Reklama

Z życia diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sulechów

W ramach świętowania obchodów 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II została zorganizowana w Zespole Szkół w Sulechowie wystawa prac plastycznych poświęcona Ojcu Świętemu. Na konkurs napłynęło kilkadziesiąt prac w dwóch przedziałach wiekowych: klasy II i III nauczania zintegrowanego oraz klasy I-III gimnazjum. Prace umieszczono w holu głównym szkoły. Technika prac była różnorodna, przeważały prace w ołówku, malowane farbami, kredkami, jak również bardzo oryginalne hafty, prace z wykorzystaniem soli oraz poezje. Podobną wystawę organizowano w szkole także w poprzednim roku. Przygotowują je katechetki: A. Makarewicz, K. Zamolska i V. Samociak.
W przygotowaniu jest prezentacja prac dotycząca świętych Kościoła katolickiego, jako że listopad jest szczególnym miesiącem, w którym warto przypominać o roli Świętych i Patronów w ziemskim życiu. V.S.

Gorzów Wlkp.

Reklama

8 listopada w holu kina Kopernik rozbrzmiewał patriotyczny śpiew. 23 solistów i chórów przygotowywało się do występów w ramach festiwalu pieśni patriotycznej, który po raz drugi zorganizował poseł Kazimierz Marcinkiewicz. II Festiwalu Piosenki Patriotycznej zdominował repertuar żołniersko-narodowo-wyzwoleńczy. Marta Zubalewicz z wykonanie pieśni Miejcie nadzieję do słów Asnyka dostała wyróżnienie. Festiwal uświetnił występ chóru „Echo” ze Lwowa. Dla członków chóru pieśń patriotyczna nieodzownie związana jest z Lwowem i miłością do Polski.
Specjalnie na tę okazję Włodzimierz Czernisza skomponował muzykę do tekstu Moja Polska Kamili Kruszewskiej. Kompozycja i wykonanie tak spodobało się jurorom, że Kamila z Gimnazjum nr 1 w Szprotawie wygrała sobotni festiwal. Gorzowski dzień z muzyką patriotyczną to jedna z niewielu okazji, by pośpiewać i posłuchać dawno zapomnianych pieśni i piosenek. Coraz rzadziej śpiewa się je w domach czy w szkołach. Poseł Kazimierz Marcinkiewicz myśli o tym, żeby za rok wydać może mały śpiewnik pieni patriotycznych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zaproszenie

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Zielonej Górze, promując kulturalne i chrześcijańskie spędzanie wolnego czasu, organizuje dla starszej młodzieży szkół średnich i studentów andrzejkowy bal bezalkoholowy pod „Z tańcem i różańcem w Europie”. Patronat honorowy nad imprezą objęła pani prezydent Bożena Ronowicz. Bal odbędzie się 29 listopada o godz. 18.00 w sali Elektrociepłowni przy ul. Zjednoczenia 103. Karty wstępu w cenie 20 zł od osoby do nabycia w lokalu Stowarzyszenia przy ul. Krawieckiej 7-9. Obowiązuje strój wieczorowy.

Do 28 listopada należy przesyłać zgłoszenia na X Jubileuszowy Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie, który odbędzie w dniach 8-11 stycznia. Eliminacje do konkursu przeprowadzone będą w dniach 12-13 grudnia w Regionalnym Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze. Adres kontaktowy: Biuro Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek przy Duszpasterstwie Dzieci i Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu, 42-500 Będzin, skrytka pocztowa 49, tel. (0-32) 762-28-55, e-mail: ofkip@ofkip.pl.

Jednym zdaniem

8 listopada w Muzeum Ziemi Lubuskiej odbyły się III Dni Kultury Łemkowskiej, w czasie których m.in. otwarto wystawę „Nie podlega zapomnieniu”, odbyły się wykłady i koncerty. Obchody zakończyły się w konkatedrze pw. św. Jadwigi Mszą św. w intencji ofiar głodu.

10 listopada bp Adam Dyczkowski przewodniczył Mszy św. i poświęcił sztandar w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny należącym do parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nietkowicach.

10 listopada w Rokitnie bp Edward Dajczak poprowadził spotkanie formacyjne dla kapłanów z naszej diecezji.

11 listopada w 85. rocznicę odzyskania niepodległości bp Adam Dyczkowski przewodniczył Mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Wojciecha w Międzyrzeczu, a bp Paweł Socha odprawił Mszę św. w konkatedrze pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze.

11 listopada uroczystą Mszą św. 12 księży proboszczów z niemal wszystkich gorzowskich parafii uczciło Święto Niepodległości. Homilię wygłosił ks. dziekan Jerzy Płóciennik. Swoje poczty sztandarowe przysłały różne organizacje społeczne, polityczne oraz szkoły.

W dniach 11-14 listopada bp Edward Dajczak poprowadził rekolekcje dla kleryków w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży.

9 listopada podczas Mszy św. odpustowej w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze poświęcono tablicę upamiętniającą zbrodnię ludobójstwa nacjonalistów OUN i UPA na Kresach Wschodnich. W tym roku minęła 60. rocznica tej zbrodni. Tablicę ufundowały towarzystwa kresowe.

12 listopada w Muzeum Ziemi Lubuskiej otwarto wystawę historyczną - „Stowarzyszenie Weteranów Armii Krajowej w Ameryce” i „Sowieckie piekło”.

Zaproszenia

W dniach 28-30 listopada odbędzie się w Paradyżu spotkanie powołaniowe - „Dekalog - V”. Spotkanie adresowane jest do chłopców ze szkół średnich lub ostatnich klas gimnazjum. Konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie przyjazdu, tel. (0-68) 381-10-21 wew. 29.

27 listopada o godz. 18.00 w konkatedrze pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze odbędzie się Msza św. z modlitwą o uzdrowienie, na którą zapraszają wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym z Zielonej Góry.

Akcja Katolicka zaprasza wszystkich członków i zainteresowanych na Dzień Skupienia, który odbędzie się 29 listopada o godz. 10.00 w parafii pw. św. Wojciecha w Międzyrzeczu.

Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żaganiu zaprasza 5 grudnia na Fatimską Noc Pokutną. Rozpoczęcie czuwania o godz. 20.00.

W dniach 12-14 grudnia w domu „Uzdrowienie Chorych” im. Jana Pawła II w Głogowie odbędą się rekolekcje wszystkich ustanowionych w naszej diecezji nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi, że nie wystarcza sama chęć pomagania

2025-07-10 21:29

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Czytamy następnie, że Samarytanin: „Podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem”. To również ważne przesłanie, które płynie do nas z dzisiejszej Ewangelii. Mówi ono, że nie wystarcza tylko sama chęć pomagania. Ważne jest, aby pomagać mądrze, aby pomoc, którą chcemy nieść, była dostosowana do warunków, sytuacji i potrzeb osoby pokrzywdzonej.

Powstał jakiś uczony w Prawie i wystawiając Jezusa na próbę, zapytał: «Nauczycielu, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?» Jezus mu odpowiedział: «Co jest napisane w Prawie? Jak czytasz?» On rzekł: «Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem; a swego bliźniego jak siebie samego». Jezus rzekł do niego: «Dobrze odpowiedziałeś. To czyń, a będziesz żył». Lecz on, chcąc się usprawiedliwić, zapytał Jezusa: «A kto jest moim bliźnim?» Jezus, nawiązując do tego, rzekł: «Pewien człowiek schodził z Jeruzalem do Jerycha i wpadł w ręce zbójców. Ci nie tylko go obdarli, lecz jeszcze rany mu zadali i zostawiwszy na pół umarłego, odeszli. Przypadkiem przechodził tą drogą pewien kapłan; zobaczył go i minął. Tak samo lewita, gdy przyszedł na to miejsce i zobaczył go, minął. Pewien zaś Samarytanin, wędrując, przyszedł również na to miejsce. Gdy go zobaczył, wzruszył się głęboko: podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem; potem wsadził go na swoje bydlę, zawiózł do gospody i pielęgnował go. Następnego zaś dnia wyjął dwa denary, dał gospodarzowi i rzekł: „Miej o nim staranie, a jeśli co więcej wydasz, ja oddam tobie, gdy będę wracał”. Kto z tych trzech okazał się według ciebie bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?» On odpowiedział: «Ten, który mu okazał miłosierdzie». Jezus mu rzekł: «Idź i ty czyń podobnie!»
CZYTAJ DALEJ

Święty Benedykt - patron Europy

Niedziela podlaska 28/2001

[ TEMATY ]

św. Benedykt

commons.wikimedia.org

Łacińskie imię Benedykt znaczy tyle, co błogosławiony. 11 lipca Kościół katolicki obchodzi święto św. Benedykta - opata. Dzień ten jest wielką uroczystością dla wszystkich, których patronem jest św. Benedykt, a szczególnie siostrom benedyktynkom, ojcom i braciom benedyktynom, których jest założycielem. W tym dniu w diecezji drohiczyńskiej uroczystość odpustową obchodzą Siostry Benedyktynki, których kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych, ufundowany w 1560 r. i konwent znajdują się w Drohiczynie - stolicy Podlasia i diecezji.
CZYTAJ DALEJ

Włochy: odrestaurowano sześćsetletni fresk Fra Angelico, przedstawiający Ukrzyżowanie Chrystusa

2025-07-12 10:03

[ TEMATY ]

Włochy

commons.wikimedia.org

Fra Angelico: Ukrzyżowanie (San Marco, Florencja).

Fra Angelico: Ukrzyżowanie (San Marco, Florencja).

Sześćsetletni fresk, przedstawiający Ukrzyżowanie Chrystusa, autorstwa bł. Fra Angelico (1395-1455) - jednego z najwybitniejszych malarzy wczesnego Odrodzenia, pieczołowicie odrestaurowano w przyklasztornym kościele św. Dominika we Fiesole koło Florencji. Dzieło, ukryte pod wieloma warstwami farb, odzyskało swój pierwotny blask dzięki wsparciu amerykańskiej organizacji non‑profit Friends of Florence (Przyjaciele Florencji).

Dominikanin Guido di Pietro, w zakonie - Jan z Fiesole, znany jako Fra Angelico, zwany „Malarzem Anielskim” ze względu na swój subtelny, wręcz eteryczny sposób używania barw i światła, łączył średniowieczną duchowość z technicznymi osiągnięciami Renesansu. Jego obrazy były nie tylko wyrazem kunsztu artystycznego, lecz także aktem głębokiego oddania i modlitwy. 3 października 1982 św. Jan Paweł II wyniósł go na ołtarze, ale nie była to klasyczna beatyfikacja, lecz potwierdzenie kultu przez wprowadzenie jego imienia do mszału.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję