oficera gdzieś we Wrocławiu we wrześniu 1939 r. Przedstawia pojazdy niemieckich sił powietrznych przed wyjazdem do Polski

Wrzesień 1939, zdjęcie wykonane przez niemieckiego oficera gdzieś we Wrocławiu we wrześniu
1939 r. Przedstawia pojazdy niemieckich sił powietrznych przed wyjazdem do Polski

79 lat temu, 8 maja 1945 r., zakończyła się II wojna światowa w Europie. Akt kapitulacji Niemiec oznaczał koniec sześcioletnich zmagań. Nie oznaczał jednak uwolnienia kontynentu spod panowania autorytaryzmu. Europa Środkowa na pół wieku znalazła się pod kontrolą ZSRS.

Na początku 1945 r. sytuacja militarna i polityczna III Rzeszy wydawała się przesądzać jej los. Wielka ofensywa sowiecka rozpoczęta w czerwcu 1944 r. doprowadziła do utraty przez Niemcy ogromnej części Europy Środkowej, a straty w sprzęcie i ludziach były niemożliwe do odtworzenia. Porażka ostatniej wielkiej ofensywy w Ardenach przekreślała niemieckie marzenia o zawarciu kompromisowego pokoju z mocarstwami zachodnimi i kontynuowaniu wojny ze Związkiem Sowieckim. Wciąż zgodna współpraca sojuszników sprawiała, że dla obserwatorów realistycznie oceniających sytuację Niemiec było jasne, że wykluczone jest powtórzenie sytuacji z listopada 1918 r., gdy wojna zakończyła się zawieszeniem broni. Dążeniem Wielkiej Trójki było doprowadzenie do bezwarunkowej kapitulacji Niemiec oraz ich całkowitego podporządkowania woli Narodów Zjednoczonych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję