Reklama

Polska

Jędrzejów: znaleziono oryginalną prawosławną ikonę podróżną

W jednym z czterech masowych grobów odkrytych poza przyklasztornym cmentarzem cysterskim znaleziono starą, rosyjską ikonę podróżną, która mogła powstać między XVI a XIX stuleciem. Archeolodzy badają groby i znajdujące się w nich przedmioty.

[ TEMATY ]

wykopaliska

Archiwum UŁ

Groby odkryto podczas prac archeologicznych, prowadzonych przy okazji budowy kanalizacji przy ul. Wincentego Kadłubka. Archeolodzy ustalają, z jakiego okresu pochodzą cztery odkryte groby i dlaczego są to pochówki zbiorowe.

Ikonę podróżną znawcy przedmiotu uznają za najciekawsze znalezisko.

Reklama

Na jednej stronie medalika znajduje się postać św. Mikołaja, a na drugiej wizerunek Matki Bożej Smoleńskiej. Takie medaliki były wykonywane w Rosji od XVI do XIX wieku. Archeolog Kinga Ryba uważa, że ornamentyka przedmiotu wstępnie wskazuje na XVII wiek. Odkryte za przyklasztornym cmentarzem groby są natomiast znacznie młodsze, a ikona mogła tam trafić jako przedmiot przekazywany z pokolenia na pokolenie.

W Jędrzejowie powstał pomysł ekspozycji nowych znalezisk w efekcie wielu ostatnio prowadzonych prac budowalnych i archeologicznych, które wpisują się w historię regionu.

Mieszkańcy Jędrzejowa przekazywali znalezione ostatnio archiwalia i przedmioty kultu do m.in. Muzeum Regionalnego w Pińczowie. Trafiła tam np. Tora z synagogi w Jędrzejowie. Miasto prowadzi rozmowy, aby mogła ona być prezentowana w jędrzejowskim magistracie, obok ostatnio znalezionych przedmiotów, w tym ikony podróżnej. Taka ekspozycja miałaby powstać w jędrzejowskim magistracie.

Reklama

Dzisiejszy Jędrzejów sięga XII w., wówczas był jeszcze wsią o nazwie Brzeźnica — w połowie stulecia nazwę zmieniono na obecną.

Punktem zwrotnym w dziejach osady stało się ufundowanie w 1140 r. klasztoru cystersów przez braci Gryfitów: Jana (Janika), późniejszego arcybiskupa gnieźnieńskiego oraz rycerza Klemensa. Pierwsi mnisi, Włosi i Francuzi, przybyli 9 lat później z burgundzkiego opactwa Morimond, jednego z pięciu najważniejszych w zakonie. Tutaj przeżył ostatnie lata i został pochowany mistrz Wincenty Kadłubek, gdzie obecnie znajduje się jego sanktuarium.

2016-06-11 12:21

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nekropolia germańskich wojowników

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 3/2019, str. IV

[ TEMATY ]

wykopaliska

Dariusz de Lorm/Stowarzyszenie Tempelburg

Eksploracja grobu wojownika

Eksploracja grobu wojownika

Kostrzyn n. Odrą to miasto, które najczęściej kojarzy się z festiwalem muzycznym Pol’and’Rock Festiwal (dawniej Przystanek Woodstock). Miasto kojarzone jest też z potężną brandenburską twierdzą, wzniesioną w XVI wieku, której pozostałości zachowały się do dziś. Ponadto Kostrzyn jest uznawany za najbardziej zniszczone wojną miasto na terenie dzisiejszej Polski. Dziś możemy zobaczyć tam resztki ruin dawnej zabudowy, określanych jako Kostrzyńskie Pompeje

Ostatnio o Kostrzynie zrobiło się głośno w lokalnych oraz ogólnopolskich mediach za sprawą cmentarzyska germańskiego sprzed blisko 2 tys. lat, które zostało odnalezione w ubiegłym roku w okolicach miasta. W prace archeologiczne na terenie stanowiska zaangażowały się Muzeum Twierdzy Kostrzyn oraz Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne Tempelburg.

CZYTAJ DALEJ

Premier: będą zaostrzenia w związku ze świętami

2021-12-06 12:12

[ TEMATY ]

premier

Adam Guz/KPRM

Jutro lub pojutrze przedstawimy zaostrzenia w związku ze świętami i mutacją omikron; będziemy wzmacniać mechanizmy obowiązku szczepień. Rozważamy też wzmocnienie obostrzeń wobec niezaszczepionych - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Premier był pytany podczas konferencji prasowej o wariant omikron koronawirusa i o to, czy toczą się rozmowy o ewentualnych "paszportach covidowych".

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa gazowników

2021-12-06 23:45

[ TEMATY ]

modlitwa

ks. Jakub Nagi

Bp Jan Wątroba poświecił sztandar jasielskich gazownikow

Bp Jan Wątroba poświecił sztandar jasielskich gazownikow

W rzeszowskiej farze 2 grudnia bp Jan Wątroba przewodniczył Mszy św., w której wzięli udział dyrektorzy i pracownicy Polskiej Spółki Gazownictwa – Oddziału Zakładu Gazowniczego w Jaśle. Podczas Eucharystii Biskup Rzeszowski poświęcił sztandar jasielskiego oddziału spółki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję